تفاوت لات و لوریج چیست؟ فرق لات و لوریج (اهرم) برای معامله گران

03 مارس 2024 -

فرق لات و لوریج در فارکس

 

در چند سال اخیر، بازارهای مالی مورد توجه افراد زیادی واقع شدند. هر فرد که قصد داشته باشد در بازارهای مالی مانند فارکس و کریپتو فعالیت کند باید با اصطلاحاتی که در آن به کار برده می‌شود نیز  آشنایی کامل داشته باشد.

مفهوم لات و لوریج در فارکس“، دو نمونه از مهم ترین مفاهیم در آموزش فارکس هستند، که باید مورد توجه تریدرها قرار می گیرند. میزان لات و لوریج معاملات شما، نقش تعیین کننده [در سودآوری] استراتژی معاملاتی نیز ایفا می کند!

«فرق لات و لوریج در فارکس» در برخی از فاکتورهای معاملاتی خود را نشان می دهد:

  • میزان مارجین معاملات؛
  • سود و زیان معاملات؛
  • تعدد معاملات همزمان؛
  • تفاوت در حجم و قدرت خرید؛

ما قصد داریم در این مقاله به بررسی “تفاوت لات و اهرم (لوریج)” بپردازیم. در پست های قبلی مفهوم هر یک از این موارد را بررسی کرده ایم و شما می توانید برای آشنایی تخصصی با هریک از این مفاهیم به آنها مراجعه کنید.

لات (Lot)
لوریج (Leverage)
تا 100 لات
تا 1:5000
واحد ارزی ضریب دارایی
تنظیم با معامله گر تنظیم با بروکر
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

تفاوت لات و لوریج (اهرم) چیست؟

 

لات و لوریج دو مفهوم مهم در فارکس هستند که برای «مدیریت ریسک» و «سودآوری» در معاملات ارزی بسیار حائز اهمیت هستند. «لات» نشان دهنده حجم معامله شما در بازار فارکس است که می تواند از انواع مختلفی باشد.

«لوریج» نشان دهنده نسبت بین حجم معامله شما و اندازه حساب شما است که می تواند از ضرایب مختلفی باشد. تفاوت این دو مفهوم را می توان به این صورت خلاصه کرد:

تفاوت لات و لوریج، فرق لات و لوریج (اهرم)

 

📈تفاوت مفهومی

 

لات قدرت خرید یا میزان خرید و فروش شما در بازار فارکس است؛ اما لوریج میزان پول قرضی (اعتباری) است که از سوی بروکر برای انجام معاملات فارکس در اختیار شما قرار می گیرد.

بنابراین بخشی از قدرت خرید شما در هر لات از معاملات از طریق لوریج تامین می شود! اما این اعتبار (لوریج) در ازای مارجین شما برای هر لات از معاملات در نظر گرفته خواهد شد و امکان استفاده لوریج بدون سرمایه وجود ندارد!

لات بر حسب واحدهای ارزی مانند «100,000 واحد»، «10,000 واحد»، «1,000 واحد» و «100 واحد» اندازه گیری می شود در حالی که لوریج بر حسب ضرایبی مانند “1:100″، “1:200″، “1:500” و “1:1000” اندازه گیری می شود.

 

✅سود و زیان معاملات

 

«لات» تعیین کننده میزان سود و ضرر شما در هر پیپ نوسان قیمت جفت ارزهای فارکس است؛ در حالی که «لوریج» تعیین کننده میزان سود و ضرر شما در کل معامله است.

بنابراین برای «تعیین حد ضرر» مناسب در معاملات، میزان لوریج حساب شما اهمیت ندارد، بلکه میزان لات (حجم) معامله تعیین کننده است. شما می توانید متناسب با لوریج تان، میزان لات مناسب برای معامله را مشخص کنید.

 

📊تعدد معاملات هزمان

 

معامله گران با توجه به حجم سرمایه اولیه خود، امکان معامله تا سقف مشخصی از لات در فارکس را دارند. به عنوان مثال حداکثر، امکان ورود به «1 لات» معامله یورو به دلار را دارند.

اما با استفاده از لوریج، می توانند همزمان در معاملات متعددی با «حجم 1 لات» وارد شوند. بنابراین استفاده از لوریج در فارکس می تواند میزان لات معاملات را افزایش دهد!

 

🔧تنظیم لات و لوریج

 

لات” بر اساس انتخاب شما و با توجه به «سطح سرمایه»، «اندازه حساب»، «سطح تحمل ریسک» و «استراتژی معامله» تنظیم می شود. “لوریج” بر اساس «انتخاب بروکر» و با توجه به «قوانین و مقررات بازار» تنظیم می شود.

سقف استفاده از لات در بازار فارکس به طور معمولا “100 لات” همزمان است. حداکثر لوریج ارائه شده در بروکرهای فارکس تا “سقف 1:5000” می باشد.

 

مفهوم لات و لوریج در فارکس

 

برای درک بهتر مفهوم لات و لوریج در فارکس، یک مثال برای شما در نظر گرفته ایم. فرض کنید اندازه لات استاندارد در یکی از جفت ارزهای فارکس (مثل EUR/USD) 100 هزار دلار است.

بنابراین شما برای خرید یک لات یورو (100 هزار یورو) باید به اندازه کافی دلار آمریکا [متناسب با نرخ تبدیل آن] در اختیار داشته باشید اما در صورتی که سرمایه شما کم باشد، می توانید آن را به کمک لوریج جبران کنید!

به عنوان مثال اگر حساب شما 10,000$ داشته باشد و از لوریج 1:200 استفاده کنید، در واقع شما قدرت خرید 2 میلیون دلاری در اختیار دارید و به راحتی می توانید 1 لات معامله یورو به دلار را انجام دهید.

البته در اغلب بروکرهای فارکس محدودیت هایی برای استفاده از لوریج متناسب با سرمایه اولیه هر معامله گر در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ممکن است لوریج 1:3000 هر فردی [که دارای موجودی بیش از 1000 دلار هستند]، قابل استفاده نباشد!

 

💡نظر کارشناس درباره تفاوت لات و اهرم

 

تفاوت لات و لوریج” برای معامله گران مبتدی ممکن است پیچیده به نظر بیاید! اما بعد از اینکه وارد دنیای معامله گری شوید، درک این موضوع بسیار ساده خواهد بود و می توانید به راحتی با آن مفاهیم کار کنید.

در این مقاله سعی کردیم برخی از مهم ترین فرق های مفهوم لات و لوریج در فارکس را بررسی کنیم. در صورتی که سوال یا ابهامی در اینباره دارید، می توانید از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

لات و لوریج چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت اصلی بین لات و لوریج در این است که لات اندازه حجم معاملات را تعیین می کند؛ درحالی‌که لوریج اندازه سرمایه موردنیاز برای انجام آن معاملات را تعیین می کند.

آیا تعیین لات و لوریج در فارکس توسط معامله گران انجام می شود؟

برای انجام معاملات، میزان لات توسط هر معامله گر تعیین می شود اما ارائه لوریج طبق قوانین بروکر صورت می گیرد. ممکن است بروکر به دلایل مختلفی لوریج خود را کاهش دهد!

نظرات (4)
  1. زمانی که موجودی حسابمون کم هست و متناسب با اون تنظیماتی که قصد داریم معامله بگیریم اما ارور trade is disable و میده اگر لوریج حسابمون و ببریم بالا اجازه انجام معاملات و بهمون میده ؟

    • بله، اگر با افزایش لوریج مجاز (متناسب با قوانین بروکر برای مارجین حساب ها) امکان معامله با حجم مورد نظر شما فراهم شود، می توانید معامله انجام دهید.

  2. میشه درمورد اسپرد هم توضیح بدین ؟ من نمیدونم اسپرد چی هست اگهه میشه یه توضیح مختصر در این مورد بدین ؟

    • بله، شما می توانید به صفحه مربوط به اسپرد در فارکس مراجعه کنید.

درج نظر