کلاهبرداری پراپ (تامین سرمایه) از ایرانیان ⚠️آیا پراپ ها کلاهبرداری می کنند؟

13 ژوئن 2024 -

بررسی کلاهبرداری پراپ ها در فارکس

 

یکی از مشکلات تریدرهای تازه‌کار، میزان سرمایه‌ای است که جهت انجام معامله به آن نیاز دارند. شرکت‌هایی هستند که به تریدرها سرمایه اولیه می دهند، به‌شرط اینکه تریدر بتواند یک چالش ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

برای این منظور، شما باید با رعایت «قوانین و مقررات» شرکت سرمایه‌گذار، با استفاده از سرمایه آن‌ها ترید می‌کنید؛ و [حتی تا 50% از سود معاملات] را دریافت می کنید! بعضی از شرکت های سرمایه گذار به‌شکل شبکه پانزی فعالیت می‌کنند.

به این معنی که به‌صورت هرمی [و پانزی]، سرمایه‌گذاران جدید، پول خود را به‌عنوان سرمایه اولیه واریز می‌کنند و در مقابل، شما به‌عنوان سرمایه‌گذار برای استفاده از حساب‌های پراپ هزینه‌هایی پرداخت می‌کنید.

در این میان، برخی از بروکرهای فارکس برای پراپ ممکن است کلاهبرداری کنند یا تمام مبالغ وعده داده شده را پرداخت نکنند. در ادامه انواع روش‌های شناسایی کلاهبرداری پراپ (Prop) را معرفی خواهیم کرد.

آیا پراپ کلاهبرداری است، کلاهبرداری پراپ

 

آیا پراپ کلاهبرداری است؟

 

پیش‌از هر اقدام، اهمیت دارد که به این پرسش پاسخ دهیم که آیا پراپ تریدینگ قانونی است یا خیر؟ به‌طورکلی، پراپ یک نوع همکاری بین شرکت سرمایه‌گذار و تریدر حرفه‌ای است که برای معامله و سپس تقسیم سود استفاده می‌شود.

این سیستم هیچ مشکلی ندارد و به‌عنوان یک فرایند قانونی شناخته می‌شود. در دنیا، بسیاری از شرکت‌های پراپ وجود دارند که مانند بروکرها رگوله شده‌اند یا مجوزهای لازم برای انجام این کار را دریافت کرده‌اند.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که فرایند پراپ تریدینگ یک فعالیت قانونی است، البته به‌شرطی‌که در یک شرکت مجاز و دارای صلاحیت انجام شود.

در شرایطی که کاربران ایرانی با وجود تحریم‌ها مجبور به فعالیت هستند، بسیاری از پراپ‌های کلاهبردار و غیرقانونی وجود دارند که باید آن‌ها را شناسایی کنید.

برای شناسایی کلاهبرداری، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 

بررسی مجوزها

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که پراپ تریدینگ مورد نظر دارای مجوزهای لازم از مراجع مالی و رگولاتورهای معتبر است. این اطلاعات می‌توانند از وب‌سایت‌های مرتبط یا مراکز رسمی مراقبت مالی دریافت شوند.

 

بررسی تاریخچه و شهرت

انجام تحقیقاتی درباره تاریخچه و شهرت پراپ تریدینگ مورد نظر و بررسی بازخوردها و نظرات دیگران می‌تواند کمک‌کننده باشد. از جمله می‌توانید از انجمن‌ها، وب‌سایت‌های ارزیابی و نظرات کاربران استفاده کنید.

 

بررسی شرایط و قوانین قرارداد

پیش‌از امضای هرگونه قرارداد، شرایط و قوانین آن را به‌دقت مطالعه کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی شرایط و جزئیات مربوط به تریدینگ، سوددهی، پرداخت و سایر موارد به‌طور کامل و واضح ذکر شده‌اند و هیچ‌گونه ابهامی وجود ندارد.

 

نحوه جلوگیری از کلاهبرداری پراپی

 

حالا که پاسخ کلاهبرداری پراپ چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد را می‌دانید، باید بهترین نمونه را برگزینید و در نهایت پلتفرم‌های معاملاتی را مورد بررسی قرار دهید.

آشنایی با انواع کلاهبرداری پراپ در معاملات و روش های شناسایی کلاهبرداری پراپ و حفظ سرمایه خود می‌تواند نتیجه‌ای مثبت در این زمینه را به‌همراه داشته باشد.

به‌طورکلی، پلتفرم‌های متاتریدر 4 و 5 بهترین و پرکاربردترین پلتفرم‌هایی هستند که شرکت‌های پراپ ارائه می‌دهند. این فضاها، از امنیت زیادی برخوردار هستند و می‌توانند به تریدرها در جهت انجام تحلیل‌ها هم کمک کنند.

قبل از سرمایه‌گذاری در هر طرحی، تحقیق و بررسی دقیق از منابع معتبر انجام دهید. مشاوره با کارشناسان مالی مستقل و بررسی مجوزهای قانونی شرکت‌ها، می‌تواند از افتادن در تله پراپی ها جلوگیری کند.

انتخاب بروکر معتبر برای معاملات پراپ و دور شدن از کلاهبرداری، یکی از اصول اولیه برای شروع این حرفه است. بررسی و معرفی پلتفرم های معاملاتی پراپ در این مقاله به شما کمک می‌کند از وقوع حوادث تلخی این‌چنینی، پیشگیری کنید.

کلاهبرداری بروکرها در فارکس، بروکرهای کلاهبردار

لیست کارگزاریهای کلاهبردار فارکس

برای آشنایی با بروکرهای کلاهبردار در بازار فارکس می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید:

بروکرهای کلاهبردار فارکس

 

💡نظر کارشناس درباره کلاهبرداری پراپ ها

 

کلاهبرداری پراپ یکی از چالش‌های جدی در دنیای مالی است که می‌تواند تأثیرات مخربی بر زندگی افراد و اقتصاد تریدرها به خصوص در کشور ایران داشته باشد.

آگاهی و آموزش عمومی، تحقیق و بررسی دقیق قبل از سرمایه‌گذاری و نظارت‌های قانونی مؤثر، از جمله راهکارهای پیشگیری و مقابله با این نوع کلاهبرداری است.

با افزایش آگاهی و آموزش عمومی، می‌توان از قربانی شدن افراد بیشتری در این کلاهبرداری‌های پیچیده جلوگیری کرد.

سوالات متداول

انواع کلاهبرداری پراپ کدامند؟

عدم پرداخت سود، یکی از روش‌های کلاهبرداری است.

تجربه افراد با کلاهبرداری پراپ چه بوده است؟

مهم‌ترین تجربه آن بوده است که شرکت‌ها قوانین نانوشته‌ای نیز دارند و به بهانه‌های مختلف تریدرها را اخراج می‌کنند.

درج نظر