انواع اردر در فارکس [انواع اردر گذاری در متاتریدر] 📊انواع سفارشات فارکس چیست؟

16 مه 2024 -

انواع اردر در فارکس (متاتریدر)

 

سفارش گذاری (Orders) در بازار فارکس به روش هایی گفته می شود که معامله گران برای ورود یا خروج از معاملات استفاده می‌کنند. «اردر گذاری در فارکس» اغلب در پلتفرم معاملاتی متاتریدر اجرا می شود.

در متاتریدر نیز، انواع مختلفی از روش های سفارش گذاری وجود دارد [که هر یک برای شرایط خاصی طراحی شده‌اند]؛ استفاده از «انواع اردر در متاتریدر» به اجرای دقیق و کنترل بیشتر معاملات کمک می کند.

پس از آموزش فارکس، می توانید از اردرها در استراتژی های مختلف معاملاتی برای «مدیریت بهتر ریسک» و «فرصت های سودآور» استفاده کنید. در ادامه، انواع مختلف اردرهای موجود در پلتفرم متاتریدر را بررسی خواهیم کرد.

انواع اردر گذاری در فارکس، انواع سفارش گذاری در متاتریدر

 

انواع اردر گذاری
کاربرد سفارشات
سفارش بازار
برای ورود آنی به معامله
لیمیت اردر برای ورود در قیمت بهتر
استاپ اردر برای ورود در قیمت بدتر
استاپ لیمیت برای ورود با تحقیق شرط
استاپ لاس برای توقف زیان معامله
برداشت سود برای برداشت سود معامله

 

انواع اردر گذاری در متاتریدر فارکس

 

متاتریدر، به عنوان یکی از متداول ترین پلتفرم های معاملاتی در دنیای معاملات آنلاین، امکانات گسترده ای برای انجام سفارش معاملاتی در بازارهای مختلف فراهم می آورد. در ادامه به بررسی هریک از این روش ها به همراه یک مثال آموزشی می پردازیم.

 

⚫سفارش بازار (Market Order)

 

سفارش بازار” یا “Market Order” یک دستور اجرای فوری است که به معامله گر اجازه می دهد دارایی خود را در بهترین قیمت موجود در بازار بخرد یا بفروشد. این نوع اردر زمانی که معامله گر قصد دارد سریع از یک معامه خارج یا وارد شود، استفاده می شود.

مثال: شما می‌خواهید 1 لات یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) را با قیمت لحظه ای در محدوده 1.1200 بخرید. با ثبت سفارش بازار، معامله شما فورا انجام می شود. در این روش قیمت معامله توسط تریدر تعیین نمی شود.

این نوع سفارش به معامله‌گر اجازه می‌دهد فورا با بهترین قیمت موجود در بازار خرید یا فروش انجام دهد!

 

🔵لیمیت اوردر (Limit Order)

 

لیمیت اوردر (Limit Order) به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا خرید یا فروش را در قیمتی بهتر از قیمت جاری بازار انجام دهد. این نوع سفارش تضمین می‌کند که معامله در قیمتی بهتر یا مساوی با قیمت تعیین‌شده انجام می‌شود.

با توجه لیمیت اردر (سفارش در قیمت محدود) به معامله گر این امکان را می دهد که دارایی را بالاتر یا پایین تر از قیمت جاری بازار بخرد یا بفروشد؛ این دستور وقتی اجرا می شود که قیمت به سطح مورد نظر معامله گر برسد.

انواع اردر گذاری در فارکس، انواع سفارش در متاتریدر

بنابراین سفارش لیمیت اردر شامل دستورات زیر است:

  • Buy Limit: برای خرید در قیمتی پایین‌تر از قیمت جاری بازار.
  • Sell Limit: برای فروش در قیمتی بالاتر از قیمت جاری بازار.

مثال: قیمت فعلی EUR/USD برابر 1.1200 است و شما می‌خواهید در قیمت 1.1150 خرید کنید. شما یک Buy Limit در 1.1150 قرار می‌دهید. اگر قیمت به 1.1150 برسد، سفارش شما اجرا می شود.

 

🟡استاپ اوردر (Stop Order)

 

سفارش توقف یا استاپ اوردر (Stop Order) به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا خرید یا فروش را در قیمتی بدتر از قیمت جاری بازار انجام دهد، اما این نوع سفارش برای ورود به معاملات (تریگر ورود) در جهت روند بازار استفاده می شود.

استاپ اوردر یک دستور خرید یا فروش است و وقتی فعال می شود که قیمت دارایی به نقطه ای مشخص شده توسط معامله گر برسد. این دستور معمولا به عنوان یک روش برای محدود کردن ضرر نیز استفاده می شود.

انواع اردر در فارکس، انواع سفارش گذاری در متاتریدر

انواع سفارش اردر استاپ شامل موارد زیر است:

  • Buy Stop: برای خرید در قیمتی بالاتر از قیمت جاری بازار.
  • Sell Stop: برای فروش در قیمتی پایین‌تر از قیمت جاری بازار.

مثال: قیمت فعلی EUR/USD برابر 1.1200 است و شما پیش‌بینی می‌کنید که اگر قیمت به 1.1250 برسد، افزایش بیشتری خواهد داشت. شما یک Buy Stop در 1.1250 قرار می‌دهید. اگر قیمت به 1.1250 برسد، سفارش شما اجرا می‌شود.

 

🟠سفارش توقف محدود (Stop-Limit Order)

 

این سفارش ترکیبی از سفارش توقف و سفارش محدود است. وقتی قیمت به سطح توقف می‌رسد، سفارش به یک سفارش محدود تبدیل می‌شود و فقط در قیمت محدود یا بهتر انجام می‌شود.

مثال: قیمت فعلی EUR/USD برابر 1.1200 است. شما یک Buy Stop-Limit در 1.1250 با Limit Price در 1.1260 قرار می‌دهید. اگر قیمت به 1.1250 برسد، سفارش شما به یک Buy Limit در 1.1260 تبدیل می‌شود.

 

🔴سفارش توقف زیان (Stop-Loss Order)

 

اردر استاپ لاس برای محدود کردن زیان های معامله گر طراحی شده است. اگر بازار در جهت مخالف پیش بینی معامله گر حرکت کند، سفارش توقف زیان (حد ضرر) به طور خودکار معامله را در سطح قیمتی تعیین شده می بندد.

انواع اردر گذاری در فارکس، انواع سفارشات در متاتریدر

مثال: شما EUR/USD را در 1.1200 خریده‌اید و برای محدود کردن زیان خود یک سفارش استاپ لاس بر روی قیمت 1.1150 قرار می دهید. اگر قیمت به 1.1150 برسد، معامله شما بسته می‌شود و زیان شما به همین میزان محدود می شود.

 

🟣اوردر تریلینگ استاپ (Trailing Stop Order)

 

سفارش گذاری توقف دنباله دار (Trailing Stop Order) نوعی از اردر استاپ لاس است که فاصله توقف ضرر را با تغییرات قیمت بازار به صورت خودکار تنظیم می کند. این امکان را به معامله گر می دهد تا از سود های حاصل از حرکات مثبت بازار بهره ببرد.

 

🟢سفارش برداشت سود (Take-Profit Order)

 

این سفارش برای قفل کردن سودهای معامله‌گر طراحی شده است. وقتی قیمت به سطح تعیین‌شده برسد، معامله به طور خودکار بسته می‌شود و سودها قفل می‌شود.

Take Profit Order دستوری است که برای بستن یک معامله در سطح قیمتی مشخص به منظور به دست آوردن سود تنظیم می شود. این دستور زمانی اجرا می شود که قیمت به سطح سود مورد نظر برسد.

انواع اردر گذاری در فارکس، انواع سفارش گذاری در متاتریدر

مثال: شما EUR/USD را در 1.1200 خریده‌اید و هدف شما رسیدن قیمت به 1.1250 است. شما یک Take-Profit در 1.1250 قرار می‌دهید. اگر قیمت به 1.1250 برسد، معامله شما بسته می‌شود و سود شما قفل می‌شود.

 

⭐انواع سفارش در فارکس

 

با توجه به انواع اردر گذاری در متاتریدر فارکس، به طور کلی 2 دسته از سفارش های معاملاتی را در بازار فارکس داریم:

  • انواع پندینگ اردر Pending Order:

Pending Order (دستور معلق) دستوری است که برای خرید یا فروش دارایی در آینده، در قیمت خاصی تنظیم می شود و در زمانی که شرایط بازار به قیمت تعیین شده برسد، فعال می شود.

انواع پندینگ اردرها شامل چندین نوع است؛ مانند “Buy Limit”، “Sell Limit”، “Buy Stop”، و “Sell Stop” می شود.

  • سفارش های OCO Order:

OCO Order  یک ترکیب از دو دستور است که به صورت موازی تنظیم می شوند – معمولا یک Stop Order و یک Limit Order. وقتی یکی از این دستور ها اجرا شود، دیگری به صورت خودکار لغو می گردد.

این دستور به معامله گر این امکان را می دهد که هم از فرصت های سود آوری استفاده کند و هم ریسک ها را مدیریت نماید.

 

💡نظر کارشناس درباره انواع سفارشات در فارکس

 

انواع سفارش‌ها در فارکس و متاتریدر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با توجه به شرایط بازار و استراتژی‌های معاملاتی خود، بهینه‌ترین روش را برای ورود و خروج از معاملات انتخاب کنند.

آشنایی با این انواع سفارش‌ها و کاربردهای آن ها می‌تواند به مدیریت بهتر معاملات و کاهش ریسک کمک کند. توصیه می کنیم در ابتدای آشنایی با آنها، تمامی این روش های اردر گذاری در فارکس را در حساب دمو تمرین کنید.

سوالات متداول

چه انواع اوردر هایی در متاتریدر وجود دارد؟

انواع اوردرها شامل Market Order، Limit Order، Stop Order، Stop Loss Order، Take Profit Order و دیگران می باشد که هرکدام نقش وظیفه ای خاص دارند.

کاربرد استاپ اوردر برای ورود در قیمت بدتر چیست؟

از این روش سفارش گذاری در فارکس، برای ورود مطمئن توسط تریگر های قیمتی استفاده می کنند. زیرا در صورت ورود قیمت به آن ناحیه، احتمال حرکت قیمت در جهت معامله قطعی تر از قبل است.

درج نظر