استراتژی هجینگ فارکس چیست؟ (روش Hedging) استراتژی معاملاتی هجینگ

25 آوریل 2024 -

استراتژی هجینگ فارکس چیست؟

 

فعالان بازار سرمایه علیرغم استفاده از یک استراتژی فارکس، به دلیل عدم قطعیت مارکت ممکن است با زیاد مواجه شوند. در مواقع حساس که امکان «حرکات غیرمنتظره» وجود دارد، مدیریت سرمایه اهمیت بسیار بالایی دارد.

استراتژی هجینگ فارکس که با نام «تکنیک پوشش ریسک» نیز شناخته می شود، یکی از [پر طرفدارترین] روش های مدیریت سرمایه در بازارهای مالی است که تا حد زیادی خطر معاملات را کاهش می دهد.

پوشش ریسک در فارکس یکی از ابتدایی و البته مهم ترین اقداماتی است که تمامی تریدرها باید آن را در نظر بگیرند. این امر از طریق استراتژی ها و ابزارهای مدیریت ریسک بسیاری به عمل می آید.

بر خلاف تصور اغلب معامله گران، استراتژی معاملاتی هجینگ می تواند پر ریسک هم باشد؛ زیرا برخی از تکنیک های سودآور این استراتژی معاملاتی برای سرمایه های خرد معامله گران مناسب نیست!

روش استراتژی هجینگ و نتینگ یکی از کاربردی ترین روش های مدیریت سرمایه به شمار می روند، اما مهم ترین موضوع در این استراتژی، نحوه خروج از معاملات هجینگ است که کار با آن دشوار می کند.

استراتژی هجینگ فارکس، روش معاملاتی هجینگ، استراتژی خرید و فروش همزمان فارکس

 

استراتژی خرید و فروش همزمان در فارکس

 

هجینگ/هج کردن یا پوشش ریسک به استراتژی خاصی در بازارهای مالی اطلاق می شود که در راستای مدیریت خطرات معامله به کار گرفته می شوند.

به زبان ساده در این استراتژی باید دو معامله خرید و فروش را همزمان بر روی یک جفت ارز فارکس باز کنید تا ریسک معاملاتی شما ثابت بماند و پس از مشخص شدن جهت حرکت اصلی بازار، یکی از معاملات را ببندید.

برای استفاده از این روش معاملاتی، باید از پشتیبانی معاملات هجینگ در حساب خود مطمئن شوید. تفاوت حساب نتینگ و هجینگ در بروکرهای فارکس را در پست های گذشته بررسی کرده ایم.

تکنیک هجینگ با استفاده از «قراردادهای cfd» را می توان یکی از محبوب ترین انواع روش های هجینگ دانست. معمولا تریدرهای حرفه ای با استفاده از این نوع هج فارکس، دو معامله برای یک دارایی ثبت می کنند! این دو معامله شامل:

  • معامله لانگ [Long]؛
  • و معامله شورت Short]] به صورت هم زمان می شود.

 

روش هجینگ در فارکس (هجینگ مستقیم)

 

در روش استراتژی هجینگ فارکس مستقیم، معمولا تریدرها یک معامله برای جفت ارز یا دارایی مورد نظر خود ثبت کرده و آن را به عنوان موقعیت معاملاتی اصلی خود در نظر می گیرند.

سپس برای حفظ معامله، یک پوزیشن معاملاتی با همان اندازه و پوزشینی خلاف آن باز می کنند تا میزان سود/ضرر [بجز کارمزد معاملات] ثابت باشد.

این یک روش کاربردی برای پوشش ریسک سفارشات در بازار است که به طور گسترده توسط معامله گران حرفه ای فارکس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آموزش استراتژی معاملاتی (هجینگ همبستگی)

 

بهره وری از همبستگی در بازار فارکس می تواند مزایای ویژه ای را برای معامله گران به همراه بیاورد، چراکه دارایی های این عرصه در 90% مواقع، از همبستگی بالایی با یکدیگر برخوردار هستند.

به همین خاطر، «هجینگ همبستگی» یکی از پرطرفدار ترین سبک های هج فارکس به شمار می رود که استفاده از آن در بازارهای مالی بسیار رایج است.

به عنوان مثال در این روش، معامله گر از همبستگی طلا در فارکس استفاده می کند و پوزیشن های مختلف بر روی آن تنظیم می کند. در این صورت، اگر بازار طبق تحلیل و پیش بینی شما پیش نرود، یکی از معاملات ضرر و سایر معاملات سود می کنند.

 

استراتژی هجینگ در تریدینگ رنج

 

یکی دیگر از استراتژی های هجینگ در فارکس استفاده از این روش، برای محدوده های رنج در بازار است. معامله گران در نواحی که حرکت بزرگی (پامپ) در بازار شکل گرفته است و نیاز به استراحت دارد، از این استراتژی استفاده می کنند.

در این روش، معامله گران پوزیشن خرید خود را در بالای کانال رنج می بندند و پوزیشن فروش خود را در پایین کانال رنج می بندند. البته توجه داشته باشید که در این روش در صورت عبور قیمت از محدوده کانال، نیاز به ورود سرمایه پوششی وجود دارد.

به همین دلیل ریسک و بودجه مورد نیاز برای انجام این روش هجینگ باید کافی باشد. معامله گران خرد، در صورتی که سرمایه بالای 10 هزار دلار در اختیار دارند، می توانند از این روش معاملاتی استفاده کنند.

 

مزایا و معایب هجینگ در فارکس

 

در این مقاله با مفهوم استراتژی هجینگ و نتینگ آشنا شدید، حال بد نیست برای فهم هر چه بهتر مبحث ” هجینگ چیست” مزایا و معایب این روش نیز بشناسید.

در ادامه، برخی از اصلی ترین مزایا و معایب استفاده از استراتژی هجینگ فارکس hedging را در جدول زیر قرار داده ایم:

مزایای استفاده از استراتژی هجینگ فارکس معایب استفاده از استراتژی هجینگ فارکس
با استفاده از هجینگ معامله گران می توانند به طور هم زمان چندین سفارش را در بازار مدیریت کنند. این تکنیک 100% جواب نمی دهد!
هجینگ به محافظت از موقعیت های یک معامله گر در برابر نوسانات ناخواسته بازار کمک شایانی می کند. استفاده از استراتژی هجینگ در فارکس ممکن است سود معاملات را کاهش دهد.
از این روش برای حفظ موقعیت های سودآور آینده استفاده می شود. در برخی شرایط، استفاده از استراتژی هجینگ فارکس می تواند پیچیده و غیر قابل درک باشد.
هجینگ باعث افزایش انعطاف پذیری معاملات در بازارهای مالی می شود. برخی از کارگزاری های فارکس روش هجینگ را ارائه نمی دهند و یا محدودیت هایی برای استفاده از این تکنیک قرار می دهند.
در روش هجینگ استفاده از معاملات مشتقه امکان پذیر است. هجینگ ممکن است با افزایش هزینه های اسپرد/کمیسیون همراه شود که از سود تریدر کم می کند.

 

💡نظر کارشناس درباره استراتژی هجینگ

 

استراتژی هجینگ فارکس یکی از محبوب و پر کاربردترین برنامه های معاملاتی است به طور گسترده توسط معامله گران کلان مورد استفاده قرار می گیرد.

استراتژی هجینگ فارکس hedging مزایای ویژه ای را برای معامله گران به ارمغان می آورد که از مهم ترین آن ها می توان به مدیریت ریسک، امکان انجام چندین معامله به طور هم زمان، حفظ موقعیت های سودآور در آینده و … اشاره کرد.

در کل، این روش را می توان یکی از کاربردی ترین استراتژی های معاملاتی برای به حداقل رساندن ریسک معاملات در فارکس دانست که این امر از اهمیت بالایی در میان تریدرها برخوردار می باشد.

سوالات متداول

روش معاملاتی هجینگ چیست؟

هجینگ یا هج کردن در فارکس، به یک روش کاربردی گفته می شود که برای پوشش ریسک معامله در برابر نوسانات غیر قابل پیش بینی قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع استراتژی هجینگ فارکس کدامند؟

برخی از مهمترین استراتژی های هجینگ شامل موارد زیر است:

  • هجینگ با قراردادهای cfd؛
  • هجینگ مستقیم؛
  • و هجینگ همبستگی در فارکس.

درج نظر