جدول ریسک به ریوارد و وین ریت – رابطه وین ریت و ریسک به ریوارد استراتژی

22 فوریه 2024 -

وین ریت و ریسک به ریوارد در استراتژی فارکس

 

معامله گران تازه وارد به بازارهای مالی و فارکس بعد از پشت سر گذاشتن آموزش های کافی و لازم برای فعالیت در این بازارها، هر کدام به یک استراتژی مشخص و مناسب تیپ شخصیتی خود دست پیدا می کنند که بر طبق آن به معامله گری می پردازند.

بعد از گذشتن از این مراحل ابتدایی و دستیابی به استراتژی شخصی؛ معامله گر باید به بررسی استراتژی خود بپردازند که وین ریت و ریسک به ریوارد دو مولفه اصلی برای این سنجش هستند.

این دو مولفه رابطه نزدیکی با هم دارند و مشخص می کنند که آیا معاملات فرد سودده اند یا استراتژی نیاز به تغییرات اساسی دارد.

 

جدول ریسک به ریوارد و وین ریت

 

هر استراتژی معاملاتی دارای ریسک به ریوارد و وین ریت مشخصی در تعداد زیادی از معاملات است. در صورتی که در هر 100 معامله میزان وین ریت یک استراتژی 60% باشد و از سوی دیگر ریسک به ریوارد آن کمتر از 0.5 باشد، این استراتژی سودده نخواهد بود!

بنابراین در کنار مفهوم وین ریت استراتژی باید به میزان ریسک به ریوارد معاملات هم توجه داشته باشیم تا در بلند مدت، حساب مان وارد سود شود. از طریق “جدول ریسک به ریوارد و وین ریت” می توانید نسبت سر به سر شدن معاملات را متوجه شوید:

جدول ریسک به ریوارد و وین ریت
حداقل ریسک به ریوارد (R/R)
وین ریت استراتژی
0.11 %90
0.25 %80
0.428 %70
0.66 %60
1 %50
1.5 %40
2.33 %30
4 %20
9 %10

مطابق جدول بالا اگر شما دارای استراتژی با وین ریت 70% باشید و در هر معامله حد ضرر شما بزرگتر از حد سودتان باشد [مشابه استراتژی های اسکالپ]، در مجموع معاملات شما، سودده خواهد بود.

 

💹رابطه ریسک به ریوارد با وین ریت

 

وین ریت و ریسک به ریوارد دو مولفه بسیار مهم و حیاتی در انجام معاملات هستند که تمام معامله گران باید با آنها و نحوه ارتباط این دو مولفه آشنایی داشته باشند.

به طور معمول در استراتژی های معاملاتی، ارتباط بین وین ریت و ریسک به ریوارد یک رابطه معکوس است؛ یعنی افزایش یکی معمولا منجر به کاهش دیگری می شود.

به همین دلیل پیدا کردن یک تعادل مناسب بین این دو مولفه در معاملات برای دریافت بیشترین سود از یک استراتژی معاملاتی مورد نیاز است و برای بهینه سازی هر استراتژی از این نسبت استفاده می شود.

اما باید به این نکته توجه داشت که نسبت معکوس بین ریسک به ریوارد یا وین ریت همیشگی نیست و در صورت ارتقای استراتژی معاملاتی و تغییر سایر پارامترها ممکن است این نسبت مسقیم شود.

 

✅ارزیابی استراتژی با وین ریت و ریسک به ریوارد

 

از طریق جدول زیر می توانید استراتژی های مختلف را ارزیابی کنید. طبق این جدول هر چقدر استراتژی شما به سمت گوشه «پایین در سمت راست» جدول نزدیک شود، استراتژی قابل اعتمادتری است.

جدول ریسک به رویوارد و وین ریت
رابطه ریسک به رویوارد با وین ریت استراتژی

 

💡نظر کارشناس درباره وین ریت و ریسک به ریوارد

 

یکی از دلایل اینکه برخی از معامله گران به دنبال استراتژی با وین ریت بالا هستند، انجام معاملات اسکالپ با کمترین میزان ریسک به ریوارد است. اما غافل از آنکه بسیاری از استراتژی ها، دارای وین ریت کمتر از 70% هستند.

بنابراین اگر شما بر روی بهبود ریسک به ریوارد (R/R) استراتژی معاملاتی خود تمرکز کنید و نسبت بهینه شده آن را پیدا کنید، می توانید سود خوب و معقولی از بازار فارکس بدست آورید.

توجه داشته باشید که استفاده اصولی از تکنیک های مدیریت سرمایه در بلند مدت سودآوری خوبی برای شما خواهد داشت. بنابراین نباید به دنبال پولدار شدن یک شبه در بازار فارکس باشید!

سوالات متداول

آیا با افزایش وین ریت، ریسک به ریوارد هم افزایش پیدا می کند؟

خیر، معمولا با افزایش وین ریت استراتژی ها، ریسک به ریوارد کاهش پیدا می کند.

آیا استراتژی با وین ریت 80% خوبه؟

بررسی یک استراتژی تنها با استفاده از وین ریت آن امکان پذیر نیست؛ بلکه میزان ریسک به ریوارد معاملات آن استراتژی هم باید بررسی گردد.

درج نظر