مفهوم بای لیمیت و سل لیمت چیست؟ آموزش (Buy Limit) و (Sell Limit) در فارکس

22 مه 2024 -

بای لیمت و سل لیمیت چیست؟

 

بای لیمیت (Buy Limit) و سل لیمیت (Sell Limit) دو نوع دستور از انواع اردر در فارکس هستند که برای ورود به معامله در قیمت های مشخص و بهتر از قیمت فعلی بازار استفاده می شوند.

بای لیمیت برای خرید در «قیمتی پایین تر» از قیمت فعلی و سل لیمیت برای فروش در «قیمتی بالاتر» از قیمت فعلی تنظیم می شود و ورود به معامله در قیمت بهینه تری باشد.

هر دو اردر در فارکس به معامله گران اجازه می دهند تا معاملات را بدون نیاز به نظارت مداوم بر بازار انجام دهند؛ و [به معامله گر کمک می کنند تا] در بهترین نقطه ممکن در معامله وارد یا خارج شوند.

همچنین هر دو دستور، جزو سفارش های معلق (Pending) هستند که به معامله گران اجازه می دهند تا معاملات خود را بر اساس استراتژی های معاملاتی در نواحی حمایت و مقاومت قیمت، برنامه ریزی کنند.

بای لیمیت و سل لیمیت در متاتریدر فارکس چیست؟

سفارش معامله
کاربرد
بای لیمیت
خرید با قیمت پایین تر
سل لیمیت فروش با قیمت بالاتر
اردر های لیمت ورود بهتر از قیمت فعلی
پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 و 5

 

آموزش بای لیمیت در فارکس

 

سفارش «خرید حداقلی» یا اردر «بای لیمیت»، به معامله گران این امکان را می دهد که یک جفت ارز یا سهام را در بازار فارکس با یک قیمت مشخص و بهتر از زمان فعلی آن خریداری کنند.

بای لیمیت (Buy Limit) زمانی اجرا می شود که قیمت جفت ارز به قیمت حداقلی معین برسد یا پایین تر از آن قرار داشته باشد. اگر قیمت جفت ارز بالاتر از قیمت حداقل معین باقی بماند، سفارش اجرا نمی شود!

به عنوان مثال، فرض کنید شما در حال معامله «EUR/USD» هستید و قیمت فعلی آن 1.0100 است. در این نقطه می توانید یک سفارش خرید حداقلی برای «USD/EUR» با قیمت 1.0090 قرار دهید.

زمانی که قیمت «EUR/USD» زیر 1.0090 رفت یا به 1.0090 می رسد، سفارش اجرا خواهد شد و شما وارد یک معامله خرید می شوید. با این حال، اگر قیمت جفت ارز بالا تر از آن قیمت بای لیمیت شما باقی بماند، سفارش اجرا نمی شود و منقضی خواهد شد.

 

بای لیمیت یعنی چی (کاربرد)

 

بای لیمیت به خرید در نقطه پایین تر از قیمت فعلی بازار است تا تریدر از مارکت تخفیف بیشتری برای انجام معامله بگیرد. این نوع اردر گذاری در استراتژی های بازگشتی (Reversal) بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستور زمانی کاربرد دارد که معامله گر انتظار دارد قیمت به یک سطح مشخص کاهش یابد و سپس افزایش پیدا کند. اردر بای لیمیت معمولا در قیمت های حمایت نمودار قرار داده می شود.

با استفاده از دستور بای لیمیت، معامله گر مطمئن می شود که خرید فقط در قیمت مورد نظر یا پایین تر از آن انجام می شود، که این امر به مدیریت بهتر ریسک و استراتژی ورود به معامله کمک می کند.

 

بای لیمیت در متاتریدر 4 و 5

 

برای استفاده از دستور بای لیمیت در متاتریدر، کافی است در قسمت از نمودار که پایین تر قیمت فعلی آن است، راست کلیک کنید و از منو «Trading» گزینه بای لیمیت «Buy Limit» را انتخاب کنید.

همچنین می توانید بر روی گزینه «New Order» کلیک کنید تا به صورت دقیق اطلاعات مورد نیاز خود را برای انجام معامله بای لیمیت تنظیم نمایید. بای لیمیت جزو دستورات معلق یا پندینگ اردر می باشد.

بای لیمیت و سل لیمیت در متاتریدر فارکس چیست؟

در متاتریدر 4 و 5 برای فعال سازی این دستور، نوع اردر خود را بر روی «Pending Order» قرار دهید و سپس از منوی جدید، قیمت مورد نظر خود را به همراه حد ضرر و حد سود تعیین کنید.

 

مفهوم سل لیمت یعنی چی؟

 

سل لیمیت (Sell Limit) یک دستور فروش است که در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار تنظیم می شود. این دستور زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که معامله گر انتظار دارد قیمت به یک سطح مشخص افزایش یابد و سپس کاهش پیدا کند.

فرض کنید قیمت فعلی EUR/USD برابر با 1.1200 است و شما معتقدید که اگر قیمت به 1.1250 برسد، دوباره کاهش خواهد یافت. در این صورت، شما یک سفارش Sell Limit در 1.1250 قرار می‌دهید. اگر قیمت به این سطح برسد، سفارش شما فعال شده و موقعیت فروش برای شما باز می‌شود.

انواع اردر گذاری در فارکس، انواع سفارش در متاتریدر

 

سل لیمت در متاتریدر

 

برای استفاده از اردر سل لیمیت می توانید مشابه با سفارش بای لیمیت عمل کنید. همچنین می توانید طبق دستور زیر، پیش بروید:

  • 1-باز کردن پلتفرم متاتریدر: پس از ورود به حساب کاربری خود، متاتریدر را باز کنید.
  • 2-انتخاب نماد معاملاتی: در پنجره “Market Watch” نماد معاملاتی مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید. سپس گزینه “New Order” را انتخاب کنید.
  • 3-تنظیم سفارش: در پنجره باز شده، نوع سفارش را به “Pending Order” تغییر دهید.
  • 4-انتخاب Sell Limit: از منوی کشویی “Type” گزینه “Sell Limit” را انتخاب کنید.
  • 5-تعیین قیمت: در فیلد “At Price” قیمتی را که می‌خواهید در آن سفارش فروش انجام شود، وارد کنید.
  • 6-تأیید سفارش: پس از تنظیم قیمت و سایر پارامترها، روی دکمه “Place” کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود.

 

کاربرد سل لیمت در فارکس

 

اردر سل لیمیت (Sell Limit) زمانی کاربرد دارد که معامله گر انتظار دارد، قیمت پس از رسیدن به یک سطح مشخص، روند کاهشی پیدا کند. بنابراین می توان که 3 کاربرد اصلی این اردر شامل موارد زیر است:

  • ورود به معامله در قیمت بهتر: معامله‌گران از سل لیمیت استفاده می‌کنند تا در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار وارد معامله فروش شوند.
  • استفاده از مقاومت‌های قیمتی: این سفارش برای فروش در نزدیکی سطوح مقاومت که احتمال برگشت قیمت وجود دارد، کاربرد دارد.
  • مدیریت ریسک: با استفاده از سل لیمیت، معامله‌گران می‌توانند قیمت فروش خود را از پیش تعیین کنند و به این ترتیب ریسک معاملات خود را مدیریت کنند.

 

💡نظر کارشناس درباره بای لیمیت و سل لیمیت

 

بازار فارکس دارای امکانات فراوانی برای معامله گران است و دستورات معاملاتی مهمی مانند بای لیمیت و سل لیمیت ابزار های کارآمدی برای مدیریت ریسک و استراتژی معاملاتی فراهم می کنند.

این دو دستور به معامله گران اجازه می دهند تا انتظارات و پیش بینی های خود را در صورت بروز عملی کنند. با یادگیری و استفاده از این دستورات، معامله گران می توانند به بهبود شناخت و تجربه خود در بازار فارکس بپردازند و به سود بیشتری دست یابند.

بنابراین، استفاده صحیح از بای لیمیت و سل لیمیت می تواند به شما کمک کند تا معاملات موفق تری انجام دهید و به عنوان یک معامله گر حرفه ای در بازار فارکس شناخته شوید.

سوالات متداول

چرا بای لیمیت و سل لیمیت در بازار فارکس مهم هستند؟

این دستورات به معامله گران امکان می دهند تا معاملات خرید و فروش را به صورت معلق قرار دهند و در زمان و قیمت مشخصی وارد معامله شوند، که باعث بهبود استراتژی های معاملاتی و مدیریت ریسک می شود.

چه تفاوت هایی بین بای لیمیت و سل لیمیت وجود دارد؟

بای لیمیت برای خرید در قیمتی پایین تر از قیمت فعلی و سل لیمیت برای فروش در قیمتی بالا تر از قیمت فعلی تنظیم می شود.

درج نظر