نماد نفت در فارکس ✅ بررسی انواع نماد نفت در بازار فارکس

15 ژانویه 2024 -

بررسی نماد نفت در فارکس

 

نفت یکی از محبوب ترین کالاها برای معامله در بروکرهای فارکس است و حدود 160 نماد مختلف برای انواع نفت ها در این بازار وجود دارد. مهم ترین این نمادها عبارت‌اند از:

 • نفت خام آمریکا (USOIL)؛
 • وست تگزاس اینترمدیت (WTI)؛
 • نفت برنت (BRN)؛
 • اوپک (OPEC)؛
 • دبی (Dubai Crude)؛
 • بانی (Bonny Light)؛
 • و اورال (Ural).

نماد نفت در فارکس

هرکدام از نماد های نفت در فارکس ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. قیمت و نوسانات این نماد ها تحت تأثیر عواملی چون عرضه و تقاضا، شرایط سیاسی، اقتصادی و آب و هوایی قرار دارد.

 

نفت در بروکرهای فارکس

 

معامله و سرمایه گذاری در نماد نفت در بازار فارکس به صورت های مختلفی امکان پذیر است. روش های نسبتاً رایج در این بازار عبارت اند از:

 • معامله نقدی نفت؛
 • معامله آتی های نفت؛
 • معامله آپشن های نفت؛
 • معامله قراردادهای تفاوت قیمت (CFD)؛
 • و معامله اوراق بهادار مبتنی بر نفت (ETF ها).

در معاملات نقدی، خرید و فروش لحظه ای نفت در بازار صورت می پذیرد؛ در معاملات آتی ها و آپشن ها توافق قبلی برای خرید یا فروش نفت در تاریخ آتی وجود دارد.

در معامله CFD ها، تفاوت قیمت نفت در زمان خرید و فروش محاسبه می شود؛ و در معامله ETF ها سهام شرکت های مرتبط با نفت مورد معامله قرار می گیرد.

بنابراین در همه این روش ها هدف سود بردن از نوسانات قیمت نفت است و معامله گر با پیش‌بینی تغییرات قیمت و خرید و فروش در زمان مناسب، سود کسب می کند.

 

بهترین بروکر برای نماد نفت

 

نماد نفت برنت (Brent) و نفت وست تگزاس (WTI) در اغلب بروکرهای فارکس ارائه می شود. میزان اسپرد و کمیسیون معاملات این نمادها کمی با یکدیگر تفاوت دارد.

بهترین بروکر برای نماد نفت، «بروکر لایت فارکس» است؛ در حساب ECN این بروکر، اسپرد نفت تنها 2 پیپ است و کمیسیون معاملات آن 50 سنت به ازای هر لات معامله می باشد که نسبت به سایر بروکرها، کمترین میزان است.

نماد نفت در لایت فارکس

در جدول زیر می توانید اسپرد بروکرها برای معامله نفت را مشاهده کنید:

بروکر فارکس
اسپرد نفت برنت
بروکر Alpari از 1.0 پیپ
بروکر LiteForex از 2.2 پیپ
بروکر Amarkets از 5.0 پیپ
بروکر ICM از 2.0 پیپ

 

مقایسه نفت برنت و وست تگزاس

 

در جدول زیر برخی از ویژگی های نماد نفت برنت و نفت تگزاس را بررسی کرده ایم:

تفاوت نفت برنت و وست تگزاس
ویژگی نماد نفت برنت نفت برنت
منشا جغرافیایی دریای شمال اروپا غرب تگزاس آمریکا
محل صادرات اروپا آمریکا
کیفیت گوگرد زیاد گوگرد کم (مناسب)
قیمت گذاری اروپا و آسیا آمریکای شمالی
میزان عرضه عرضه کم و تقاضا زیاد عرضه زیاد و تقاضا کم

 

معرفی انواع نماد نفت در فارکس

 

نفت خام برنت یکی از مهم ترین کالاهای مورد معامله در بازار های مالی جهان است. قیمت و نوسانات نفت خام تأثیر بسزایی بر اقتصاد جهانی دارد.

در بازار فارکس نیز نماد های متعددی برای انواع مختلف نفت خام وجود دارد که معامله‌گران از طریق آن ها می توانند به معامله نفت بپردازند. در این متن به بررسی تعدادی از مهم ترین نماد های نفتی در بازار فارکس پرداخته خواهد شد.

 

🔘نماد نفت برنت

 

نفت خام برنت (Brent) یکی از مهم ترین و پرمصرف ترین انواع نفت خام در سطح بین‌المللی به شمار می رود که از میدان ها نفتی دریای شمال در منطقه برنت بریتانیا و نروژ (شمال اروپا) استخراج می شود.

این نوع نفت خام سبک و شیرین است و حاوی مقادیر اندکی از گوگرد هست. نفت برنت به عنوان یک نفت خام بسیار باکیفیت شناخته می شود و به عنوان مبنایی برای تعیین قیمت های جهانی نفت استفاده می شود.

نفت در آلپاری
نماد نفت در فارکس؛ نفت برنت و وست تگزاس در آلپاری

قیمت و نوسانات نماد “bco” در بازار فارکس تحت تأثیر عواملی مانند سطح تولید، موجودی انبارها، تقاضای جهانی برای نفت، شرایط سیاسی و اقتصادی کشورهای تولیدکننده و سایر عوامل قرار دارد.

سرمایه‌گذاران می توانند با معامله نماد “BRN” یا “BCO”، از نوسانات قیمت نفت برنت سود ببرند.

نماد نفت در آلپاری

 

🔘نماد نفت وست تگزاس

 

نمادهای “WTI” و “CL” در بازار فارکس به معاملات نفت خام غرب تگزاس اشاره دارند. نفت خام غرب تگزاس که به اختصار “WTI” نامیده می شود، یکی از مهم ترین انواع نفت خام در سطح بین‌المللی به شمار می رود.

این نفت از میدان ها نفتی در غرب ایالت تگزاس آمریکا و در منطقه ‌ای به نام “پرمیان بیسین” استخراج می شود. نفت خام WTI یک نفت سبک و شیرین با کیفیت بالا به شمار می رود و مقادیر بسیار اندکی از گوگرد دارد.

نماد نفت در آمارکتس

نماد نفت در امارکتس
نماد نفت در فارکس؛ نفت برنت و وست تگزاس در آمارکتس

این ویژگی باعث می شود تا پالایش این نفت آسان تر بوده و میزان آلایندگی آن در هنگام سوختن کمتر باشد. قیمت و نوسانات نمادهای WTI و CL در بازار فارکس نیز تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

از جمله این موارد عرضه و تقاضای کشورها اوپک، تولید و مصرف جهانی نفت، شرایط سیاسی و اقتصادی می باشد. سرمایه گذاران و معامله گران می توانند از این نمادها برای معامله نفت WTI در بازار فارکس استفاده کنند.

 

🔘نماد نفت خام آمریکا

 

نماد نفت خام آمریکا در بازار فارکس به صورت USOIL شناخته می شود. این نماد به نفت خامی اشاره دارد که در ایالات متحده آمریکا استخراج شده و از نظر کیفیت جزء بهترین نفت های جهان به حساب می آید.

قیمت و نوسانات این نماد تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله سطح تولید، میزان ذخایر و تقاضای جهانی برای نفت قرار دارد. سرمایه گذاران می توانند با خرید یا فروش نماد «USOIL» در بازار فارکس، از نوسانات قیمت نفت خام آمریکا سود ببرند.

نماد نفت در ویندزور

نماد نفت در متاتریدر 4 لایت فارکس
نماد نفت در فارکس؛ نفت برنت و نفت خام آمریکا در لایت فارکس

 

🔘نماد نفت اوپک

 

نماد نفت اوپک در بازار فارکس با عنوان OPEC یا OIL-OPEC شناخته می شود. این نماد به نفت خام تولید شده کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) اطلاق می گردد.

سازمان OPEC متشکل از 14 کشور صادر کننده نفت اصلی جهان از جمله عربستان سعودی، ونزوئلا، ایران و عراق است که حدود 40 درصد از نفت جهان را تولید می کنند. قیمت و نوسانات نماد نفت OPEC تحت تأثیر تصمیمات تولید این سازمان قرار دارد.

 

🔘نماد نفت بسکت

 

نفت بسکت (Basket) به مخلوطی از چند نوع نفت خام با منشأ متفاوت اطلاق می شود که به منظور ایجاد یک معیار مرجع برای قیمت‌گذاری نفت در کنار هم قرار می گیرند. نماد نفت بسکت در بازار فارکس معمولاً با عناوینی مانند OIL_BASKET یا BASKET شناسایی می شود.

این نماد اغلب شامل ترکیبی از انواع نفت های خام اصلی مناطق مختلف جهان مانند برنت، وست تگزاس و دبی است. نوسانات قیمت این نماد نشان‌دهنده میانگین تغییرات قیمت نفت های خام در بازارهای جهانی محسوب می شود.

 

🔘نماد نفت بانی لایت

 

نفت بانی لایت در منطقه دلتای رود نیجر در نیجریه در سال 1956 کشف شد. این نفت خام سبک با گرانده‌ای 32.9 API طبقه‌بندی می‌شود. بانی لایت حاوی کمتر از 0.16 درصد گوگرد است و به همین دلیل یک نفت خام شیرین به حساب می آید.

این ویژگی باعث افزایش ارزش آن نسبت به سایر نفت‌های خام می شود زیرا در فرایند پالایش بازده بیشتری دارد. بانی لایت عمدتاً توسط کشورهای هند، آمریکا، اسپانیا و هلند وارد می شود.

 

🔘نماد نفت اورال

 

نفت اورال مربوط به کشور روسیه می شود که دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است. این نفت یکی از اصلی ترین منابع درآمد روسیه به حساب می آید. شرکت های بزرگ نفتی روسیه مانند روس نفت و گازپروم نفت در این منطقه فعالیت می کنند. تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه باعث کاهش تولید و صادرات نفت اورال شده‌ است.

 

🔘نفت خام دوبی

 

نفت خام دوبی یک نفت خام متوسط ‌ترش است که از دوبی استخراج می‌شود. نفت خام دوبی به عنوان یک معیار قیمت گذاری یا نشانگر نفت استفاده می شود؛ زیرا یکی از تنها چند نفت خام حوزه خلیج فارس است که بلافاصله در دسترس است.

نفت خام دوبی یک نفت متوسط است. این نفت دارای گران روی 31 درجه API (چگالی ویژه 0.871) و میزان گوگرد 2٪ وزنی است. نفت خام دوبی به طور کلی برای قیمت گذاری صادرات نفت خام حوزه خلیج فارس به آسیا استفاده می شود.

معیار دوبی همچنین به عنوان فاتح شناخته می شود که در امارات متحده عربی استفاده می‌شود. معاملات آتی نفت خام دوبی محدود به یک یا دو ماه است.

 

💡نظر کارشناس درباره نمادهای نفت فارکس

 

معامله نماد نفت در فارکس یکی از گزینه های محبوب و پربازده برای معامله گران است که به شما امکان می دهد تا از تغییرات قیمت این کالای استراتژیک بهره ببرید.

البته باید به این نکته توجه داشت که معامله نماد نفت در فارکس هم مانند سایر معاملات دارای ریسک بالایی است و شما باید به مدیریت ریسک و کنترل معاملات خود اهمیت دهید و از انتخاب نمادهای نامناسب و ناشناخته پرهیز کنید.

برای معامله نماد نفت در فارکس می توانید از بروکرهای معتبر مثل بروکر آلپاری، لایت فارکس و آمارکتس استفاده کنید. همچنین بروکر آی سی ام بروکرز، شرایط ویژه ای برای معاملات نفت در اختیار معامله گران قرار داده است.

معامله نماد نفت در فارکس یکی از روش های جذاب و مفید است که می تواند به شما کمک کند تا از بازار نفت بهره ببرید و سود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

چه نمادهایی برای نفت خام در بازار فارکس وجود دارد؟

نمادهای نفت خام آمریکا، وست تگزاس، برنت، اوپک، دبی، بانی و اورال

کدام بروکرها نماد های نفت در فارکس را ارائه می کنند؟

نماد نفت به دلیل محبوبیت زیاد در اغلب بروکرهای فارکس از جمله کارگزاری های معتبر زیر ارائه شده است:

 • بروکر آلپاری
 • بروکر لایت فارکس
 • بروکر آمارکتس
 • آی سی ام بروکرز
 • بروکر ارانته
 • بروکر ویندزور
 • بروکر فیبوگروپ

درج نظر