روش تشخیص پیوت ماژور و مینور ✅آموزش شناسایی پیوت با اندیکاتور [مکدی، atr، فیبوناچی و…]

18 مه 2024 -

تشخیص پیوت ماژور و مینور

 

بسیاری از معامله گران با تعریف پیوت در تحلیل تکنیکال آشنایی دارند اما در «تشخیص پیوت ماژور و مینور» دچار تردید و اشتباه می شوند. با توجه به کاربردهای فراوان شناسایی پیوت های ماژور، اغلب معامله گران به دنبال آن هستند.

شناسایی نقاط پیوت ها یک مهارت حیاتی و پایه در فرآیند آموزش فارکس و تحلیل تکنیکال است؛ زیرا به معامله گران کمک می‌کند تا نقاط کلیدی برای تحلیل های مختلف و ورود و خروج در تریدهای خود را شناسایی کنند.

مفهوم نقاط پیوت ماژور و مینور یک پیش نیاز مهم برای درک گام ها و حرکات بازار بشمار می آید و در تمامی سبک های تحلیل تکنیکال [مثل امواج الیوت، پرایس اکشن با سبک های متنوع آن و …] کاربرد دارد!

استفاده از ترکیبی از روش‌های مختلف و دریافت تأییدیه آن ها نیز با داده های دیگر می تواند به افزایش دقت و اعتماد به نفس در تصمیم‌گیری های معاملاتی کمک کند.

آموزش تشخیص پیوت ماژور، شناسایی پیوت ماژور و مینور

به همین دلیل در ادامه این مطلب روش های مختلف شناسایی پیوتها را ارائه کرده ایم اما در صورتی که تسلط کافی پیدا کنید، می توانید بدون نیاز به هیچ ابزاری، پیوت ها را تشخیص دهید.

اندیکاتور شناسایی پیوت
کاربرد تشخیص اندیکاتور
اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی
تشخیص پیوت ماژور
تغییر فاز هیستوگرام مکدی تاییدیه پیوت ماژور
اندیکاتور زیگزاگ تشخیص پیوت های ماژور و مینور
اندیکاتور تشخیص پیوت تاییدیه پیوت های ماژور مخالف

 

آموزش شناسایی پیوت های ماژور و مینور

 

شناسایی نقاط چرخش قیمت (پیوت) کار دشواری نیست اما تفکیک پیوت های ماژور  [که کاربرد بیشتری دارد]، از پیوت های مینور، برای معامله گران مبتدی و بعضا با تجربه هم دشوار است.

با توجه به تعریف پیوت در تحلیل تکنیکال، پیوت های ماژور در نمودار قیمت، نقاط سقف و کف را ایجاد می کنند. به همین دلیل هیچ گاه، «2 نقطه سقف» یا «2 نقطه کف متوالی» در پیوت ها وجود ندارد!

بنابراین هر پیوت سقف در نمودار مابین «2 پیوت کف» قرار می گیرد و هر پیوت کف باید مابین «2 پیوت سقف» قرار داشته باشد. برخی از روش های تشخیص پیوت در این زمینه خطا دارند.

10 12 02 pivot determind correct تشخیص پیوت,تشخیص پیوت ماژور و مینور,تشخیص پیوت در پرایس اکشن,تشخیص پیوت ماژور با مکدی,تشخیص پیوت ماژور,تشخیص پیوت ماژور با فیبوناچی,تشخیص پیوت با atr,اندیکاتور تشخیص پیوت,اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور,روش تشخیص پیوت ماژور,پیوت ماژور با زیگزاگ,شناسایی پیوت های ماژور و مینور,شناسایی پیوت های ماژور,شناسایی پیوت ماژور,شناسایی پیوتها,شناسایی نقاط پیوت ماژور,اموزش شناسایی پیوت ماژور

در این موارد در صورتی دو سقف متوالی توسط اندیکاتور به عنوان نقطه پیوت شناسایی شده است، باید «سقف بالاتر» را پیوت در نظر بگیرید و در صورتی که دو کف متوالی پیوت باشند، «کف پایین تر» را انتخاب کنید.

شناسایی پیوت ماژور جدید، نسبت به اندازه دو پیوت قبلی صورت می گیرد. برای ایجاد پیوت ماژور، حداقل حرکت قابل توجه [از نظر قیمت یا زمان]، باید بیش از یک سوم (1/3) حرکت ماقبل خود در برگشتی آن باشد.

آموزش تشخیص پیوت ماژور، شناسایی پیوت ماژور و مینور

یعنی در جهت عرض نمودار (زمان) یا طول آن (قیمت) باید حرکت بعدی نمودار اتفاق بیافتد تا آن را یک «پیوت ماژور» بحساب آوریم. شما می توانید زمان حرکت قبل را با رسم «خط افقی» و اندازه حرکت قیمت را با «خط عمودی» شناسایی کنید.

آموزش تشخیص پیوت ماژور، شناسایی پیوت ماژور و مینور

همچنین باید به محدوده یا مقیاس تحلیلی خود توجه داشته باشید، زیرا در یک مقایس کوچک، تمامی نقاط مینوری، پیوت های ماژور بشمار می آیند و در مقایس های بزرگ، آن نقاط تغییرات کوچکی بشمار می آیند.

🔆توجه داشته باشید که برای شناسایی پیوتها «رنگ کندل ها» و «تایم فریم» نمودار کاربردی ندارد؛ اما پس از شناسایی پیوت ها، تایم فریم و شرایط کندل آن نقش بسیار زیادی در اهمیت پیوت های ماژور دارند!

 

روش تشخیص پیوت ماژور با اندیکاتور

 

برای تشخیص پیوت های ماژور روش ها و تکنیک های متنوعی وجود دارد. برخی از روش های تشخیص پیوت ها، دارای خطا نیز هستند اما همیشه می توانند به عنوان تاییدیه در کنار تحلیل تریدرها بکار بروند.

بنابراین شما می بایست در ابتدا، با اصول کلی «شناسایی پیوت های ماژور و مینور» آشنا باشید و سپس با کمک «روش تشخیص پیوت»، تاییدیه دریافت کنید تا با ضریب اطمینان بیشتری پیش بروید.

 

🔘تشخیص پیوت ماژور با فیبوناچی

 

مهم ترین و بهترین روش تشخیص پیوت ماژور با کمک ابزار فیبوناچی (Fib Retracement) است، زیرا سطوح فیبوناچی نقاط مهمی برای معامله گران و استراتژی های معاملاتی هستند و اغلب قیمت به آنها واکنش نشان می دهد.

با توجه به اینکه حداقل حرکت برای ایجاد پیوت ماژور [بیش از 1/3 حرکت قیمتی یا زمانی قبل]، نزدیک به سطح کلیدی «38.2%» در فیبوناچی است، این سطح از فیبوناچی، ملاک خوبی برای تشخیص یک نقطه پیوت ماژور است.

آموزش تشخیص پیوت ماژور با فیبو، شناسایی پیوت ماژور و مینور

البته توجه داشته باشید که نقطه پیوت همیشه در سطح 38.2% فیبوناچی اصلاحی تشکیل نمی شود؛ بلکه این میزان حداقل مقداری قابل قبول برای خروج از نقطه پیوت مینوری به یک نقطه پیوت ماژور بشمار می آید.

 

🔘تشخیص پیوت ماژور با مکدی

 

یکی از بهترین اندیکاتورهای تشخیص پیوت ماژور، با کمک هسیتوگرام اندیکاتور مکدی (MACD) است. این اندیکاتور با تنظیمات پیش فرض، در هر تایم فریمی، می تواند به عنوان یک تاییدیه معتبر برای نقاط پیوت ماژور بکار برود.

روش «تشخیص پیوت ماژور با مکدی»، از طریق تغییر فاز ما بین دو نقطه پیوت ماژور می باشد. به عنوان مثال اگر پیوت سقف با هستوگرام سبز همراه باشد در هنگام تشکیل پیوت کف، هسیتوگرام باید تغییر فاز داده باشد.

تشخیص پیوت ماژور با مکدی، شناسایی پیوت ماژور و مینور

توجه داشته باشید که رنگ هیستوگرام اهمیتی ندارد، بلکه باید حداقل یک بار فاز آن از سبز به قرمز (یا بالعکس مابین) دو پیوت ماژور تغییر بیاید. به همین دلیل ممکن است قبل از تشکیل پیوت ماژور هم، تغییر فاز چند بار رخ داده باشد.

بنابراین تریدرهای حرفه ای از اندیکاتور مکدی تنها به عنوان یک تاییدیه استفاده می کنند. همچنین افراد مبتدی می توانند از ترکیب سطح «38.2» فیبوناچی و تاییدیه مکدی برای انتخاب پیوت ماژور استفاده کنند.

 

🔘اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور

 

یکی از ابزارهای دیگر، استفاده «اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور» است که با نام “Pivot Points High Low” در تریدینگ ویو ارائه شده است؛ و با دقت بالایی می تواند نقاط پیوت ماژور را تشخیص می دهد.

تنها نقطه ضعف این اندیکاتور، عدم تفکیک دو پیوت ماژور هم جهت است. زیرا بعد از هر پیوت ماژور در سقف باید به دنبال پیوت کف باشد و یا بالعکس. این اندیکاتور نیز، برای دریافت تاییدیه بسیار مناسب است.

اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور، شناسایی پیوت ماژور و مینور
اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور؛ نقاطی که دارای عدد هستند، توسط اندیکاتور شناسایی شد!

در این موارد، معامله گران باید یکی از نقاط متوالی که فاصله بیشتری با پیوت قبلی دارد را انتخاب کنند. این مشکل در اندیکاتور تشخیص پیوت ماژور، معمولا در نواحی تریدینگ رنج [که قیمت روند صعودی یا نزولی ندارد] بوجود می آید.

 

🔘پیوت ماژور با زیگزاگ (ZigZag)

 

«تشخیص پیوت ماژور با زیگزاگ» یک روش موثر برای شناسایی نقاط بازگشتی مهم در نمودار قیمت است. اندیکاتور زیگزاگ با فیلتر کردن نوسانات کوچک و تمرکز بر تغییرات قابل توجه قیمت، به معامله‌گران کمک می‌کند تا پیوت‌های ماژور را تشخیص دهند.

تشخیص پیوت ماژور با زیگزاگ، شناسایی پیوت ماژور و مینور

اندیکاتور زیگزاگ (ZigZag) جزو اندیکاتورهای شناسایی کننده روند بکار می رود و چون خطوط آن به صورت زیگزاگ بر روی نمودار رسم می شود، مشکل اندیکاتور های دیگر مثل مکدی و یا «Pivot Points HL» را ندارد!

اما این اندیکاتور نیز خالی از ایراد نیست، زیرا در صورتی که از تنظیمات مناسب در این اندیکاتور استفاده نکنید، ممکن است نقاط پیوت مینوری هم به آن اضافه گردد. بنابراین اندیکاتور زیگزاگ تمامی پیوت ها را می تواند شناسایی کند.

 

🔘تشخیص پیوت در پرایس اکشن

 

نقاط پیوت در سبک های مختلف پرایس اکشن مثل سبک ICT و یا RTM با سبک های کلاسیک تفاوت هایی دارد. بر خلاف سبک های کلاسیک برای تشخیص پیوت با پرایس اکشن، از اندیکاتورها کمتر استفاده می شود.

نقاط پیوت در تحلیل پرایس اکشن، معمولا بر اساس مواردی مثل برگشت قیمت به «میانگین»، بازگشت قیمت به نقاط «حمایت و مقاومت» تاریخی نمودار و «اردر بلاک های نقدینگی» تمرکز دارد.

البته از اندیکاتورها واگرایی هم برای نقاط پیوت استفاده می شود. همچنین «تشخیص پیوت با ATR» نیز می تواند به کمک این سبک تحلیلی کمک شایانی نماید.

 

💡جمع بندی شناسایی پیوت ها (نظر کارشناس)

 

معامله گرانی که در تشخیص نقاط پیوت دچار تردید می شوند، می توانند از ابزارهای متنوع بالا، برای تشخیص و دریافت تاییدیه کمک بگیرند. اهمیت شناسایی صحیح نقاط پیوت، در تحلیل تکنیکال و اجرای استراتژی اهمیت بسیار بالایی دارد.

توصیه می کنیم تمامی موارد را در گذشته بازار تمرین نمایید تا به تسلط کافی در زمینه شناسایی پیوت های ماژور و مینور دست پیدا کنید. در صورتی که نیاز به یادگیری اختصاصی روش های بالا دارید، لطفا در کامنت ها آن مورد را با ما درمیان بگذارید!

مجموعه دیجی تریدرز آمادگی دارد تا آموزش های ویدیویی و تصویری برای یادگیری 0 تا 100 تحلیل تکنیکال را به صورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار دهد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات یا پشتیبانی از ما بپرسید.

سوالات متداول

آیا برای شناسایی پیوت ماژور و مینور نیاز به اندیکاتور وجود دارد؟

خیر، معامله گران می توانند بر اساس منطق نقاط پیوت در تحلیل تکنیکال آنها را تشخیص دهند و از اندیکاتور ها به عنوان تاییدیه تشخیص خود استفاده نمایند.

آیا اندیکاتورهای برای تشخیص پیوت ماژور بدون خطا عمل می کنند؟

خیر، در اندیکاتورها ممکن است در مواردی پیوت های مینور هم تشخیص داده شود و یا برخی از پیوت های ماژور شناسایی نشود اما می توان از ترکیب اندیکاتورها برای دریافت تاییدیه استفاده کرد.

نظرات (1)
  1. سلام من کجا میتونم اطلاعات بیشتری در مورد پیوت به دست بیارم که اصلا چی هست؟

درج نظر