اصلاحات اسمارت مانی چیست؟ ⛳آشنایی با مفاهیم و کلیات سبک اسمارت مانی

13 آوریل 2024 -

راهنمای کامل اصطلاحات اسمارت مانی

 

پول هوشمند وجوهی است که تحت کنترل سرمایه گذاران نهادی، بانک های مرکزی، صندوق های سرمایه گذاری، صاحبان بازار و سایر افراد و نهادهای مالی قرار دارد و شناسایی آنها، با سبک های اسمارت مانی صورت می گیرد.

معامله گران با آموزش فارکس به این سبک، دنبال نقاط ورود در نواحی مهم [عرضه و تقاضا] قیمتی هستند که نقدینگی زیادی را می تواند فعال کند. برای درک این استراتژی فارکس باید با «اصطلاحات سبک اسمارت مانی» آشنا شوید.

در ادامه این پست به مرور برخی از مهم ترین مفاهیم و اصلاحات اسمارت مانی بررسی خواهیم کرد؛ که شامل موارد زیر است:

اصطلاحات
علائم اختصاری
اوردر بلاک OB
گپ ارزش منصفانه FVG
شکست ساختار BOS
تغییر ماهیت CHoCH
سطح نقدینگی یا لیکوئیدیتی LQL

 

معرفی اصطلاحات سبک اسمارت مانی

 

هر یک از اصطلاحات سبک اسمارت مانی، نیاز به آموزش و یادگیری دیدگاه کلی درباره مفاهیم و کلیات این سبک معاملاتی دارد. بنابراین در این قسمت برخی از اصطلاحات ها را معرفی کرده ایم و در پست های آینده، به آموزش این سبک خواهیم پرداخت.

اصطلاحات اسمارت مانی، مفاهیم و کلیات اسمارت مانی

 

اوردر بلاک (OB)

 

این مفهوم برای درک سبک اسمارت مانی، مهم ترین کانسپت اساسی بشمار می رود. بنابراین اولین و مهمترین اصطلاح سبک اسمارت مانی، “اوردر بلاک” (Order Block) است.

اردر بلاک ها به شرایطی در بازار اشاره می کنند که بانک های مرکزی، دولت ها و مؤسسات مالی مقادیر زیادی از دارایی را از طریق چندین سفارش بزرگ انباشته یا توزیع (عرضه و تقاضا) می کنند.

آن ها این کار را انجام می دهند تا بتوانند دارایی را بدون ایجاد وحشت و نوسانات زیاد در بازار خریداری کنند. در نمودار قیمت، اورد بلاک ها معمولا به عنوان یک بازار محدوده ظاهر می شوند.

با این حال، برای شناسایی دقیق و صحیح بلوک های سفارش در بازار، می توان از ابزارهای اضافی مانند داده های سطح 2 مارکت و شاخص های حجم نیز استفاده کنید.

 

گپ ارزش منصفانه (FVG)

 

شکاف های ارزش منصفانه (Fair Value Gap) که به آن “FVG” نیز می گویند، یک مفهوم تجاری منحصر به فرد است و زمانی رخ می دهد که بازار به سرعت از یک سطح قیمت به سطح دیگر حرکت می کند.

اغلب FVG ها شکاف هایی در نمودارهای قیمت ایجاد می کنند. در آموزش سبک اسمارت مانی توجه زیادی به این شکاف های قیمتی دارند، زیرا می توانند منشا تغییرات قابل توجهی را در احساسات بازار نشان دهند.

اصطلاحات اسمارت مانی، مفاهیم و کلیات اسمارت مانی
اصطلاحات اسمارت مانی؛ گپ FVG

گپ های FVG از سه کندل تشکیل شده است و زمانی که بالاترین قیمت در «کندل اول» و پایین ترین قیمت در «کندل سوم» هیچ همپوشانی ایجاد نکنند، در دل کندل دوم (وسطی) یک محدوده گپ ارزش منصفانه یا FVG ایجاد می شود.

 

شکست ساختار (BOS)

 

شکست ساختار (Break of Structure) یکی دیگر از اصطلاحات اسمارت مانی smart money است که بر شناسایی تغییرات در روند کلی بازار تمرکز دارد.

بازار با ایجاد یک روند قیمتی یک ساختار ایجاد می کند که شامل سقف و کف های قیمتی است. شکست ساختار زمانی اتفاق می افتد که قیمت یک بالا یا پایین جدیدی را ایجاد می کند و در عین حال موارد قبلی را می شکند.

 

تغییر ماهیت (ChoCh)

 

تغییر ماهیت (Chage of Character) که اغلب به اختصار Choch خوانده می شود؛ به وضعیتی اشاره دارد که در آن رفتار یا ماهیت روند صعودی یا نزولی بازار تغییر می کند.

این تغییر ناگهانی در نوسانات، حجم یا عملکرد قیمت است که حاکی از ضعف در روند فعلی و بازگشت احتمالی آن برای ایجاد یک روند جدید و خلاف جهت دارد.

 

💡نظر کارشناس درباره اصطلاحات اسمارت مانی

 

به عنوان یک سرمایه گذار خرد، باید با اصطلاحات سبک اسمارت مانی آشنا باشید تا رفتار بزرگان بازار را درک کنید. طبقه بندی وجوه در بازارها به عنوان پول هوشمند و پول عادی در درجه اول برای تمایز بین طبقات مختلف سرمایه گذاران انجام می شود.

صرف نظر از اصطلاحات استفاده شده، می‌توانید از استراتژی‌ های تجارت اسمارت مانی که در این مقاله توضیح داده شده‌اند استفاده کنید تا از منحنی جلوتر بمانید و شانس انجام معاملات سودآور را افزایش دهید.

سوالات متداول

مهم ترین اصطلاحات سبک اسمارت مانی چیست؟

برخی از مهم ترین اصطلاحات اسمارت مانی شامل: اردر بلاک، گپ یا FVG، نقدینگی، تغییر ماهیت، شکست ساختار و غیره می باشد.

آیا در انجام استراتژی اسمارت مانی، یادگیری اصطلاحات ضرورت دارد؟

بله، برای انجام معامله با استراتژی های مبتنی بر اسمارت مانی، نیاز به یادگیری اصطلاحات و مفاهیم آن وجود دارد.

درج نظر