شاخص دلار در متاتریدر 4 + آموزش نماد dxy در متاتریدر 4 [نمودار+ دسته بندی+نماد]

07 جولای 2024 -

شاخص دلار در متاتریدر 4

 

شاخص دلار (DXY) در بازار مالی فارکس، ابتدا در سال 1973 برای نسبت اندازه وزنی پول آمریکا در برابر دیگر ارز های جهانی [6 کشور پیشرفته اروپایی و آسیایی] توسط “فدرال رزرو” ایجاد شد و توسعه یافت.

گسترش بروکر ها و تجارت آنلاین در بازار مالی فارکس، باعث شد نماد شاخص دلار در متاتریدر 4 با علامت های اختصاری مختلفی به نمایش گذاشته شود؛ از جمله این نماد ها “USDX“، “USDY” و “USDind” و … هستند.

نماد اصلی شاخص دلار “DXY” است و باقی نماد های مشابه در متاتریدر 4 بخاطر تفکیک بروکر ها است و هیچ فرقی با شاخص «DXY» ندارد؛ در علامت اختصاری “DXY” حرف “D” به معنای دلار آمریکا است و “XY” شاخص وزنی متوسط دلار نسبت به 6 ارز قدرتمند در جهان است.

شاخص دلار در متاتریدر 4، نماد dxy در متاتریدر 4

شاخص دلار DXY در بازار های مالی
مفهوم نمایانگر شاخص متوسط وزن دلار آمریکا 
تاریخ ایجاد سال 1973 میلادی توسط فدرال رزرو
پلتفرم نرم افزار معاملاتی متاتریدر 4
دیگر نماد ها USDX ,USDY, USInd و ….

 

معامله نماد شاخص دلار در متاتریدر 4

 

DXY در متاتریدر از تمام بروکر ها ارائه شده است و برای معامله این شاخص مهم اقتصادی ابزار های تحلیلی، اندیکاتور ها و … توسط «پلتفرم متاتریدر 4» ارائه می شود.

نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو نیز قابل مشاهده است و با تمام ابزار های پلتفرم «تریدینگ ویو» می توانید این شاخص مهم اقتصادی را تحلیل و بررسی کنید.

برای آشنایی بیشتر با شاخص دلار در متاتریدر 4 و نحوه باز کردن چارت این شاخص در MT4 طبق آموزش زیر به صورت قدم به قدم پیش بروید:

 

قدم 1: اضافه کردن شاخص دلار به واچ لیست

نماد شاخص دلار در متاتریدر 4 در بروکر های مختلف در دسته بندی شاخص ها [مثل CFD US indices, FX INDEX] و با علامت اختصاری با عنوان “DXY” ،”USDX”، “USInd” و … نمایش داده می شود.

برای مثال می توانید در بروکر ویندزور از کلید میانبر [Ctrl+U] برای باز کردن پنجره “Symbols” استفاده نمایید؛ سپس در این پنجره از دسته بندی “CFD US Indices” روی نماد “USINDX.U24” دو بار کلیک کنید تا به واچ لیست شما اضافه گردد.

نماد شاخص دلار در متاتریدر 4

 

قدم 2: باز کردن نمودار USINDX

پس از اضافه شدن نماد شاخص دلار به واچ لیست، نشانگر موس خود را روی نام نماد ببرید و با زدن “کلیک راست“، منوی زمینه ای را باز کنید؛ سپس روی گزینه “Chart Window” کلیک نمایید تا چارت شاخص دلار نمایش داده شود.

نمودار شاخص DXY در متاتریدر 4

 

فواید بررسی چارت dxy

تحلیل و زیر نظر داشتن حرکات شاخص دلار در بازار فارکس به شما امکان می دهد که تا حد خوبی روند جفت ارز ها و نماد هایی که با DXY هم بستگی دارند [جفت ارز های بر پایه USD] را تشخیص دهید.

حتی شاخص دلار در یک سال و نیم گذشته هم بستگی معکوس با سر دسته ارز های دیجیتال یعنی “بیت کوین” پیدا کرده و در تحلیل روند این ارز دیجیتال هم می توانید از DXY کمک بگیرید.

پلتفرم متاتریدر 4 امکان معامله روی شاخص دلار آمریکا را فراهم کرده است؛ بنابر این می توانید به راحتی در بروکر های خود از پلتفرم متاتریدر 4 برای ترید کردن شاخص DXY استفاده نمایید.

شاخص دلار در متاتریدر 5

شاخص دلار آمریکا در پلتفرم متاتریدر 5

معامله گرانی که علاقه مند به معامله شاخص DXY در متاتریدر 5 هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

شاخص دلار در متاتریدر 5

 

کاربرد شاخص dxy در متاتریدر 4

استفاده کاربردی از شاخص های مهم اقتصادی در معاملات یکی از مهم ترین رکن های معامله گری حرفه ای است؛ در ادامه در مورد به کار گیری شاخص دلار آمریکا بیشتر گفته شده است.

حرکات شاخص دلار آمریکا باعث نوسان در ارز های پایه USD می شود و از این هم بستگی می توانید در روند معاملات خود استفاده نمایید؛ متاتریدر 4 با قابلیت هایی که برای تحلیل تکنیکال در اختیار کاربران قرار می دهد نحوه به کار گیری این شاخص را سهولت بخشیده است.

به عنوان مثال نماد “XAUUSD” با شاخص دلار آمریکا دارای هم بستگی معکوس هستند و شما می توانید نمودار هر دو نماد را هم زمان در متاتریدر 4 تحلیل کنید و در معاملات خود از این هم بستگی استفاده نمایید.

شاخص دلار آمریکا در متاتریدر 4

نکته قابل توجه در نمودار DXY از پلتقرم متاتریدر 4، وجود فاصله های قیمتی (Gap) به دلیل 2 روز تعطیلی در هفته برای فارکس است، که معمولا چارت شاخص دلار به سمت این «گپ های قیمت» بر می گردد و فاصله ایجاد شده را پر خواهد کرد.

نماد شاخص dxy در متاتریدر 4

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص دلار در متاتریدر 4

 

نماد شاخص دلار در متاتریدر 4 علاوه بر اینکه یک شاخص اقتصادی مهم به شمار می رود، یکی از مهم ترین ابزار های تحلیلی در بازار فارکس برای تحلیل روند دیگر جفت ارز های بازار فارکس است.

ارز های پایه USD دارای هم بستگی هم جهت با شاخص دلار آمریکا هستند و ارز های دیگر بر پایه «یورو» و «پوند» دارای همبستگی معکوس با DXY هستند؛ این هم بستگی ها اهمیت تحلیل شاخص دلار را بالا می برد.

متاتریدر 4 امکانات بسیار مفید و کاربردی برای بررسی این شاخص برجسته در اختیار کاربران قرار داده است؛ از بررسی گذشته چارت (بکتست) تا استفاده هم زمان از چند نمودار که در پلتفرم های دیگر نیاز به تهیه اشتراک دارند.

سوالات متداول

نمادهای مختلف شاخص دلار با هم تفاوت دارند؟

خیر، نمادهای مختلف شاخص دلار (USDX، USDY، USDind و …) تفاوتی با شاخص اصلی DXY ندارند و به دلیل تفکیک بروکرها به این صورت نمایش داده می‌شوند.

امکان معامله شاخص دلار در متاتریدر 4 وجود دارد؟

بله، نماد شاخص دلار در متاتریدر 4 قابل معامله است.

درج نظر