آموزش باینری آپشن (Binary Option) انواع معاملات باینری آپشن چیست؟

01 آوریل 2024 -

آموزش باینری آپشن [معاملات باینری]

 

معاملات باینری آپشن به عنوان ابزاری جدید در بازار های مالی معرفی شدند و با ساده کردن روند معامله گری توانستند، به سرعت در بین معامله گران جهان گسترش پیدا کنند.

معاملات باینری در سال “1974 میلادی” به صورت رسمی مطرح شد؛ اما در سال 2008 برای اولین بار توسط «بورس گزینه های دودویی شیکاگو» (CBOE) به صورت عمومی در دسترس معامله گران قرار گرفت.

پس از تایید «بورس اوراق بهادار آمریکا»، در فاصله چند ماه تعداد دیگر از بروکرهای باینری آپشن مثل “AMEX” نیز وارد این بازار شدند. البته این تازه شروع چالش های زیاد معاملات باینری بود!

به دلیل ماهیت پر ریسک این معاملات و تعارض منافع معامله گران و کارگزاری ها، در مدت کوتاهی بروکرها با محدودیت هایی مواجه شدند؛ که به منظور جلوگیری از رخ دادن کلاهبرداری و مشکلات در این بازار بود.

امروزه بروکرهای باینری آپشن مانند «پاکت آپشن»، «الیمپ ترید» و … در بازارها جهانی در حال فعالیت هستند و اجازه احراز هویت به مشتریان ایرانی را هم ارائه کرده اند.

آموزش باینری آپشن، معاملات باینری آپشن چیست

 

معاملات باینری آپشن چیست؟

 

معامله باینری آپشن (Binary Option) از ترکیب دو کلمه باینری و آپشن بوجود آمده است. احتمالا کلمه باینری را [در حیطه مسائل مربوط کامیپیوتر و دنیای آی تی] شنیده اید.

باینری (Binary) به معنای دو حالته بودن یا در اصطلاح “صفر” و “یک” بودن یک کاری است و آپشن (Option) به معنای اختیار و انتخاب است.

در معاملات باینری آپشن به دلیل اینکه، معامله گر امکان انتخاب یکی از دو حالت را در انجام معاملات دارد، به این نام معروف شده است. این معاملات به «گزینه های دودویی» نیز شناخته می شود.

موفقیت در این معاملات، نیاز به استراتژی باینری آپشن دارد که معمولا از روش های مبتنی بر کندل شناسی و اندیکاتورها ارائه شده اند. همچنین مدیریت بودجه بندی شرط لازم برای سودآوری در معاملات باینری می باشد.

 

انواع معاملات باینری آپشن

 

معاملات باینری آپشن به طور کلی بر اساس حرکت در دو حالت بالا و پایین قیمت انجام می گیرد و در همه آنها زمان اهمیت بسیار بالایی دارد. بنابراین در همه معاملات باینری آپشن قیمت شروع و قیمت پایان معامله و زمان تعیین کننده موفقیت و شکست معاملات آپشن هستند.

البته بروکر های باینری آپشن برای تنوع معاملات، شروطی را به این نوع معاملات اضافه کرده اند، که در ادامه انواع معاملات باینری آپشن را بررسی خواهیم کرد.

اما در بروکر های باینری آپشن همه این روش های معاملاتی ارائه نمی شود و با توجه به ماهیت سادگی معاملات در باینری آپشن، بسیاری از معامله گران به دنبال استفاده از روش های پیچیده نیستند.

همین موضوع باعث می شود، بروکرها به طور معمول یک یا دو مدل معامله محبوب را به مشتریان خود ارائه کنند.

 

🔘معامله CALL/PUT

 

معروف ترین روش معاملات باینری آپشن این نوع معاملات است و معامله گر حق انتخاب بین دو گزینه «بالا و پایین» را دارد. این روش معاملاتی روش اصلی معاملات در بروکر های باینری آپشن می باشد و در برخی از بروکرها به معاملات “HIGH/LOW” نیز شناخته می شود.

در معاملات باینری آپشن معامله گران زمانی که می خواهند معامله در جهت بالا یا خرید انجام دهند از دستور «CALL» استفاده می کنند و در مقابل مواقعی که می خواهند معامله فروش یا رو به پایین قیمت استفاده کنند از دستور «PUT» استفاده می کنند.

بروکر باینری آپشن حلال است ، معاملات بروکر های باینری آپشن ، بروکر باینری آپشن خرید ربات

به عنوان مثال فرض کنید قیمت نماد X در لحظه ای که شما تصمیم به معامله گرفتید بر روی 100 قرار دارد و شما از دستور PUT استفاده می کنید و 10 دلار در معامله قرار می دهید.

زمان تعیین شده برای انجام معامله را نیز 1 دقیقه قرار داده اید. اگر چنانچه پس از گذشت 1 دقیقه قیمت بالاتر از قیمت شروع باشد شما صاحب سود خواهید شد اما اگر پایین تر باشد 10 دلار خود را از دست خواهید داد.

 

🔘معامله One Touch

 

در این روش نیز بروکر های باینری آپشن به معامله گر امکان انتخاب یک قیمت مشخص را می دهد و در صورتی که معامله گر به درستی پیش بینی کند که به آن سطح قیمتی خواهد رسید، سود دریافت خواهد کرد اما اگر نرسد شکست خواهد خورد.

البته توجه داشته باشید که نیازی نیست که قیمت، بالاتر از قیمت تعیین شده بماند و حتی یک تماس هم برای موفقیت در معامله کافی است و این اتفاق باید در زمان تعیین شده انجام بگیرد.

 

🔘معامله NO Touch

 

این معاملات مشابه معامله “One Touch” است با این تفاوت که قیمت قبل از پایان انقضای معامله نباید از سطح مشخصی عبور کند. این روش معاملاتی به ندرت در باینری آپشن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

🔘معاملات Range یا Boundary

 

این روش نیز بسیار شبیه به معاملات “One Touch” می باشد. اگر درکت درک درستی از بحث های تحلیل تکنیکال باینری آپشن داشته باشید می توانید به جای تعیین قیمت مشخص با تعیین یک محدوده ی قیمتی صحیح سود دریافت کنید.

در این معاملات باید در زمان تعیین شده قیمت در یک محدود معینی بسته شود و کندل قیمتی نباید از مرز های بالا و پایین محدوده تجاوز کند.

 

🔘معاملات Spread

 

این معاملات نیز بسیار شبیه به معاملات Range می باشد با این تفاوت که برعکس آن باید قیمت از محدوده ای که بروکر های باینری آپشن تعیین می کنند عبور کند تا معامله گر به سود برسد.

به عنوان مثال اگر در معامله خرید انجام دهید باید قیمت از مرز بالای محدوده عبور کند و زمان انقضا معامله برسد، و چنانچه معامله فروش انجام دهید، در صورتی که قیمت از مرز پایینی عبور کند و در زمان مشخص شده در پایین آن بماند، سود خواهید کرد.

 

🔘معامله Turbo

 

معاملات توربو جزو پر هیجان ترین و اعتیاد آورترین نوع معاملات باینری آپشن هستند. زمان انجام این معاملات تا 5 ثانیه نیز ارائه می شود و بسیار زمان اندکی، معامله گران ریسک بسیار زیادی را متحمل می شوند.

روش انجام این معاملات مشابه روش CALL/PUT در معاملات باینری آپشن می باشد.

 

🔘معامله Express

 

در این نوع معاملات، معامله گران باید سه نماد را در بازار انتخاب کنند و همزمان مسیر حرکت آنها را در بازه ی زمانی مشخصی پیش بینی کنند. در این روش می توانید بر هر یک سرمایه متفاوتی قرار دهید و جهت حرکت آنها را متفاوت باشد.

 

🔘معامله Pair Option

 

در این معاملات می توانید نسبت افزایش قیمت دو نماد را نسبت به یکدیگر پیش بینی کنید. به عنوان مثال در صورتی که سهام اپل در مقابل تسلا افزایش پیدا کند و معامله گر در جهت بالا معامله کرده باشد برنده سود خواهد شد و در غیر اینصورت شکست می خورد.

 

🔘معامله Ladder

 

در این روش، معامله گران پیش بینی خود را بر اساس قیمت احتمالی در آینده انجام می دهند نه بر اساس قیمت فعلی و در صورتی که صحیح باشد به صورت نردبانی می توانند قیمت بعدی را نیز پیش بینی کنند. سود این معاملات معمولا بالاست.

 

💡جمع بندی کارشناس درباره معاملات باینری آپشن

 

بروکر آلپاری با ارائه 6 روش برای انجام معاملات باینری آپشن، بیشترین نوع قراردادهای باینری آپشن را دارد و ما بقی بروکر های باینری آپشن مثل پاکت آپشن یا الیمپ ترید به طور کلی دو یا سه روش برای معاملات باینری آپشن ارائه کرده اند.

یکی از روش های معاملات آپشن که منحصرا در بروکر آی کیو آپشن ارائه شده است معاملات دیجیتال آپشن است که با تلفیق روش های دیگر باینری آپشن سود های بالای 100 درصد تا 900 درصد را ایجاد می کند اما اگر در صورت ضرر میزان آن 100 درصد خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه معاملات باینری آپشن و آشنایی با استراتژی های باینری آپشن می توانید به پشتیبانی تلگرام پیام ارسال کنید تا به صورت رایگان با کارشناس ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا معاملات باینری آپشن قانونی است؟

بله، معاملات باینری آپشن توسط رگوله های مختلفی در حال انجام است و بروکرهای باینری در اغلب کشورها اجازه فعالیت دارند.

انواع معاملات باینری آپشن کدام اند؟

انواع معاملات باینری آپشن شامل موارد زیر است:

  • معامله بالا و پایین
  • معامله اسپرد
  • معامله توربو
  • معامله اکسپرس
  • معامله وان تاچ
  • معامله نو تاچ
  • معامله لادر

درج نظر