تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو چیست؟ تفاوت اهرم در بروکر فارکس و صرافی کریپتو

09 مه 2024 -

تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو

 

معامله در بازار های مالی به راهی جذاب و هیجان انگیز برای رسیدن به درآمد دلاری تبدیل شده است. افراد با هر مبلغ از سرمایه اولیه تمایل به شرکت در معاملات دارند!

یکی از ابزار های بسیار محبوب در بین کاربران همان «اهرم» یا «لوریج» است؛ اما آیا این مفهوم در همه بازار های مالی یکسان است؟ با توجه به اینکه بسیاری از افراد با صرافی های ارز دیجیتال آشنایی دارند، بررسی این موضوع اهمیت دارد.

در بروکرهای فارکس، نحوه ارائه اهرم [در معاملات] با صرافی های ارز دیجیتال تفاوت دارد. «تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو» مربوط به نحوه ارائه آن است؛ زیرا لوریج در فارکس، به کل حساب تعلق می گیرد اما در ارزهای دیجیتال در هر معامله تنظیم می شود.

تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو، تفاوت اهرم در فارکس و کریپتو

 

تفاوت اهرم در فارکس و کریپتو

 

اهرم یا لوریج در «فارکس» و «کریپتو» مفهوم یکسانی دارد و به اعتبار مالی گفته می شود که از سوی کارگزار [صرافی یا بروکر] به مشتریان ارائه می شود تا بتوانند با مبلغ بیشتری نسبت به سرمایه خود، معامله انجام دهند.

اما از سوی دیگر تفاوت هایی در ارائه این اهرم در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال (کریپتو) وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 

⚖️نحوه استفاده از لوریج

 

مهم ترین «تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو»، نحوه استفاده از آن است. در بروکرهای فارکس، یک بار میزان لوریج را برای حساب خود تعیین می کنید که در حقیقت میزان سرمایه قابل معامله شما خواهد بود.

با انجام هر معامله در فارکس، لوریج به صورت اتوماتیک محاسبه می شود و نیازی به تعیین آن نیست؛ اما در صرافی کریپتو، می بایست برای انجام هر معامله میزان اهرم مورد نیاز برای آن معامله را مشخص نمایید.

 

💰میزان لوریج معامله

 

میزان لوریج در فارکس و کریپتو، یکی دیگر از تفاوت های آنهاست. زیرا در بازار فارکس، به دلیل تغییرات کم قیمت معامله گران نیاز به لوریج بسیار بالا هم دارند. در بروکرهای فارکس لوریج “تا سقف 1:3000” نیز ارائه می شود.

اما در صرافی های ارز دیجیتال، میزان لوریج معاملات، در نمادهای پرطرفدار مثل بیت کوین (BTC) “تا سقف 1:150” ارائه می شود و در سایر نمادها نیز، میزان لوریج بسیار کمتر [از 1:5 تا 1:50 متغییر] است.

 

💸کارمزد اهرم در معامله

 

استفاده از اهرم در فارکس، نیاز به پرداخت هزینه به بروکر فارکس ندارد و معامله گران می توانند در معاملات خود، به میزان دلخواه خود از آن استفاده نمایید.

اما در صرافی های ارز دیجیتال، کارمزدی برای ارائه لوریج در معاملات نیز پس از گذشت مدت زمان مشخص دریافت می شود. این کارمزد با عناوین مختلفی در صرافی ها مطرح شده است.

صرافی های لوریج دار ایرانی، کارمزدی روزانه برای تمدید موقعیت اهرم دار، از مشتریان دریافت می کنند. زیرا اعتبار آنها از طریق «استخر مشارکت» سرمایه گذاران تامین می شود.

از سوی دیگر در صورتی که سفارش (Order) خرید و یا فروش در صرافی ایرانی داشته باشد و چند روز فعال نشود، تمدید روزانه این سفارش نیز مشمول کارمزد خواهد بود!

 

💡نظر کارشناس درباره تفاوت لوریج

 

برای انتخاب بهترین لوریج در فارکس و کریپتو باید به شرایط خودتان به عنوان معامله گر توجه بسیاری داشته باشید. اما به طور کلی شرایط استفاده از لوریج در فارکس مناسب تر از اهرم در کریپتو است!

با وجود تمامی مزایایی که با استفاده از اهرم به معامله گران تعلق می گیرد، اهرم همانند یک شمشیر دو لبه است که در بسیاری از مواقع باعث از دست دادن سرمایه می شود.

در صورت عدم اگاهی از جزئیات این ابزار معامله گران ممکن است در محاسبات خود با اشتباه رو به رو شوند و به جای بالا رفتن سود بیشتر ضرر کنند.

سوالات متداول

آیا همه بروکر ها و صرافی ها یک نسبت از اهرم را ارائه می کنند؟

خیر، هر کدام از بروکر های فعال در فارکس با توجه به امکاناتی که در اختیار معامله گران قرار می دهند مقدار اهرم متفاوتی دارند که پیش از افتتاح حساب باید به آن توجه کنید.

تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو چیست؟

مهم ترین تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو شامل موارد زیر است:

  • نحوه استفاده از لوریج در حساب و معاملات
  • سقف لوریج ارائه شده
  • کارمزد استفاده از اهرم در فارکس و کریپتو

درج نظر