گام حرکتی در پرایس اکشن 🟢آموزش کامل موج ایمپالس یا گام های حرکتی فارکس

27 مه 2024 -

گام حرکتی در پرایس اکشن چیست؟

 

اگر یک قانون ساده برای یادگیری در تحلیل تکنیکال و آموزش فارکس، وجود داشته باشد، آن هم شناخت گام های قیمتی در نمودار است. نمودار قیمت در هر نمادی دارای 2 نوع گام است؛ گام حرکتی و گام اصلاحی!

«گام حرکتی» به گام هایی از قیمت گفته می شود که به موجب آنها بازار به شدت در جهت بالا یا پایین حرکت می کند و قیمت قابل توجهی را نسبت به قبل، در مدت زمان کوتاهی طی می کند.

گام های حرکتی قیمت نشان می دهد که عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان واقعا قوی است و حمایت سنگینی از سوی تامین کننده گان [مثل بانک ها] یا شرکت های بزرگ در فارکس برای حرکت قیمت وجود دارد.

در اصطلاحات تحلیل تکنیکال، به گام های حرکتی بازار، “موج ایمپالس” نیز گفته می شود؛ این اصطلاح اغلب در موج شماری به سبک الیوت (Elliot) می باشد. در سبک های پرایس اکشن هم “لگ حرکتی قیمت” نام برده می شود.

شناخت گام های حرکتی بازار، به درک روند بازار و همراهی با آن برای کسب سود بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی کامل این گام در تحلیل تکنیکال هر نمادی در فارکس یا ارزهای دیجیتال می پردازیم.

 

لگ حرکتی در پرایس اکشن چیست؟

 

«لگ حرکتی در پرایس اکشن» به حرکات سریع و ناگهانی قیمت نسبت به گام های قبلی آن در بازارهای مالی اشاره دارد که معمولا در نتیجه واکنش به «اخبار اقتصادی مهم» و «تغییرات ناگهانی در عرضه و تقاضا» رخ می‌دهد.

منطقی است که در لک حرکتی (گام حرکتی) بازار، پول بیشتری نصیب معامله گران آن می شود، زیرا در مدت زمان کمتری پوینت یا پیپ های بیشتری را پوشش می دهند و معامله گران موفق به دنبال همراهی با این دسته از حرکات هستند.

لگ حرکتی در پرایس اکشن، گام حرکتی در فارکس، موج ایمپالس چیست

لگ های حرکتی در پرایس اکشن معمولا سه ویژگی مشترک دارند. این سه ویژگی می‌توانند به شما نشان دهند که یک گام حرکتی در حال شروع است یا در جریان است.

ویژگی های اصلی لگ حرکتی عبارتند از:

  • گام هایی با کندل های بزرگ (از نظر بدنه)؛
  • عمدتا یک رنگ (سبز/صعودی، یا قرمز/نزولی)؛
  • بسته شدن قیمت، نزدیک به بالاترین/پایین‌ترین نقطه حرکت کندل.

در ادامه به بررسی هریک از این موارد می پردازیم:

 

🚀شمع های بزرگ در گام حرکتی

 

کندل های بزرگ نشان می دهند که مشارکت و جریان سفارشات قوی، پشت یک کندل خاص وجود دارد. معنای کندل های بزرگتر از حد معمول، عدم تعادل قوی در طول قیمت آن کندل تفسیر می شود.

در گام حرکتی، وقتی کندل های بزرگ به طور مداوم در یک جهت تشکیل می شوند، نشان دهنده جریان سفارش قوی از سمت خریداران بزرگ و بازیگران اصلی بازار است و جریان “پول هوشمند” را می توان شناسایی کرد.

در تصویر بالا یک یک یا گام حرکتی را مشاهده می کنید که از کندل هایی با بدنه بزرگ تشکیل شده است. توجه داشته باشید که نسبت این کندل ها در مقایسه با رفتار هر نماد متفاوت است و اندازه مشخصی برای بزرگی کندل ها نمی توان تعیین کرد.

 

📈کندل های همرنگ در لگ حرکتی

 

کندل های عمدتا یک رنگ نیز از ویژگی های لگ حرکتی است؛ زیرا یک مورد حیاتی را به ما منتقل می‌کند و آن زمان و قدرت حرکت است. به طور خاص، اینکه چگونه گاوها یا خرس های بازار توانسته اند کنترل حرکت قیمت را در طول زمان حفظ کنند.

با حفظ کنترل در طول زمان، بازار به ما نشان می‌دهد که کدام طرف غالب است زیرا اجازه نمی دهد طرف دیگر برای آن دوره زمانی کنترل یک کندل را به دست بگیرد.

هر چه عدم تعادل در طول زمان بیشتر باشد، تسلط از طرف گاوها یا خرس ها بیشتر خواهد بود و که نشان دهنده قدرت آنها برای ایجاد یک موج ایمپالس یا روند قوی در بازار است.

لگ های حرکتی در پرایس اکشن، گام های حرکتی بازار فارکس، موج ایمپالس
گام های حرکتی در بازار (لگ حرکتی در پرایس اکشن)

 

🔋بسته شدن نزدیک بالاترین/پایین‌ترین نقطه کندل

 

در نظر بگیرید که بازار در حال ایجاد یک «موج ایمپالس» است، و کندلی که در جهت روند بسته می شود (در حالت روند صعودی) دارای فتیله بسیار کوچکی است. در حالت در نزدیکی بالاترین نقطه آن کندل بسته می شود.

این موضوع نشان می دهد که سودآوری کمی برای بازیگران پشت آن کندل ها وجود دارد؛ و آنها نگران مقاومت در سطح بعدی [یا احتمال کنترل خرس‌ها بر بازار] نیستند!

اگر برای خلاف این موضوع احتمال بیشتری وجود داشت، احتمالا بازیگران آن روند، موقعیت خود را می بستند و سود خود را حفظ می کردند؛ که باعث ایجاد سایه (شدو) بلندی در بالای کندل ها می شود.

اما زمانی که یک بسته شدن قوی با فتیله بسیار کوچک داریم، این معمولا نشان دهنده سودآوری کم برای بازیگران اصلی و اعتماد به ادامه حرکت است. این برای ما به عنوان معامله‌گران بسیار مفید است و در بین گام های حرکتی رایج خواهد بود.

 

💡نظر کارشناس درباره موج ایمپالس در فارکس

 

گام حرکتی یا موج ایمپالس در سبک موج شماری الیوتی به حرکت قوی و جهت‌دار قیمت در بازار گفته می‌شود که به عنوان یکی از امواج اصلی (موج‌های 1، 3، یا 5) در نظریه موج الیوت شناخته می‌شود.

این امواج نشان‌دهنده فازهای رشد یا کاهش شدید قیمت هستند که توسط حجم بالای معاملات و کندل های بزرگ و پیوسته همراه با کمترین فتیله مشخص می‌شوند.

موج های ایمپالس معمولا از پنج زیرموج تشکیل شده‌اند که به ترتیب روند کلی بازار را تقویت می‌کنند و در مقالات آینده، به بررسی دقیق آنها خواهیم پرداخت. در صورتی که در این زمینه سوال دارید، نظرات خود را در پایین ثبت کنید.

سوالات متداول

چه عواملی باعث ایجاد لِگ حرکتی در بازار می‌شوند؟

لگ‌های حرکتی معمولاً توسط حجم بالای معاملات و مشارکت سرمایه‌گذاران نهادی ایجاد می‌شوند. اخبار مهم اقتصادی، تغییرات در سیاست‌های مالی و رویدادهای جهانی نیز می‌توانند به عنوان محرک‌های اصلی این حرکات عمل کنند.

چگونه می‌ توان از گام حرکتی برای تعیین نقاط ورود و خروج استفاده کرد؟

شناسایی گام های حرکتی به معامله گران کمک می کند تا جهت اصلی روند را تعیین کنند و نقاط مناسب برای ورود به معامله در جهت روند یا خروج از معامله برای قفل کردن سود را پیدا کنند. تحلیل حرکات اصلاحی پس از موج ایمپالس نیز می‌تواند فرصت های مناسبی برای ورود مجدد به معامله فراهم کند.

درج نظر