تاثیر شاخص cpi بر دلار و طلا 📈بررسی شاخص cpi در فارکس

30 مه 2024 -

شاخص cpi در فارکس چیست؟

 

شاخص قیمت مصرف‌کننده (Consumer Price Index) یا به اختصار CPI یک شاخص اقتصادی است که تغییرات در «قیمت سبدی از کالاها» و «خدمات مصرفی» را که توسط خانوارها خریداری می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند.

این شاخص به عنوان یک معیار برای تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد [و تغییرات در هزینه زندگی را منعکس می‌کند.] CPI یکی از شاخص های کلیدی است که توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای ارزیابی وضعیت اقتصادی و تنظیم سیاست‌های پولی استفاده می‌شود.

شاخص اقتصادی cpi در آمریکا، به دلیل اهمیت دلار در بازار فارکس، همیشه مورد توجه معامله گران قرار دارد. در ادامه نحوه تاثیر گذاری اخبار این شاخص در تقویم اقتصادی فارکس را بررسی می کنیم.

تاثیر شاخص pci بر طلا و دلار، شاخص pci آمریکا در فارکس چیست؟

 

تاثیر شاخص cpi در فارکس

 

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، یکی از مهم‌ترین شاخص های اقتصادی است که تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی، از جمله طلا و دلار آمریکا دارد.

افزایش غیرمنتظره CPI معمولا منجر به انتظار افزایش نرخ بهره و تقویت ارزش ارز مربوطه می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال بازدهی بالاتر هستند.

به همین دلیل، معامله‌گران فارکس به دقت انتشار شاخص CPI را در تقویم اقتصادی دنبال می‌کنند تا بتوانند تأثیرات آن را بر جفت ارزها پیش‌بینی کنند و استراتژی‌های معاملاتی خود را بهینه‌سازی نمایند.

 

🟡تاثیر شاخص cpi بر طلا

 

طلا به عنوان یک دارایی امن در زمان‌های تورمی و ناپایداری اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد. زمانی که شاخص CPI افزایش می‌یابد و نشان دهنده افزایش تورم است، سرمایه‌گذاران به سمت طلا به عنوان یک پناهگاه امن روی می‌آورند.

به عنوان مثال، در دوره‌هایی که تورم در ایالات متحده افزایش یافته است، قیمت طلا نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. فرض کنید شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا در ماه ژانویه 0.5٪ افزایش یابد که بالاتر از پیش‌بینی‌های بازار مبنی بر 0.3٪ است.

این افزایش غیرمنتظره در CPI نشان‌دهنده تورم بالاتر است و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران نگران کاهش ارزش دلار و قدرت خرید آن شوند. به همین دلیل، بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال خرید طلا خواهند رفت.

 

💸تاثیر شاخص cpi بر دلار

 

افزایش CPI نشان دهنده افزایش تورم است که معمولا در میان مدت و بلند مدت بانک‌های مرکزی را مجبور به افزایش نرخ بهره می‌کند تا تورم را کنترل کنند؛ اما در کوتاه مدت این شاخص رابطه معکوس با دلار آمریکا دارد!

برای مثال، در سال 2021، افزایش CPI در آمریکا منجر به انتظار بازار برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد که به تقویت دلار آمریکا انجامید. افزایش شاخص CPI می‌تواند جریان سرمایه‌ها به سوی دلار آمریکا را تقویت کند.

با افزایش نرخ بهره، دارایی‌های دلاری جذاب تر می شوند و سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال خرید دلار برای سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و سایر دارایی‌های مالی آمریکا خواهند بود. این امر منجر به تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی می‌شود.

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص cpi آمریکا

 

شاخص CPI یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی، به ویژه طلا و دلار آمریکا، دارد. افزایش CPI می‌تواند منجر به افزایش نرخ بهره و تقویت دلار شود.

در حالی که به دلیل نقش طلا به عنوان پناهگاه امن، افزایش CPI می‌تواند قیمت طلا را نیز افزایش دهد. این در صورتی است که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ بهره بانکی نباشد و فشار تورم خارج از پیش بینی ها باشد.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید به دقت تغییرات شاخص CPI را پیگیری کنند تا بتوانند تصمیمات مناسبی درباره سرمایه‌گذاری‌های خود اتخاذ کنند و از تغییرات بازار بهره‌برداری کنند.

سوالات متداول

شاخص CPI چیست و چه اطلاعاتی ارائه می‌دهد؟

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) تغییرات در قیمت سبدی از کالاها و خدمات مصرفی را که توسط خانوارها خریداری می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند و به عنوان یک اندازه‌گیری از تورم استفاده می‌شود.

چگونه شاخص CPI بر سیاست‌های پولی تأثیر می‌گذارد؟

افزایش CPI اغلب با افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی همراه می‌شود تا تورم را کنترل کنند و تعادل اقتصادی را حفظ نمایند.

درج نظر