سود مرکب چیست؟ 💸محاسبه سود مرکب ترید در ارز دیجیتال و فارکس

15 مه 2024 -

سود مرکب فارکس و ارز دیجیتال چیست؟

 

مفهوم “سود مرکب” برای اولین بار توسط یک استاد ریاضی به نام جیمز براون (James Brown) به جهان معرفی شد و تحول زیادی در سوددآوری اقتصادی ایجاد کرد. حال چه زمانی می توان به سود مرکب رسید؟

معامله در بازار های مالی امروزه به منبع درآمد بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده است. تریدر ها با آموزش فارکس و ارزهای دیجیتال، برای رسیدن به نتایج دلخواه باید اطلاعات خود را در زمینه امور مالی تا حد امکان بالا ببرند.

در صورت موفقیت آمیز بودن معاملات مقدار سود به دست آمده به سرمایه اولیه معامله گران اضافه می شود. در چنین شرایطی افراد با دو نوع سود مواجه می شوند که اعم است از «سود ساده» و «سود مرکب» است.

اگر سرمایه گذاران، سود خود را به سرمایه معاملاتی خود اضافه کنند و بر اساس آن اصول بودجه بندی و حجم در فارکس را مدیریت کنند، ریسک و سود بزرگتری در انتظار حساب آنها خواهد بود که در صورت رشد حساب، به آن سود مرکب می گویند.

محاسبه سود مرکب فارکس

 

محاسبه سود مرکب ترید

 

بسیاری از افراد بدون اطلاعات کافی به معاملات ورود می کنند که می تواند برای آن ها عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. علاوه استراتژی موفق، نیاز به اصول صحیح مدیریت مالی سرمایه گذاری دارید.

برای استفاده از استراتژی سود مرکب باید روش محاسبه آن را یاد بگیرید که در ادامه جزئیات آن را برای شما روشن می سازیم.

 

📀محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال

 

بسیاری از معامله گران به دنبال سرمایه گذاری یا هولد ارزهای دیجیتال هستند. یکی از روش های هولد ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از طریق محاسبه سود مرکب در ارزهای دیجیتال، استفاده از خرید و فروش ماهیانه آنهاست.

برای این کار کافی است، یک تحلیل بلند مدتی سالیانه از روند بازار ارزهای دیجیتال را مد نظر قرار بدهید و سپس در هر فصل (3 ماه) یا به صورت ماهیانه اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید.

به عنوان مثال در سال 2023 که روند کلی ارزهای دیجیتال به صعودی بود، می توانستید بدون نیاز به تحلیل خاصی، در ابتدای هر فصل یک بار با بودجه 1000 دلار بر روی بیت کوین (BTC) سرمایه گذاری کنید و انتهای ماه آن را بفروشید.

در این صورت سود مرکب در ارز دیجیتال (بیت کوین) در چهار دوره یک سال به شکل زیر بدست می آید:

سود فصلی
سود مرکب حساب
فصل اول (+72%) افزایش به 1720$
فصل دوم (+7%) افزایش به 1840$
فصل سوم (-11%) کاهش به 1638$
فصل چهارم (+57%) افزایش به 2870$

بنابراین در انتهای سال، 1870 دلار به سرمایه شما افزوده شده است. این درحالی است که اگر از طریق سود ساده قصد سرمایه گذاری داشتید و هر فصل، سود خود را برداشت می کردید، سود دریافتی شما در انتهای سال کمتر خواهد بود:

  • فصل اول: برداشت 720 دلار سود
  • فصل دوم: برداشت 70 دلار سود
  • فصل سوم: کاهش سرمایه به 890 دلار
  • فصل چهارم: برداشت 400 دلار سود (+جبران زیان)

که در این صورت سود دریافتی شما در انتهای سال معادل «1190 دلار» خواهد بود که نسبت سرمایه گذاری با محاسبه سود مرکب حدود 700 دلار کمتر است.

محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال

همچنین اگر ابتدای سال با 1000 دلار بیت کوین می خریدید و انتهای سال آن را می فروختید، حدود 157 درصد سود می کردید که معادل 1570 دلار خواهد بود که کمتر از سود مرکب و بیشتر از سود ساده فصلی است.

🧮محاسبه سود مرکب فرمول

 

شما می توانید به صورت دستی، سود مرکب حساب خود را بدست آورید. برای محاسبه سود مرکب فرمول ارائه شده است که مبتنی بر سود ثابت در هر دوره است.

استفاده از این روش با وجود این که زیاد پیچیده نیست؛ اما درصد خطای بالایی دارد. فرمول سود مرکب به شکل زیر است:

A = P(1 + r/n)^(nt)

همان طور که مشاهده می کنید در این فرمول 4 مؤلفه شرکت دارند که جزئیات آن ها به صورت زیر است:

  • (A) همان سود نهایی است که شما از سرمایه گذاری خود به دست می آورید؛
  • (P) مبلغ سرمایه اولیه دخیل در معامله یا سرمایه گذاری شما است؛
  • (r) به عنوان نرخ سود یا درصد آن در نظر گرفته می شود (در هر دوره
  • (n) دفعاتی که سود مرکب حساب شده است (در سال)؛
  • (t) مدت زمانی (به سال) که برای سرمایه گذاری خود در نظر دارید.

 

🔦مثالی از محاسبه سود مرکب

 

برای مثال در نظر بگیرید معامله گری در ابتدای معامله خود سرمایه اولیه 10 هزار دلاری در اختیار دارد و می خواهد از طریق روش سود مرکب سرمایه خود را افزایش دهد.

اگر در طول بازه یک ساله 5% سود به وی تعلق گیرد برای محاسبه سرمایه کل پس از 10 سال می توان از فرمول ذکر شده استفاده کرد.

با جای گذاری اعداد در فرمول محاسبه سود مرکب به عدد  می رسید که مقدار سرمایه شما بعد از گذشت 10 سال را با استفاده از این روش نشان می دهد. برای معاملات در بازار های سرمایه نیز از همین فرمول استفاده کنید و به جواب برسید.

A=10000 (1+0.05/1) ^ (1 * 10) =  16288.95

 

💡نظر کارشناس درباره سود مرکب فارکس

 

استفاده از روش کسب درآمد از سود مرکب، نیاز به تجربه و مهارت دارد و در بلند مدت می تواند سود قابل توجهی برای معامله گران به ارمغان بیاورد. اما توجه داشته باشید که معجزه سود مرکب، در صورتی است، در جهت روند رشد حساب پیش بروید.

اگر دارای استراتژی سودده در بازار فارکس نیستید، استفاده از روش سود مرکب، کمکی به موفقیت مالی شما نخواهد کرد. بنابراین توصیه می کنیم پس از رسیدن به استراتژی سودده، به صورت دوره ای معامله کنید.

سپس بودجه بندی دوره جدید خود را، بر اساس سرمایه اولیه بعلاوه سودی که در دوره قبل بدست آورده اید، انجام دهید. در صورتی که نیاز به یادگیری استراتژی فارکس دارید، به کانال یوتیوب ما سر بزنید!

سوالات متداول

سود مرکب در فارکس و ارزهای دیجیتال چیست؟

سود مرکب، روشی است که در آن سودهای بدست آمده در دوره‌های قبلی به سرمایه اصلی اضافه شده و سودهای بعدی بر اساس مجموع سرمایه اصلی و سودهای قبلی محاسبه می‌شوند.

آیا درآمد سود مرکب بیشتر از سود ساده و سرمایه گذاری بلند مدت است؟

بله سود مرکب، درآمد بیشتری نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری در یک بازه بلند مدت مشخص دارد.

درج نظر