محاسبه پیپ در بیت کوین ✅ارزش پیپ بیت کوین در فارکس (BTC/USD)

27 فوریه 2024 -

پیپ در بیت کوین (Bitcoin)

 

در حالی که پیپ (Pip) به طور گسترده در بازار فارکس برای اندازه‌گیری «تغییرات کوچک» در نرخ های ارز مورد استفاده قرار می گیرد، در مورد “بیت کوین” (BTCUSD)، استفاده رسمی از این واحد کمتر رایج است.

با این حال، اگر بخواهیم یک معادل برای پیپ در بیت کوین تعریف کنیم، می توانیم آن را به عنوان واحد کوچک تری از بیت کوین تعریف کنیم که برای اندازه‌گیری تغییرات جزئی در قیمت آن استفاده می‌شود.

پیپ در بیت کوین، نحوه محاسبه پیپ در بیت کوین

البته کوچکترین واحد بیت کوین، “ساتوشی” نام دارد، اما برای محاسبه پیپ در بیت کوین از آن استفاده می شود؟! در ادامه به بررسی آن و نحوه محاسبه ارزش هر «پیپ بیت کوین در فارکس» می پردازیم.

نام نماد بیت کوین
مقدار پیپ
متغیر در بروکرها
ارزش هر پیپ بر اساس حجم و مقدار اعشار
کانترکت سایز
1 واحد بیت کوین
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

مقدار پیپ در بیت کوین (BTC/USD)

 

پیپ مخفف “Point in Percentage” یا «نقطه در درصد» است و “کوچکترین واحد” تغییر قیمت در بازار فارکس محسوب می شود. «پیپ» معمولا برابر با “چهارمین رقم اعشاری یک جفت ارز” است.

برای مثال، اگر قیمت EUR/USD از 1.1200 به 1.1201 برسد، می توان گفت که قیمت «یک پیپ» افزایش یافته است. اما محاسبه پیپ برای بیت کوین در فارکس مشابه جفت ارز «USD/JPY» است که دارای 2 رقم اعشار است!

البته محاسبه مقدار پیپ بیت کوین در بروکرهای فارکس متفاوت است. در صورتی که بروکر معاملات بیت کوین را با 2 رقم اعشار ارائه کند، میزان پیپ در بیت کوین 100 برابر بیشتر از بروکری خواهد بود که بیت کوین را بدون اعشار قیمت گذاری می کند.

ینایراین مقدار پیپ در بیت کوین بستگی به تغییرات کوچکترین واحد آن در بروکر فارکس دارد و بر همین اساس می توانید در کارگزاری های مختلف از تغییرات یکسان بیت کوین، سودهای مختلفی را [از نظر پیپ] کسب کنید!

 

🧮نحوه محاسبه پیپ در بیت کوین

 

بروکرهای فارکس، نماد بیت کوین را در به دو صورت ارائه می کنند. در برخی از کارگزاری ها نماد (BTC/USD) با دو رقم اعشار ارائه می شود اما در برخی دیگر بدون اعشار قیمت گذاری می شود!

برای محاسبه پیپ در بیت کوین، باید میزان تغییرات قیمت بیت کوین را در هر بروکر محاسبه کنید. در صورتی که بروکری بیت کوین را با دو رقم اعشار قیمت گذاری می کند، برای محاسبه پیپ بیت کوین، باید هر یک دلار تغییر را 100 پیپ در نظر بگیرید.

اما اگر در بروکر فارکس، بیت کوین بدون اعشار قیمت گذاری شود، محاسبه پیپ بر اساس هر 1 دلار تغییر، معادل 1 پیپ در نظر گرفته می شود. برای آنکه این موضوع را کامل درک کنید، دو تا مثال واقعی از بروکرهای فارکس را ارائه می کنیم.

محاسبه پیپ بیت کوین در فارکس، مقدار پیپ در بیت کوین
محاسبه پیپ در بیت کوین (لایت فارکس)

فرض کنید در بروکر لایت فارکس قصد معامله بر روی بیت کوین دارید. قیمت ورود شما “61068.00” است و بر روی قیمت “61547.00” معامله خود را می بندید! در اینصورت مقدار سود شما از این معامله برابر با «47900 پیپ» خواهد بود.

محاسبه پیپ در بیت کوین فارکس، مقدار پیپ بیت کوین
محاسبه پیپ در بیت کوین (بروکر آمارکتس)

اما اگر بخواهید بیت کوین را در بروکر آمارکتس معامله کنید، [که نماد بیت کوین بدون رقم اعشاری ارائه می شود]، برای انجام همان معامله، «479 پیپ» سود خواهید کرد!

ثبت نام در آمارکتس

 

💵ارزش هر پیپ بیت کوین

 

“ارزش هر پیپ بیت کوین”  متناسب با کانترکت سایز بیت کوین، حجم معامله و رقم اعشاری برای محاسبه پیپ بیت کوین است. در بروکرهایی که بیت کوین را بدون اعشار ارائه می کنند، ارزش هر پیپ در یک لات برابر با 1$ است.

اما در بروکرهایی که بیت کوین را با دو رقم اعشار ارائه می کنند، هر 100 پیپ در یک لات معامله بیت کوین، برابر با 1$ است. این موارد با فرض این است که کانترکت سایز بیت کوین در بروکرهای فارکس 1 واحد باشد.

به عنوان مثال اگر شما معامله بیت کوین را با «100 پیپ» سود ببندید، ارزش آن 1$ خواهد بود. بنابراین اگر مقدار پیپ بیت کوین در بروکر با دو رقم اعشار محاسبه شود، هر پیپ ارزش کمتری دارد!

مطابق تصویر بالا، در صورتی که در بروکر لایت فارکس [که بیت کوین را با دو رقم اعشار ارائه می کند] در قیمت “61068.00” وارد معامله شوید و بر روی قیمت “61547.00” از معامله خارج شوید، 479$ سود خواهید کرد:

🔶(ارزش پیپ بر اساس 2 رقم اعشار در یک لات): 47900*0.01 = $479

اما اگر همان معامله را با نقطه ورود های گفته شده، در بروکر آمارکتس انجام دهید، میزان سود شما یک صدم از 479 پیپ محاسبه خواهد شد؛ و معادل 479 دلار [که از نظر دلاری عین بروکر لایت فارکس] می باشد!

ثبت نام در لایت فارکس

پیپ در فارکس، مفهوم اصطلاح پیپ در فارکس یعنی چی

آموزش مفهوم پیپ در بازار فارکس

برای آشنایی کامل با مفهوم پیپ (Pip) [و پیپت] و نحوه محاسبه ارزش آن در بازار فارکس به مقاله زیر مراجعه کنید:

پیپ در فارکس

 

هر لات بیت کوین چقدر است

بررسی لات در نماد بیت کوین

بسیاری از معامله گران فارکس برای محاسبه لات در بیت کوین دچار مشکل می شوند. در این پست به بررسی این موضوع در متاتریدر بروکرها پرداخته ایم:

هر لات بیت کوین در فارکس

 

💡جمع بندی درباره میزان پیپ ولیو بیت کوین

 

اگرچه استفاده از پیپ به عنوان یک استاندارد در بازار بیت کوین رایج نیست، اما تعریف چنین واحدی می تواند به تحلیل گران و معامله گران کمک کند تا تغییرات دقیق تر قیمت را درک کنند و استراتژی های معاملاتی خود را بر اساس تغییرات کوچک قیمت تنظیم کنند.

از سوی دیگر، پیپ به عنوان یک واحد اندازه گیری در بیت کوین کاربرد محدودی دارد و بیشتر به منظور تحلیل تئوریک قیمت ها استفاده می شود!

برای سرمایه گذاران و تریدرها، آگاهی از این واحدها و نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر معاملات و همچنین نحوه محاسبه پیپ در بیت کوین، می تواند در تصمیم گیری های مالی و استراتژی های تجاری مفید باشد.

سوالات متداول

آیا مفهوم پیپ در بیت کوین مانند فارکس استفاده می شود؟

خیر، در حالی که مفهوم پیپ در بازار فارکس به خوبی تعریف شده است، در بازار بیت کوین به صورت رسمی از پیپ استفاده نمی‌شود!

فرمول محاسبه تعداد پیپ در بیت کوین چیست؟

تعداد پیپ در بیت کوین بر اساس اعداد اعشاری قیمت گذاری شده در بروکرهای فارکس محاسبه می شود. در صورتی که در بروکر با دو رقم اعشار قیمت گذاری شود، هر یک دلار تغییر معادل 100 پیپ می باشد اما اگر بدون اعشار باشد، هر یک دلار تغییر قیمتی معادل با 1 پیپ در «هر لات» معامله خواهد بود.

نظرات (4)
  1. خیلی مطلب جالبی بود.. تا حالا جایی ندیده بودم آنقدر خوب پیپ در بیت کوین فارکس رو توضیح بدن. آیا شما آموزش فارکس هم دارید؟

    • با سلام. بله شما می توانید به صفحه آموزش فارکس مراجعه کنید. آموزش های این بخش به مرور در حال کامل شدن است!

  2. سلام من میخوام روی ارزهای دیجیتال معامله کنم ایا میتونم در نوبیتکس کسب سود داشته باشم؟

    • با سلام. بله می تونید. ارزهای دیجیتال دارای نوسانات زیادی هستند و شما می تونید در صرافی های ایرانی مثل نوبیتکس کسب سود کنید. این صرافی لوریج هم ارائه می کند اما شما می توانید بدون اهرم هم سودهای خوب و کم ریسکی کسب نمایید.

درج نظر