همبستگی نفت و دلار کانادا – بررسی همبستگی طلا و نفت در فارکس

18 فوریه 2024 -

بررسی همبستگی نفت در فارکس

 

همبستگی نفت به رابطه بین حرکت قیمت نفت و سایر دارایی های بازارهای مالی اشاره دارد. درک همبستگی بین نفت و دارایی های مختلف برای سرمایه گذاران بلند مدت، معامله گران روزانه و تحلیلگران ضروری است.

این نکته به آن ها کمک می کند پرتفوی های خود را متنوع کنند، ریسک ها را مدیریت کنند و بر اساس نحوه حرکت جفت ارزهای مختلف فارکس نسبت به تغییرات قیمت نفت، تصمیم‌ آگاهانه بگیرند.

نماد نفت نسبت به برخی از نمادهای بازار فارکس رابطه همگرا یا واگرایی در طول زمان داشته است. شما می توانید با آگاهی از این متغیرها، تحلیل هوشمندانه تری برای پیش بینی وضعیت بازار جهانی داشته باشید.

همبستگی نفت در فارکس، همبستگی نفت با دلار کانادا، همبستگی نفت و طلا

نماد نفت در اغلب بروکرهای فارکس مثل لایت فارکس، آلپاری، آمارکتس و … ارائه می شود. در ادامه این پست به بررسی برخی از این نکات می پردازیم، تا بتوانید از این مقاله برای بهبود معاملات خود استفاده نمایید.

 

همبستگی نفت خام با نمادهای فارکس

 

عوامل متعددی بر همبستگی قیمت نفت و سایر دارایی ها، بازارها یا شاخص های اقتصادی مختلف تاثیر می گذارد. درک این عوامل برای معامله گران و تحلیلگران مهم است و به درک چگونگی حرکت قیمت نفت در رابطه با سایر متغیرها کمک می کند.

در ادامه به بررسی همبستگی نماد نفت با برخی از نمادهای مهم در بازار فارکس می پردازیم:

 

🪙همبستگی طلا و نفت

 

رابطه همبستگی نفت خام و طلا پیچیده است و اغلب تحت تاثیر طیف وسیع عوامل، از جمله رویدادهای ژئوپلیتیک، شاخص های اقتصادی و احساسات سرمایه گذاران است. اگر چه نفت را به عنوان «طلای سیاه» می شناسند اما رابطه آنها چندان هم خوب نیست!

از نظر نموداری رابطه همبستگی نفت و طلا به صورت منفی است. البته در برخی از دوره های زمانی این رابطه همگرا است که می تواند به دلیل همزمانی بحران های ناشی از جنگ و مشکل انرژی در جهان اتفاق بیافند.

همبستگی نفت و طلا
همبستگی طلا و نفت در فارکس

 

🛢️همبستگی نفت با دلار کانادا

 

دلار کانادا و نفت خام همبستگی قوی دارند. این بدان معنی است که آن ها اغلب در جهت های مشابه یکدیگر حرکت می کنند. اما دلایل این رابطه چیست؟

در اوایل دهه 1990، وضعیت کانادا به‌ عنوان یک بازیگر پیشرو در صنعت نفت آنچنان مشخص نبود، اما افزایش تولید در طول زمان منجر به همبستگی قوی‌ تر در قرن جدید شد.

همبستگی نفت و دلار کانادا را می توان در نمودار زیر از طریق جفت ارز «USD/CAD» (رابطه معکوس) مشاهده کرد. ضریب همبستگی نیز گنجانده شده است که الگوهای همسویی را روشن می کند.

همبستگی نفت با دلار کانادا
همبستگی نفت و دلار کانادا

بحران مالی جهان در سال 2008، رکود نفت در سال 2015 و شکست همبستگی در سال 2018 رویدادهای قابل توجه در جدول زمانی این دو نماد در بازار فارکس هستند.

 

💱همبستگی قیمت نفت و دلار

 

آمریکا علیرغم داشتن ذخایر نفتی از لحاظ تاریخی وارد کننده نفت خام به شمار می رود. این اتفاق در سال 2020 تغییر کرد. تولید نفت خام در این کشور افزایش داشته و آمریکا 8.51 میلیون بشکه در روز صادر کرد. در سال 2021، این عدد به 8.63 میلیون بشکه در روز رسید.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال 2022، دلار آمریکا در برابر بسیاری از ارزهای جهانی به دلیل اثر پناهگاه امن و افزایش تورم تقویت شده است. حتی با افزایش چشمگیر قیمت نفت، این اتفاق رخ داده است.

در گذشته همبستگی نفت با دلار به صورت منفی بوده و افزایش یکی باعث کاهش دیگری می شد. اما امروزه افزایش قیمت نفت با تقویت دلار آمریکا همراه است.

افزایش صادرات نفت، گاز طبیعی و مواد غذایی ایالات متحده و همچنین اختلالات بازار ناشی از جنگ در اوکراین، تغییر در این پیوند اساسی را توضیح می دهد. این تغییرات برای کشورهایی که به واردات غذا و انرژی و صادرات نفت و گاز متکی هستند، عواقبی خواهد داشت.

در ادامه جدول همبستگی نفت با سایر ارزهای مهم را مشاهده می کنید:

ارز همبستگی با قیمت نفت
یورو همبستگی متغیر، تحت تاثیر شرایط اقتصادی و عوامل بازار
پوند همبستگی متغیر، تحت تاثیر شرایط اقتصادی و عوامل بازار
ین همبستگی معکوس غیرمستقیم (به دلیل وضعیت امن در طول آشفتگی بازار)
فرانک همبستگی معکوس غیرمستقیم (به دلیل وضعیت امن در طول آشفتگی بازار)

 

💡نظر کارشناس دیجی تریدرز درباره همبستگی نفت

 

نفت از دیرباز موتور اقتصاد جهان بوده و حتی امروزه با افزایش یافتن منابع انرژی جایگزین به عنوان یک کالای اساسی باقی مانده است. همبستگی قیمت نفت با سایر ارزها یا کالاهای اساسی یک رابطه پویا و چند وجهی است که تحت تاثیر عوامل مختلف قرار دارد.

درک همبستگی بین نفت و سایر متغیرها برای سرمایه گذاران، تریدرها بسیار حائز اهمیت است و به آن ها برای اتخاذ تصمیم آگاهانه و مدیریت موثر ریسک معاملات کمک بسزایی می کند.

برای انجام معاملات این نماد باید دسترسی لازم به اخبار روز جهان را داشته باشید. انجام معاملات نماد نفت به دلیل همبستگی آن در فارکس با برخی از نمادها، می تواند برای تریدرهای طلا یا جفت ارزهایی نظیر دلار کانادا بسیار جذاب باشد!

سوالات متداول

منظور از همبستگی در زمینه قیمت نفت چیست؟

همبستگی به رابطه آماری بین تغییرات قیمت نفت و سایر دارایی ها، ارزها یا شاخص های اقتصادی اشاره دارد. نحوه حرکت این متغیرها را در رابطه با یکدیگر اندازه گیری می کند.

چه عواملی بر همبستگی نفت و سایر دارایی ها تأثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی از جمله رویدادهای ژئوپلیتیکی، پویایی عرضه و تقاضا، حرکت ارز، شاخص‌های اقتصادی، احساسات بازار، رویدادهای جهانی و عوامل محیطی بر این همبستگی اثر گذار است.

نظرات (2)
  1. سلام خیلی مطلب جالب و مفیدی بود واقعا ممنون از این همه محتوای خوبی که تولید میکنید

  2. سلام چه جالب واقعا نمیدونستم این دو نماد با هم همبستگی دارن. خب این تو تحلیل ها خیلی میتونه کمک کننده باشه.

درج نظر