تفاوت حساب نتینگ و هجینگ چیست؟ – بروکرهایی که حساب Netting و Hedging دارند

06 فوریه 2024 -

تفاوت حساب نتینگ و هجینگ چیست؟

 

ممکن است شما هم در انواع سیستم حسابداری دو مفهوم با عنوان «نتینگ» و «هجینگ» را  در حساب های بروکرهای فارکس را شنیده باشید، و ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد.

این دو اصطلاح نا آشنا به نوعی دروازه ورود به دنیایی پر از فرصت های طلایی، اما پر از خطر نیز می باشند. درک درست تفاوت های این دو حساب معاملاتی، می تواند تریدر ها را برای موفقیت در بازار فارکس یاری رساند.

به طور اختصاری «تفاوت حساب نتینگ و هحینگ» در فارکس شامل موارد زیر است:

 • انعطاف پذیری در باز کردن پوزیشن های معاملاتی؛
 • میزان پیچیدگی در مدیریت مالی؛
 • امکان اعمال استراتژی های مدیریت ریسک؛
 • میزان انرژی و زمان مورد نیاز برای تحلیل.

در ادامه تمامی این موارد را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. در قسمت بعدی شما می توانید با تعریف و مزایا و معایب این دو حساب آشنا شوید.

 

حساب نتینگ و هجینگ در فارکس چیست؟

 

در حساب های معاملاتی و سرمایه گذاری بروکرهای فارکس، دو نوع حساب متفاوت با عناوین حساب نتینگ (Netting) و حساب هجینگ (Hedging) وجود دارد.

هر کدام از این دو نوع حساب، ویژگی ها، مزایا و معایب منحصربفرد خود را داشته و ممکن است برای سبک ها و اهداف معاملاتی متفاوتی مناسب باشند.

حساب نتینگ یک نوع حساب یک جهته است که در آن معامله گر فقط می تواند در یک جهت معاملات خرید (Buy) یا معاملات فروش (Sell) عمل کند.

از سوی دیگر، حساب هجینگ به معامله گر اجازه می دهد هم زمان دو موقعیت متضاد خرید و فروش را باز کند در ادامه سعی خواهیم کرد این دو حساب را بصورت شناخته و مقایسه کنیم.

تفاوت حساب نتینگ و هجینگ

 

حساب نتینگ چیست؟

 

حساب نتینگ یک نوع حساب معاملاتی یک جهته است که در آن معامله گر فقط می تواند در یک جهت، یا خرید یا فروش، معامله داشته باشد. این بدان معناست که تا زمانی که معامله گر معامله ای را متوقف نکرده، نمی تواند معامله ای با جهت مخالف آن انجام دهد.

حساب نتینگ با اعمال یک میانگین گیری، چندین معامله هم جهت را در یک معامله نشان می دهد. به عنوان مثال اگر معامله گر 3 معامله خرید با حجم یکسان داشته باشد، در حساب نتینگ به صورت یک معامله با حجم سه برابر نمایش داده می شود.

همچنین در این حساب ها میزان کمیسیون کمتری نسبت به حساب های هجینگ دریافت می شود. به طور کلی حساب نتینگ برای معامله گرانی که به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت و یک جهته در بازار هستند، مناسب است.

این حساب با ساده کردن مدیریت موقعیت ها و نیاز کمتر به مارجین، کار را برای معامله گران آسان می کند.

 

مزایا و معایب حساب نتینگ

 

حساب نتینگ یکی از انواع حساب های معاملاتی در پلتفرم متاتریدر است که ویژگی های خاص خود را دارد. این نوع حساب، مزایا و معایبی دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

در جدول زیر «مزایا و معایب حساب نتینگ» بصورت خلاصه بیان شده است:

مزایای حساب نتینگ
معایب حساب نتینگ
سادگی در مدیریت موقعیت ها محدودیت در هجینگ و مدیریت همزمان موقعیت های مختلف
نیاز به مارجین کمتر آسیب پذیری بیشتر در برابر نوسانات و ضربه های بازار
سادگی حسابداری محدودیت در انعطاف پذیری معاملاتی و استفاده از راه های مختلف
عدم توانایی در بهره برداری از فرصت های متفاوت دو سوی بازار

 

حساب هجینگ چیست؟

 

حساب هجینگ یک نوع حساب معاملاتی است که به معامله گران اجازه می دهد تا به طور همزمان در دو جهت خرید و فروش معامله داشته باشند. در این حساب، هر معامله به طور جداگانه ثبت و نمایش داده می شود.

معامله هجینگ (Hedging) به معامله گر اجازه می دهد تا به طور همزمان موقعیت های خرید و فروش متعددی را برای یک جفت ارز باز کند. طرز کار معامله هجینگ به این صورت است:

 • معامله گر یک موقعیت خرید (Buy) باز می کند مثلا 100 واحد یورو/دلار خریداری می کند.
 • سپس بلافاصله یا مدتی بعد، یک موقعیت فروش (Sell) نیز برای همان جفت ارز باز می کند مثلا 100 واحد یورو/دلار می فروشد.
 • حالا دو موقعیت مختلف برای یک جفت ارز باز است. معامله گر منتظر می ماند تا شرایط به نفع یکی از موقعیت ها تغییر کند.
 • سپس موقعیت با سود را نگه می دارد و موقعیت زیان ده را می بندد.

با این روش، ریسک معامله گر کاهش می یابد. زیرا از نوسانات ناگهانی بازار در امان است. همچنین می تواند سود خود را با بستن به موقع موقعیت ها افزایش دهد!

در مجموع، حساب هجینگ برای معامله گران پیشرفته تر که به دنبال معاملات کوتاه مدت و مدیریت هوشمندانه تر ریسک و سود هستند، مناسب است.

 

مزایا و معایب حساب هجینگ

 

حساب هجینگ یکی از انواع حساب های معاملاتی در بازار های مالی است که امکانات ویژه ای را در اختیار تریدر ها قرار می دهد. استفاده از حساب هجینگ مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

مزایای حساب هجینگ
معایب حساب هجینگ
امکان باز کردن همزمان موقعیت های خرید و فروش برای یک جفت ارز پیچیدگی بیشتر در مدیریت موقعیت ها
انعطاف پذیری بیشتر در مدیریت موقعیت ها و معاملات نیاز به تخصص و مهارت بالاتر برای اداره حساب
امکان اعمال استراتژی های متنوع تر معاملاتی احتمال بروز تعارض در معاملات همزمان
مدیریت بهتر ریسک با باز کردن موقعیت های متضاد صرف زمان و انرژی بیشتر برای پایش مداوم بازار
امکان حداکثر بهره برداری از نوسانات بازار ریسک بالاتر ناشی از اشتباهات احتمالی در معاملات

 

کدام بروکرها حساب نتینگ و هجینگ دارند؟

 

برخی از بروکرها امکان استفاه از حساب های نتینگ و هجینگ را در حسابهای معاملاتی خود فراهم کرده اند. این موضوع برای معامله گرانی که به دنبال استفاده از «حساب نتینگ» هستند، بسیار مناسب است.

زیرا اغلب بروکرها امکان هجینگ را به صورت پیش فرض در حساب های خود فعال می کنند و سیستم حسابداری نتینگ به دلیل تقاضای کمتر ارائه نمی شود. همچنین حساب نتینگ به نوعی در «حساب هجینگ» هم قابل پیاده سازی است.

بروکرهایی که از پلتفرم معاملاتی متاتریدر 5 (MT5) استفاده می کنند، امکان ارائه حساب نتینگ را به مشتریان خود دارند. البته برخی از بروکرها این امکان را در پلتفرم متاتریدر 5 خود ارائه نمی کنند.

تفاوت حساب نتینگ و هجینگ
ساخت حساب نتینگ و هجینگ در بروکر آمارکتس

بروکر آمارکتس یکی از بروکرهایی است که در «حساب استاندارد» و «ECN» خود در پلتفرم متاتریدر 5، امکان استفاده از سیستم حسابداری نتینگ و هجینگ را ایجاد کرده است.

شما می توانید در حساب NDD بروکر فیبوگروپ نیز با استفاده پلتفرم متاتریدر 5، از این قابلیت استفاده کنید. اما در بسیاری از بروکرها مثل بروکر ارانته، آلپاری و لایت فارکس چنین سیستمی ارائه نمی شود.

 

💡نظر کارشناس دیجی تریدرز درباره حساب نتینگ و هجینگ

 

حساب های نتینگ و هجینگ هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب بین آنها بستگی به اهداف، سبک معاملاتی و ترجیحات شخصی تریدر ها دارد.

حساب نتینگ با ویژگی یک جهته بودن خود، سادگی و آسانی بیشتری را برای معامله گران فراهم می کند. اما از طرفی محدودیت هایی هم برای اجرای استراتژی های پیشرفته معاملاتی و مدیریت ریسک ایجاد می کند.

در مقابل، حساب هجینگ اگرچه پیچیدگی و دشواری بیشتری دارد، اما انعطاف پذیری و توانایی بالاتری را برای اجرای انواع اسپرد ارانته های معاملاتی و مدیریت بهینه ریسک فراهم می کند. بنابراین انتخاب نهایی بستگی به شرایط، توانایی و اهداف شخص تریدر دارد.

سوالات متداول

کدام بروکر امکان استفاده از حساب نتینگ را می دهد؟

معامله گران ایرانی می توانند در بروکر معتبر آمارکتس از حساب نتینگ ECN استفاده نمایند.

آیا حساب نتینگ امکان باز کردن معاملات در جهت مخالف را دارد؟

خیر، حساب نتینگ فقط اجازه باز کردن یک نوع موقعیت [خرید یا فروش] را می دهد.

کدام نوع حساب انعطاف پذیری بیشتری در معامله دارد؟

حساب هجینگ انعطاف پذیری و توانایی بالا تری برای اجرای انواع استراتژی های معاملاتی فراهم می کند.

نظرات (8)
 1. سلام میتونم netting رو غیر فعال کنم؟

  • با سلام. در حساب هایی که بر پایه نتینگ هستند نمی توانید آن را غیرفعال کنید. باید از حساب دیگری استفاده کنید.

 2. سلام ، در متن مقاله ذکر شده که در حساب هجینگ به نوعی امکان نتینگ هم وجود داره ، اماکن داره راهنمایی بفرمایید به چه صورت؟

  • با سلام. در حساب هجینگ امکان باز کردن معاملات همسو و هم جهت هم وجود دارد، مثل حساب نتینگ که تنها می توانید معاملات هم جهت را باز کنید. البته حساب های نتینگ برای میانگین کم کردن و مدیریت سرمایه به روش های مارتینگل مناسب هستند.

 3. سلام آیا هجینگ خلاف قوانین بروکر هاست؟

  • با سلام. بله در برخی از بروکرهای فارکس هجینگ خلاف قوانین حساب های معاملاتی بشمار می آید اما در برخی دیگر از جمله آمارکتس قانونی است.

 4. در کدامیک از حساب های تجاری بروکر الپاری امکان هجینگ کردن وجود داره؟

  • شما می توانید در حساب های ECN بروکر آلپاری معاملات هجینگ انجام دهید.

درج نظر