سیگنال بار و کی بار در معامله گری – روش تشخیص الگوی [signal bar+key bar]

04 جولای 2024 -

مفهوم سیگنال بار و کی بار

 

هنگام نزدیک شدن به زمان انجام معامله، حرکات نمودار نشانگر هشدار های برای انجام معاملات هستند؛ از جمله کاربردی ترین این نشانگر ها “کندل های سیگنال بار و کی بار” هستند!

سیگنال بار” (Signal bar) کندلی است که نشانه وجود «مقاومت و نقاط بازگشتی» در نمودار است که امکان تغییر روند قیمت را دارند؛ همچنین “کی بار” (Key bar)  کندلی مبنی بر تایید هشدار سیگنال بار در نمودار است که شروع یک روند جدید را نوید می دهد.

این دو نشانه که در مجموع “الگوی کندل سیگنال بار و کی بار” نیز خوانده می شوند؛ کندل استیک تایید کننده برای پتانسیل نواحی بازگشتی در چارت هستند و در معاملات و استراتژی های مختلف قابل استفاده می باشند.

سیگنال بار و کی بار چیست

نام الگو سیگنال بار و کی بار
تعداد کندل 2 کندل
جهت سیگنال صعودی و نزولی
وین ریت بالای 50%
نتیجه الگو تغییر روند

 

زمان تشکیل کندل سیگنال بار

 

تشخیص زمان شکل گیری سیگنال بار و کی بار با ابزار های تحلیلی (تکنیکال) مختلف به راحتی امکان پذیر است؛ برای مثال در سبک های مبتنی بر «عرضه و تقاضا» با رسیدن قیمت به نواحی مهم روی نمودار، می توان انتظار تشکیل سیگنال بار و کی بار را داشت

حتی با ترکیب «اندیکاتور ها» نیز می توان تشکیل کندل سیگنال بار را پیش بینی و تایید کرد؛ برای مثال فرض کنید در استراتژی خود از اندیکاتور RSI استفاده می کنید.

در یک روند نزولی هم زمان با رسیدن کندل ها به حمایت، اگر عدد اندیکاتور RSI زیر 30 باشد [ناحیه اشباع فروش] با تشکیل کندل سیگنال بار و تایید کندل کی بار می توانید وارد معامله خرید (Buy/Long) شوید.

 

بررسی انواع سیگنال بار و کی بار

کندل سیگنال بار و کی بار در 2 حالت کلی “صعودی و نزولی” قابل مشاهده هستن:

  • سیگنال بار و کی بار صعودی: در نوع صعودی الگوی سیگنال بار و کی بار، کندل اول از سمت پایین دارای یک سایه (Shadow) بلند است [فارغ از رنگ کندل] و کی بار یک کندل پوششی صعودی با بدنه بلند است که معمولا چند کندل قبلی را پوشش می دهد.

سیگنال بار و کی بار

  • سیگنال بار و کی بار نزولی: در نوع نزولی الگوی سیگنال بار و کی بار، کندل اول از سمت بالا دارای یک سایه (Shadow) بلند است [فارغ از رنگ کندل] و کی بار یک کندل پوششی نزولی با بدنه بلند است که معمولا چند کندل قبلی را پوشش می دهد.

سیگنال کی بار

 

نحوه معامله با سیگنال کی بار

معامله با سیگنال بار و کی بار نیاز به رعایت یک سری نکات ساده و مهم دارد، در ادامه به بررسی این نکات و نحوه معامله با سیگنال بار و کی بار را توضیح داده ایم.

  •  شناسایی حمایت و مقاومت های مهم است، برای تشخیص بهتر نواحی پر پتانسیل می توانید از تایم فریم های فرکتالی  در تحلیل خود استفاده نمایید.
  •  صبر در شکل گیری سیگنال بار پس از استراحت روند است؛ یعنی اغلب اوقات در اولین برخورد به سطوح مهم بازگشتی ممکن است این الگو تشکیل شود اما قدرت تغییر روند را نداشته باشد.
  •  ورود با مدیریت سرمایه درست، تنطیم استاپ لاس و تارگت (حد سود) آخرین مورد از نکاتی هست که در نحوه ورود با سیگنال بار و کی بار باید رعایت شود.

برای مثال اگر روی یک سطح حمایتی قوی، علائم کندل ها نشان دهنده ضعف روند نزولی است، پس از شکل گیری کندل سیگنال بار آماده گرفتن تریگر ورود (محرک و تایید ورود) می شوید.

با تایید کی بار و پس از بسته شدن کندل وارد معامله خرید می شویم استاپ لاس را زیر سیگنال بار قرار می دهیم و حد سود را بر اساس دلایل تکنیکالی [مانند مقاومت ها یا نسبت ریسک به ریوارد] تنطیم می کنیم.

کندل های سیگنال بار و کی بار

ستاپ فروش، دقیقا در شرایط معکوس بعد از برخورد به یک سطح مقاومتی پر پتانسیل و تشکیل سیگنال بار، منتظر تایید کی بار می شویم و با بسته شدن کندل معامله فروش باز میکنیم و استاپ لاس را بالای سیگنال بار و تارگت را بر اساس دلایل تکنیکالی تنظیم می کنیم.

کندل سیگنال بار و کی بار

 

وین ریت کندل های سیگنال بار

وین ریت معامله با سیگنال بار و کی بار، بسته به میزان توانایی در انجام معاملات و شناخت معامله گر نسبت به شرایط بازار و نماد مدنظر، بین 60% تا 80% است، که وین ریت بالایی محسوب می شود.

اما به صورت کلی الگوی کندل های کی بار و سیگنال بار بسیار پر کاربرد بوده است و با تمرین مستمر می توان به یک وین ریت خوب در استفاده از این الگو کندلی رسید.

 

عوامل موثر بر افزایش وین ریت کی بار و سیگنال بار

در معامله گری نظم و پشتکار، مهم ترین عامل رشد یک معامله گر به حساب می آید؛ در ادامه برخی عوامل تاثیر گذار برای افزایش وین ریت کی بار و سیگنال بار را بررسی کرده ایم.

  • ترکیب کندل های سیگنال بار و کی بار با تاییدیه های اضافی مانند اندیکاتور RSI
  • بررسی دقیق ژورنال معاملاتی، که با کی بار و سیگنال بار گرفته شده است
  • مدیریت ریسک و سرمایه مناسب برای ستاپ معاملاتی سیگنال بار و کی بار
  • فوروارد تست جهت بررسی تشکیل سیگنال بار و کی بار در شرایط مختلف بازار

 

الگوی ستاره صبحگاهی، کندل ستاره صبحگاهی

آموزش ستاره صبحگاهی در فارکس

معامله گرانی که علاقه مند به یاد گیری الگوی ستاره صبح گاهی هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

کندل ستاره صبحگاهی

 

💡نظر کارشناس درباره سیگنال بار و کی بار

 

در این مطلب به پاسخ سوال کی بار و سیگنال بار چیست رسیدیم، در نحوه استفاده از این الگوی کندلی حتما باید نکات مهم دیگری مانند، شناسایی سطوح بازگشتی قدرتمند و … رعایت شود.

با توجه به اینکه تنها کندل های «سیگنال بار» و «کی بار» نمی توانند باعث بالا رفتن وین ریت استراتژی یا سود آوری شوند؛ لذا باید در شرایط مختلف بازار مورد بررسی و آزمون قرار بگیرند.

با این حال دقت داشته باشید که هیچ ابزاری به تنهایی 100% جوابگو نیست و باید با دانش و ابزار های تحلیلی دیگر ترکیب شود تا نتیجه مطلوب پدید آید.

سوالات متداول

سیگنال بار و کی بار چیست؟

دو کندل که در مجموع یک الگوی شناسایی تغییر روند را تشکیل می دهند.

سیگنال بار و کی بار قابل معامله است؟

بله، با ترکیب دانش و ابزار های تحلیلی دیگر می تواند تبدیل به ستاپ ورود شود.

درج نظر