پیپ در فارکس چیست؟ پیپ در جفت ارزها و طلا

29 فوریه 2024 -

پیپ در فارکس (Pip) چیست؟

 

شاید شما هم شنیده باشید که تریدرهای فارکس میزان سود خود را در معاملات با عبارتی مثل “100 پیپ سود” بیان می کنند! آشنایی با برخی از اصطلاحات و مفاهیم در آموزش فارکس، می تواند مسیر یادگیری تریدرها را کوتاهتر نماید.

اصطلاح «پیپ»، یکی از این مفاهیم اصلی بازار فارکس، که نشان دهنده “کوچکترین واحد تغییر قیمت” در جفت ارزهای فارکس است. پیپ [یک معیار استاندارد است که] برای اندازه‌گیری سود و زیان معاملات فارکس استفاده می‌شود.

پیپ در فارکس، مفهوم اصطلاح پیپ در فارکس یعنی چی

در این مقاله، می‌خواهیم به بررسی مفهوم «پیپ در فارکس» و انواع پیپ در جفت ارزهای فارکس بپردازیم!

موضوع آموزش
پیپ در فارکس
مفهوم پیپ
واحد اندازه گیری تغییرات
انواع پیپ 4 رقم و 2 رقم (اعشاری)
کاربرد پیپ میزان تغییرات و محاسبه سود و زیان
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

مفهوم پیپ در فارکس به چه معناست

 

پیپ، که مخفف “درصد در نقطه” (Price Interest Point) است، یک واحد اندازه‌گیری است که در معاملات فارکس برای نشان دادن کوچکترین حرکت قیمت برای یک جفت ارز استفاده می‌شود. در اکثر جفت ارزها، یک پیپ برابر با «0.0001 واحد» است.

پیپ در فارکس
پیپ در فارکس؛ میزان پیپ در جفت ارزهای 4 رقم اعشاری

به عنوان مثال، اگر قیمت جفت ارز EUR/USD از 1.1850 به 1.1851 برسد، می‌گوییم که “یک پیپ افزایش” اتفاق افتاده است. اما در برخی جفت ارزها [که یکی از ارزها ین ژاپن (JPY) است]، یک پیپ برابر با 0.01 واحد است.

پیپ در فارکس
پیپ در فارکس؛ میزان پیپ در جفت ارزهای 2 رقم اعشاری

به عنوان مثال دیگر هم، اگر قیمت جفت ارز USD/JPY از 110.26 به 110.25 برسد، می‌گوییم که “یک پیپ کاهش” داشته است. برای محاسبه مقدار پیپ برای هر جفت ارز، می‌توانید از ابزارهای آنلاین مانند ماشین حساب پیپ استفاده کنید.

 

✅انواع پیپ در جفت ارزها

 

با توجه به این که قیمت جفت ارزها و نماد های فارکس با دقت بالایی نمایش داده می‌شوند، گاهی اوقات لازم است که از واحدهای کوچکتر از پیپ برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت استفاده کنیم.

برخی از بروکرها در فارکس قیمت جفت ارزها را با “پنج رقم اعشار” و جفت ارزهای دارای «ین ژاپن» را با “سه رقم اعشار” نشان می‌دهند. در این صورت، رقم پنجم و سوم اعشار را به عنوان پیپ در نظر نمی گیریم!

بلکه میزان پیپ در اعشار 5 رقمی معادل تغییرات هر 0.0001 (چهار رقمی اعشار) قیمت و در اعشارهای سه رقمی معادل تغییرات 0.01 (دو رقمی اعشار) قیمت می باشد.

البته ناگفته نماند که به رقم پنجم و سوم اعشار هم “پیپت” گفته می شود و بررسی مفهوم و کاربرد آن را در پست دیگری بررسی خواهیم پرداخت.

به عنوان مثال، اگر قیمت جفت ارز EUR/USD 1.18506 باشد، رقم چهارم اعشار یعنی 0 پیپ و رقم پنجم اعشار یعنی 6 پیپت را نشان می‌دهد.

 

✳️آیا محاسبه سود و زیان با پیپ مناسب است؟

 

بله، شما می توانید از واحد پیپ برای اندازه گیری حرکت قیمت استفاده نمایید اما توجه داشته باشید که «ارزش هر پیپ» صرفا با تعداد آن قابل تشخیص نیست! بلکه برای محاسبه سود و زیان معامله نیاز به فاکتورهای دیگری هست.

حجم معامله و جفت ارز فارکس (و یا سایر نمادها) معاملاتی هم در میزان سود و زیان شما تاثیر زیادی دارند. به همین دلیل شما باید بتوانید ارزش هر پیپ را در معاملات خود بدست آورید. در پست آینده به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 

لات در فارکس چیست؟

آموزش اصطلاح لات (Lot) در فارکس

برای ورود به معاملات باید با مفهوم «لات در فارکس» آشنا باشید؛ زیرا با استفاده از حجم اصولی در معاملات می توانید سود کنید:

لات در فارکس

 

💡نظر کارشناس درباره اصطلاح پیپ در فارکس

 

یادگیری مفاهیم پایه در بازار فارکس یکی از مهم ترین گام های اولیه برای تریدرهای مبتدی است تا بتوانند به شکل صحیح در بازار معامله گری کنند. در این پست و پست های آینده سعی خواهیم کرد، این مفاهیم را به ساده ترین شکل ممکن آموزش دهیم.

بعد از این آموزش شما باید بتوانید میزان تغییرات قیمت در جفت ارزهای فارکس را “بر حسب پیپ” تشخیص دهید و تفاوت پیپ در هر جفت ارز فارکس را بدانید! اما سایر کاربردهای این مفهوم را به مرور ارائه خواهیم کرد.

سوالات متداول

پیپ در فارکس چیست؟

پیپ در فارکس به کوچکترین میزان تغییرات در جفت ارزهای فارکس گفته می شود.

انواع پیپ در فارکس چیست؟

برخی از جفت ارزها و نمادهای فارکس با چهار رقم اعشار ارائه می شوند و برخی دیگر با 2 رقم اعشار قیمت گذاری می شوند. مقدار پیپ در این نمادها بر اساس رقم چهارم و دوم آنها محاسبه می شود.

درج نظر