اسپرد در فارکس به چه معناست 📊نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

14 دسامبر 2023 -

اسپرد در فارکس چیست؟

 

فارکس یا بازار مبادلات ارزهای خارجی، یکی از بزرگترین و پر جنب و جوش ترین بازارهای مالی در جهان است. معامله گران زیادی از سراسر دنیا می توانند با ارزهای مختلف در کنار بانک ها و موسسات مالی، معاملات خود را انجام دهند.

یکی از مفاهیم مهم برای آشنایی با بازار فارکس، اسپرد (Spread) معاملات است. اسپرد در فارکس نقش تعیین کننده ای [در «سود و زیان معاملات»، «سبک معاملاتی» و «انتخاب بروکر مناسب»] برای شما دارد.

بروکرهای فارکس از طریق اسپرد بخشی از هزینه های خود را تامین می کنند. از سوی دیگر معامله گران به دنبال “اسپرد صفر” در معاملات اسکالپ هستند! در ادامه آموزش فارکس به بررسی مفهوم اسپرد و نحوه محاسبه آن می پردازیم.

اسپرد Spread
انواع اسپرد ثابت و شناور
اسپرد صفر حساب ECN
اسپرد مخفی تخلف بروکر
نحوه محاسبه اسپرد اختلاف عرضه و تقاضا

 

آموزش اسپرد در فارکس (ویدئو)

 

 

اسپرد در فارکس؛ دانلود آموزش ویدیویی و pdf
آپارات یوتیوب دانلود ویدیو دانلود PDF
آپارات دیجی تریدرز یوتیوب دیجی تریدرز دانلود ویدیو از سایت دیجی تریدرز دانلود پی دی اف از دیجی تریدرز

 

مفهوم اسپرد در فارکس به چه معناست؟

 

اسپرد (Spread) در بازار فارکس، به “اختلاف قیمت خرید (Bid) و قیمت فروش (Ask) یک جفت ارز در زمان مشخص” گفته می شود که در پلتفرم معاملاتی به صورت یک عدد نشان داده می شود. مفهوم اسپرد در فارکس برای بروکر و معامله گر بسیار مهم است.

اسپرد برای بروکرهای فارکس، نشان دهنده بخشی از هزینه و کارمزدی است که از معامله گران دریافت می کنند. معامله گران نیز باید به هزینه اسپرد هر جفت ارز توجه داشته باشند تا بتوانند، در تارگت های مناسب معاملات سودآوری را تجربه کنند.

برای درک بهتر مفهوم اسپرد باید دو اصلاح “Bid” و “Ask” را بررسی کنیم.

 

🔵قیمت Bid

 

قیمت Bid یا قیمت خرید به قیمتی گفته می شود که کارگزار یا تامین کننده نقدینگی حاضر است جفت ارز شما را در آن معامله کند. به عبارت دیگر، اگر بخواهید یک جفت ارز را بفروشید، قیمت خرید نرخی است که بروکر به شما پرداخت می کند.

 

🔴قیمت Ask

 

قیمت Ask یا قیمت فروش، به قیمتی گفته می شود که بروکر آماده است تا یک جفت ارز را در هنگام معامله به شما بفروشد. به عبارت دیگر، اگر بخواهید یک جفت ارز فارکس را بخرید، قیمت فروش، نرخی است که بروکر از شما بابت خرید آن دریافت می کند.

 

اسپرد در فارکس چیست، انواع اسپرد، محاسبه اسپرد در فارکس

 

محاسبه اسپرد در فارکس

 

محاسبه اسپرد در فارکس بر اساس پیپ (Pip) اندازه گیری می شود. پیپ در حقیقت به کوچکترین واحد اندازه گیری قیمت گفته می شود؛ که معادل آخرین دسیمال در قیمت (0.0001) یک جفت ارز است.

البته این موضوع در اغلب جفت ارزهای فارکس صادق است [اما در برخی از جفت ارزها مثل ین ژاپن دومین رقم اعشار به عنوان مبنای اندازه گیری پیپ استفاده می شود]. فرمول محاسبه اسپرد از طریق روش زیر بدست می آید:

اسپرد = قیمت فروش – قیمت خرید

اما توجه داشته باشید که «هزینه اسپرد» در انجام یک معامله با میزان آن تفاوت دارد. به عبارت دیگر هزینه اسپرد هر معامله بر اساس حجم معاملاتی شما محاسبه می گردد. فرمول محاسبه آن به شکل زیر است:

هزینه اسپرد = اسپرد * حجم معامله

💡به عنوان مثال اگر بخواهید 1000 یورو از جفت ارز EUR/USD را بخرید، و قیمت Ask و Bid معامله به ترتیب 1.2002 و 1.2000 باشد، در این صورت اسپرد شما معادل 0.0002 خواهد شد. اما هزینه اسپرد این معامله برابر با:

هزینه اسپرد = 0.0002 * 1000 = 0.2 دلار (یا 2 سنت)

این هزینه از سود معاملات شما کسر خواهد شد. به عبارت دیگر برای انجام یک لات معامله با این میزان اسپرد، باید 20 دلار هزینه را برای انجام معامله خود در نظر داشته باشید.

توجه داشته باشید که در برخی از نمادها مثل جفت ارز محبوب EUR/USD، معمولا اختلاف بسیار کمتر از یک پیپ می باشد، که به آن پیپس (Pips) گفته می شود!

 

انواع اسپرد در فارکس

 

اسپرد در فارکس به دو نوع ثابت (Fixed) و شناور (Floating) تقسیم می شود. ارائه این اسپردها در بروکرهای فارکس متفات است و الزاما تمامی بروکرها، از اسپرد ثابت استفاده نمی کنند.

 

#️اسپرد ثابت

 

اسپرد ثابت یا «Fixed Spread» به نوعی اسپرد گفته می شود که بروکرهای فارکس به صورت ثابت برای هر جفت ارز تعیین می کنند. این میزان اسپرد تحت تاثیر نوسانات بازار و تقاضای معامله گران قرار نمی گیرد و در هر زمان و شرایطی یکسان می باشد.

این اسپرد در بروکرهای مارکت میکر ارائه می شود و حساب هایی نظیر حساب ECN که به نقدینگی اصلی بازار متصل می شود، نمی توانند اسپرد ثابت را تعیین نمایند.

 

#️اسپرد شناور

 

اسپرد شناور در اغلب بروکرهای فارکس وجود دارد و نوعی از اسپرد است که میزان آن، تحت تاثیر اخبار، نوسانات و عرضه و تقاضا مشتریان تغییر می کند! بسیاری از بروکرهای فارکس در زمان انتشار اخبار مهم اقتصادی دچار اسپرد واید می شود.

اسپرد واید به معنای افزایش اختلاف قیمت عرضه و تقاضا بیش از حد “میانگین” و “متعارف” آن است. اما برخی از بروکرها از اسپرد مخفی نیز در معاملات استفاده می کنند تا از افراد مبتدی هزینه بیشتری دریافت کنند! این موضوع جزو تخلفات کارگزاری بشمار می رود.

آموزش فارکس، آموزش رایگان فارکس، فارکس چیست؟

آموزش بازار فارکس از 0 تا 100

شما می توانید از طریق این صفحه زیر با بازار فارکس از مفاهیم اولیه تا سود مستمر را یاد بگیرید و موفق به کسب درآمد دلاری شوید:

آموزش فارکس

 

💡نظر نویسنده درباره اسپرد فارکس

 

آشنایی با مفهوم اسپرد برای معامله گران فارکس بسیار اهمیت دارد تا بتوانند یک بروکر مناسب را انتخاب کنند. برای انتخاب بروکر با کمترین اسپرد باید عواملی مثل به نوع اسپرد، نوع حساب و نوع بروکر توجه داشته باشید.

برای انتخاب بروکر مناسب با اسپرد پایین و نزدیک به صفر در بازار ایران می توانید با واحد پشتیبانی و کارشناس های فارکس در مجموعه دیجی تریدرز تماس بگیرید و مشاوره لازم برای خدمات رایگان را دریافت کنید.

سوالات متداول

اسپرد در بازار فارکس یعنی چه؟

اسپرد در فارکس به تفاوت قیمت خرید و قیمت فروش یک جفت ارز در یک زمان مشخص گفته می شود.

انواع اسپرد در فارکس چیست؟

بروکرهای فارکس اسپرد های ثابت و شناور را در حساب های معاملاتی به مشتریان خود ارائه می کنند.

هزینه اسپرد برای انجام معامله چگونه بدست می آید؟

هزینه انجام معامله بر اساس ضرب میزان اسپرد و حجم معاملاتی بدست می آید.

درج نظر