الگوی شارک تحلیل تکنیکال چیست؟ آموزش الگوی هارمونیک شارک (کوسه)

28 ژوئن 2024 -

الگوی شارک یا کوسه (shark) چیست؟

 

الگو هارمونیک شارک یکی از مدل‌هایی است که به تریدرها کمک می‌کند تا معاملات خود را به‌شکل دقیقی انجام دهند. این الگوی هارمونیوک به دلیل شرایط منعطف آن، در بسیاری از بازارهای مالی شکل می گیرد.

شناسایی الگوی هارمونیک شارک توسط “اسکات کارنی” [ابداع کننده الگوی خفاش] در سال 2011 انجام شد. در حال حاضر الگوی شارک از نظر محدوده «PRZ» به 2 نوع تقسیم می شود.

همچنین محدوده گام اصلاحی (AB) در الگوی شارک از ناحیه 38.2% تا 61.8% می تواند ادامه پیدا کند و همین موضوع با تنوع حالت های الگوی شارک در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال شده است.

یکی از ویژگی های الگوی شارک که با سایر الگوهای هارمونیک تفاوت دارد، حرکت گام (BC) می باشد که موجب ایجاد سقف یا کف بالاتر از پیوت (A) می شود؛ در حالی که در سایر الگوها، این گام یک حرکت اصلاحی است.

الگوی شارک، الگوی هارمونیک شارک یا کوسه

 

الگوی شارک در تحلیل تکنیکال

 

الگوی شارک از پنج گام تشکیل می شود که گام (XA) یک گام حرکتی در این الگوی بشمار می آید و در گام بعدی انتظار اصلاح حداکثر تا ناحیه 61.8% از آن وجود دارد. مهم ترین حرکت الگوی شارک، گام (CD) است.

این الگوی می تواند در ناحیه برگشتی (PRZ)، تا دو محدوده فیبوناچی ریتریسمنت 88.6% از گام (XA) یا محدوده فیبوناچی اکستنشن 113% این گام حرکت کند، و معامله گران نیاز به تاییدیه های مطمئنی برای استفاده از آن دارند.

 

ساختار الگوی هارمونیک شارک

 

الگوی شارک شامل گام های زیر از نقاط X تا D می باشد:

  • نقطه X تا A: در این گام یک حرکت پرقدرت شکل می گیرد که ممکن است در ابتدای آن گام ضعیفی ایجاد شده باشد.
  • نقطه A تا B: در این مرحله، حرکت XA باید تا سطح 38.2 الی 61.8 درصد آن اصلاح شود تا نقطه B تشکیل شود.
  • نقطه B تا C: پس از تشکیل نقطه B، یک حرکت قوی دیگر برای ایجاد یک سقف یا کف بالاتر به سمت نقطه C صورت می‌گیرد.
  • نقطه C تا D: این بخش آخرین مرحله از الگو است که در ناحیه PRZ آن در سطح 88.6% یا 113% نقطه D تشکیل می شود.

 

الگوی شارک صعودی

 

الگوی شارک صعودی (الگوی M) در تایم فریم های بالای روزانه می تواند بسیار جذاب باشد. در این الگو، گام (XA) و (BC) به سمت بالا (صعودی) می باشد و گام های (AB) و (CD) به سمت پایین می باشند.

در صورتی که قدرت گام (CD) ضعیف باشد و در ابتدای گام (XA) پیوت های مینور وجود داشته باشد، می توان انتظار واکنش به محدوده 88.6% را داشته باشیم که باعث ایجاد یک روند صعودی کوتاه مدت می شود.

الگوی شارک صعودی

 

الگوی شارک نزولی

 

الگوی خفاش شارک (الگوی W) بر عکس الگوی شارک صعودی عمل می کند. این الگو می تواند به عنوان بخشی از الگوی های کلاسیک بازگشتی [مثل الگوی سر و شانه] نیز عمل کند.

الگوی خفاش نزولی در گام (XA) و (BC) به صورت نزولی می باشد اما در گام های (AB) و (CD) حرکت رو به بالا یا صعودی را دارد. این الگو برعکس الگوی صعودی است و موقعیت های شورت را ایجاد می کند.

الگوی شارک نزولی

 

💡نظر کارشناس درباره الگوی هارمونیک کوسه

 

الگوی شارک یکی از الگوهایی است که معامله گران می توانند در موارد بسیاری آن را مشاهده نمایند. البته توجه داشته باشید که ریسک استفاده از این الگو زیاد است و برای استفاده افراد مبتدی مناسب نیست.

معامله گران می توانند با دریافت تاییدیه های مختلف و با توجه به قدرت گام و حمایت/مقاومت های نمودار، اقدام به ورود بر اساس این الگو کنند. در صورتی که از این الگو استفاده می کنید، تجربه خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا الگوی شارک در بازار فارکس قابل استفاده است؟

بله، معامله گران می توانند در بازارهای مختلف از جمله بازار فارکس، بورس و ارزهای دیجیتال از الگوی شارک استفاده کنند.

تفاوت الگوی شارک با سایر الگوهای هارمونیک چیست؟

الگوی شارک در گام BC اصلاحی نیست و یک گام حرکتی ایجاد می کند. همچنین گام آخر آن دارای 2 محدوده بیس متفاوت می باشد.

درج نظر