مفهوم سواپ در فارکس چیست 🌃سواپ مثبت و منفی در متاتریدر بروکرهای فارکس

16 دسامبر 2023 -

سواپ در فارکس چیست؟

 

در یادگیری و آموزش فارکس، مفهوم سواپ یکی از جنبه های مهم در معاملات ارزی است که بسیاری از معامله گران به آن توجه دارند. سواپ یا “swap” به معنای تبدیل یا تعویض موقت ارزها بین معامله کنندگان است که در انتهای هر روز کاری اتفاق می افتد.

یکی از موضوعاتی که برای معامله گران مسلمان وجود دارد، حساب اسلامی است [که بدون سواپ می باشد] هیچ بهره ای از حساب آنها کسر نمی گردد. البته سواپ همیشه منفی نیست و در برخی از معاملات به صورت سواپ مثبت نیز اعمال می شود.

بدون اطلاع از مفهوم سواپ، معامله گری در فارکس می تواند زیان سنگینی برای افراد مبتدی ایجاد کند. در این مقاله به بررسی کامل مفهوم “سواپ در فارکس” و ارتباط آن با حساب اسلامی و نرخ بهره شبانه در سیستم بانکی (Rollover) می پردازیم.

سواپ در فارکس، هزینه سواپ در فارکس، نرخ بهره در فارکس

سواپ در فارکس
هزینه Swap
🏛️تعریف سواپ
تبدیل ارزها در پایان هر روز کاری
📈سواپ مثبت دریافت سود سرمایه گذاری
📉سواپ منفی پرداخت هزینه بهره شبانه بانکی
🕌حساب اسلامی مناسب برای معامله گران مسلمان

 

🎞️آموزش سواپ در فارکس (ویدیو)

 

 

سواپ در فارکس؛ دانلود آموزش ویدیویی و pdf
آپارات یوتیوب دانلود ویدیو دانلود PDF
آپارات دیجی تریدرز یوتیوب دیجی تریدرز دانلود ویدیو از سایت دیجی تریدرز دانلود پی دی اف از دیجی تریدرز

 

نرخ بهره شبانه یا سواپ به چه معناست؟

 

به زبان ساده، سواپ (Swap) یا نرخ بهره شبانه، به اختلاف نرخ بهره بانک های مرکزی در هریک از جفت ارزهای فارکس گفته می شود که در صورت انتقال معامله آن به روز کاری بعد، در حساب تریدر اعمال می شود!

به عنوان مثال وقتی بر روی نماد «USDJPY» معامله ای انجام می دهید، نرخ بهره شبانه آنها [در صورت انتقال به روز بعدی] بر اساس میزان نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و ژاپن محاسبه می شود.

البته توجه داشته باشید که هر معامله گری این هزینه را در صورتی پرداخت می کند که معامله او، بیش از یک روز باز بماند و به روز بعدی منتقل شود. توجه داشته باشید که مفاهیمی مثل نرخ بهره در تحلیل فاندامنتال جفت ارزها نیز کاربرد دارد.

بنابراین آشنایی هر معامله گری با این مفاهیم ضروری است. در ادامه به تعریف هریک از آنها می پردازیم:

 

🔘نرخ بهره (Interest Rate)

 

نرخ بهره، میزان درصدی است که بانک مرکزی یک کشور برای ارائه وام به بانک ها و موسسات مالی تعیین می کند. نرخ بهره تاثیر مستقیمی بر قیمت ارز آن کشور در فارکس دارد. زیرا معامله گران برای سرمایه گذاری بر روی آن تشویق خواهند شد.

به طور کلی، هر چه نرخ بهره بالاتر باشد، قیمت ارز آن کشور نیز بالاتر خواهد بود و بالعکس. توجه داشته باشید که نرخ بهره می تواند بر اساس شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر کشوری در طول هر سال چند باز تغییر کند.

 

🔘تاریخ تسویه (Settlement Date)

 

تاریخ تسویه در بازار، به تاریخی گفته می شود که معامله گران باید ارزهای مورد معامله (خرید یا فروش) خود را تحویل دهند و یا آنها را دریافت کنند.

در بازار فارکس، تاریخ تسویه معمولا دو روز کاری پس از تاریخ معامله است. البته در موارد انگشت شماری از جفت ارزها، تاریخ تسویه 1 روز کاری می باشد.

توجه داشته باشید که اگر معاملات شما در روزهای آخر هفته انجام بگیرد، به دلیل 2 روز تاخیر در تسویه معاملات، این کار از یک هفته به هفته بعدی منتقل می شود. به همین دلیل هزینه سواپ در این موارد 3 برابر سایر روزها می باشد.

سواپ سه برابری معمولا در روزهای چهارشنبه هر هفته در بروکر های فارکس تعیین می شود. البته در برخی از کارگزاری ها ممکن است سواپ سه برابری در روزهای دیگری مثل جمعه نیز تعیین شود [این هزینه بابت روزهای شنبه و یکشنبه می باشد].

 

محاسبه هزینه سواپ در فارکس

 

💡محاسبه “هزینه سواپ در فارکس“، برای معامله گران اهمیت زیادی دارد. فرمول محاسبه سواپ در فارکس به شکل زیر است:

🔸هزینه سواپ = (نرخ بهره ارز خریداری شده – نرخ بهره ارز فروخته شده) * حجم معامله * نرخ تبدیل

برای مثال، فرض کنید می خواهیم 1 لات معامله بر روی نماد EUR/USD انجام دهیم. همچنین فرض می کنیم نرخ بهره یورو و دلار آمریکا به ترتیب 0.25% و 2.75% می باشد و نرخ تبدیل آنها 1.2000 می باشد. در اینصورت هزینه سواپ این معامله را محاسبه می کنیم:

هزینه سواپ = (0.25% – 2.75%) × 100,000 × 1.2000 = -300$

همان طور که مشاهده می کنید سواپ این معامله منفی است و بدین معناست که برای خرید 100 هزار یورو باید 300 دلار هزینه سواپ پرداخت کنیم. اگر بخواهیم 100 هزار یورو را بفروشیم، می توانیم سواپ مثبت دریافت کنیم.

 

سواپ در متاتریدر چیست

 

توجه داشته باشید که بروکرهای مختلف نرخ بهره یا سواپ را به صورت خودکار برای معاملات شما محاسبه می کنند و در پلتفرم معاملاتی شما [مثل متاتریدر] نمایش داده خواهد شد. همچنین می توانید میزان هزینه سواپ را در متاتریدر خود مشاهده کنید.

برای مشاهده سواپ در متاتریدر 4 و 5 می توانید از طریق مشخصات هر نماد معاملاتی، شرایط آن را بررسی کنید. برای این کار کافی به بخش مشخصات هر نماد در متاتریدر بروید. بر روی نماد معاملاتی خود راست کلیک کنید و گزینه «Specification» را انتخاب کنید.

سواپ در فارکس چیست، هزینه سواپ در فارکس

سپس در پنجره جدید می توانید میزان سواپ معاملات خرید (Long) و معاملات فروش (Short) در هر پوینت از معامله آن را مشاهده کنید. همچنین روزی که در طول هفته هزینه سواپ سه برابری می باشد را در این قسمت می توانید ببنید.

سواپ در فارکس، هزینه سواپ در فارکس، سواپ مثبت و سواپ منفی
سواپ در فارکس؛ بررسی سواپ در متاتریدر

 

انواع سواپ در فارکس

 

با توجه به فرمول محاسبه نرخ بهره شبانه در فارکس، می توانیم بگوییم 2 نوع نرخ بهره وجود دارد. سواپ مثبت و سواپ منفی! توجه داشته باشید که میزان نرخ بهره مثبت و منفی در هر جفت ارزی یکسان نیست.

به عبارت دیگر فرض کنید نرخ بهره خرید یک جفت ارز مثبت 20 دلار باشد. این بدان معنا نیست که سواپ منفی آن (در معامله فروش) نیز به همان میزان باشد. به طور معمول میزان سواپ منفی همیشه بیشتر از سواپ مثبت است.

 

📈سواپ مثبت چیست؟

 

سواپ مثبت به میزان بهره ای گفته می شود که معامله گران در ازای انجام معامله آن را دریافت می کنند. این نوع سواپ زمانی اتفاق می افتد که نرخ بهره ارز خریداری شده بیشتر از نرخ بهره ارز فروخته شده باشد.

به عبارت دیگر، اگر شما یک جفت ارز را بخرید و نرخ بهره ارز مبنا، بیشتر از نرخ بهره ارز مقابل باشد، شما سواپ مثبت دریافت می کنید و سود معامله شما افزایش پیدا می کند! این موضوع در معاملات فروش نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

به عبارت دیگر اگر یک جفت ارز را بفروشید و نرخ بهره ارز مبنا کمتر از نرخ بهره ارز مقابل باشد، شما سواپ مثبت دریافت خواهید کرد.

 

📉سواپ منفی چیست؟

 

سواپ منفی به میزان هزینه ای گفته می شود که معامله گر بابت انتقال معامله به روز بعدی، آن را بپردازد. این نوع سواپ زمانی اتفاق می افتد که نرخ بهره ارز خریداری شده کمتر از نرخ بهره ارز فروخته شده باشد.

معامله گران مسلمان طبق شریعت اسلام، اجازه پرداخت بهره را در معاملات خود ندارند. به همین دلیل بسیاری از معامله گران به دنبال حذف بهره شبانه یا حساب بدون سواپ هستند تا سواپ منفی در حساب آنها اعمال نشود.

این سرویس در برخی از بروکر های فارکس ارائه می شود و ممکن است در تمامی حساب های معاملاتی آنها قابل اجرا نباشد. همچنین مدت زمان حساب بدون سواپ محدود است و به طور معمول بروکرها برای مدت 1 الی 2 هفته اجازه استفاده از آن را به تریدرها می دهند.

پس از گذشت این مهلت زمانی، اگر معامله ای همچنان باز باشد، بروکر سواپ آن را محاسبه خواهد کرد. بروکر آی سی ام بروکرز، یکی از کارگزاری هایی است بهترین حساب اسلامی را با مهلت یک سال به معامله گران ارائه کرده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره ثبت نام در این بروکر می توانید همین حالا با پشتیبانی تلگرام در تماس باشید!

آموزش فارکس، آموزش رایگان فارکس، فارکس چیست؟

آموزش رایگان بازار فارکس از 0 تا 100

شما می توانید از طریق این صفحه با سایر آموزش های بازار فارکس آشنا شوید و بدون پرداخت هزینه تا رسیدن به سود مستمر پیش بروید:

آموزش فارکس

 

💡چطور هزینه سواپ را کاهش دهیم (نظر کارشناس دیجی تریدرز)

 

هزینه سواپ به عوامل مختلفی بستگی دارد. معامله گران فارکس برای مدیریت هزینه سواپ باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

  • انتخاب بروکر مناسب
  • انتخاب جفت ارز معاملاتی
  • انتخاب زمان ترید
  • استراتژی معاملاتی (اسکالپ یا سویینگ ترید)

هریک از این موارد تاثیر مستقیمی بر روی هزینه های سواپ شما دارد. با انتخاب مناسب می تواند هزینه سواپ منفی را به طور کامل از معاملات خود حذف کنید. توجه داشته باشید که این کار در بسیاری از بروکرهای فارکس می تواند دردسر ساز نیز باشد!

برای اطلاع بیشتر از شرایط و قوانین بروکرهای فارکس و روش های کاهش هزینه در معاملات فارکس، در تلگرام با کارشناس فارکس دیجی تریدرز در تماس باشید.

سوالات متداول

مفهوم "سواپ در فارکس" چیست؟

سواپ در فارکس به معنای اختلاف نرخ بهره بانکی جفت ارزهایی است که معامله می کنید. این میزان می تواند مثبت یا منفی باشد.

آیا امکان حذف سواپ منفی از معاملات وجود دارد؟

بله، شما می توانید با استفاده از حساب اسلامی یا حساب بدون سواپ، هزینه آن را از معاملات خود حذف کنید.

سواپ سه برابری در فارکس چیست؟

با توجه به اینکه تاریخ تسویه در فارکس، با دو روز تاخیر انجام میگیرد.، در روزهای آخر هفته که منتهی به تعطیلی در شنبه و یکشنبه است، میزان سواپ سه برابر سایر روزها می باشد.

آیا دریافت سواپ مثبت در فارکس حلال است؟

بله، دریافت سواپ مثبت از بانک های غیرمسلمان طبق فتوای اکثر مراجع ایرادی ندارد.

درج نظر