زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو چیست؟ آموزش زبان پاین اسکریپت در TradingView

26 آوریل 2024 -

پاین اسکریپت؛ زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو

 

اگر در بازار مالی فارکس فعالیت دارید، قطعا نام “تریدینگ ویو” را شنیده اید. این پلتفرم محبوب ابزار های تخصصی متعددی را برای تحلیل تکنیکال ارائه می دهد.

معامله گران از امکانات جذاب تریدینگ ویو برای بررسی دقیق نمودارها، تحلیل و ایجاد استراتژی های معاملاتی، تست استراتژی ها و ساخت اندیکاتور های متفاوت استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی در تریدینگ ویو، با نام “پاین اسکریپت” (Pine Script) است که به طور خاص طراحی شده است و به صورت رایگان برای همه معامله گران در دسترس می باشد.

کاربرد این زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو برای طراحی «اندیکاتورهای اختصاصی»، «استراتژی معاملاتی» و «آلارم های قیمتی» می باشد. در ادامه پست با زبان پاین اسکریپت بیشتر آشنا خواهید شد.

زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو، آموزش پاین اسکریپت

زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو
نسخه نهایی
ورژن 5
پلتفرم کد نویسی محیط پاین
نحوه اجرا بر روی نمودار
قابل اجرا در متاتریدر ندارد

 

پاین اسکریپت چیست؟

 

در واقع پاین اسکریپت (PineScript) یک زبان برنامه نویسی تخصصی بومی است که پلتفرم تریدینگ ویو از آن استفاده می کند. البته این زبان برنامه نویسی برای بازار های مالی ارائه و توسط شرکت TradingView ایجاد شده است.

با استفاده از پاین اسکریپت معامله گران می توانند برنامه نویسی استراتژی ها، اندیکاتور ها و ابزار های تحلیلی را انجام دهند. تریدر هایی که می خواهند استراتژی های اختصاصی بسازند، اکثرا با زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو کار می کنند.

به عنوان مثال، اگر معامله گر برای ساخت استراتژی بخواهد دو اندیکاتور معروف “SMA” و “EMA” را با هم ترکیب کند، می تواند با پاین اسکریپت سیگنال های خرید/فروش را تعیین نمایند.

به طوری که هر زمان SMA از پایین نمودار خط اندیکاتور EMA را به سمت بالا قطع کند، سیگنال خرید داده و هر زمان به سمت پایین قطع شود، سیگنال فروش می دهد. چنین اندیکاتور اختصاصی است و می توانید از طریق کد پاین اسکریپت ایجاد کنید.

 

آموزش زبان پاین اسکریپت

 

تریدینگ ویو فایل های آموزشی متعددی در مورد نحوه کار با پاین اسکریپت ارائه داده است. در این فایل های آموزشی می توان اطلاعاتی نظیر زبان برنامه نویسی، ساختار پاین اسکریپت، نحوه کار با ویرایشگر و اصول اولیه آن را یاد گرفت.

به طور کلی، معامله گران برای استفاده از اسکریپت باید ابتدا با مفاهیم اولیه کد نویسی آشنا شوند. ویرایشگر زبان برنامه نویسی در تریدینگ ویو «پاین» نام دارد؛ تریدر ها برای نوشتن کد ها با ویرایشگر پاین باید از پلتفرم تریدینگ ویو استفاده کنند.

 

🧑‍💻کد نویسی زبان پاین اسکریپت

 

اگر بخواهید اندیکاتور “مکدی” (MACD) را به صورت ساده به زبان پاین اسکریپت در «تریدینگ ویو» بنویسید، کد آن به صورت زیر خواهد بود:


version=5@//
indicator("MACD #1")
fast = 12
slow = 26
fastMA = ta.ema(close, fast)
slowMA = ta.ema(close, slow)
macd = fastMA - slowMA
signal = ta.ema(macd, 9)
plot(macd, color = color.blue)
plot(signal, color = color.orange)

🧰نحوه استفاده از کد پاین اسکریپت

 

در پست های گذشته آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو را آموزش داده ایم. در این قسمت از مقاله نیز، با آموزش استفاده از پاین اسکریپت به طور خلاصه آشنا می شویم:

  • برای استفاده از ویرایشگر پاین، بر روی نمودار تریدینگ ویو کلیک راست کنید؛
  • سپس گزینه “Pine Editor” را انتخاب نموده تا صفحه ویرایشگر نمایش داده شود [ویرایشگر جایی است که می توانید کد های اختصاصی خود را بنویسید]؛
  • در قسمت سبز رنگ می توانید کد های برنامه نویسی خود را وارد کنید؛
  • امکاناتی مانند انواع نشان گر ها را در قسمت زرد رنگ ویرایشگر پاین مشاهده نمائید؛
  • با استفاده از تابع ema و ta می توانید تحلیل تکنیکال و شاخص میانگین متحرک را مشاهده کنید؛
  • اگر از منو سمت راست ویرایشگر، گزینه ” open” را انتخاب کنید، ویرایشگر جدید به صفحه شما اضافه می شود؛
  • با استفاده از گزینه “publish indicators” می توانید اندیکاتور مورد نظر خود را وارد کنید؛
  • در نهایت با استفاده از تب “save” می توانید کد های خود را ذخیره و تغییرات جدید را بر روی نمودار تریدینگ ویو اعمال نمائید.

زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو، آموزش پاین اسکریپت

 

💡نظر کارشناس درباره زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو

 

زبان برنامه نویسی در تریدینگ ویو، پاین اسکریپت نام دارد و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در بازار های مالی است؛ علت محبوبیت آن را می توان رابط کاربری ساده، در دسترس بودن برنامه و امکان تست کد های ساخته شده دانست.

تریدر ها با استفاده از زبان برنامه نویسی پاین اسکریپت می توانند اندیکاتور و آلارم های اختصاصی خود را بسازند. شما همراهان عزیز تا به حال با زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو کد ساخته اید؟ خوشحال می شویم تجربیات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

زبان برنامه نویسی تریدینگ ویو چیست؟

زبان برنامه نویسی در تریدینگ ویو پاین اسکریپت نام دارد که معامله گران می توانند در بازار های مالی از آن استفاده نمایند.

کد های پاین اسکریپت قابل انتقال به متاتریدر هستند؟

خیر، برای استفاده از اندیکاتور ها باید از طریق تبدیل کد پاین اسکریپت به MQL آن را در متاتریدر 4 یا 5 استفاده کنید.

درج نظر