محاسبه حجم معامله در فارکس – تعیین حجم در فارکس برای معاملات

22 فوریه 2024 -

حجم در فارکس چیست؟

 

در آموزش فارکس (Forex)، مسلط بودن بر محاسبه حجم معامله در فارکس برای تریدرهای حرفه ای و تازه کار بسیار حیاتی است. این محاسبات، باید قبل از هر معامله بر اساس میزان سرمایه موجود و ریسک حساب انجام شوند.

تریدرها در بازار فارکس همواره با این پرسش روبرو هستند که چه مقدار حجم سرمایه برای ورود به یک معامله مناسب است! تعیین حجم در فارکس باید به سرعت برای هر معامله انجام بگیرد تا بتوانید به سرعت وارد معامله شوید.

برخی از معامله گران علاقه مند هستند متناسب با سرمایه اولیه خود (مثلا 1000$)، درصد ریسک مشخصی مثلا 1% را در هر معامله ریسک کنند. یعنی با انجام هر معامله «استاپ لاس» یا «حد ضرر» آنها حداکثر 10$ زیان به سرمایه اولیه آنها وارد کند!

محاسبه حجم در فارکس، آموزش حجم در فارکس

نحوه محاسبه حجم معاملات، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت استراتژی معاملاتی فارکس از جهت مدیریت سرمایه و ریسک حساب است. این کار اگر به درستی انجام شود، می‌تواند به موفقیت تریدرها کمک شایانی کند.

در ادامه این پست به بررسی این موضوع در معاملات فارکس می پردازیم و نحوه محاسبه حجم معاملات برای هر “جفت ارز فارکس” و یا سایر نماد ها مثل حجم “معاملات طلا” را بررسی خواهیم کرد.

حجم در فارکس بر حسب لات
ارزش پیپ
بر اساس نماد
ریسک معامله ثابت
حجم هر معامله متغیر
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

محاسبه حجم معامله در فارکس

 

اغلب معامله گران از انجام ضرب و تقسیم یا انجام محاسبات در هنگام ورود به معاملات، گریزان هستند؛ و فرمول های نسبتا پیچیده ای برای تعیین حجم معاملات خود در فارکس استفاده می کنند.

برای بررسی حجم معامله در فارکس، می توانید برای یک دوره معاملاتی خود (مثلا مجموع معاملات ماهیانه)، متناسب با سرمایه اولیه خود، درصد(%) ریسک مشخصی را در نظر بگیرید.

معامله گران برای شروع کار خود در بازار فارکس یک سرمایه اولیه وارد حساب می کنند و بر اساس استراتژی و میزان ریسک آن [که معمولا از 0.5% تا 2% در استراتژی های کم ریسک است]، یک دوره معاملاتی را آغاز می کنند.

با توجه به اینکه تعیین حد ضرر (SL) در اغلب معاملات، میزان متغییری دارد، میزان حجم معامله تعیین کننده ریسک حساب تان خواهد بود. بنابراین معامله گران حرفه ای از بجای حد ضرر ثابت [مثل 10 پیپ در هر معامله]، از ریسک ثابت استفاده می کنند.

 

🟢آموزش حجم در فارکس (فرمول)

 

متاسفانه معامله گران مبتدی به طور معمول، با حجم ثابت مثل “0.01 لات” وارد هر معامله ای می شوند و با حد ضرر ثابت مثل “15 پیپ” هم از معاملات خارج می شوند. این شیوه مدیریت سرمایه به مرور زمان حساب آنها را وارد زیان خواهد کرد.

انتخاب حد ضرر اصولی در استراتژی های سودده می تواند از استاپ خوردن بیهوده معاملات شما جلوگیری کند. انتخاب پیوت مناسب برای حد ضرر، موجب متغییر بودن فاصله محل ورود و حد ضرر خواهد بود و نمی تواند در هر معامله [به طور مثال 15 پیپ] ثابت باشد.

اما میزان ریسک شما برای انجام معاملات می تواند ثابت باشد، زیرا می توانید متناسب با حدضرر خود، سرمایه خود را تنظیم نمایید. بنابراین محاسبه حجم معامله در فارکس، به معنای این است میزان حجم هر معامله چقدر باید باشد؟

محاسبه حجم در فارکس، آموزش حجم در فارکس
محاسبه حجم در فارکس

فرمول محاسبه حجم معامله در فارکس به شکل زیر محاسبه می شود:

✳️حجم معامله (لات) = (مبلغ ریسک حساب) تقسیم بر (میزان حد ضرر * ارزش پیپ)

💡به عنوان مثال برای معامله نماد طلا (XAU/USD) با حدضرر 10 پیپ و 1% ریسک بر روی سرمایه 200 دلاری، حجم مناسب برای ورود به معامله برابر خواهد بود با:

✅حجم معامله 0.02 لات = (2$ ریسک) تقسیم بر (10پیپ * 10 ازرش پیپ طلا)

 

🟣ارزش پیپ در معاملات فارکس

 

مقدار ارزش پیپ برای هر جفت ارز در فارکس متفاوت است و نقش مهمی در محاسبه حجم معامله دارد. اما فهمیدن ارزش آن بسیار ساده است. کافی است به نماد معاملاتی فارکس توجه نگاه کنید.

در جفت ارزهایی که دلار آمریکا (USD) در سمت راست قرار دارد، مثل “XAUUSD”، ارزش پیپ برابر با «10» است. اما در جفت ارزهای که دلار آمریکا در سمت چپ قرار دارد مثل (USDJY) ارزش پیپ برابر «1 دهم» (0.1) است.

بنابراین شما می توانید از فرمول بالا به سرعت برای محاسبه حجم معاملات خود استفاده کنید. کافی است میزان ریسک حساب خود را در ابتدا برای تمامی معاملات خود متناسب با سرمایه اولیه تان تعیین کنید.

سپس بر اساس میزان حدضرر معاملات (بر حسب پیپ)، مقدار حجم معامله خود را در فارکس بدست آورید. البته این شیوه محاسبه یکی از بهترین و حرفه ای ترین روش های محاسبه حجم در فارکس است اما تنها روش مدیریت سرمایه در فارکس نیست.

پیپ در فارکس، مفهوم اصطلاح پیپ در فارکس یعنی چی

آموزش کامل پیپ در بازار فارکس

برای آشنایی با نحوه محاسبه پیپ در نمادهای مختلف متاتریدر و ارزش هر پیپ در نمادهای فارکس، پست زیر را مطالعه کنید:

پیپ در فارکس

 

💡نظر کارشناس دیجی تریدرز درباره حجم در فارکس

 

استفاده از یک روش حرفه ای برای مدیریت بودجه بندی در معاملات فارکس، نقش بسیار زیادی در موفقیت معامله گران دارد. بسیاری از استراتژی های معمولی با رعایت مدیریت صحیح بودجه بندی سودده خواهند شد!

از سوی دیگر بهترین استراتژی معاملاتی با عدم رعایت اصولی بودجه بندی در فارکس، می تواند زیان جبران ناپذیری به حساب معاملاتی وارد نماید. بنابراین توصیه می کنیم بر روی فرمول محاسبه حجم در فارکس مسلط شوید.

در صورتی که این درباره این آموزش سوال دارید، می توانید در بخش کامنت های سایت با ما در میان بگذارید. همچنین برای انتخاب بروکر مناسب در فارکس می توانید با کارشناس دیجی تریدرز در تلگرام تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا حجم تمامی معاملات در فارکس یکسان است؟

خیر، استفاده از حجم ثابت در هر معامله فارکس روش معامله گران مبتدی است و ممکن است به حساب معاملاتی زیان وارد کند. روش حرفه ای تریدرها، استفاده از ریسک ثابت در حجم معاملات است.

حداقل حجم معاملات در فارکس چقدر است؟

در حساب های استاندارد فارکس، حداقل حجم معامله در فارکس 0.01 لات است.

نظرات (2)
  1. سلام ببخشید ایا ماشین حسابی وجود دارد که بشه از طریق اون این محاسبات رو انجام داد؟

    • با سلام. شما می توانید از طریق ایجاد یک فایل اکسل، یک ماشین حساب برای محاسبه حجم تهیه کنید.

درج نظر