حکم حساب اسلامی فارکس چیست؟ ✅حکم شرعی سواپ در فارکس “حلال” است؟

02 آوریل 2024 -

حکم حساب اسلامی فارکس چیست؟

 

حساب اسلامی فارکس حلال است یا خیر؟” این پرسش یکی از پر تکرار ترین سوالات مسلمانان هنگام مواجه با بهره شبانه یا سواپ در فارکس است. برخی از مراجع تقلید [شیعه و سنی]، اعتقاد دارند که بهره شبانه نوعی ربا است.

بروکر های فارکس نیز برای حل این مشکل حساب هایی را با عنوان های سوآپ فری (Swap Free) یا حساب اسلامی فارکس (Islamic Account) را ارائه می کنند. استفتائات مراجع نشان می دهد که در برخی از مواقع سواپ حرام نیست!

در این پست به بررسی حکم شرعی این مساله از نظر مراجع تقلید، از جمله آیت الله «خامنه ای»، «سیستانی» و سایر مراجع می پردازیم تا بتوانید متناسب با نیاز خود از آن استفاده کنید.

 

حکم شرعی سواپ در فارکس

 

حکم شرعی سواپ در فارکس برای اغلب معامله گران، مبهم است. در فارکس، معامله گران با انجام معامله، یک دارایی را به صورت موقت با سرمایه خود خریداری [معامله خرید/فروش] می کنند و پس از تغییر قیمت، مجددا آن را با قیمت دیگری معامله می کنند.

در حقیقت سرمایه اصلی تریدرها [که مالک آن هستند]، مارجین آنها در معاملات است و نماد معاملاتی نوعی قرض از سمت بروکر فارکس بشمار می آید و قابل برداشت نیست! از نظر شرعی، پرداخت بهره [با هر عنوانی] در این نوع معاملات حرام است.

از سوی دیگر، برخی از افراد اعتقاد دارند که انجام معاملات در فارکس به معنای قرض نیست، بلکه تریدرها، مالک ارزی هستند که در ازای سرمایه خود خریداری کرده اند؛ هر چند در آینده قرار است آن را مجددا معامله نمایند.

در این صورت حکم شرعی سواپ یا همان بهره شبانه که از اختلاف قیمت «نرخ بهره» بانک های مرکزی هر کشوری، محاسبه می شود، محل سوال است. در ادامه نظر مراجع تقلید درباره «بهره بانک های خارجی» (غیر اسلامی) را بررسی می کنیم:

 

نظر آیت الله خامنه ای

 

از نظر آیت خامنه ای دریافت «بهره سرمایه» از بانک کشورهای غیر مسلمان، حلال است؛ زیرا از نظر شرعی دریافت بهره یا ربا از غیر مسلمانان جایز است و شامل نرخ بهره بانکی دولت ها و موسسات مالی خصوصی آنان هم می باشد.

بنابراین دریافت سواپ در فارکس که بر اساس نرخ بهره بانک های کشورهای غیرمسلمان مثل آمریکا، انگلیس، اروپا، ژاپن، سوئیس و … محاسبه می شود، حلال است اما «پرداخت سود» به آنها جایز و به طور قطعی حرام است.

حکم شرعی سواپ در فارکس، حکم حساب اسلامی فارکس

در زیر می توانید برخی از پاسخ های «رهبری» درباره حکم شرعی سواپ یا بهره را مشاهده نمایید:

سوال: آیا گرفتن سود از سپرده در بانک دولت غیر اسلامى جایز است؟ و آیا اگر آن سود را دریافت کند، تصرف در آن اعم از اینکه صاحب بانک خارجی، اهل کتاب (مسیحی و..) باشد یا مشرک و هنگام سپردن پول، شرط دریافت بهره کرده باشد، حلال است؟

  • جواب: “جایز است؛ مسلمان از غیر مسلمان سود بگیرد؛ حتى اگر شرط دریافت سود کرده باشد. (اجوبه‌الاستفتائات، جلد۲، سئوال۸۳۲)”

سایر استفتائات انجام شده از آیت خامنه ای در زمینه «بهره بانکی»، شامل مورد زیر است:

  • “معاملات ربوی و گرفتن بهره قرض نسبت به بانک ها و موسسات اسلامی جایز نیست مگر آنکه سرمایه بانک متعلق به غیر مسلمانان باشد. (استفتائات بانک سپه از آیت‌الله خامنه‌ای)”

🕌توجه داشته باشید که از نظر تمامی مراجع تقلید و آیت الله خامنه ای، پرداخت سود (بهره منفی) از سوی فرد مسلمان به [مسلمان/غیرمسلمان] ربا و حرام است.

 

نظر آیت الله سیستانی

 

طبق نظر ایشان، گرفتن سود از سپرده از بانک های غیر مسلمان، چه دولتی و چه خصوصی جایز است. بنابراین در صورتی که یک بانک بهره شبانه مثبت دارد، دریافت سواپ جایز و حلال است.

 

نظر آیت آلله مکارم

 

سرمایه گذاری در بانک های غیر اسلامی و دریافت سود از آنها جایز است؛ مگر اینکه یقین داشته باشیم، سرمایه ما از سوی بانک در کاری حرام مورد استفاده قرار می گیرد و سود حاصل از آن را دریافت می کنیم.

 

آیا حساب اسلامی فارکس حلال است؟

 

حکم حساب اسلامی در فارکس از نظر شریعت اسلامی [اهل سنت و شیعه] “حلال” است، زیرا «بهره شبانه» یا «سواپ» به طور کامل از معاملات این دسته از معامله گران حذف می گردد و جای هیچ شبهه ای باقی نمی ماند!

هر چند طبق بررسی انجام گرفته، دریافت سواپ مثبت ایراد شرعی ندارد اما پرداخت بهره دارای اشکال است. معامله گران می توانند با «درخواست حساب اسلامی» در برخی از بروکرها فارکس، معاملات خود را در مدت زمان معینی بدون محاسبه سواپ انجام دهند.

برخی از بروکرهای فارکس اجازه استفاده از حساب اسلامی در مدت کوتاه [بین 3 الی 30 روز] را ارائه کرده اند. بهترین بروکر برای حساب اسلامی فارکس، “کارگزاری آی سی ام بروکرز” است، زیرا به صورت پیش فرض حساب اسلامی را به مدت یک سال (365 روز) ارائه می کند.

 

💡نظر کارشناس درباره حکم حساب اسلامی فارکس

 

در پاسخ به این سوال که آیا حساب اسلامی فارکس حلال است یا خیر؟ باید گفت که نرخ بهره در این حساب حذف شده است، و می توان نظر قطعی داد که از نظر شریعت اسلام، معاملات کاملا حلال هستند.

البته حکم شرعی معاملات در بازار فارکس، بستگی به نظر مرجع تقلید هر مسلمان، ممکن است با شخص دیگر متفاوت باشد و برای دریافت حکم دقیق باید به مرکز پاسخگویی دفاتر آنها مراجعه کند.

برای دریافت حساب اسلامی در بروکرهای فارکس و استفاده از بهترین شرایط حساب بدون سواپ، می توانید از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناس های ما در ارتباط باشد.

سوالات متداول

از نظر اسلامی، حکم شرعی سواپ در فارکس چیست؟

از نظر تمامی مراجع تقلید شریعت اسلامی، پرداخت سواپ منفی در فارکس حرام است اما دریافت سواپ مثبت به شرطی که از بانک های غیر مسلمان باشد، جایز است.

آیا حساب اسلامی در فارکس حلال است؟

بله، حساب اسلامی با حذف بهره شبانه، محل ایراد و شبهه در این زمینه را از بین برده است و مسلمانان می توانند از آن استفاده نمایند.

نظرات (1)
  1. سلام بله رهبری هم گفتند معاملات فارکس اگر سواپ فری باشد حلال هست

درج نظر