کندل استیک چیست؟ 🕯️بدنه و سایه (شدو) کندل نشانه چیست؟

06 ژوئن 2024 -

کندل استیک چیست؟

“کندل استیک چیست” را می توان یکی از اولین سؤالات معامله گران در آموزش فارکس دانست. در نمودار های قیمتی اشکالی شبیه شمع به رنگ قرمز و سبز در حال بالا و پایین رفتن هستند، اما بسیاری از افراد نمی دانند که هر کدام از آنان چه معنی می دهند!

این کندل ها در اطلاعات مهمی را درون خود دارند و آشنایی با الگو های کندل استیک بسیار ضروری است. کندل استیک، نمودار قیمتی نمادها را همراه با خلاصه اطلاعات آن در بازه های زمانی مختلف می سازد.

این اشکال «شمع مانند» که توسط فردی [ژاپنی] به نام “هوما” ابداع شده است، اطلاعات مهمی همچون «باز شدن قیمت»، «بسته شدن قیمت» و «دامنه نوسان» در تایم فریم مشخص را در اختیار معامله گران قرار می دهند.

معامله گران تازه کار با دیدن کندل اینگالف روی نمودار معنای آن را متوجه نمی شوند، اما معامله گران حرفه ای اطلاعات کاملی درباره روند بازار، جهت حرکت و نوسانات آینده سهم را از همین کندل ها و انواع آن بدست می آورند.

کندل استیک چیست، بدونه و سایه کندل نشانه چیست

 

بررسی اجزای کندل استیک

 

کندل استیک از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بدنه و سایه ها. این دو بخش مانند دی ان ای (DNA) انسان هستند که تمامی معاملات اتفاق افتاده در تایم فریم مشخص را به معامله گر می دهند.

هریک از این بخش ها نیز، دارای اجزای مختلفی هستند که شامل موارد زیر است:

  • شدو یا سایه بالا (Upper Wick/Shadow)
  • قیمت باز شدن (Opening Price)
  • بدنه اصلی (Body)
  • قیمت بسته شدن (Closing Price)
  • شدو یا سایه پایین (Lower Wick/Shadow)
کندل استیک چیست، بدونه و سایه کندل نشانه چیست
اجزای کندل استیک

بدنه و سایه ها را در ادامه به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

 

بدونه کندل نشانه چیست؟

 

هر نمودار شمعی قسمتی دارد که پهن تر از بقیه اجزا است؛ این قسمت را بدنه کندل می نامند. بدنه نشان می دهد که در تایم فریم مشخص شده قیمت از کجا باز شده است و در کجا بسته شده است.

این موضوع معامله گران را آگاه می کند قیمت سهم در یک بازه زمانی چه قدر نوسان داشته است و در چه قیمت هایی خریداران و فروشنده های بیشتری وجود دارد.

برای این که دقیق تر با کندل ها آشنا شوید، مثالی کوتاه درباره آن می زنیم. اگر کندل سبز باشد، قسمت پایینی بدنه نشان از باز شدن قیمت در آن تایم فریم دارد و قسمت بالایی بدنه قیمتی را نشان می دهد که در بازه زمانی مشخص بسته شده است.

این موضوع برای کندل های قرمز برعکس است و قسمت بالایی نشان دهنده باز شدن قیمت و قسمت پایینی نشان دهنده بسته شدن قیمت است.

 

سایه کندل نشانه چیست؟

 

ممکن است که کندل خط هایی باریک را در دو طرف بدنه داشته باشد که با نام سایه شناخته می شوند. این سایه ها نشان می دهند که در بازه زمانی قیمت چه نوساناتی بیشتر از بدنه را داشته است.

این سایه ها عموما هیجانات را نشان می دهند و با حجم های اندکی نسبت به حجم معاملات در بدنه ایجاد می شوند. سایه های بالایی هیجانات صعودی و سایه های پایینی هیجانات نزولی را نشان می دهند.

کندل مارابوزو نزولی و سبز (سفید)، کندل مارابوزو نشانه چیست

آشنایی با کندل مارابوزو

کندل استیک ماربوزو یکی از کندل های مهم در بازار فارکس است. برای آشنایی با این کندل پست زیر را بخوانید:

کندل مارابوزو نشانه چیست

 

کندل دوجی چیست؟ کندل دوجی نشانه چیست؟

آشنایی با انواع کندل دوجی

کندل های دوجی در اغلب نمودار ها و معاملات می تواند نشانه های مهمی برای معامله گران از وضعیت ترند را نشان دهد.

کندل دوجی نشانه چیست

 

💡نظر کارشناس درباره کندل استیک ها

 

در این مقاله سعی کردیم تا به صورت ساده به سؤال کندل استیک چیست پاسخ دهیم تا معامله گران تازه کار برای شروع خرید و فروش در بازار های مالی بتوانند از آن استفاده کنند.

تحلیل کندل استیک و پیش بینی روند بازار یکی از مباحث مهمی است که در کنار تحلیل تکنیکال معامله گران حرفه ای یاد می گیرند و بر اساس می توانند تاییدیه ورود به معاملات خود را دریافت کنند.

هر کندل به تنهایی اطلاعات مهمی را به معامله گران می دهد و هنگامی که این کندل ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند، امکان تشخیص روند و پیش بینی آینده قیمتی را به معامله گران می دهند.

سوالات متداول

انواع کندل استیک ژاپنی چه مواردی هستند؟

کندل استیک ژاپنی دو نوع سبز صعودی و قرمز نزولی است. البته در برخی از نمودار ها این کندل ها به شکل توپر و توخالی نیز نمایش داده می شوند.

الگوهای کندل استیک و کاربرد آنها در معاملات به چه شکل است؟

کندل های استیک الگو های زیادی مانند هارامی، دوج، هیکن آشی، ستاره صبحگاهی و عصرگاهی دارند که هر کدام از آن ها می توانند جهت معاملات را در کوتاه مدت پیش بینی کنند.

درج نظر