شاخص pce چیست؟ بررسی تاثیر شاخص pce بر طلا (Gold) و دلار آمریکا(USD)

28 مه 2024 -

شاخص pce چیست؟

 

شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE) یکی از شاخص های کلیدی اقتصادی است که توسط بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو) برای ارزیابی فشارهای تورمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاخص PCE شاخصی است که «قیمت مخارج مصرف شخصی» و «تغییرات قیمت کالاها» و «خدمات مصرفی» که توسط خانوارهای آمریکایی خریداری می‌شود را، اندازه‌گیری می کند.

این شاخص به 2 دسته اصلی تقسیم می‌شود:

  • شاخص PCE کل
  • شاخص PCE هسته (Core PCE)

شاخص دوم (هسته) بدون در نظر گرفتن قیمت‌های نوسانی مانند غذا و انرژی محاسبه می‌شود. شاخص pce نقش مهمی در تعیین سیاست های پولی دارد و به همین دلیل تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی، به ویژه بازارهای طلا و دلار آمریکا دارد!

در این مقاله، تأثیر شاخص PCE بر قیمت طلا و دلار و تحلیل آن در تقویم اقتصادی فارکس را به صورت تخصصی و کاربردی برای معامله گران فارکس بررسی می‌کنیم.

تاثیر شاخص pce بر طلا، تاثیر شاخص pce بر دلار

نام شاخص اقتصادی
قیمت مخارج مصرفی شخصی
شاخص در تقویم اقتصادی با علامت اختصاری PCE
تاثیر PCE بر طلا تقویت طلا در کوتاه مدت
تاثیر PCE بر دلار آمریکا تقویت دلار در بلند مدت
دریافت راهنمایی پشتیبانی تلگرام

 

تحلیل شاخص pce در فارکس

 

شاخص PCE به عنوان یک ابزار اصلی برای ارزیابی تورم توسط فدرال رزرو استفاده می شود. هدف اصلی فدرال رزرو حفظ ثبات قیمت‌ها و رسیدن به نرخ تورم هدف‌گذاری شده است.

به همین دلیل، تغییرات در شاخص PCE می‌تواند بر تصمیمات فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره و سایر سیاست‌های پولی تأثیرگذار باشد و متعاقبا، سرمایه گذاران را به سمت بازار طلا (XAUUSD) یا دلار می کشاند.

 

🟡تاثیر شاخص pce بر طلا

 

طلا (Gold) به عنوان یک دارایی امن در زمان‌های عدم اطمینان اقتصادی و افزایش تورم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. وقتی شاخص PCE افزایش می یابد و نشان دهنده تورم بالاتر است، تقاضا برای طلا به عنوان یک پناهگاه امن افزایش می‌یابد.

معمولا قیمت طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس دارند. زمانی که دلار تقویت می‌شود، قیمت طلا کاهش می‌یابد و بالعکس. افزایش شاخص PCE و متعاقب آن افزایش نرخ بهره (در صورت تایید فدرال رزرو)، می تواند باعث تقویت دلار و کاهش قیمت طلا شود.

معامله‌گران طلا باید به این رابطه توجه داشته باشند و تغییرات قیمتی شاخص PCE را به دقت پیگیری کنند. در اغلب موارد در کوتاه مدت افزایش pce تاثیر مثبت بر روی طلا دارد اما در بلند مدت موجب تقویت دلار می شود.

 

🟢تاثیر شاخص pce بر دلار

 

در بلند مدت در صورتی که شاخص PCE افزایش یابد، نشان دهنده افزایش تورم است که ممکن است فدرال رزرو را به افزایش نرخ بهره نیز وادار کند.

افزایش قطعی نرخ بهره، معمولا باعث تقویت دلار آمریکا (USD) می شود زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال بازدهی بالاتر در بازارهای مالی این کشور می‌گردند.

افزایش نرخ بهره در ایالات متحده منجر به جذب سرمایه‌های خارجی به بازارهای مالی این کشور می‌شود. این امر باعث افزایش تقاضا برای دلار و در نتیجه افزایش ارزش آن در برابر سایر ارزها می‌شود.

معامله‌گران فارکس باید به این دینامیک توجه کنند زیرا تغییرات در شاخص PCE می‌تواند سیگنال‌هایی برای تغییرات احتمالی در نرخ بهره و جریان سرمایه ارائه دهد.

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص قیمتی pce

 

شاخص PCE یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی است که تأثیر قابل توجهی بر بازارهای طلا و دلار دارد. معامله گران فارکس باید به تغییرات این شاخص توجه ویژه‌ای داشته باشند زیرا می‌تواند سیگنال‌های مهمی برای تغییرات احتمالی در نرخ بهره و ارزش دلار ارائه دهد.

با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، مدیریت ریسک و بهره‌گیری از ابزارهای مالی مناسب در طی آموزش فارکس، معامله‌گران می‌توانند از فرصت‌های موجود در بازار بهره‌مند شوند و استراتژی‌های موثری برای معاملات خود طراحی کنند.

سوالات متداول

چگونه تغییرات شاخص PCE بر بازارهای مالی تأثیر می‌گذارد؟

تغییرات در شاخص PCE می‌تواند باعث افزایش تورم و بالا رفتن ارزش طلا در کوتاه مدت شود و در صورتی که افزایش تورم بر نرخ بهره تأثیر بگذارد، که به نوبه خود می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر ارزش دلار آمریکا داشته باشد.

شاخص PCE چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE) شاخصی است که نوسانات قیمت کالاها و خدمات مصرفی که برای شهروندان آمریکایی را اندازه گیری می کند.

نظرات (1)
  1. PCE مخفف چیست و چه معنایی دارد؟

درج نظر