تفاوت کیف پول و صرافی چیست؟ صرافی یا کیف پول [wallet] کدام بهتر است؟

02 جولای 2024 -

تفاوت کیف پول و صرافی چیست؟

 

در بازار ارز های دیجیتال (Crypto Currency) اصطلاحات معروفی وجود دارد؛ از جمله اصطلاحات مهم و کاربردی در این فضا “صرافی” و “کیف پول” را می توان نام برد.

صرافی فضایی برای خرید و فروش ارز دیجیتال است که از یک کیف پول داخلی استفاده می کند و برای ذخیره کوتاه مدت ارز دیجیتال مناسب است.

در مقابل کیف پول ارز دیجیتال یک فضای کاملا شخصی برای ذخیره دارایی است که جهت نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال گزینه بهتری می باشد.

کاربران صرافی (Exchange) می توانند ارز های دیجیتال را با یکدیگر یا با ارز های فیات تبادل کنند، هر صرافی از تعدادی ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و امکان انجام معاملات «اسپات و فیوچرز» روی رمز ارز ها را فراهم می کند.

کیف پول (wallet) یک ابزار نرم افزاری یا سخت افزاری است که جهت نگهداری دارایی، واریز و برداشت و «تبدیل» به دیگر ارز های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد؛ کیف پول به دلیل حذف شخص ثالث و مسئولیت تمام و کمال صاحب آن امنیت بیشتری نسبت به صرافی دارد.

کیف پول می تواند به صورت نرم افزاری [دسکتاپ، افزونه مرور گر و موبایل] یا سخت افزاری مورد استفاده قرار بگیرد؛ کیف پول سخت افزاری بیشترین میزان امنیت دارایی ها را تامین می کند.

 تفاوت صرافی و کیف پول

 

فرق صرافی با کیف پول

 

فرق کیف پول با صرافی از زوایای مختلفی قابل بررسی است؛ اما مهم ترین نکته ای که در این مقایسه باید در نظر گرفت میزان «کنترل و امنیت» دارایی ها در صرافی و کیف پول می باشد.

صرافی های متمرکز ارز دیجیتال یک کیف پول مرکزی (میزبان) دارند، که این کیف پول در دسته کیف پول های «تحت وب» قرار می گیرد و با ورود به حساب کاربری تان در صرافی دسترسی به این کیف پول به شما داده می شود.

کیف پول های سخت افزاری از بین انواع کیف پول امنیت بیشتری را تامین می کنند؛ کیف پول سخت افزاری در برابر «خطر هک شدن» و «کلاهبرداری» های سایبری مقاومت بیشتری نسبت به کیف پول های دیگر دارد.

در ادامه جزئیات بیشتری در فرق کیف پول و صرافی را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

 

تفاوت صرافی و کیف پول در کنترل دارایی

صرافی های ارز دیجیتال به کاربران خود امکان استفاده از کلید های عمومی کیف پول را جهت واریز و برداشت یا خرید و فروش ارز دیجیتال می دهند؛ با این کار برای مبادلات در کریپتو سهولت ایجاد کرده اند.

با این حال اگر صرافی شما را یک کاربر «غیر قانونی» [به دلیل تحریم ها و قوانین مالی بین المللی] شناسایی کند، توانایی بستن دسترسی شما برای کنترل دارایی ها را دارد.

در کیف پول ارز دیجیتال اختیار تمام کلید های خصوصی و عمومی با مالک ولت است و افراد می توانند حساب های مختلف روی کیف پول بسازند و در هر دستگاهی کیف پول خود را ردیابی کنند؛ این امر در میزان کنترل دارایی توسط کاربر نقش مهمی دارد.

 

کاربرد های صرافی و کیف پول

صرافی و کیف پول هر یک دارای کاربرد های متفاوت هستند که بعضاً برخی از این کاربرد ها منحصر به فرد می باشد. برای مثال «نوسان گیری» ارز دیجیتال در صرافی به مراتب آسان تر از کیف پول است.

کیف پول برای سرمایه گذاری های بلند مدت در ارز دیجیتال بسیار کاربردی است؛ زیرا مهم ترین برتری کیف پول نسبت به صرافی میزان امنیت دارایی های افراد می باشد.

کیف پول ها برای حضور در “پروژه” های جدید [مانند بلاکچین های تازه راه اندازی شده] کاربرد دارند و افراد برای انجام فعالیت در یک بلاکچین کافی است کیف پول خود را به شبکه مورد نظر متصل کنند.

بهترین صرافی برای استیک

صرافی های مناسب استیک ارز دیجیتال

افرادی که علاقه مند به استیک ارز دیجیتال در صرافی ها هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

بهترین صرافی برای استیک

 

امنیت صرافی و کیف پول

همان طور که گفته شد مهم ترین فرق صرافی و کیف پول از نظر امنیت دارایی ها به نظر می رسد؛ کلید های خصوصی و عمومی 2 مورد امنیتی در صرافی ها و کیف پول ها هستند.

کلید عمومی: کلید های عمومی «آدرس» افراد به عنوان صاحب دارایی های یک کیف پول است، که برای هر بلاکچین [مثلا شبکه Erc-20] یک آدرس منحصر به فرد تعریف می شود.

کلید خصوصی: برای دسترسی به دارایی ها از ترکیب حروف و اعداد ساخته می شود که برای هر شخص منحصر به فرد است. این کلید حکم رمز اختصاصی کیف پول را دارد؛ بنابر این نباید هیچ گاه فراموش شود.

با استفاده از “کلید خصوصی” (Private key) مالک کیف پول می تواند در هر دستگاهی به صورت نرم افزاری به دارایی های خود دسترسی داشته باشد.

در صرافی های ارز دیجیتال کلید خصوصی کیف پول در دسترس صرافی می باشد و  عملاً توانایی دستکاری و کنترل دارایی کاربران را دارند؛ همین امر باعث شده است از نظر امنیت کیف پول ها بهتر از صرافی ها باشند.

امکانات صرافی کیف پول
سرعت مبادلات بالا پایین
نوع ماهیت متمرکز غیر متمرکز
تامین امنیت پایین بالا
استفاده برای کاربران مبتدی ساده  پیچیده
احراز هویت لازم دارد لازم ندارد
محدودیت دسترسی دارد ندارد

 

💡نظر کارشناس درباره انتخاب صرافی یا کیف پول

 

در این مطلب تلاش کردیم، افراد را برای انتخاب صرافی یا کیف پول راهنمایی کنیم؛ در دنیای کریپتو کارنسی با توسعه پروژه ها بهترین کار تقسیم سرمایه با اهداف جداگانه است.

برای مثال می توانید بخشی از سرمایه را برای ترید روزانه و نوسان گیری در صرافی نگهدارای کنید و برای سرمایه گذاری بلند مدت از کیف پول ها استفاده نمایید.

با درک تفاوت صرافی و کیف پول تصمیم گیری برای نگهداری دارایی ها و دسته بندی سرمایه بسیار آسان خواهد بود.

سوالات متداول

صرافی یا کیف پول کدام بهتر است؟

هر یک دارای کاربرد های متفاوتی است و با درک فرق صرافی و کیف پول انتخاب با شماست.

کدام صرافی‌ ها امن تر است؟

معمولا صرافی های قدیمی و با سابقه بیشتر معتبر هستند.

بین صرافی و کیف پول برای خرید های اسپات کدام بهتر است؟

برای خرید اسپات کیف پول ها گزینه بهتری از نظر کارمزد و امنیت هستند.

نظرات (2)
  1. سلام ایا مستقیم از نوبیتکس میتونم حسابم رو در الیمپ ترید شارژ کنم؟

    • سلام. بله می توانید

درج نظر