لوریج در فارکس به چه معناست 🪜بهترین اهرم در فارکس چیست؟

01 دسامبر 2023 -

لوریج در فارکس چیست

 

مدیریت سرمایه و بودجه بندی اصولی در بازار سرمایه، یکی از اجزای بسیار حیاتی برای موفقیت هر معامله گری بشمار می آید. “لوریج در فارکس” که به ضریب “اهرم” هم شناخته می شود، یکی از سرویس های جذاب در بروکرهای فارکس است.

در هر 24 ساعت، بیش از 6.5 تریلیون دلار گردش مالی در بازار فارکس اتفاق می افتد که رقم غیر قابل تصوری می باشد! تمامی بانک های کشورهای جهان و موسسات مالی بزرگ در این مارکت در حال تامین ارزهای مورد نظر خود هستند.

با توجه به حجم سرمایه و تقابل عرضه و تقاضای تامین کنندگان مارکت، طبیعی است که میزان تغییرات قیمتی بسیار کوچک می باشد. در برخی از جفت ارزهای فارکس، سالهاست که تغییرات قیمتی تنها در محدوده رقم 4 ام اعشاری آنهاست.

حالا در نظر بگیرید که تریدری قصد دارد در یکی از بروکر، تنها با 100$ شروع به کسب درآمد کند! طبیعی است که حرکت قیمت به قدری کوچک است که عملا انتظار برای کسب سود از آن معامله، اتلاف وقت بشمار می آید!

بروکرهای فارکس برای اینکه امکان کسب درآمد برای معامله گران خرد نیز فراهم شود، اعتبار مالی مشخصی در اختیار حساب آنها قرار می دهند؛ که معامله گران می توانند سود حاصل از آن اعتبار مالی را در معاملات خود استفاده نمایند.

در ادامه این پست قصد داریم آموزش استفاده از لوریج مناسب فارکس را ارائه کنیم تا بتوانید با درک صحیح از آن، بودجه بندی معاملات خود را به درسی انجام دهید.

لوریج در فارکس، اهرم فارکس چیست، بهترین لوریج برای فارکس

 

⚖️لوریج در فارکس به چه معناست

 

نسبت «لوریج فارکس» (Leverage) یا ضریب «اهرم» به معنای قرض مالی است که بروکر فارکس در برای انجام یک معامله ارائه می کند؛ تا معامله گران خرد بتوانند با حجم بیشتری وارد معاملات خود شوند. با این کار میزان سود آنها نیز افزایش پیدا می کند.

در بازار فارکس هر یک لات حجم معاملاتی، معادل 100 هزار واحد از آن ارز می باشد. فرض کنید معامله گری قصد انجام معامله بر روی نماد EUR/USD با حجم 0.1 لات می باشد. بنابراین باید 10 هزار دلار در حساب خود داشته باشد.

در صورتی که بسیاری از افراد مبلغ کمتری در اختیار دارند و یا برای انجام معاملات موازی دیگر، امکان استفاده از تمام دارایی خود در یک معامله را ندارند. در این صورت می توانند از لوریج یا اهرم برای انجام معامله مورد نظر خود استفاده کنند.

🔔در این مثال اگر تریدری از حسابی با نسبت لوریج 1:100 استفاده نماید، می تواند تنها با 100$ مارجین حجم معامله خود را 0.1 لات قرار دهد. به عبارت دیگر، در هنگام انجام هر معامله ای، دارایی حساب او صد برابر در نظر گرفته خواهد شد!

البته توجه داشته باشید که شرایط استفاده از این اعتبار بروکر طوری است که معامله گران وارد کردن زیان به آن اعتبار را در معاملات خود ندارند. بنابراین بودجه خود معامله گر [که به آن مارجین گفته می شود] حداکثر میزان زیان یک معامله تعریف شده است.

در صورتی که شما در معامله وارد ضرر شوید، زمانی که میزان آن معادل مارجین استفاده شده در یک معامله باشد، در اصلاح «کال مارجین» خواهید شد و آن معامله از سوی بروکر به صورت خودکار بسته می شود.

 

📈حداکثر اهرم در فارکس ایران

 

در جدول زیر، می توانید حداکثر لوریج (یا اهرم معاملاتی) ارائه شده در بروکرهای فارکس برای ایرانیان را مشاهده نمایید:

نام بروکر
حداکثر اهرم
بروکر آلپاری
1:3000
بروکر آمارکتس 1:3000
بروکر لایت فارکس 1:1000
بروکر ویندزور 1:1000
بروکر ارانته 1:500
بروکر HYCM 1:500
بروکر فیبوگروپ 1:400
بروکر ICM Brokers 1:400
بروکر IFC 1:400

 

لوریج مناسب در فارکس

 

اهرم مناسب فارکس برای معامله گران مختلف می تواند متفاوت باشد. در حقیقت، اگر به درستی از لوریج (Leverage) در فارکس استفاده کنید، هر اهرم معاملاتی برای شما می تواند مناسب باشد؛ زیرا بر اساس بودجه بندی مشخصی در معاملات از آن استفاده می کنید.

اما متاسفانه بسیاری از افراد تحت تاثیر هیجانات بازار قرار می گیرند و ممکن است سودای یک شبه پولدار شدن، موجب شود تا، با استفاده از لوریج اقدام به رفتار قمار گونه با سرمایه خود نمایند! به همین جهت نهادهای نظارت مالی این سرویس را محدود کرده اند.

در اغلب رگولاتوری های سطح بالا در حوزه کشور های اتحادیه اروپا (EU)، حداکثر لوریج مناسب فارکس در معاملات جفت ارزهای اصلی، 1:30 تعیین شده است. همین موضوع برای معاملات فارکس در ایالات متحده آمریکا تا سقف ضریب 1:50 قانونی است.

قوانین رگولاتوری برای معاملات ارزهای دیجیتال که نوسانات بسیار شدیدتری دارند، سخت گیرانه تر است. سقف لوریج مناسب در اروپا برای ارزهای دیجیتال 1:2 و در آمریکا 1:5 می باشد! این سخت گیری ها را با شرایط تریدرها در ایران مقایسه کنید.

از سوی دیگر، بسیاری از معامله گران ایرانی به دنبال اهرم های بالای 1:1000 هستند! بروکرهای فارکس نیز تا سقف لوریج 1:3000 را نیز ارائه کرده اند. البته برای حفاظت از دارایی مشتریان، اجازه استفاده از سقف لوریج را متناسب با بودجه مشتریان ارائه می کنند.

به عنوان مثال بروکر آمارکتس، تنها برای مشتریانی که موجودی کمتر از 1000$ در اختیار دارند، اجازه استفاده از لوریج های بسیار زیاد (مثل 1:3000) را ارائه می کند. بنابراین استفاده از لوریج همان طوری که سود شما را افزایش می دهد، زیان معاملات تان را هم بیشتر می کند.

 

بهترین لوریج در فارکس

 

برای انتخاب بهترین لوریج در فارکس، ابتدا لازم است که، نسبت آن را با ضریب اهرم فارکس بدانیم. به عنوان مثال اگر از لوریج 1:2 استفاده کنید، باید مارجین شما بتواند حداقل 50% از بودجه مورد نیاز معامله را تامین نماید.

اگر بخواهید با لوریج 1:1 کار کنید، در حقیقت باید از همه مارجین (100%) خود برای معامله استفاده کنید و لوریج شما صفر خواهد بود. اما این موضوع در فارکس، برای حساب هایی که موجودی آنها بالا 100 هزار دلار است، مناسب است.

در جدول زیر نسبت مارجین و لوریج در فارکس را می توانید مشاهده کنید:

لوریج در فارکس؛ نسبت لوریج و مارجین
نسبت لوریج حداقل مارجین
توضیحات
1:1 100% معامله بدون لوریج (اغلب در بازار اسپات استفاده می شود.)
1:2 50% حداکثر لوریج قانونی برای ارزهای دیجیتال در اتحادیه اروپا
1:3 33% مناسب برای معامله گران عادی
1:4
25%
مناسب برای معامله گران عادی
1:5 20%
حداکثر لوریج قانونی برای معاملات CFD سهام در اروپا و آمریکا
1:10 10%
مناسب برای معامله گران عادی
1:20 5%
مناسب برای معامله گران عادی
1:30 3.33%
حداکثر لوریج در اتحادیه اروپا برای جفت ارزهای اصلی فارکس
1:50 2% حداکثر لوریج در آمریکا برای معاملات فارکس
1:100 1% مناسب برای معامله گران عادی
1:200 0.5% حداکثر لوریج مناسب برای معامله گران عادی
1:400 0.25% حداکثر لوریج در برخی از کشورهای آفریقایی (کنیا و…)
1:1000 0.10% حداکثر لوریج مناسب برای حساب های سنتی و نانو

 

✅بهترین لوریج برای اسکالپ

 

معاملات اسکالپ به دلیل سرعت انجام معامله، حد ضرر و حد سود کوچکتری نسبت به معاملات روزانه و سویینگ دارند. معامله گرانی که در فارکس به دنبال این سبک از معاملات هستند، می توانند از لوریج های بزرگتری استفاده نمایند.

“بهترین لوریج برای اسکالپ” ضریب اهرم «1:100» در فارکس می باشد. همچنین اگر بودجه کمتری در اختیار دارید، می توانید تا سقف 1:200 نیز از لوریج بروکر برای معاملات اسکالپ استفاده نمایید.

لوریج فارکس چیست، اهرم در فارکس چگونه است، بهترین لوریج برای 100 دلار

 

✅بهترین لوریج برای 100 دلار

 

معامله گرانی که سرمایه کمتری را وارد بازار می کنند، انگیزه های مختلفی می توانند داشته باشند. اگر هدف اصلی آنها کسب درآمد با سرمایه کم هست، می توانند ریسک معاملات خود را افزایش دهند و به همین نسبت از لوریج بالاتری هم استفاده نمایند.

“بهترین لوریج برای 100 دلار” در فارکس، لوریج «1:200» است. در اینصورت با مارجین 100$ حداکثر حجم 0.2 لات در جفت ارزهای فارکس در دسترس این معامله گران قرار دارد و می توانند حداکثر 4 معامله با حجم 0.05 لات را همزمان انجام دهند.

 

✅بهترین لوریج برای 1000 دلار

 

سرمایه اولیه 1000 دلار برای یک حساب معمولی در فارکس مناسب است. به همین دلیل “بهترین لوریج برای 1000 دلار”، نسبت 1:100 می باشد. این اهرم امکان مدیریت سرمایه را آسان می کند و امکان خرید حداکثر 1 لات معادل 100 هزار دلار را فراهم می کند.

 

💡نظر نویسنده درباره لوریج فارکس

 

ضرورت استفاده از اهرم یا لوریج در فارکس برای تریدرهای خرد اجتناب ناپذیر است و از سوی دیگر لوریج در فارکس، تنها با رعایت اصول بودجه بندی می تواند کمک زیادی به معامله گران نماید.

توجه داشته باشید که لوریج در فارکس با لوریج در صرافی های ارزهای دیجیتال تفاوت دارد. زیرا بروکرهای فارکس، اهرم را برای یک حساب معاملاتی در نظر می گیرند و تمامی معاملات آن حساب، با ضریب اهرمی تعیین شده انجام می شود.

در حالی که در ارزهای دیجیتال امکان تعیین لوریج در هر معامله به صورت جداگانه وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای انجام معاملات خود، از لوریج های کم ریسک (کمتر از 1:200) استفاده نمایید.

همچنین می توانید نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت های این پست با دیگران به اشتراک بگذارید. در صورتی که برای انتخاب حساب و بروکر مناسب نیاز به مشاوره دارید، با کارشناس دیجی تریدرز در تلگرام تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا امکان استفاده از لوریج صفر در فارکس وجود دارد؟

بله، لوریج 1:1 در بسیاری از بروکرهای فارکس ارائه می شود. البته این لوریج برای حساب هایی که موجودی آنها بیشتر از 100 هزار دلار است، مناسب می باشد.

بهترین لوریج برای معامله گران فارکس کدام است؟

در صورتی که از اصول مدیریت بودجه بندی به درستی استفاده کنید، می توانید با هر لوریجی ریسک معاملات خود را کنترل کنید. اما به طور کلی لوریج 1:100 در فارکس برای اغلب معامله گران مناسب می باشد.

درج نظر