همبستگی طلا با یورو دلار، نفت، داوجونز، نزدک و سایر نمادها در فارکس

17 فوریه 2024 -

بررسی همبستگی طلا در فارکس

 

بسیاری از معامله گران با آموزش فارکس که یکی از محبوب ترین بازارهای مالی است؛ روزانه در حال انجام معاملات زیادی برای کسب سود در جفت ارزها و نمادهای کالا و انرژی متنوعی هستند.

یکی از راه های رایج تجارت در این بازار از طریق نماد طلا در فارکس است [که یک فلز گران بها است] و به طور گسترده درکشورهای مختلف به عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم استفاده می شود.

طلا از دیرباز به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته شده است و ارزش آن در زمان تنش های ژئوپولتیکی و مشکلات اقتصادی به شدت بالا می رود؛ این موضوع نسبت دیگری در سایر نماد ها می تواند داشته باشد.

در این میان بسیاری از جفت ارزهای موجود در بازار فارکس دارای همبستگی «همگرا» یا «واگرا» با طلا (Gold) هستند که اهمیت شناخت همبستگی طلا در فارکس را برای معامله گران بالا می برد.

همبستگی طلا

نمادهای فارکس همبستگی طلا
دلار آمریکا 🔴منفی
یورو 🟢مثبت
فرانک سوئیس 🟢مثبت
نفت 🔴منفی
بیت کوین
🔴منفی

 

همبستگی طلا با جفت ارزها

 

یکی از مواردی که معامله گران به دنبال بررسی آن هستند، ارتباط حرکتی طلا با ارزهای کشورهای مختلف است. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم:

 

💵همبستگی طلا با دلار آمریکا

 

همبستگی طلا و دلار از نوع معکوس بوده و معمولا با افزایش ارزش دلار قیمت طلا کاهش می باید و با کاهش ارزش دلار قیمت طلا افزایش پیدا می کند.

طلا به عنوان یک پناهگاه امن عمل می کند و در زمان ها و شرایطی که باعث افت ارزش دلار می شود، تقاضا برای سرمایه گذاری در طلا افزایش می یابد.

همچنین در زمان های افزایش ارزش دلار بدلیل اینکه نماد طلا در مقابل دلار به صورت XAUD/USD ارائه می شود، تقاضا برای خرید طلا کم شده و ارزش آن کاهش می یابد.

 

💶همبستگی طلا با یورو (EUR/USD)

 

یورو (EUR) یکی از مهم‌ترین جایگزین ها برای دلار آمریکا در میان ارزهای فیات است. به همین دلیل اغلب ارتباط مثبتی بین یورو و طلا وجود دارد. هر دو دارای همبستگی منفی با دلار هستند.

با توجه به اینکه طلا به تنهایی فقط یک جایگزین برای دلار آمریکا (USD) نیست، بلکه یک جایگزین برای سیستم پولی فعلی بر پایه ارزهای فیات است.

بنابراین، در برخی موارد هم یورو و هم دلار (یا سایر ارزها) نسبت به طلا موقعیت خود را از دست می‌دهند یا بر آن چیره می شوند! به همین دلیل امکان همبستگی منفی با طلا با یورو هم وجود دارد.

 

💴همبستگی طلا و ین ژاپن

 

جفت ارز «USDJPY» قیمت دلار آمریکا در برابر ین ژاپن را نمایش می دهد. کشور ژاپن معادن غنی طلا ندارد؛ اما بزرگترین کشور وارد کننده «طلا در جهان» به شمار می رود.

به همین دلیل افزایش قیمت طلا می تواند سبب افزایش تقاضا برای ین ژاپن شود و باعث افزایش روند قیمتی جفت ارز USDJPY شود و در واقع همبستگی طلا و ین ژاپن مستقیم است.

 

🪙همبستگی طلا و بیت کوین

 

همبستگی طلا (XAU) و بیت کوین (BTC) به عنوان 2 دارایی مورد توجه در بازار مالی، بر اساس اخبار مهم جهان تغییر می کند. طلا و بیت کوین هر دو همبستگی منفی با دلار آمریکا دارند اما در برخی از موارد همبستگی واگرا نیز پیدا می کنند.

در صورتی که اخبار جنگ و مرتبط با امنیت جهانی بوجود آید، همبستگی «طلا» و «بیت کوین» منفی خواهد شد اما در سایر موارد مثل کاهش بهره بانکی در آمریکا یا افزایش تورم جهانی، طلا و بیت کوین همبستگی همگرا دارند.

همبستگی نفت در فارکس، همبستگی نفت با دلار کانادا، همبستگی نفت و طلا

همبستگی نفت با اونس طلا

برای آشنایی با همبستگی طلا و نفت [و دلار کانادا] در فارکس، می توانید به پست زیر مراجعه کنید:

همبستگی نفت و طلا

 

💡نظر کارشناس درباره همبستگی طلا

 

طلا از دیر باز به عنوان یک فلز گران بها و درخشنده برای سرمایه گذاران از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. امروزه نیز با گسترش بازارهای مالی و فعالیت معامله گران، طلا همچنان به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه گذاری به شمار می آید.

همبستگی طلا در فارکس با جفت ارزهای مختلف مطلب بسیار مهمی است که معامله گران برای جلوگیری از متضرر شدن باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

سرمایه گذاران باید با آگاه بودن از شرایط اقتصادی جهان، اتفاقات و اخبار مهم از احساسات کلی حاکم بر بازارهای جهانی و نحوه همبستگی میان جفت ارز مورد نظر خود و طلا آگاه باشند و با هوشیاری به انجام معامله بپردازند.

سوالات متداول

همبستگی طلا با دلار آمریکا چگونه است؟

طلا بدلیل استفاده به عنوان پناهگاه امن با دلار آمریکا همبستگی معکوس دارد.

دلیل همبستگی مثبت طلا با AUDUSD چیست؟

کشور استرالیا یکی از سه کشور بزرگ صادر کننده طلا به شمار می رود به همین دلیل ارز این کشور همبستگی مثبت با طلا دارد.

نظرات (2)
  1. بسیار کامل و عالی بود موفق باشید و سپاسگزارم از همراهیتون و راهنمایی هاتون

  2. ممنون دقیقا این همبستگی ها هستن که در معاملات کمک کننده هستن.

درج نظر