مفهوم لات (Lot) در بازار فارکس – هر لات در فارکس چقدر است؟

01 مارس 2024 -

تعریف لات در فارکس چیست؟

 

لات یکی از مفاهیم پایه ای برای آموزش فارکس است؛ که برای اندازه گیری حجم معاملات استفاده می شود. “لات” (Lot) در واقع نشان دهنده «تعداد واحدهای ارزی پایه» است که شما در هر معامله خرید یا فروش می کنید.

به همین دلیل هرچه میزان «لات معامله» شما بیشتر باشد، میزان سود و ضرر شما نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، انتخاب لات مناسب برای هر معامله، یکی از عوامل مهم در مدیریت ریسک و سرمایه در فارکس است.

لات در فارکس چیست؟

در این مقاله، ما قصد داریم بررسی کنیم که چه انواعی از «لات در فارکس» وجود دارد و چه تفاوت هایی بین آن ها است. این موضوع برای شروع کار شما در حساب های معاملاتی فارکس [سنتی، استاندارد] نیز می تواند مفید باشد.

مفهوم لات
حجم معاملات
لات استاندارد
100,000 واحد
مینی لات 10,000 واحد
میکرو لات 1,000 واحد
نانو لات 100 واحد

 

انواع لات در فارکس چیست؟

 

در بازار فارکس، «چهار نوع اصلی از لات» وجود دارد که به شرح زیر است:

 

لات استاندارد (Standard Lot)

 

“لات استاندارد” بزرگترین اندازه «لات در فارکس» است که معادل «100,000 واحد از ارز پایه» در هر جفت ارز است. به عنوان مثال، اگر شما یک لات استاندارد از جفت ارز EUR/USD را خریداری کنید، به این معنی است که شما 100,000 یورو را خریده اید.

لات استاندارد معمولا برای معامله گران با تجربه و حرفه ای و با سرمایه بالا مناسب است. زیرا با استفاده از این لات، می توان حداکثر سود را از بازار کسب کرد. شما می توانید در حساب های معمولی بروکرها از این حجم استفاده کنید.

البته باید توجه داشت که با افزایش سود، میزان ریسک نیز بیشتر می شود. به طور متوسط، هر پیپ نوسان در یک لات استاندارد، برابر است با 10 دلار آمریکا! بنابراین، اگر قیمت جفت ارز 10 پیپ تغییر کند، شما 100 دلار سود یا ضرر خواهید داشت.

 

مینی لات (Mini Lot)

 

“مینی لات” یک دهم از لات استاندارد است که معادل «10,000 واحد از ارز پایه» در هر جفت ارز است. به عنوان مثال، اگر شما یک مینی لات از جفت ارز GBP/USD را خریداری کنید، به این معنی است که شما 10,000 پوند استرلینگ را با دلار آمریکا خریده اید.

مینی لات برای معامله گران با تجربه و با سرمایه متوسط مناسب است. زیرا با استفاده از این لات، می توان با ریسک کمتر وارد بازار شد. میزان مینی لات، 0.1 در معاملات حساب های معمولی [مثل حساب استاندارد و ECN] است.

به طور متوسط، هر پیپ نوسان در معامله ای که یک مینی لات حجم دارد، برابر است با یک دلار آمریکا. بنابراین، اگر قیمت جفت ارز فارکس، 10 پیپ تغییر کند، شما 10 دلار سود یا ضرر خواهید داشت!

 

میکرو لات (Micro Lot)

 

“میکرو لات” یک صدم از لات استاندارد است که معادل «1,000 واحد از ارز پایه» در هر جفت ارز است. به عنوان مثال، اگر شما «یک میکرو لات» از جفت ارز USD/JPY را خریداری کنید، به این معنی است که شما 1,000 دلار آمریکا را در ازای پرداخت ین ژاپن خریداری کرده اید.

میکرو لات برای معامله گران تازه کار و با سرمایه کم مناسب است. زیرا با استفاده از این لات، می توان با ریسک بسیار کم وارد بازار شد و اصول و قواعد معامله را یاد گرفت.

به طور متوسط، هر پیپ نوسان در یک میکرو لات، برابر است با 10 سنت آمریکا. بنابراین، اگر قیمت جفت ارز “10 پیپ” تغییر کند، شما یک دلار سود یا ضرر خواهید داشت. این حجم معاملاتی معادل 0.01 لات است و در تمامی حساب های معمولی بروکرها ارائه می شود!

 

نانو لات (Nano Lot)

 

“نانو لات” یک هزارم از لات استاندارد است که معادل «100 واحد از ارز پایه» در هر جفت ارز است. به عنوان مثال، اگر شما یک نانو لات از جفت ارز AUD/USD را خریداری کنید، به این معنی است که شما 100 دلار استرالیا را خریده اید.

حجم “نانو لات” در حساب های معاملاتی از نوع «حساب سنتی در فارکس» در دسترس معامله گران مبتدی قرار دارد. البته حساب سنتی در همه بروکرهای فارکس ارائه نمی شود!

این حساب برای معاملات آزمایشی مناسب است؛ زیرا به طور متوسط، هر پیپ نوسان در یک نانو لات، برابر با “یک سنت آمریکا” است. بنابراین، اگر قیمت جفت ارز 10 پیپ تغییر کند، شما 10 سنت سود یا ضرر خواهید داشت.

اسپرد در فارکس چیست، انواع اسپرد، محاسبه اسپرد در فارکس

آموزش مفهوم اسپرد در بازار فارکس

یکی از مفاهیم بسیار کاربردی بعد از یادگیری حجم معاملات، میزان اسپرد است. برای یادگیری اسپرد در فارکس پست زیر را مطالعه کنید:

اسپرد در فارکس

 

💡نظر کارشناس درباره مفهوم لات در فارکس

 

لات یکی از مهم‌ترین مفاهیم در بازار فارکس است که برای اندازه‌گیری میزان سرمایه گذاری در معاملات ارزی استفاده می شود. لات در واقع مقدار مشخصی از یک ارز را نشان می‌دهد و به تریدرها کمک می‌کند تا حجم معاملات خود را به راحتی مقایسه کنند.

لات با اندازه های استاندارد، مینی، میکرو و نانو به تریدرها امکان می دهد تا حجم معاملات خود را با توجه به توان مالی و ریسک مورد نظر تنظیم کنند. به‌عنوان مثال، نانو لات با ابعاد کوچکتر، به تریدرها امکان می‌دهد تا در معاملات کم ریسک و آزمایشی انجام دهند.

سوالات متداول

چند نوع لات در بازار فارکس وجود دارد؟

لات در بازار فارکس به اندازه‌های استاندارد، مینی، میکرو و نانو تقسیم می‌شوند.

چه تفاوت‌هایی بین لات نانو و لات مینی وجود دارد؟

اصلی‌ترین تفاوت میان لات نانو و لات مینی در اندازه و ارزش معاملات آن‌هاست. هر نانو لات معادل یک‌دهم اندازه یک میکرو لات و یک‌صدم اندازه یک لات مینی هستند.

در متاتریدر 4 حداقل لات فارکس چقدر است؟

معامله گران در متاتریدر 4 بروکرهای فارکس می توانند حداقل لات 0.01 (میکرو لات) را استفاده نمایید. البته در صورتی که حساب شما از نوع معمولی [نه از نوع نانو یا سنتی] باشد.

درج نظر