محاسبه مارجین آلپاری ✅ مارجین در آلپاری چگونه بدست می آید؟

02 اکتبر 2023 -

مارجین در آلپاری چیست؟

 

احتمالا اصطلاح “کال مارجین” در فارکس به گوش شما هم رسیده است و اگر سراغ آشنایی با مفهوم و کاربرد مارجین در فارکس نباشید، متاسفانه حساب شما در معرض خطر و ریسک مالی زیادی قرار دارید.

در این پست آموزشی قصد داریم، روش محاسبه مارجین در آلپاری را آموزش دهیم. البته قبل از آن باید با مفهوم مارجین و اصطلاحات مربوط به آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید شرایط مدیریت سرمایه خود را قبل از ورود به معاملات بررسی کنید.

ثبت نام در Alpari

در جدول زیر حداقل میزان مارجین ضروری با حداکثر لوریج حساب های آلپاری ارائه شده است:

دسته بندی نمادها مارجین ضروری آلپاری
جفت ارزهای اصلی %0.03
جفت ارزهای فرعی %0.1
شاخص های بورس %0.1
فلزات فارکس %0.03
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

آموزش مارجین آلپاری در متاتریدر (ویدیو)

 

 

مارجین در آلپاری؛ دانلود آموزش ویدیویی و pdf
آپارات یوتیوب دانلود ویدیو دانلود فایل PDF
آپارات دیجی تریدرز یوتیوب دیجی تریدرز دانلود ویدیو از سایت دیجی تریدرز دانلود پی دی اف از دیجی تریدرز

 

مارجین در حساب آلپاری

 

مارجین (margin) به مبلغی گفته می شود که معامله گر برای انجام معامله با حجم مورد نظر باید به صورت آزاد در حساب معاملاتی خود داشته باشد.

به عنوان مثال؛ در صورتی که بخواهید در فارکس یک لات معامله بر روی جفت ارز EURUSD باز کنید، باید 100 هزار دلار در حساب معاملاتی خود داشته باشید!

با توجه به اینکه بسیاری از معامله گران با مبالغ کمتری قصد ورود به معاملات بازار فارکس را دارند؛ با استفاده از اعتبار مالی در بروکر آلپاری که تحت عنوان لوریج یا اهرم ارائه می شود، چنین معامله ای را انجام می دهند.

01 02 51 alpari margin مارجین در آلپاری,محاسبه مارجین آلپاری

در مثال بالا، در صورتی که حساب شما دارای لوریج 1:100 باشد، می توانید با موجودی بالای 1000 دلار نیز، وارد آن معامله شوید و دیگر احتیاجی به موجودی 100 هزار دلاری ندارید!

بروکر آلپاری در ازای ارائه لوریج، سود و زیانی از معامله گران دریافت نمی کند اما معامله گران هم اجازه وارد کردن ریسک و ضرر به اعتبار ارائه شده را، ندارند. به همین دلیل در صورتی که معامله به محدود زیان 1000 دلاری برسد، بروکر آن معامله را می بندد.

 

🔘مارجین آزاد (Free Margin)

 

به مبلغی از موجودی حساب گفته می شود که درگیر هیچ پوزیشن بازی در بروکر نباشد. در صورتی که هیچ معامله بازی در حساب نداشته باشید، میزان آن با موجودی حساب (Balance) حساب، برابر خواهد بود.

 

🔘مارجین ضروری (Reguired Margin)

 

بروکر آلپاری به معامله گران اجازه نمی دهد که با یک موجودی بسیار کم از لوریج بروکر استفاده نمایند. به عبارت دیگر شما نمی توانید با مارجین 1 دلاری انتظار داشته باشید بروکر آلپاری 99999 دلار را برای معامله 1 لات EURUSD تامین کند!

به حداقل موجودی یا مارجین حساب برای انجام یک معامله مارجین ضروری گفته می شود.

 

🔘کال مارجین (Call Margin)

 

در صورتی که معامله وارد زیان شود و مارجین استفاده شده وارد زیان کامل شود، حساب شما کال مارجین خواهد شد و معامله توسط بروکر بسته می شود.

ثبت نام در بروکر آلپاری

مارجین پوششی در انواع حساب های آلپاری

 

در جدول زیر مارجین پوششی آلپاری هر یک از حساب ها و استاپ آوت آنها مشخص شده است:

استاپ آوت و مارجین پوششی در آلپاری
حساب معاملاتی
مارجین پوششی
استاپ آوت
nano.mt4 50%
10 درصد
standard.mt4 50%
20 درصد
standard.mt5 50% 20 درصد
ecn.mt4
50%
60 درصد
ecn.mt5 50%
60 درصد
pro.ecn.mt4 50%
60 درصد

 

محاسبه مارجین آلپاری در فارکس

 

شما بایستی برای محاسبه مارجین آلپاری، در معاملات جفت ارزهای فارکس، از فرمول زیر استفاده کنید:

🔶مارجین = (حجم معامله * حجم کانترکت سایز)/(لوریج)

🔷همیشه کانترکت سایز هر لات از جفت ارزهای فارکس در آلپاری، معادل 100هزار است.

🔷میزان لوریج حساب خود را در بروکر آلپاری به صورت یک عدد وارد کنید؛ به عنوان مثال برای لوریج 1:500 از عدد 500 استفاده کنید.

🔷حجم معامله را بر حسب لات وارد کنید.

تفاوت محاسبه مارجین در سایر نمادهای فارکس مثل طلا تنها با اضافه شدن قیمت معامله به فرمول بالا می باشد. در ادامه کاربرد و نحوه محاسبه مارجین آلپاری را همراه با مثال، بررسی می کنیم:

 

💵محاسبه مارجین در آلپاری؛ با ارز پایه دلاری

 

در جفت ارزهایی که ارز سمت چپ (ارز پایه) آنها USD است، ارز پایه دلاری دارند. به عنوان مثال جفت ارزهای USDJPY و USDCAD جفت ارزهای با ارز پایه دلاری هستند. پس از محاسبه مارجین، برای محاسبه هزینه در این جفت ارزها، با مارجین را در نرخ تبدیل ارز تقسیم کنید.

💡به عنوان مثال فرض کنید معامله ای با مشخصات زیر می خواهید انجام دهید:

مشخصات میزان معامله
جفت ارز فارکس USDCAD
ارز پایه USD-دلاری
حجم معامله 0.1
لوریج 1:200
نرخ تبدیل 1.36

برای محاسبه مارجین باید طبق این فرمول پیش بروید:

🔶مارجین = (0.1*100000)/200=50

با توجه به اینکه ارز پایه جفت ارز دلار است، برای بدست آوردن مبلغ دلاری مارجین آن را بر روی نرخ تبدیل (1.36) تقسیم می کنیم، که میزان حداقل مارجین برای این معامله معادل 36.77 دلار خواهد شد.

 

💱توجه داشته باشید که نرخ تبدیل ارزها، در هنگام انجام معاملات باید محاسبه شود و در هر زمان متفاوت می باشد.

 

💶محاسبه مارجین در آلپاری؛ با ارز پایه غیردلاری

 

در جفت ارزهایی که ارز سمت چپ آنها دلار (USD) نیست، برای محاسبه هزینه مارجین در حساب دلاری، باید مارجین بدست آمده را در نرخ تبدیل آنها ضرب کنید. به عنوان مثال در جفت ارزهای EUR/USD یا GBP/USD از این روش استفاده می کنیم.

💡به عنوان مثال، فرض کنید قصد انجام معامله ای با مشخصات جدول زیر را دارید:

مشخصات میزان معامله
جفت ارز فارکس EURUSD
ارز پایه EUR-غیر دلاری
حجم معامله 0.2
لوریج 1:500
نرخ تبدیل 1.16

 

برای محاسبه مارجین باید طبق این فرمول پیش بروید:

🔶مارجین = (0.2*100000)/500=40

با توجه به اینکه ارز پایه این جفت ارز، یورو (EUR) است، برای بدست آوردن مبلغ دلاری مارجین آن را در نرخ تبدیل ارز (1.16) ضرب می کنیم، که میزان حداقل مارجین برای این معامله معادل 46.4 دلار خواهد شد.

 

🛢️محاسبه مارجین آلپاری؛ در معاملات CFD و کالا

 

برای محاسبه مارجین معاملات کالاها مثل طلا و نفت که به صورت CFD ارائه شده اند، در فرمول بالا، باید ضرب قیمت انجام معامله را هم اضافه نمایید، تا به راحتی به مارجین مورد نیاز آن معامله دست پیدا کنید:

مارجین = (حجم معامله * حجم کانترکت سایز * قیمت معامله)/(لوریج)

💡به عنوان مثال فرض کنید، قصد انجام یک معامله در نماد طلا با مشخصات زیر را دارید:

مشخصات میزان معامله
جفت ارز فارکس XAUUSD
قیمت معامله 1800
حجم معامله 0.1
لوریج 1:200
کانترکت سایز 100

 

با توجه به اطلاعات بالا، میزان مارجین برابر خواهد بود با:

🔶مارجین = (0.1*100*1800)/200=90 دلار

حداقل مارجین برای انجام این معامله 90 دلار است که به سادگی می توانید به روش بالا، آن را بدست آورید و یا از طریق دانلود ماشین حساب آن را با سرعت بیشتری محاسبه نمایید.

ثبت نام در بروکر آلپاری

نحوه محاسبه مارجین در متاتریدر بروکر آلپاری

 

شما می توانید میزان مارجین استفاده شده برای هر معامله را از طریق متاتریدر 4 و 5 در بروکر آلپاری مشاهده نمایید. برای بررسی کاربردی این موضوع مارجین معامله در متاتریدر آلپاری را بررسی کرده ایم.

به صورت عادی پس از ورود به حساب معاملاتی خود در متاتریدر 4 و 5، می توانید میزان مارجین در آلپاری را از طریق قسمت «Terminal» و تب «Trade» در پایین نرم افزار مشاهده نمایید.

مارجین در متاتریدر فارکس آلپاری

به عنوان نمونه در حسابی که در تصویر مشاهده می کنید، موجودی حساب (Balance) برابر با 4921.80 دلار است. در این حالت میزان مارجین آزاد نیز معادل موجودی حساب است.

در صورتی که بخواهید یک لات معامله در جفت ارز EURUSD انجام دهید، می توانید مارجین استفاده شده در معامله را در قسمت «Margin» و مارجین آزاد خود را در قسمت «Free Margin» مطابق تصویر زیر، بعد از انجام معامله مشاهده کنید.

مارجین در آلپاری

با توجه به اینکه معامله 19 دلار وارد ناحیه سود شده است، میزان موجودی حساب از 4921.80 به در قسمت اکوئیتی موجودی حساب به مبلغ 4941.43 دلار افزایش پیدا کرده است. اما میزان مارجین آزاد حساب به اندازه 210.76 دلار کاهش پیدا کرده است.

محاسبه مارجین آلپاری

اما در صورتی که همان معامله وارد ضرر شود، میزان مارجین فری نیز مقدار بیشتری کاهش پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر علاوه بر مارجین لازم برای معامله، میزان ضرر معامله نیز، از مارجین فری حساب کسر خواهد شد.

 

💡نظر کارشناس دیجی تریدرز درباره مارجین آلپاری

 

بروکر آلپاری یکی از بهترین بروکرهایی است امکان استفاده از حداقل مارجین با لوریج بالا را در اختیار معامله گران قرار داده است. از سوی دیگر، میزان مارجین در آلپاری، می تواند ارتباط مستقیمی با افزایش ریسک معاملات پیدا کند.

زیرا در صورتی که بخواهید از مارجین کمتری برای انجام معامله استفاده کنید، حساب شما با سرعت بیشتری در معرض کال شدن قرار خواهد گرفت. اما در صورتی که حد ضرر مناسب و مارجین لازم برای یک معامله را محاسبه کرده اید، جای نگرانی وجود ندارد.

امیدواریم با بررسی موارد گفته شده، بتوانید با محاسبه مارجین آلپاری به شکل اصولی و کم ریسک، در بازار فارکس درآمد مستمر بدست آورید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، با کارشناس دیجی تریدرز درتماس باشید.

سوالات متداول

نحوه محاسبه مارجین آلپاری در جفت ارزهای فارکس چگونه است؟

برای محاسبه مارجین در آلپاری می توانید از فرمول زیر برای جفت ارزهای فارکس استفاده کنید:

🔶مارجین = (حجم معامله * حجم کانترکت سایز)/(لوریج)

نظرات (1)
  1. چطوری می تونیم مارجین آلپاری رو خیلی سریع محاسبه کنیم؟

درج نظر