همبستگی طلا با یورو دلار، نفت، داوجونز، نزدک و سایر نمادها در فارکس

17 فوریه 2024 -

بررسی همبستگی طلا در فارکس

 

بازار فارکس یکی از محبوب ترین بازارهای مالی است که معامله گران در آن برای کسب سود به معامله جفت ارزها و نمادهای متنوع معاملاتی می پردازند.

یکی از راه‌های رایج تجارت در این بازار از طریق طلا است که یک فلز گران بها بوده و به طور گسترده درکشورهای مختلف به عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم استفاده می‌شود.

طلا از دیرباز به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته شده است و ارزش آن در زمان تنش های ژئوپولتیکی و مشکلات اقتصادی به شدت بالا می رود این موضوع در سایر نماد ها می تواند نیز وجود داشته باشد.

در این میان بسیاری از جفت ارزهای موجود در بازار فارکس دارای همبستگی همگرا یا واگرا با طلا هستند که اهمیت شناخت همبستگی طلا در فارکس را برای معامله گران بالا می برد.

نمادهای فارکس همبستگی طلا
دلار آمریکا منفی
یورو مثبت
فرانک سوئیس مثبت
نفت مثبت

 

همبستگی طلا با جفت ارزها

 

یکی از مواردی که معامله گران به دنبال بررسی آن هستند، ارتباط حرکتی طلا با ارزهای کشورهای مختلف است. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم:

 

همبستگی طلا با دلار آمریکا

 

همبستگی طلا و دلار از نوع معکوس بوده و معمولا با افزایش ارزش دلار قیمت طلا کاهش می باید و با کاهش ارزش دلار قیمت طلا افزایش پیدا می کند.

طلا به عنوان یک پناهگاه امن عمل می کند و در زمان ها و شرایطی که باعث افت ارزش دلار می شود، تقاضا برای سرمایه گذاری در طلا افزایش می یابد.

همچنین در زمان های افزایش ارزش دلار بدلیل اینکه نماد طلا در مقابل دلار به صورت XAUD/USD ارائه می شود، تقاضا برای خرید طلا کم شده و ارزش آن کاهش می یابد.

 

همبستگی طلا با یورو (EUR/USD)

 

یورو یکی از مهم‌ترین جایگزین ها برای دلار آمریکا در میان ارزهای فیات است. به همین دلیل اغلب ارتباط مثبتی بین یورو و طلا وجود دارد. هر دو دارای همبستگی منفی با دلار هستند.

با توجه به اینکه طلا به تنهایی فقط یک جایگزین برای دلار آمریکا نیست، بلکه یک جایگزین برای سیستم پولی فعلی بر پایه ارزهای فیات است.

بنابراین، در برخی موارد هم یورو و هم دلار (یا سایر ارزها) نسبت به طلا موقعیت خود را از دست می‌دهند یا بر آن چیره می شوند! به همین دلیل امکان همبستگی منفی با طلا با یورو هم وجود دارد.

 

نظر کارشناس درباره همبستگی طلا

 

طلا از دیر باز به عنوان یک فلز گران بها و درخشنده برای سرمایه گذاران از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. امروزه نیز با گسترش بازارهای مالی و فعالیت معامله گران، طلا همچنان به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه گذاری به شمار می آید.

همبستگی طلا در فارکس با جفت ارزهای مختلف مطلب بسیار مهمی است که معامله گران برای جلوگیری از متضرر شدن باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

سرمایه گذاران باید با آگاه بودن از شرایط اقتصادی جهان، اتفاقات و اخبار مهم از احساسات کلی حاکم بر بازارهای جهانی و نحوه همبستگی میان جفت ارز مورد نظر خود و طلا آگاه باشند و با هوشیاری به انجام معامله بپردازند.

سوالات متداول

همبستگی طلا با دلار آمریکا چگونه است؟

طلا بدلیل استفاده به عنوان پناهگاه امن با دلار آمریکا همبستگی معکوس دارد.

دلیل همبستگی مثبت طلا با AUDUSD چیست؟

کشور استرالیا یکی از سه کشور بزرگ صادر کننده طلا به شمار می رود به همین دلیل ارز این کشور همبستگی مثبت با طلا دارد.

نظرات (2)
  1. بسیار کامل و عالی بود موفق باشید و سپاسگزارم از همراهیتون و راهنمایی هاتون

  2. ممنون دقیقا این همبستگی ها هستن که در معاملات کمک کننده هستن.

درج نظر