نام نماد داوجونز در فارکس – معرفی 4 بروکر برای معامله داوجونز

28 آگوست 2023 -

نماد داوجونز در فارکس چیست

 

معروف ترین شاخص بازار سرمایه در جهان، نماد “داوجونز (DowJones)” است. بسیاری از افراد، نام نماد داوجونز در فارکس را شنیده اند اما شناخت کافی از تاریخچه و ماهیت این شاخص مهم ندارند.

شاخص صنعتی داوجونز (Dow Jones Industrail Average) که به اختصار “DJIA” شناخته می شود، دومین شاخص بازار سهام بورس نیویورک است. اما اولین شاخص بورس وال استریت، توسط یک روزنامه نگار معرفی شد.

نام این شخص، چالز هنری داو (Charls H. Dow) است. او صاحب روزنامه معروف “وال استریت ژورنال” است. شریک اصلی او، ادوارد داویس جونز (Edward Davis Jones)، یک آمارشناس و روزنامه نگار معروف است.

آنها در سال 1882، یک شرکت با ترکیب نام های خود را تاسیس کردند. در سال 1884، داو و همکارش در مقاله وال استریت ژورنال، “شاخص ترابری داوجونز” (Dow Jones Transportation Index یا DJTI) را، برای شناخت روند اقتصادی بازار بورس معرفی کردند.

نخستین شاخص داو، در آن روزها بر اساس میانگین ارزش 11 سهم از شرکت های حمل و نقل و ترابری، محاسبه شده بود. ارزش گذاری نماد داوجونز در فارکس، به لطف رسانه پرمخاطب وال استریت ژورنال، تبدیل به پربیننده ترین شاخص بورس نیویورک شد.

نماد شاخص داوجونز در فارکس

اما موسسان این شاخص، پس از مدت کوتاهی متوجه شدند، شرکت های صنعتی، اهمیت بیشتری نسبت به حمل و نقل در اقتصاد آمریکا خواهند داشت. به همین دلیل با انجام تغییراتی شاخص صنعتی داوجونز (DJI) را در 16 فوریه سال 1885 نیز ارائه کردند.

اما معروف ترین نماد داوجونز در فارکس، در 26 می 1896، با عنوان شاخص میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) معرفی شد، که عمدتا شامل 12 شرکت در زمینه های نساجی، قند، تنباکو و گاز بود. امروزه نماد داوجونز، با نام های دیگری مثل “DJI30” یا “US30” و “YM” نیز در کارگزاری های جهان شناخته می شود!

نماد داوجونز در متاتریدر بروکرهای فارکس
بروکرهای فارکس نماد شاخص داوجونز
🟣بروکر لایت فارکس YM
🔵بروکر ویندزور US30
🟢بروکر آلپاری WSt_30 mini
🟠بروکر آمارکتس DowJones30
🔴آی سی ام بروکرز
DJ0M
⚫پلتفرم تریدینگ ویو DOW30

 

ویدیو بررسی نماد داوجونز در فارکس

 

 

نماد نفت در آلپاری؛ دانلود آموزش ویدیویی و pdf
آپارات یوتیوب دانلود ویدیو دانلود فایل PDF
آپارات دیجی تریدرز یوتیوب دیجی تریدرز دانلود ویدیو از سایت دیجی تریدرز دانلود پی دی اف از دیجی تریدرز

 

لیست شرکت های داوجونز در سال 2023

 

در سال 1928 میلادی، میانگین صنعتی سهام شرکت های داوجونز برای نخست بار به تعداد 30 سهام از شرکت های بلو چیپ بورس نیویورک رسید. اما سهام شرکت های این شاخص در سال های مختلف در حال تغییر بوده است.

در ابتدا تمامی شرکت ها از بورس نیویورک انتخاب شدند اما از سال 1999، با اضافه شدن شرکت های اینتل و ماکروسافت، برخی از سهام بازار بورس نزدک آمریکا هم به لیست شرکت های شاخص داوجونز اضافه شدند.

جالب است بدانید که در حال حاضر، هیچ یک از شرکت های اولیه شاخص داوجونز در لیست آن قرار ندارند و برای 57 امین بار، لیست شرکت های داوجونز در آگوست سال 2020 تغییر پیدا کرده است.

🔔 جنرال الکتریک (از سال 1907) به عنوان قدیمی ترین شرکت با سابقه در شاخص داوجونز، پس از 111 سال، جای خود را به سهام شرکت والگرینز بوت داد.

در جدول زیر، آخرین بروز رسانی لیست شرکت های داوجونز تا آگوست 2023 ارائه شده است:

آخرین لیست شرکت های شاخص داوجونز – 2023
نام شرکت سهام فارکس سال الحاق بازار بورس فعالیت صنعتی
پروکتز اند گمبل PG 1932 NYSE کالای مصرفی
تری ام MMM 1976 NYSE هلدینگ معدنی
آی بی ام IBM  1979 NYSE فناوری اطلاعات
مرک اند کو MRK  1979 NYSE صنایع داروسازی
آمریکن اکسپرس AXP  1982 NYSE خدمات مالی
مک دونالد MCD  1985 NYSE صنایع غذایی
بوئینگ BA  1987 NYSE صنایع هوایی
کوکاکولا KO  1987 NYSE صنایع غذایی
کاترپیلار CAT  1991 NYSE ماشین آلات سنگین
جی پی مورگان چیس JPM  1991 NYSE خدمات مالی
شرکت والت دیزنی DIS  1991 NYSE صنعت سرگرمی
جانسون اند جانسون JNJ  1997 NYSE صنایع داروسازی
وال مارت WMA  1997 NYSE تامین کننده زنجیره ای
هوم دیپو HD  1999 NYSE تامین کننده زنجیره ای
اینتل INTC 1999 NASDAQ فناوری اطلاعات
ماکروسافت MSFT 1999 NASDAQ فناوری اطلاعات
ورایزن VZ  2004 NYSE صنعت مخابرات
شورن CVX  2008 NYSE صنایع نفت و گاز
سیسکو CSCO  2009 NASDAQ فناوری اطلاعات
تراولرز کامپانی TRV  2009 NYSE صنعت بیمه
یونایتد هلث گروپ UNH  2012 NYSE صنعت آرایشی و بهداشتی
گولدمن ساکس GS 2013 NYSE خدمات مالی
نایکی NKE  2013 NYSE صنعت پوشاک
ویزاکارت V  2013 NYSE خدمات مالی
اپل AAPL  2015 NASDAQ فناوری اطلاعات
والگرینز بوتز WBA 2018 NASDAQ هلدینگ دارویی
داو DOW 2019 NYSE صنایع شیمیایی
سیلزفورس CRM 2020 NYSE فناوری اطلاعات
ام ژن AMGN  2020 NASDAQ صنایع داروسازی
هانی ول HON  2020 NYSE هلدینگ چند ملیتی

 

معرفی 4 بهترین بروکر برای معامله داوجونز

 

در حال حاضر معامله گران می توانند از طریق بروکرهای مختلف، نماد CFD شاخص داوجونز را معامله کنند. در این قسمت 5 بروکر معتبر که امکان معامله شاخص داوجونز را دارند، بررسی می کنیم.

 

🔘نماد شاخص داوجونز در آلپاری

 

بروکر آلپاری، دارای حساب های معاملاتی متنوعی برای معاملات شاخص داوجونز است. توصیه می کنیم در این بروکر، از حساب دمو برای ارزیابی حساب های آن استفاده نکنید. زیرا میزان اسپرد حساب های آلپاری با یکدیگر تفاوت دارد.

نماد داوجونز در آلپاری “WSt30_m” است. این نماد در حساب های متاتریدر 4 و 5 قابل دسترس است و حداقل سفارش معاملاتی بر روی آن 0.01 لات است.

شما می توانید شاخص داوجونز را در حساب ECN آلپاری با اسپرد 0.0 پیپ معامله کنید. همچنین در حساب های استاندارد آلپاری حداقل اسپرد این نماد، به صورت شناور از 0.8 پیپ، شروع می شود.

نماد us30 در آلپاری
نماد داوجونز در آلپاری – متاتریدر

میزان کمیسیون این نماد در آلپاری 3.2 دلار است. نماد شاخص داوجونز در آلپاری را می توانید از طریق متاتریدر آن، در دسته بندی «Indexes mini» مشاهده کنید.

🔔جهت بررسی شاخص داوجونز در بروکر آلپاری صفحه زیر را مطالعه کنید:

نماد داوجونز در آلپاری

 

🔘نماد داوجونز در آمارکتس

 

بروکر آمارکتس نیز، یکی از کارگزاری های است که نماد شاخص داوجونز را ارائه می کند. نماد داوجونز در آمارکتس “Dow Jones 30” است. در بروکر آمارکتس، امکان معامله شاخص داوجونز در حساب های فیکس، استاندارد و ECN را دارید.

میزان کمیسیون نماد داوجونز در آمارکتس، بیشتر از سایر بروکرهای فارکس است و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل هم، بهبود پیدا کند. برای انجام هر معاملات شاخص باید 10 دلار کمیسیون کنار بگذارید.

همچنین میزان اسپرد نماد داوجونز در Amarkets از 5 پیپ شروع می شود و خوشبختانه میزان متوسط آن نیز تفاوت زیادی با آن ندارد. طبق بررسی تیم دیجی تریدرز، میانگین اسپرد این نماد 7 پیپ است.

شاخص داوجونز در آمارکتس
نماد داوجونز در آمارکتس – متاتریدر 4

همچنین امکان استفاده از لوریج در بروکر آمارکتس وجود دارد. شما می توانید حداکثر 1000 لات در هر سفارش متاتریدر بروکر آمارکتس، معامله کنید.

🔔جهت بررسی دقیق این شاخص، می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید:

نماد داوجونز در آمارکتس

 

🔘نماد داوجونز در ویندزور بروکرز

 

نماد داوجونز در بروکر ویندزور، به صورت اسپات و فیوچرز قابل معامله می باشد. در بازار اسپات، هر لات معامله داوجونز در بروکر ویندزور، معادل یک دلار است. این نماد در متاتریدر 4 بروکر ویندزور قرار دارد.

اسپرد بروکر ویندزور برای معاملات داوجونز، به صورت شناور و از 2 پیپ است. حداکثر حجم شفارش آن 20 لات است و حداقل آن 0.01 لات است. نماد این شاخص در بروکر ویندزور “US30” است که، می توانید از طریق قسمت «synbols» متاتریدر بروکر فارکس، به آن دسترسی پیدا کنید.

نماد شاخص داوجونز در ویندزور
نماد داوجونز در ویندوزور – متاتریدر 4

شاخص داوجونز در بروکر ویندزور در تمامی روزهای هفته قابل ترید می باشد. کمیسیون انجام هر معاملات داوجونز در بروکر ویندزور، 8 دلار است که نسبتا مبلغ کمی به حساب نمی آید.

🔔برای دریافت اطلاعات کامل می توانید پست زیر را مطالعه کنید:

نماد داجونز در ویندزور

 

🔘نماد داوجونز در لایت فارکس

 

یکی از بهترین بروکرهای فارکس، کارگزاری لایت فارکس است. معاملات شاخص های بورس جهانی در این بروکر، شرایط مناسبی دارد. نماد داوجونز در بروکر لایت فارکس، “YM” است.

اسپرد نماد داوجونز در لایت فارکس از 1.3 پیپ در حساب ECN شروع می شود و میزان اسپرد آن در حساب کلاسیک 7.6 پیپ است. حداکثر حجم معاملات داوجونز در متاتریدر لایت فارکس، 50 لات است.

نماد داوجونز در متاتریدر 4 لایت فارکس ، شاخص داوجونز در متاتریدر 5 لایت فارکس
نماد داوجونز در لایت فارکس – متاتریدر 4

کمیسیون معامله شاخص داوجونز در لایت فارکس، 5 دلار است و حداکثر لوریج ارائه شده برای معاملات آن 1:100 می باشد. سواپ شبانه این نماد در بروکر لایت فارکس منفی است و حدود است 3.42 الی 3.72 دلار است.

🔔در صورتی که علاقه مند به معاملات شاخص های بورس آمریکا مثل نماد داوجونز در برورکر لایت فارکس دارید، پیشنهاد می کنیم پست زیر را مطالعه بفرمایید:

نماد داوجونز در لایت فارکس

 

نماد داوجونز در تریدینگ ویو

نماد داوجونز در پلتفرم TradingView

برای تحلیل و بررسی شاخص داوجونز در تریدینگ ویو می توانید پست آموزشی آن را مطالعه بفرمایید:

نماد داوجونز در تریدینگ ویو

 

شرکت های بلو چیپ داوجونز چیست؟

 

عبارت “سهام بلو چیپ” اولین بار در سال 1923 توسط یکی از کارمندان داوجونز به نام، اولیور گینگولد ارائه شد. او برای شرکت هایی که ارزش تک سهم آن بالا 200 دلار بود، از این نام استفاده کرد.

او این نام را از روی بازی پوکر که دارای چیپ های آبی، سفید و قرمز است، انتخاب کرده بود. زیرا با ارزش ترین چیپ بازی، چیپ های آبی بودند. در حال حاضر به تمامی سهام های داوجونز، شرکت های بلو چیپ گفته می شود.

زیرا این شرکت های از جهات مختلفی بررسی شده اند تا جزو 30 شرکت قرار بگیرند و در طول سالهای زیاد سابقه و عملکرد مطمئنی دارند. شرکت کوکاکولا، مک دونالد و ماکروسافت از معروف ترین سهام های شاخص داوجونز هستند و سرمایه گذاری بلند مدت بر روی سهام آنها، بسیار کم ریسک محسوب می شود.

 

💡نظر نویسنده درباره نماد شاخص داوجونز در فارکس

 

شاخص داوجونز، جزو نمادهای پرطرفدار در فارکس است و معاملات زیادی بر روی آن انجام می گیرد. با توجه به اینکه این نماد، مثل سایر نمادهای فارکس، همراه با نوسانات زیادی است، می تواند زیان مالی هم به همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری بر روی این، باید در نقاط ورود مناسب انجام بگیرد تا امنیت سرمایه گذاری حفظ شود. در بین بروکرهای فارکس، بروکر لایت فارکس و آلپاری، شرایط اسپرد و کمیسیون بسیار مناسبی را برای معاملات شاخص داوجونز دارند.

در صورتی که علاقه مند به انجام معاملات بر روی این نماد شاخص داوجونز در فارکس هستید، می توانید از کارشناس دیجی تریدرز مشاوره رایگان دریافت کنید و با انتخاب یک بروکر خوب، کار خود را شروع نمایید.

 

سوالات متداول

شاخص داوجونز در فارکس نشانگر چیست؟

نماد شاخص داوجونز یکی از قدیمی ترین نمادهای بورس بین الملل است که در حال حاضر نشان دهنده ارزش 30 شرکت برتر بین المللی در بورس نیویورک و مزدک است.

بهترین بروکر برای معاملات شاخص داوجونز کدام است؟

بروکرهای معتبر در بازار ایران، برای معاملات نزدک شامل موارد زیر هستند:

 • آلپاری
 • لایت فارکس
 • آمارکتس
 • آی سی ام بروکرز
 • ویندزور بروکرز

نماد داوجونز در فارکس چیست؟

نماد داوجونز در فارکس با نماد های مختلفی از جمله “DOW30″، “DJI”، “US30” و “YM” ارائه شده است. ممکن است در برخی از بروکرهای فارکس این نماد کمی جزئی داشته باشد.

آیا نماد شاخص داوجونز همیشه در حال رشد است؟

این شاخص به دلیل ماهیت شرکت های آن، در طول بلند مدت در حال رشد است اما این رشد همیشه همراه با اصلاح و نوسانات زیادی همراه است.

نظرات (9)
 1. آیا میتونیم در حساب های فیکس، استاندارد و ECN به معامله شاخص داوجونز در بروکر آمارکتس بپردازیم؟

  • بله می توانید معامله کنید.

 2. در تریدینگ ویو، نماد “DJI” برای چی هست؟

  • با سلام. نماد داوجونز در تریدینگ ویو را به صورت ویدیویی بررسی کردیم. می توانید اطلاعات کامل را در این ویدیو از طریق این صفحه یا آپارات و یوتیوب مجموعه ما مشاهده کنید.

 3. اگر به من اطلاعاتی بدید که بتونم تاریخچه و ماهیت شاخص نماد “داوجونز (DowJones)” رو بیشتر بشناسم ممنون میشم

 4. سلام. نماد داوجونز تو بروکرهای فارکس همون DOW# نیست؟

  • سلام. خیر، توجه داشته باشید که نماد DOW# مربوط به سهام شرکت داو (Dow) است و ارتباطی به نماد داوجونز در فارکس (DowJones) ندارد! نماد داوجونز در بروکرهای فارکس با نمادهای دیگر همچون “US30″، “YM” و “Wst_30” در بروکرهای مختلف استفاده شده است.

 5. درود.. مطلب تون فوق العاده خوب بود. مخصوصا برای من تاریخچه نماد داوجونز خیلی جذاب بود. یه سوال داشتم. به نظر شما نماد داوجونز در فارکس ارزش سرمایه گذاری بلند مدت رو داره؟ مثلا کسی می تونه بخره و سه ماه نگهداری کنه بعد سودش رو سیو کنه؟؟

  • با سلام. نماد داوجونز در فارکس به صورت CFD معامله میشه و خرید و فروش این شاخص باید بر اساس تحلیل تکنیکال و اخبار فاندامنتال صورت بگیرید. طبیعتا خرید این شاخص هم مثل سایر نمادهای فارکس در برخی از فصل های سال می تواند زیان ده باشد.

درج نظر