تریلینگ استاپ یا حد ضرر متحرک چیست؟ آموزش (Trailing Stop) در متاتریدر 4 و 5 فارکس

22 مه 2024 -

تریلینگ استاپ در فارکس چیست؟

 

“حد ضرر متحرک” یا “تریلینگ استاپ“، یک ابزار مدیریت ریسک در معاملات مالی است که به معامله گران اجازه می دهد تا سود های خود را حفظ کرده و در عین حال به سودآوری بیشتر معاملات خود ادامه دهند.

این ابزار به طور خودکار حد ضرر معامله را به موازات حرکت قیمت در جهت سودآور، تنظیم می کند؛ که فاصله حد ضرر تا قیمت لحظه ای بازار، توسط خود تریدر مشخص می شود.

بدین ترتیب اگر قیمت به نفع معامله گر حرکت کند، سود تضمین شده او افزایش می یابد، اما اگر روند قیمت برگردد، معامله با کمترین ضرر ممکن بسته خواهد شد.

استفاده از تریلینگ استاپ (Trailing Stop) به معامله گران این امکان را می دهد که بدون نیاز به نظارت مداوم بر نمودار، بتوانند سود خود را محافظت کرده و به حداکثر سودآوری دست یابند.

تریلینگ استاپ چیست؟ حد ضرر متحرک در متاتریدر

 

آموزش تریلینگ استاپ در متاتریدر

 

تریلینگ استاپ یک سطح قیمتی را به عنوان حد ضرر اولیه در نظر می گیرد. سپس اگر قیمت در جهت سودآور حرکت کند، حد ضرر نیز به موازات آن و با یک فاصله از پیش تعیین شده، به سمت قیمت جدید حرکت می کند.

این فاصله می تواند یک مقدار ثابت (مثلا 10 پوینت) یا یک درصد از حرکت قیمت باشد. به این ترتیب اگر روند قیمت در جهت مطلوب ادامه یابد، حد ضرر متحرک نیز همراه آن حرکت کرده و سود معامله گر را گارانتی می کند.

اما اگر قیمت جهت خود را تغییر دهد و به سمت حد ضرر متحرک حرکت کند، در آن نقطه معامله بسته شده و سود تثبیت شده تاکنون برای معامله گر باقی می ماند.

برای اعمال حد ضرر متحرک در متاتریدر 4 می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 

🟢گام اول؛ تنظیم حد سود و ضرر اولیه

در ابتدا وارد حساب معاملاتی خود در متاتریدر 4 شوید و یک معامله بر اساس استراتژی خود، باز کنید. برای این کار از طریق منوی «Trading» [با راست کلیک در چارت]، پنجره «New Order» را باز کنید.

در پنجره باز شده، ابتدا نوع معامله (خرید یا فروش)، حجم، جفت ارز و سایر پارامتر های مورد نیاز را تعیین کنید. سپس در قسمت “حد سود” و “حد ضرر” مقادیر دلخواه را برای ضرر و سود هدف وارد نمایید.

اردر گذاری در متاتریدر 5، سفارش گذاری در متاتریدر 5

 

🟡گام دوم؛ فعالسازی تریلینگ استاپ

در چارت معاملاتی بر روی خط اردر معاملاتی [استاپ لاس و یا نقطه ورود به معامله] خود راست کلیک کنید و از منوی «Trailing Stop»، فاصله حد ضرر متحرک معامله خود را تعیین کنید.

شما می توانید از اعداد پیش فرض آن برای تعیین فاصله حد ضرر خود استفاده کنید. همچنین برای انتخاب عدد دیگر می توانید بر روی گزینه «Custom» کلیک کنید و میزان آن را به صورت دستی وارد کنید.

تریلینگ استاپ در متاتریدر 4 و 5 چیست؟ حد ضرر متحرک در متاتریدر
تریلینگ استاپ در متاتریدر 4 و 5

 

🟠گام سوم؛ رصد حد ضرر متحرک

پس از خرید یا فروش، مشاهده خواهید کرد که با هر حرکت قیمت در جهت سودآور، حد ضرر نیز متناسب با تنظیمات تریلینگ، جا به جا می شود. این موضوع را می توانید در نوار وضعیت یا پنجره معاملات پایش کنید.

تریلینگ استاپ به طور خودکار فرایند بستن معامله را انجام می دهد یا زمانی که سود هدف برآورده شود یا اینکه پس از تغییر جهت قیمت و رسیدن به حد ضرر متحرک معامله بسته خواهد شد.

 

💡حد ضرر متحرک خوبه یا نه؟ (نظر کارشناس)

 

حد ضرر متحرک یا تریلینگ استاپ، یک ابزار قدرتمند برای مدیریت ریسک و حداکثرسازی سود در معاملات است. البته استفاده از آن نیاز به مهارت و بررسی بک تست آن در استراتژی هم دارد.

حد ضرر در فارکس به معامله گران اجازه می دهد تا با جابجایی خودکار حد ضرر به موازات حرکت قیمت در جهت سودآور، از سود خود محافظت کنند و فرصت بیشتری برای کسب سود داشته باشند.

گرچه تریلینگ استاپ ممکن است در برخی موارد باعث خروج زودهنگام از معامله شود، اما مزایای آن از جمله افزایش سودآوری، کاهش استرس و مدیریت ریسک خودکار، برای اکثر معامله گران برجسته تر است.

سوالات متداول

آیا تریلینگ استاپ برای همه استراتژی های معاملاتی مناسب است؟

نه، لزوماً تریلینگ استاپ برای همه استراتژی ها مناسب نیست. این ابزار بیشتر برای استراتژی های بلند مدت و روند دنبال کارایی دارد. برای استراتژی های کوتاه مدت و اسکالپینگ، حد ضرر ثابت ممکن است گزینه بهتری باشد.

آیا تریلینگ استاپ هزینه های بیشتری برای معامله گر به همراه دارد؟

خیر، این اردر هزینه مشابه حد ضرر معمولی را دارد.

درج نظر