تاثیر شاخص nfp بر طلا چیست؟ 🌇بررسی شاخص NFP آمریکا در فارکس

30 مه 2024 -

شاخص NFP چیست؟

 

شاخص اشتغال غیرکشاورزی (Non-Farm Payroll) که با «NFP» بیان می شود؛ گزارشی «ماهانه» است که توسط اداره آمار کار ایالات متحده منتشر می‌شود و تغییر در تعداد افراد شاغل در ماه گذشته را اندازه‌گیری می‌کند.

اصطلاح “اشتغال غیرکشاورزی” به دلیل حذف مشاغل کشاورزی در آمار ماهیانه، به منظور جلوگیری از نوسانات فصلی در کشاورزی انتخاب شده است و در تقویم اقتصادی فارکس، جزو اخبار مهم بررسی می گردد.

معامله‌گران فارکس با دقت داده های شاخص اشتغال [غیر کشاورزی] را دنبال می‌کنند زیرا می‌تواند تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو، مانند تغییرات نرخ بهره، را تحت تأثیر قرار دهد.

شاخص NFP آمریکا یک شاخص حیاتی از سلامت اقتصادی است زیرا اطلاعاتی درباره ایجاد شغل ارائه می‌دهد که به نوبه خود بر هزینه‌های مصرف‌کننده (شاخص cpi) و رشد اقتصادی کلی تأثیر می‌گذارد.

ثاثیر شاخص nfp بر طلا چیست؟

 

تاثیر شاخص NFP بر طلا

 

طلا اغلب به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود که در زمان‌های عدم قطعیت اقتصادی یا نوسانات بازار به جذب سرمایه‌گذاران می‌پردازد.

رابطه بین شاخص NFP و قیمت طلا می‌تواند پیچیده باشد، زیرا عوامل مختلفی تأثیر می‌گذارند که چگونه طلا به تغییرات داده‌های اشتغال واکنش نشان می‌دهد.

 

🔴عوامل تاثیر منفی

وقتی گزارش NFP نشان‌دهنده رشد قوی اشتغال است، ممکن است منجر به انتظارات نرخ بهره بالاتر می‌شود؛ زیرا فدرال رزرو ممکن است سیاست پولی خود را سفت کند تا از گرم شدن بیش از حد اقتصاد جلوگیری کند.

نرخ بهره بالاتر معمولا دلار آمریکا را تقویت می کند و طلا (XAU) را برای دارندگان سایر ارزها گران تر می سازد و ممکن است تقاضا برای طلا را کاهش یابد؛ که به دلیل همبستگی منفی دلار و طلا در فارکس است.

🔦به عنوان مثال، اگر گزارش NFP نشان‌دهنده افزایش 300,000 شغل در مقابل 200,000 شغل پیش‌بینی شده باشد، دلار ممکن است تقویت شود و قیمت طلا از 1800 دلار به 1750 دلار در هر اونس کاهش یابد.

 

🟢عوامل تاثیر مثبت

در مقابل، یک گزارش ضعیف NFP می‌تواند به تضعیف دلار منجر شود زیرا بازار انتظار سیاست پولی تسهیلی‌تر برای «رونق کسب و کار» از سوی فدرال رزرو دارد.

نرخ بهره پایین تر هزینه نگهداری دارایی های بدون بهره بانکی، مانند طلا، بیت کوین را کاهش می دهد و جذابیت سرمایه گذاری و خرید آنها را افزایش می دهد.

🔦به عنوان مثال، اگر گزارش NFP تنها نشان‌دهنده 100,000 شغل جدید در مقابل 200,000 شغل مورد انتظار باشد، دلار ممکن است تضعیف شود و قیمت طلا از 1800 دلار به 1850 دلار در هر اونس افزایش یابد.

 

🟣واکنش‌های ترکیبی

 

باید توجه داشت که همبستگی بین شاخص NFP و طلا همیشه مستقیم نیست. عوامل دیگر، مانند رویدادهای ژئوپلیتیکی، انتظارات تورمی و احساسات کلی بازار نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند.

به عنوان مثال، یک گزارش قوی NFP ممکن است ابتدا به کاهش قیمت طلا منجر شود، اما اگر تنش‌های ژئوپلیتیکی همزمان وجود داشته باشد، طلا ممکن است بهبود یابد و حتی از سطح قبلی خود فراتر رود.

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص NFP آمریکا

 

گزارش NFP اغلب باعث واکنش های فوری و گاهی اغراق‌آمیز بازار (در مواقع پیش بینی غیرمنتظره) می شود زیرا معامله‌گران موقعیت‌های خود را بر اساس داده‌های جدید تنظیم می‌کنند.

این حرکت‌ها می‌توانند کوتاه مدت باشند زیرا بازار اطلاعات را هضم می‌کند و عوامل دیگر وارد بازی می‌شوند. به عنوان مثال، یک گزارش NFP قوی ممکن است در ابتدا باعث افزایش دلار شود.

اما اگر در آینده نزدیک «داده های اقتصادی بعدی» یا «نظرات فدرال رزرو» روندی محافظه کارانه و احتیاطی را نشان دهد، دلار ممکن است از سود در برابر طلا و سایر دارایی ها صرف نظر کند.

سوالات متداول

چرا شاخص NFP برای معامله‌گران فارکس مهم است؟

شاخص NFP نشان‌دهنده وضعیت بازار کار در هر ماه است و می‌تواند تاثیر زیادی بر سیاست‌های پولی فدرال رزرو و نرخ بهره داشته باشد که به نوبه خود بر ارزش دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد.

آیا شاخص اشتغال غیر کشاورزی همبستگی مثبت با طلا دارد؟

خیر، این شاخص رابطه مستقیم همگرا یا واگرا با طلا ندارد و یکی از عواملی است که در کنار سایر داده های اقتصادی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نظرات (2)
  1. این شاخص در کدام بروکر ارایه می شه؟

    • این شاخص در بروکرهای فارکس ارائه نمی شود بلکه به عنوان یکی از شاخص های کلان در تقویم اقتصادی فارکس مورد توجه معامله گران قرار دارد.

درج نظر