کلاهبرداری فیبوگروپ صحت دارد؟ ⚠️ بررسی مشکلات و شکایات معامله گران ایرانی

12 سپتامبر 2023 -

کلاهبرداری فیبوگروپ از شایعه تا واقعیت

 

یکی از مشکلات اساسی معامله گران فارکس در ایران، نبود نهادهای نظارت مالی بر عملکرد کارگزاری های بازار مالی است. این موضوع سبب شده است که برخی از بروکرهای فارکس در بخش مشتریان ایرانی خود، از معامله گران کلاهبرداری کنند.

بروکر فیبوگروپ یکی از کارگزاری های قدیمی است که دارای رگولاتوری معتبر در سطح جهانی است و توانسته بود در سالهای گذشته رضایت معامله گران ایرانی را بدست آورد.

اما در سال های اخیر، تعدادی از شکایات مشتریان از این بروکر، توسط افراد مختلفی منتشر شده است و برخی از معامله گران در فضای مجازی، بروکر فیبو گروپ را به کلاهبرداری از معامله گران متهم کرده اند.

کلاهبرداری فیبوگروپ

البته در اعلب این موارد، مدارک و مستندات کافی در مورد تخلف بروکر FiboGroup در اختیار معامله گران وجود ندارد. در این پست به بررسی مهمترین مواردی که به عنوان کلاهبرداری فیبوگروپ گفته می شود، می پردازیم.

نام بروکر فارکس
فیبوگروپ – FiboGroup
🔸کلاهبرداری فیبوگروپ ⚠️در بخش مشتریان ایران
🔸شکایات معامله گران ❌اسپرد بالا و کندل سازی
🔸مشکلات تریدرها ♨️واریز و برداشت محدود و زمانبر
🔸پشتیبانی فارسی 🔵تماس در تلگرام

 

شکایات مشتریان ایرانی از کلاهبرداری فیبوگروپ

 

با بررسی شکایت مشتریان از بروکر فیبوگروپ، موارد مختلف را بررسی کرده ایم که در چند بخش می توان به آنها رسیدگی کرد. تمامی موارد گفته شده از سوی مشتریان، در سال های اخیر اتفاق افتاده است اما در اغلب موارد، مستندات کافی ارائه وجود ندارد.

در برخی از موارد نیز، به دلیل عدم آگاهی مشتریان از قوانین فیبوگروپ، حساب معاملاتی آنها دچار ضرر شده است و این موضوع به معنای کلاهبرداری فیبوگروپ تلقی شده است.

مهمترین شکایات مطرح شده از کلاهبرداری فیبوگروپ که جای تامل دارد، شامل موارد زیر است:

 

📵اسلیپیج و واید شدن اسپرد در معاملات شبانه فیبوگروپ

 

یکی از موضوعاتی که معامله گران بسیاری درباره آن شکایت کرده اند، مربوط به اسپردهای شبانه بروکر فیبو است. معامله گران مدعی هستند که اسپرد در برخی از ساعات افزایش نامتعارف پیدا می کند، که در اصطلاح به آن “واید شدن اسپرد” گفته می شود.

در یکی از موارد، فردی با انتشار تصویری از متاتریدر مدعی است که کلاهبرداری فیبوگروپ از طریق افزایش اسپرد معاملات صورت می گیرد. به عنوان مثال، در جفت ارزهای اصلی فارکس مثل EURUSD، که اسپرد معمول آن 0.8 پیپ است، ممکن است با 25 پیپ اسپرد مواجه شوید.

فیبوگروپ - واید شدن اسپرد

و یا در جفت ارزهای فرعی فارکس مثل EURNZD که اسپرد معمول آن 5 پیپ است، در معاملات شبانه، تا بالای 60 پیپ هم، واید شده است که در عمل امکان ورود کم ریسک به معامله از بین می رود و یا حد ضرر پوزیشن های باز، فعال می شود.

همچنین «اسلیپیچ» یا «لغزش قیمتی» مانع از فعال شدن اردر استاپ های تعیین شده توسط معامله گران می شود و معامله گران فرصت ورود به معاملات در حساب های NDD متاتریدر 4 و حتی حساب سی تریدر را از دست می دهند.

اما توجه داشته باشید که این موضوع در قوانین حساب های معاملاتی فیبوگروپ نیز، تصریح شده است. شما می توانید با مراجعه به بند 1 و 2 قوانین حساب های NDD و تبصره بند 4 در مارجین پوزیشن حساب ها، این قوانین را مشاهده کنید.

متن قانون بند 2 در حساب های NDD فیبوگروپ به شرح زیر است:

به محض خوردن قیمت دستور به قیمت استاپ تعیین شده در MT4 دستور مشتری از طریق بریج (bridge) به سیستم تجاری منتقل می شود که در آن بر اساس بهترین قیمت ارائه دهندگان نقدینگی بازار در زمان دریافت اردر، توسط سیستم اجرا می شود.

📢     بر این اساس ضمن اجرای دستوات استاپ مانند دستورات بازاری احتمال دارد که بین قیمت استاپ و قیمت اجرای دستور، «لغزش قیمتی» پیدا شود!

.

همچنین در تبصره بند 4 و 3 که مربوط به «مارجین پوزیشن قفل شده» می باشد، این متن را مشاهده می کنید:

در بازه زمانی بین ساعت 23:55 تا 00:15 (رول آور بانکی) به علت کاهش میزان نقدشوندگی در بازار، امکان افزایش میزان اسپرد و سطح گذاشتن اردر، زمان اجرای دستورات مشتریان، فقط امکان بستن معامله و همچنین ممانعت از امکان عملیات تجاری به صورت کلی، وجود دارد.

.

شایان ذکر است که در ساعت Rollover تمامی بروکرهای فارکس، که همان ساعت صفر به وقت بروکر است، اسپردهای معاملات افزایش زیادی پیدا می کند. بازه زمانی Rollover معمولا از 23:55 تا 00:20 می باشد.

افزایش اسپردها در این زمان به علت تسویه حساب بانک ها در انتهای روز کاری و نگهداری و انتقال پوزیشن ها به روز جدید می باشد. بنابراین می بایست تریدرها در این زمان، با مدیریت معاملات خود از زیان معاملاتی یا فعال شدن ناخواسته حد ضرر، جلوگیری کنند.

⚠️توجه داشته باشید حتی ممکن است در حساب های با اسپرد ثابت (Fixed)، هم با افزایش اسپرد در ساعت رول اور بروکر مواجه شوید!

 

❌کاهش لوریج و بستن معاملات باز در زیان

 

یکی دیگر مواردی که معامله گران از آن شکایت کرده اند، کاهش لوریج در بروکر فیبوگروپ است که موجب کاهش میزان اکوئیتی «Equity» حساب می شود.

از سوی دیگر با کاهش اکوئیتی که به معنای موجودی جاری با احتساب معاملات باز است، استاپ آوت حساب را با زیان بالایی، فعال می کند و بخش قابل توجهی از مارجین معامله گر از بین می رود.

کلاهبرداری فیبوگروپ - بسته شدن ناخواسته پوزیشن

در یکی از این موارد طبق مستندات ارائه شده، بروکر در پیامی بسته شدن ناخواسته معاملات را، به دلیل فعال سازی ربات مشاور (Counselor) در حساب معامله گران ارزیابی کرده است و وقوع آن را خطا یا اشتباه بروکر نمی داند.

فردی دیگری با ارائه مستندات مدعی است که علیرغم اینکه مارجین او پس از کاهش لوریج، حدود 50 درصد بود، اما پوزیشن توسط بروکر بسته شده است و زیان 2800 دلاری برای او ایجاد شده است. در حالی که طبق استاپ آوت بروکر فیبو بر روی 20درصد می باشد.

با بررسی مستندات مشخص شد که ادعای این معامله گر در یک حساب MT4 NDD، صحت دارد. البته این موضوع به معنای کلاهبرداری فیبوگروپ نیست، بلکه استاپ آوت 20 درصد بروکر، مربوط به حساب سی تریدر است.

در متن بند 3 و 2 قوانین و شرایط حساب های MT4 NDD در فیبوگروپ، آمده است:

در صورتی که اکوئیتی برابر یا کمتر از 50 درصد از مبلغ مارجین (ضمانت) پوزیشن های باز، کاهش یابد، دیلر حق دارد یکی یا همه پوزیشن های باز مشتری را جهت تامین شرایط مارجین ببندد.

در روزهای تعطیل و عید، میزان مارجین مورد نیاز می تواند تا 3 درصد افزایش یابد، یعنی در این زمان حداکثر لوریج ممکن است 1:33 شود.

مشتری موظف است حداقل 30 دقیقه قبل از پایان جلسه تجاری، پوزیشن های باز خود را با شرایط مارجین افزایش یافته، مطابقت دهد.

.

بنابراین این موضوع هم نمی تواند مصداق کلاهبرداری فیبوگروپ باشد. زیرا ممکن است که در ساعات پایانی روز جمعه، به ویژه در نیم ساعت مانده به تعطیلی بازار، اهرم حساب ها به 1:33 کاهش پیدا کند و تا شروع بازار در روز دوشنبه ادامه داشته باشد.

در چند این فاصله ممکن است اتفاقات فاندامنتال رخ دهد و بازار در روز دوشنبه با شرایط متفاوتی باز شود که منجر به زیان زیادی برای شما باشد. البته توجه داشته باشید که بروکر FiboGroup از لفظ «می تواند» استفاده کرده است و ممکن است برای برخی از معاملات کاهش پیدا نکند.

 

🚨مشکلات مربوط به واریز و برداشت و تغییر آی بی در فیبوگروپ

 

یکی دیگر از مشکلاتی که معامله گران فارکس در بروکر فیبوگروپ مطرح کرده اند، مربوط به همکاری یک سایت (IB) خاص با این کارگزاری است. اعتراض معامله گران مربوط به تغییر اجباری زیرمجموعه شدن آنها، در آی بی همکار فیبوگروپ است.

اتفاقی مشابهی که در سال گذشته، قبل از قطع همکاری بروکر روبوفارکس در ایران رخ داد. بخش پشتیبانی فارسی زبان بروکر، جهت ثبت نام و احراز هویت روبوفارکس از لینک فردی خاص از همکاران بروکر استفاده می کرد.

افرادی که مدعی کلاهبرداری فیبوگروپ هستند، اظهار می کنند که این موضوع به دلیل زد و بند کارکنان بخش فارسی زبان با سایت همکار است و تحت عنوان بازاریابی از مشتریان ایرانی صورت می گیرد.

کلاهبرداری فیبوگروپ - تغییر آی بی اجباری

از سوی دیگر، معامله گران امکان درخواست تغییر آی بی، بدون موافقت آی بی گفته شده در بروکر را، ندارند و پیگیری آنها از پشتیبانی فیبو نیز، بجز جواب منفی، فایده ای برای آنها نداشته است.

همچنین در حال حاضر، روش های واریز و برداشت برای ایرانیان در بروکر فیبوگروپ محدود به روش ریالی از طریق آی بی و صرافی ارز دیجیتال است، که روش دوم، زمانبر و پیچیده است.

از سوی دیگر بسیاری از معامله گران تمایل و اعتماد کافی برای واریز سرمایه خود در حساب آی بی ندارند و با این شرایط، در نبود روش های مثل تاپ چنج، پرفکت مانی و وبمانی، تنها یک روش پیش روی آنها می ماند.

البته طبق بررسی انجام شده، این موضوع در بروکر فیبوگروپ، بدون اطلاع دقیق مدیران بالایی انجام می شود و در صورتی که با پیگیری در بخش انگلیسی سایت پیگیری صورت می گیرد، این بروکر با اعلام «عذرخواهی» و اعلام اشتباه، آن را تصحیح می کند.

سایت دیجی تریدرز در این زمینه مستندات کاملی دریافت نکرده است و نسبت به صحت و کذب آن اظهار نظر نمی کند، اما به عنوان حامی معامله گران ایرانی، آمادگی دارد در صورت وجود مستندات کافی، آن را پیگیری و منتشر نماید.

 

💡نظر کارشناس دیجی تریدرز درباره کلاهبرداری بروکر فیبو گروپ

 

برخی از معامله گران فیبوگروپ در مورد موضوعات مختلفی، اعتراض می کنند اما با بررسی موارد آنها، مشخص می شود علیرغم صحت ادعای آنها، حق شکایت ندارند. زیرا بروکر فیبوگروپ قوانین مربوط به حساب های خود را به صورت علنی و صریح اعلام کرده است.

بسیاری از معامله گران از این قوانین بروکر اطلاع کافی ندارند و سرمایه های خود را بدون تحقیق، وارد ریسک زیادی می کنند. تیم دیجی تریدرز در تلاش است که با افزایش آگاهی جامعه تریدر های ایرانی، به کسب درآمد پایدار و امن آنها کمک کند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورتی که معامله گران با بررسی قوانین بروکر، شرایط مناسبی برای افتتاح حساب در آن پیدا نمی کنند، بهتر است به سراغ بروکر مناسب برای سبک معاملاتی خود بروند.

تیم کارشناسی دیجی تریدرز آمادگی دارد تا برای هریک از معامله گرانی که به دنبال شروع معاملات در فارکس هستند، مشاوره رایگان در زمینه انتخاب بروکر فارکس ارائه کند. برای دریافت راهنمایی با شرایط اختصاصی خود، در تلگرام با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا بروکر فیبوگروپ معتبر است؟

بله، بروکر فیبوگروپ یکی از بروکرهای قدیمی و رگوله شده در بازار فارکس است.

نظرات (7)
  1. وظیفه هر ایرانی هست که این تخلفات خصوصا کندل سازی و دستکاری را ترجیها با عکس و مدرک قابل مشاهده در هرجای سوشال مدیاکه امکان داره مطرح کنیم تا عده زیادی همکاری رو قطع کنند. درسته کمی وقت گیر هست اما باید هر بروکر خاطی را رسوا کرد.

  2. باسلام .من از کیف پول بیت کوین نوبیتکس به حساب معاملاتی فیبوگروپ مبلغی را انتقال دادم اما حدود 60 درصدش به حساب فیبو گروپ واریز شده وبقیه اش معلوم نیست چیشده چندین بار هم پیگیری کردم میکن مشکل از مقصده ومشکلم حل نشده

    • با سلام. برای پیگیری این مورد با پشتیبانی تلگرام تماس بگیرید تا کارشناس فیبوگروپ موضوع را بررسی کند.

  3. تنها تخلفی که بنده به وضوح در مورد فیبو دیدم کندل سازی برای قیمت بود که باعث شد معامله من با یک سود کم بسته بشه چون ریسک فری کرده بودم و بعد تا ریوارد مورد نظر من حرکت کرد تریدینگ ویو را چک کردم… بروکرهای دیگه را چک کردم اما چنین چیزی نبود و این یک تخلف محسوب میشه..

  4. با عدد سازی منو کال کرد،خبر را بهانه کرد،گفتم خبر مگه مختص فیبو هستش،هیچ بروکری این عدد غیر واقعی رو نزده،اکانت مسابقه منو غیر فعال کرد،ایران بوس انلین هم گفت ما دسترسی نداریم به حساب مشتریا

  5. سلام.. داداش فیبو اردر معمولی رو هم اسلیپیج میده. دیگه سر خبر که وایلا داره.. اینا دیگه کلاهبرداری محسوب نمیشه.. نمک کارش هست

  6. این چیزها توی بروکر فیبوگروپ طبیعیه.. بروکری که بدون اجازه و راحت میاد 8 دلار از حساب کسر کنه و بعدش قبول نکنه که دزدی کرده فکر نکنم زیاد قابل اعتماد باشه
    از وقتی ایراان بوس سهام دار و زمام دار فیبو شده هر روز خدمات و پاسخوییش بدتر شده.. بویژه از وقتی برادر بزرگتره دستگیر شده و برادر کوچکش زمامدار کار ایران بوررس و فیبو شده. متاسفانه من تجربه بدی با این بروکر دارم و توصیه می کنم سراغش نرید..

درج نظر