وین ریت چیست (WinRate) ✅منظور از وین ریت در فارکس چیه؟

03 جولای 2024 -

وین ریت چیست؟

 

وین ریت (Winrate) اصطلاحی آشنا در بازار های مالی است که برای تعیین نرخ برد معاملات یک تریدر یا سرمایه گذار به کار می رود؛ وین ریت در فارکس از عوامل مهم موفقیت و سود دهی به حساب می آید.

«وین ریت یعنی چی؟» به درصد موفقیت اقدامات [مثلا معاملات] در برابر مجموع اقدامات انجام شده نرخ برد یا همان “winrate” گفته می شود؛ معنی لغوی “Win” برنده شدن است و “Rate” امتیاز یا نرخ چیزی را مشخص می کند.

در واقع وین ریت در فارکس می تواند به عنوان یک تصویری از توانایی کسب سود معامله گر یا یک استراتژی باشد؛ در ادامه با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد که «منظور از وین ریت چیست؟».

قبل از ادامه مطلب اگر از ارتباط ریسک به ریوارد با وین ریت اطلاعی ندارید، می توانید از صفحه جدول ریسک به ریوارد و وین ریت آموزش نسبت این دو عامل مهم را مطالعه نمایید.

وین ریت چیست

وین ریت نرخ برد در معاملات
مزیت نمایانگر توانایی استراتژی
عوامل مهم مدیریت سرمایه، رعایت قوانین استراتژی
سود آوری تنها عامل سود دهی نمی باشد

 

معنی وین ریت در معامله

 

در معاملات فارکس یا دیگر بازار های جهانی، بالا بردن وین ریت یک دغدغه بسیار مهم برای هر تریدر است؛ نرخ موفقیت معاملات اصلی ترین عامل بقای یک معامله گر در بازار مالی است.

وین ریت معاملات به طور کلی نشان دهنده «نرخ معاملات سودده» نسبت به «مجموع معاملات»، در یک دوره زمانی مشخص است؛ وین ریت 50% با رعایت ریسک به ریوارد 2 ممکن است عامل سود آوری یک استراتژی باشد.

برای مثال اگر یک معامله گر با 1000$ و یک درصد ریسک برای هر معامله، در یک ماه 20 پوزیشن باز کند، با وین ریت 50% [10 معامله سود ده] و ریسک به ریوارد 2، حساب خود را 10% رشد خواهد داد.

 

منظور از وین ریت در فارکس

وین ریت یا نرخ موفقیت بالا در فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است، داشتن وین ریت بالا برای هر معامله گر حکم سکوی پرتاب آن را دارد؛ اما دستیابی به این عامل مهم کار چندان راحتی نیست.

بررسی نرخ موفقیت معاملات به صورت «هفتگی و ماهانه» به بهبود روند معاملات و ارزیابی عملکرد معامله گر کمک شایانی می کند. در آخر برای برنامه ریزی جهت اجرای استراتژی، دانستن وین ریت آن امر حیاتی است.

حتی برای شناخت «میزان ریسک پذیری» و «شخصیت» خود مهم است که وین ریت استراتژی خود را به دست بیاورید، تا قوانین پلن مکتوب خود را بر این اساس تنظیم کنید.

استیتمنت در متاتریدر 4

کارنامه معاملاتی در متاتریدر 4 و 5

معامله گرانی که علاقه مند به گرفتن استیتمنت در متاتریدر هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

استیتمنت در متاتریدر 4

 

افزایش winrate معاملات

برای بالا بردن وین ریت معاملات رعایت برخی نکات و اصول معامله گری الزامی می باشد. توجه داشته باشید هر چقدر میزان وین ریت استراتژی شما بالا باشد دلیل بر سود دهی شما در ترید نخواهد بود.

جهت ارزیابی عملکرد خود با توجه به اهمیت وین ریت، موارد زیر می تواند شما را در «افزایش نرخ موفقیت» یاری دهد:

  • به طور منظم از هر معامله ژورنال ثبت کنید و به صورت هفتگی و ماهانه آن را بررسی کنید.
  • به قوانین استراتژی خود با نظم و استمرار عمل کنید.
  • در صورت دستیابی به نکات جدید، بدون بکتست و مکتوب کردن قوانین، آن را در استراتژی خود قرار ندهید.
  • می توانید از تاییدیه های اضافی مانند حرکت شاخص های مهم و اندیکاتور ها استفاده نمایید.
  • مهم ترین اصل برای بالا بردن وین ریت معاملات رعایت اصول مدیریت سرمایه و ریسک است.

 

ارتباط وین ریت با استراتژی

حال که متوجه شدیم «معنی وین ریت چیست» بهتر است ارتباط وین ریت با استراتژی را نیز مورد بررسی قرار دهیم؛ زیرا هر سبک معاملاتی می تواند وین ریت متفاوتی داشته باشد.

استراتژی های کوتاه مدت (اسکالپ) که معمولا در کوچک ترین ساختار های بازار استفاده می شوند، اغلب وین ریت بالای 60% دارند و بر این اساس ممکن است برای معامله گران مبتدی جذاب به نظر برسند.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشت، میزان «Losing Streak» استراتژی است؛ یعنی در روند معاملات شما، چند بار متوالی استاپ لاس فعال می شود. این مورد می تواند بر وین ریت سبک معاملاتی شما، قوانین استراتژی و مدیریت ریسک تاثیر مستقیم بگذارد.

برای مثال اگر استراتژی شما در اجرا ممکن است 5 معامله متوالی ضرر ده داشته باشد؛ بر اساس روحیه ای که دارید و میزان سرمایه تان ریسک این معاملات را تنظیم می کنید که در وین ریت شما تاثیر مخرب نداشته باشد.

 

💡نظر کارشناس درباره وین ریت

 

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم وین ریت در فارکس چیست و از زوایای مختلف این عامل مهم در موفقیت معامله گران را مورد بررسی قرار دهیم.

وین ریت در فارکس و دیگر بازار های مالی یک عامل مهم برای بهبود روند معاملات و ارزیابی عملکرد معامله گر است؛ با این حال داشتن وین ریت بالا سود دهی استراتژی را تضمین نمی کند.

اما می تواند شناسه ای برای توانایی یک معامله گر یا یک سبک معاملاتی باشد؛ اگر برای بالا بردن وین ریت خود سر در گم هستید، توصیه می شود به نکات افزایش وین ریت در این مطلب به طور دقیق عمل کنید.

سوالات متداول

وین ریت چیست؟

وین ریت میزان موفقیت در معاملات را بر حسب درصد نشان می دهد.

آیا وین ریت بالا به معنی سود آوری است؟

خیر، رعایت نکات دیگری از جمله مدیریت سرمایه در سود آوری تاثیر مستقیم دارد.

مهم ترین عامل افزایش وین ریت چیست؟

مهم ترین عامل افزایش وین ریت، ارزیابی عملکرد جهت بهبود استراتژی است.

نظرات (1)
  1. سلام برای افزایش وین ریت معاملات شما چه پیشنهاداتی دارید؟

درج نظر