کندل ستاره صبحگاهی در نمودار – آموزش کندل [Morning star]

28 ژوئن 2024 -

کندل ستاره صبحگاهی چیست؟

 

الگوی کندل ستاره صبحگاهی را می توان یکی از الگو های کلاسیک کندل استیک (candlestick) به حساب آورد. در تحلیل تکنیکال الگو های کندلی بسیار برای ورود به معامله به کار می روند، کندل ستاره صبحگاهی یکی از پر کاربرد ترین الگو های کندل استیک است.

کندل ستاره صبحگاهی (Morning star) یک الگوی دیداری متشکل از 3 کندل است، که در تحلیل تکنیکال به عنوان نشانه های «صعود» در نمودار تلقی می شود؛ بسته شدن کندل سوم (صعودی) بالاتر از 50% اندازه کندل اول (نزولی) اتفاق می افتد و روند جدید آغاز می شود.

این الگو کندل استیک، نشان دهنده شروع یک صعود در نمودار می باشد، الگوی ستاره صبحگاهی علامتی از «تغییر جهت روند نزولی» قبلی به حساب می آید.

معامله‌ گران با بررسی الگوی ستاره صبحگاهی و شاخص های تایید اضافی [حمایت استاتیک و داینامیک، اندیکاتور ها و …]، می توانند احتمال وقوع تغییر روند را تا متوجه شوند و برای گرفتن موقعیت های خرید در نمودار گوش به زنگ باشند.

الگوی ستاره صبحگاهی، کندل ستاره صبحگاهی

نام الگو  ستاره صبحگاهی
زمان تشکلیل انتهای روند نزولی
نتیجه گیری احتمال شروع روند صعودی
مزیت برای فروشندگان نشانه ای برای بستن معاملات فروش
مزیت برای خریداران نشانه ای برای باز کردن معاملات خرید

 

آموزش کندل ستاره صبحگاهی

 

الگوی کندل Morning star که به الهام بخش حرکت رو بالای خورشید در ابتدای صبح هست؛ در انتهای یک روند نزولی شکل می‌ گیرد و نشان‌ دهنده آغاز یک صعود است.

دقت کنید که کندل ستاره صبحگاهی فقط در روند نزولی معنا دارد و در صورت مشاهده 3 کندل به شکل الگوی ستاره صبحگاهی در روند های رنج (Side) و روند های صعودی جور دیگری تفسیر می شوند.

به طور مثال اگر در یک روند نزولی، کندل ها نزدیک به یک «محدوده حمایتی» قوی شوند و یک کندل فروش قوی با کمی سایه در انتهای آن [فشار فروش و ورود خریداران] و سپس یک کندل هامر (چکش) یا دوجی

صعودی [خروج فروشندگان] تشکیل شود، در انتهای کندل صعودی بعدی (آغاز تغییر روند) می توان گفت روند صعودی جدید آغاز شده است.

 

کاربرد الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی کندل ستاره صبحگاهی دو کاربرد مهم دارد:

  • می تواند پایان یک روند نزولی را به معامله گران اطلاع دهد؛ این علائم به این دلیل برای معامله گران مهم است که معامله فروش خود را ببندند و آماده برای معاملات جدید شوند.
  • از سوی دیگر با ایجاد کندل ستاره صبحگاهی حد ضرر برای معامله های خرید مشخص می شود و معامله گران می توانند در روند صعودی معاملات جدید خود را باز کنند.
  • سایه پایین کندل دوم (کندل دوجی ستاره صبحگاهی) حد ضرر معاملات را نشان می دهد و حد سود می تواند تا بالای سایه اولین کندل نزولی گذاشته شود.

 

شکل کندل ستاره صبحگاهی

نام‌ گذاری کندل “الگوی morning star” به دلیل شباهت آن به ستاره صبحگاهی در آسمان است. اجزای تشکیل دهنده الگوی ستاره صبحگاهی 3 کندل است.

  • کندل بزرگ نزولی (فروش): کندل اول ستاره صبحگاهی که نمایانگر ادامه فشار فروش در بازار است
  • کندل بدنه کوچک (دوجی): کندل دوم الگو که نشان دهنده کاهش شدت فروش و تعادل بین خریداران و فروشندگان است.
  • کندل بزرگ صعودی (قدرت خریدار): کندل سوم این الگو است که نشان دهنده تغییر جهت روند به صعودی و قدرت گرفتن خریداران است.
الگوی هارمونیک چیست، انواع الگوی هارمونیک

بررسی الگو های هارمونیک

معامله گرانی که علاقه مند به یاد گیری الگوی هارمونیک در نمودار هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

الگوی هامونیک چیست

 

کندل صبحگاهی و اندیکاتور RSI

استراتژی های زیادی با الگوی کندل ستاره صبحگاهی وجود دارد؛ یکی از بهترین ترکیب ها با الگوی ستاره صبحگاهی، اندیکاتور RSI (Relative Strength Index) است.

در یک روند نزولی با مشاهده علائم ضعف روند و حضور خط میانگین RSI در زیر عدد 30 [محدوده اشباع فروش] و سپس تشکیل الگوی ستاره صبحگاهی می توان وارد معامله خرید شد، استاپ را زیر الگوی ستاره صبحگاهی قرارداد و تارگت بر اساس دلایل تکنیکالی درست تنظیم کرد.

 

💡نظر کارشناس درباره کندل ستاره ی صبحگاهی

 

الگوی کندل ستاره صبحگاهی یک از مشهور ترین الگو ها در دنیای بازار های مالی است، این الگو در در کندل شناسی پایان روند نزولی و شروع روند صعودی بلند مدت را به معامله گران نوید می دهد.

برای معامله با این الگو می توانید از اندیکاتور های تحلیل تکنیکال که به آن ها مسلط هستید برای تایید ها اضافی کمک بگیرید؛ توجه داشته باشید خواندن یک مطلب صرفا دلیل بر عالی عمل کردن نیست.

بنابراین با آموزه های این مطلب و دانسته های قبلی خود برای ساخت ستاپ معاملاتی با الگوی ستاره صبحگاهی، حتما بک تست بگیرید و حالت های مختلف این الگو را در چارت ببینید.

سوالات متداول

محدویت های کندل ستاره صبحگاهی چیست؟

کندل ستاره صبحگاهی همواره به یک شکل تشکیل نمی شود و در تمامی تغییر روند ها نیز تشکیل نمی شود.

بهترین زمان برای استفاده از کندل ستاره صبحگاهی چیست؟

بهترین زمان در پایان روند نزولی است که تأییدیه پایان را به ما بدهد و یک روند صعودی جدید را نیز خبر دهد.

درج نظر