تعریف پیوت در تحلیل تکنیکال ✳️انواع پیوت ها در پرایس اکشن [ماژور و مینور]

18 مه 2024 -

پیوت در تحلیل تکنیکال چیست؟

 

پیوت (Pivot) در تحلیل تکنیکال به نقاطی از قیمت گفته می شود که موجب ایجاد یک حرکت [قدرتمند و یا اصلاحی] در خلاف جهت حرکت نمودار می شود. بنابراین پیوت ها نقاط چرخش قیمت هستند و سقف و کف جدید در حرکت نمودار ایجاد می کنند!

اما آیا تمامی بالا و پایین های قیمت را باید نقاط پیوت در نظر بگیریم؟! اغلب معامله گران در تشخیص صحیح نقاط پیوت با مشکل و تردید مواجه هستند و این مفهوم پایه نقش زیادی در سایر مباحث تحلیل تکنیکال دارد.

معامله گران با استفاده از شناسایی نقاط پیوت در ترید، می توانند روندهای بازار و استراتژی های مبتنی بر آن با سبک های مختلفی تشخیص دهند.

در ادامه این پست از آموزش فارکس، با تعریف پیوت و انواع پیوت در فارکس با سبک های پرایس اکشن و کلاسیک را آشنا خواهید شد.

پیوت در تحلیل تکنیکال، انواع پیوت در فارکس، پیوت ماژور و مینور چیست

نقاط پیوت
تحلیل تکنیکال
انواع پیوت
ماژور و مینوز
کاربرد پیوت ماژور تحلیل بلند مدت
کاربرد پیوت مینور تحلیل کوتاه مدت
پیوت در تحلیل پرایس اکشن و کلاسیک

 

انواع پیوت در فارکس

 

همان طور که اشاره کردیم، نقاط پیوت در فارکس [یا هر بازار دیگری مثل ارز دیجیتال]، تعریف ساده ای دارد؛ و همین موضوع موجب می شود تا سوالات زیادی برای شناسایی آنها بوجود بیاد.

پیوت در فارکس به نقاطی از نمودار گفته می شود که تغییرات قابل توجهی از نظر جهت حرکت نمودار بوجود می آید. کیفیت این تغییرات باعث می شود که 2 نوع پیوت در تحلیل تکنیکال قابل شناسایی باشد.

اما باید بدانید که کاربرد تمامی نقاط پیوت در فارکس یکسان نیست و در اغلب موارد برای تحلیل تکنیکال باید از نقاط پیوت هم نوع را بررسی و تحلیل کنید.

به طور کلی 2 نوع پیوت در تحلیل تکنیکال داریم که شامل:

  • پیوت ماژور (بزرگ)-Major Pivot
  • پیوت مینور (کوچک)-Minor Pivot

 

🔳پیوت ماژور چیست؟

 

پیوت ماژور (نقاط برگشتی بزرگ) به نقاط چرخش قیمت در محدوده مشخصی از نمودار گفته می شود، که حرکت قیمت را با گام های بزرگی نشان می دهد. پیوت ماژور می تواند در دل خود، تعدادی پیوت مینور را شامل شود.

تعریف پیوت ماژور نسبت به «محدوده مشخص» انجام می گیرد. بسیاری از افراد به دنبال شناسایی پیوت از طریق تغییر تایم فریم معاملاتی هستند؛ و سوالات زیادی درباره تایم فریم بالاتر برای تعیین صحیح پیوت ماژور پیدا می کنند.

پیوت در تحلیل تکنیکال، انواع پیوت در فارکس، پیوت ماژور و مینور چیست

در حالی که نیازی به بررسی تایم فریم وجود ندارد و در بسیاری از موارد ممکن است دچار اشتباه و تردید های بی مورد شوید. کافی است محدوده و مقیاس تحلیل نمودار خود را به طور دقیق مشخص کنید و پیوت های ماژور را نسبت به آن در نظر بگیرید!

در تعیین محدوده می توانید از نمودار شمعی استفاده کنید تا بر اساس وضوح و اندازه شمع ها، اندازه محدوده خود را به صورت واضح تعیین کنید. همچنین نقاط بالا و پایین کندل [سایه و بدنه] برای انتخاب پیوت اهمیت زیادی دارد.

پیوت در تحلیل تکنیکال، انواع پیوت در فارکس، پیوت ماژور و مینور چیست
پیوت ماژور در نمودار قیمت

پیوت های ماژور کاربردهای زیادی در تحلیل تکنیکال دارند که برخی از کاربردهای پیوت ماژور شامل موارد زیر است:

  • تعیین نقاط کلیدی حمایت و مقاومت؛
  • تشخیص روند صعودی و نزولی؛
  • شناسایی الگوهای کلاسیک و پرایس اکشن؛
  • تشخیص واگرایی در نمودار؛
  • تعیین نقاط ورود و خروج در استراتژی.

همچنین تکنیک های اصولی برای تعیین نقاط پیوت ماژور و مینور نیز با استفاده از اندیکاتورها و سبک های مختلف تحلیلی وجود دارد که در پست بعدی به آن می پردازیم و قبل از آن لازم است با تعریف پیوت ماژور و مینور آشنایی ابتدایی پیدا کنید.

 

◾پیوت مینور چیست؟

 

«پیوت مینور» یا نقاط برگشتی کوچک در نمودار به حرکت های کوچک در میان 2 «پیوت ماژور» گفته می شود. محدوده پیوت های مینور بر اساس پیوت ماژور تعریف می شود و شناسایی آنها نیاز به تعیین صحیح 2 نقطه پیوت ماژور دارد!

پیوت در تحلیل تکنیکال، انواع پیوت در فارکس، پیوت ماژور و مینور چیست
پیوت مینور در بین پیوت های ماژور

پیوت مینور در تحلیل تکنیکال از اهمیت زیادی برخورد است، زیرا برای شناسایی نقاط بهینه در تریگر ورود به معاملات (نقطه زنی) کاربرد زیادی دارد و اغلب معامله گران حرفه ای برای افزایش ریسک به ریوارد (R/R) خود، از آن استفاده می کنند.

همچنین در معاملات اسکالپ، این نقاط بسیار پولساز هستند و معامله گرانی که به دنبال نوسان گیری هستند، با تاییدیه اندیکاتور، در این نقاط به دنبال ورود در جهت روند اصلی بازار هستند تا وین ریت خود را افزایش دهند.

 

💡نظر کارشناس درباره پیوت ها در تحلیل تکنیکال

 

پیوت‌های ماژور و مینور هر دو ابزارهای مهمی در تحلیل تکنیکال هستند که به معامله‌گران کمک می‌کنند تا جهت حرکت قیمت را در بازه‌های زمانی مختلف شناسایی کنند و تصمیمات معاملاتی بهتری بگیرند.

استفاده صحیح از این پیوت ها می تواند به بهبود عملکرد معاملاتی و مدیریت ریسک کمک کند. سبک های مختلفی برای تشخیص نقاط پیوت در تحلیل تکنیکال نیز ارائه شده است تا قطعیت تعیین آنها افزایش پیدا کند.

در پست بعدی به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. علاقه مند هستیم تا سوالات و نظرات شما را در زمینه تعریف پیوت ماژور و مینور دریافت کنیم. این موارد را حتما در بخش کامنت ها با مخاطبین ما در میان بگذارید!

سوالات متداول

نقاط پیوت در تحلیل تکنیکال چیست؟

نقاط پیوت به عنوان نقاط کلیدی قیمتی در نمودار شناخته می‌شوند که در آن‌ها تغییرات قابل توجهی در جهت حرکت قیمت رخ می‌دهد.

کاربرد پیوت مینور در ترید چیست؟

معامله گران از پیوت های مینور برای تریگر ورود به معاملات خود استفاده می کنند.

نظرات (1)
  1. سلام ایا این نقاط پیوت فقط در الگوی کندلی قابل شناسایی هست؟

درج نظر