شاخص ترس و طمع کریپتو چیست؟ شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال امروز

18 آوریل 2024 -

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال امروز

 

بسیاری از افراد به دنبال بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری هستند، اما زمان مناسب و احساسات بازار (Sentiment) برای سرمایه گذاری نقش بسیاری مهمی در تحلیل معامله گران کریپتوکارنسی ها دارد.

شاخص ترس و طمع، یکی از ابزارهای کاربردی برای ارزیابی وضعیت بازار رمز ارزها است. در اندیکاتور زیر که به صورت روزانه آپدیت می شود، امتیاز «ترس و طمع ارز دیجیتال امروز» را مشاهده کنید:

Latest Crypto Fear & Greed Index

شما می توانید روزانه این شاخص را با سیگنال های اندیکاتورها مقایسه نمایید. «شاخص ترس و طمع» در شکل بالا به صورت روزانه احساسات بازار را نشان می دهد که ترکیب آن با تحلیل تکنیکال می تواند یک استراتژی ارز دیجیتال جذاب ایجاد کند.

 

شاخص ترس و طمع چیست؟

 

شاخص ترس و طمع (Fear & Greed Index) حاصل ارزیابی سیگنال های اجتماعی و ترندهای روز بازار ارزهای دیجیتال (کریپتو) برای تعیین امتیاز از «0 تا 100» برای احساسات کلی آن است.

شاخص ترس و طمع کریپتو به چهار قسمت زیر تقسیم شده است:

  • 0-24: ترس بیش از حد یا Extreme Fear(نارنجی)
  • 25-45: ترس یا Fear (زرد)
  • 50-74: طمع یا Greed (سبز روشن)
  • 75-100: طمع بیش از حد یا Extreme Greed (سبز)

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال امروز

البته برخی از منابع محدوده، 40 تا 60 را محدوده خنثی (Neutral) نیز در نظر می گیرند؛ اما در این اندیکاتور این قسمت به دو حالت ترس و طمع تقسیم شده است.

 

شاخص ترس و طمع را کجا ببینیم؟

 

شاخص ترس و طمع توسط منابع اینترنتی متعددی ارائه شده است. معروف ترین منبع برای ارزیابی شاخص ترس و طمع کریپتو، سایت Alternative.me است که شاخص ارزیابی آن را می توانید در ابتدای این پست مشاهده کنید.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

همچنین برخی از سایت های دیگر مثل کوین گلس (CoinGlass.com) است. در این سایت شاخص ترس و طمع بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به صورت مجزا ارائه شده است. همچنین امکان مشاهده وضعیت بازار در تایم فریم 1 هفته و 1 ماهه نیز وجود دارد.

 

سایت های شاخص ترس و طمع کریپتو

 

در سایت های زیر می توانید شاخص و ترس طمع ارز دیجیتال را مشاهده کنید:

نام سایت
شاخص ترس و طمع
آلترنیتیو بیت کوین
کوین گلس بیت کوین و کریپتو
کوین دسک بیت کوین
کوین تلگراف بیت کوین و اتریوم

 

شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می شود؟

 

شاخص ترس و طمع کریپتو، بر اساس 5 فاکتور زیر ارزیابی می شود:

  • نوسانات: افزایش نوسانات به عنوان یک نشانه از بازاری ترسناک استفاده می‌شود.
  • شتاب بازار/حجم: شتاب بازار فعلی با حجم فعلی مقایسه می‌شود. هنگامی که حجم خرید به سرعت شتاب بیشتری دارد، این نشانه می‌دهد که بازار خیلی طمع‌کرده است.
  • رسانه‌های اجتماعی: با استفاده از ابزار تحلیل احساس توییتر، نرخ تعامل بسیار بالا برای شناسایی رفتار بازاری طمع‌کرده استفاده می‌شود.
  • تسلط: افزایش تسلط بیت‌کوین به عنوان یک نشانه از بازاری ترسناک که به یک دارایی ایمن حرکت می‌کند، در حالی که کاهش تسلط بیت‌کوین به عنوان یک نشانه از طمع بازار و حرکت به ارزهای آلت موجود در نظر گرفته می‌شود.
  • ترندهای اجتماعی: از داده‌های “Google Trends” استفاده می‌شود تا ببینند چند نفر درباره بیت‌کوین اطلاعات جستجو می کنند. افزایش در برخی از عبارات جستجویی مانند «پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین» به عنوان یک نشانه مثبت ترسیم می‌شود.

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص ترس و طمع

 

«شاخص ترس و طمع» نشان دهنده احساسات معامله گران برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بکار می رود که در بسیاری از مواقع می توان از آن برای بررسی قدرت روندها استفاده کرد.

در بسیاری از مواقع معامله گران به دنبال بررسی این شاخص هستند تا بتوانند در نواحی حمایت یا مقاومت، رفتار بازار بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال را پیش بینی کنند.

سوالات متداول

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع برای ارزیابی وضعیت احساسات بازار بر اساس فاکتورهای ترندی است که از شامل ترس، ترس شدید، طمع و طمع شدید می باشد.

بر اساس شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال، چه زمانی برای خرید مناسب است؟

در این اندیکاتور، زمانی که احساسات بازار در ترس شدید قرار دارد، در صورت مساعد بودن وضعیت تکنیکالی، مثل محدوده حمایتی، زمان مناسبی برای خرید است.

درج نظر