شاخص دلار آمریکا یا شاخص dxy؛ مفهوم و چارت شاخص دلار در فارکس

21 ژوئن 2024 -

نماد شاخص دلار آمریکا چیست؟

 

شاخص دلار آمریکا (Dollar Index) که در دنیای معامله‌گری با نماد های “dxy”، “USDX” و “DX” شناخته می‌شود؛ نمادی است که قدرت ارز فیات (اسکناس های کاغذی و فلزی) ایالات متحده آمریکا را نسبت به سایر ارز های فیات [6 ارز قدرتمند دنیا] نشان می دهد.

نماد “dxy” در فارکس و  CFD بسیار کاربرد دارد، به دلیل این که مبنای بسیاری از معاملات بین المللی دلار است؛ بسیاری از معامله‌گران برای اطمینان از ورود به معامله، از چارت dxy (شاخص دلار در تریدینگ ویو) استفاده می‌کنند.

آشنایی با این شاخص اهمیت بسیار زیادی در آموزش فارکس دارد. در ادامه با «نماد dxy در فارکس» بیشتر آشنا خواهیم شد و خواهیم دید که این نماد از کجا آمده است، چگونه به این قدرت رسیده است و چگونه در فارکس معامله می شود.

 

آموزش نماد dxy در فارکس

 

 

شاخص دلار آمریکا؛ دانلود آموزش ویدیویی و pdf
آپارات یوتیوب دانلود ویدیو دانلود PDF
آپارات دیجی تریدرز یوتیوب دیجی تریدرز دانلود ویدیو از سایت دیجی تریدرز دانلود پی دی اف از دیجی تریدرز

 

نماد dxy در فارکس به وجود آمده است، تا قدرت «دلار آمریکا» نسبت به 6 ارز قدرتمند اقتصادی در جهان را نشان دهد. معامله گران با تحلیل این نماد، معاملات خود در در نقاط حساس برای جفت ارزهای دلار در فارکس مدیریت می کنند.

سبد ارزی تشکیل دهنده شاخص دلار شامل:

  • یورو (EUR) [با تقریبا 58 درصد]؛
  • ین ژاپن (JPY) [13.6 درصد]؛
  • پوند انگلستان (GBP) [11.9 درصد]؛
  • دلار کانادا (CAD) [9.2 درصد]؛
  • کرون سوئد (SEK) [4.2 درصد]؛
  • و فرانک سوئیس (CHF) با [3.6 درصد] در مقایسه با دلار آمریکا ایجاد شده است!

 

مفهوم شاخص دلار آمریکا

 

بررسی مشخصات نماد dxy در فارکس نشان می‌دهد، این شاخص در ماه  March(مارس) سال 1973، پس از فروپاشی سیستم ارزش گذاری برتون وودز وجود آمد.

برای معامله dxy باید به ارز های یورو، دلار کانادا، پوند و … توجه کرد و دید که هر کدام چه مسیری را پیش می گیرند تا متوجه شویم که خرید و فروش dxy چگونه انجام می شود.

با تحلیل dxy می توان به این نتیجه رسید که بیش از نیمی از ارزش شاخص دلار تحت تأثیر یورو است. در ادامه به صورت جداگانه سهم هر یک از ارز های خارجی را برای تشکیل سبد dxy بررسی می کنیم:

نام ارز میزان سهم از سبد ارزی
یورو/EUR 56.7%
ین ژاپن/JPY 13.6%
پوند انگلیس/GBP 11.9%
دلار کانادا/CAD 9.1%
کرون سوئد/SEK 4.2%
فرانگ سوئیس/CHF 3.6%

 

نماد dxy در کدام بروکر ها معامله می‌شود؟

 

بروکر های زیادی نماد dxy را برای «معامله» درون خود دارند، اما بهترین بروکر برای معامله dxy در فارکس را می توان “آلپاری” نامید. شاخص دلار در آلپاری یکی نماد هایی است که اسپرد و کمیسیون پایینی دارد.

همچنین معامله گران ایرانی می توانند شاخص دلار در لایت فارکس و یا سایر بروکرهای معتبر مثل آمارکتس را با شرایط مشابه با آلپاری معامله کنند. این شاخص در اغلب بروکرهای جهان قابل معامله است.

 

عوامل موثر بر شاخص دلار در فارکس

 

معامله گران بازار فارکس می توانند در قالب صندوق های ETF [صندوق قابل معامله به عنوان سهام] نماد dxy را خریداری کنند و برای مدت زیادی نگه دارند تا سود آن ها در بلند مدت داده شود.

از آن جا که دلار در بیشتر معاملات بین المللی به عنوان «ارز مبنا»  قرار می گیرد؛ کشور های بسیاری درگیر آن هستند و جا به جایی ارز ها می تواند بر این مسئله تأثیر بسیار زیادی بگذارد.

در ادامه به 2 عامل مهم موثر بر قیمت نماد dxy در فارکس اشاره می کنیم:

 

نرخ بهره و شاخص دلار

افزایش نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا باعث می شود تا مردم پول های خود را در «بانک ها» نگهداری کنند (افزایش قدرت دلار) و از بازار های دیگر بیرون بکشند.

این موضوع باعث ریزش بازار های دیگر[طلا، بیت کوین] و قدرت گیری دلار می شود؛ بنابراین افزایش نرخ بهره ارتباط مستقیمی با قیمت dxy در فارکس دارد.

شاخص دلار (dxy) نشان می دهد که اقبال مردم نسبت به ارز های فیات مانند دلار آمریکا چه قدر است. با بالا رفتن شاخص دلار می توان تشخیص داد که ریزش قابل پیش بینی در بازار ارز دیجیتال و طلا وجود دارد.

 

شاخص dxy و اخبار اقتصادی

نماد dxy در فارکس به انتشار اخبار و داده های «اقتصادی» واکنش بسیار زیادی نشان می دهد. گاهی اوقات اخبار مربوط به کشور های اتحادیه اروپا تأثیر بیشتری نسبت به داده های اقتصادی آمریکا دارد؛ علت این موضوع هم وزن بالای یورو در سبد شاخص دلار است.

معامله نماد dxy در فارکس به شدت تحت تأثیر اخبار فارکس است؛ که با توجه به نمودار dxy نیز این موضوع کاملاً مشخص است. هنگام انتشار اخبار مربوط به «تورم و نرخ بیکاری» ایالات متحده این نماد نوسانات زیادی را تجربه می کند.

همچنین اخبار مربوط به جنگ و بالا رفتن قیمت طلا نیز می تواند قیمت این نماد را دچار نوساناتی کند؛ در بازار رمزارز ها شاخص دلار با ارزدیجیتال بیت کوین(BTCUSD) همبستگی معکوس دارد و معامله‌گران می‌توانند در اخبار اقتصادی مهم از این شاخص استفاده کنند.

تاثیر شاخص مدعیان بیکاری بر طلا و دلار آمریکا

شاخص مدعیان بیکاری در بازار فارکس

برای آشنایی با شاخص مدعیان بیکاری در فارکس و تاثیر آن بر شاخص دلار و سایر بازارهای مرتبط، صفحه زیر را بخوانید:

شاخص مدعیان بیکاری آمریکا

 

تاثیر شاخص pci بر طلا و دلار، شاخص pci آمریکا در فارکس چیست؟

شاخص CPI و تاثیر آن بر دلار و طلا

شاخص قیمت مصرف کننده یا cpi یکی از شاخص های مهم اقتصادی است که اهمیت بالایی در تقویم اقتصادی دارد:

شاخص cpi در فارکس

 

💡جمع بندی کارشناس درباره شاخص دلار آمریکا

 

نماد dxy در فارکس تأثیر بسیار زیادی دارد. از آن جا که سشن نیویورک یکی از پر معامله ترین سشن های معاملاتی به حساب می آید، باید به شاخص دلار توجه کرد تا بتوان پیش بینی کرد که وضعیت بورس نیویورک در آینده چگونه خواهد بود.

شاخص دلار آمریکا تأثیر مستقیمی بر بازار طلا و ارز های دیجیتال نیز دارد که برای معامله در آن ها نیز باید به آن توجه کرد.  در کل در شغل معامله‌گری عوامل زیادی قبل از انجام هر معامله مورد بررسی قرار می‌گیرند و شاخص ها یکی از مهم ترین این عوامل به شمار می‌روند.

سوالات متداول

شاخص دلار چه ارتباطی با بازار طلا و ارز دیجیتال دارد؟

معمولاً زمانی که شاخص دلار قدرت می گیرد و به سمت بالا حرکت می کند، بازار طلا و ارز دیجیتال می ریزد و در مقابل با بالا رفتن ارزش بازار های طلا و ارز های دیجیتال، شاخص دلار می ریزد.

وقتی شاخص دلار سقوط می کند؛ چه معنی می دهد؟

شاخص دلار زمانی سقوط می کند که سرمایه های معامله گران به بازار هایی غیر از دلار ریخته شود و مبنای معاملات به ارز های دیگر تغییر کند. تضعیف ارز های سبد شاخص دلار نیز می تواند دلیل این اتفاق باشد.

درج نظر