شاخص نزدک در فارکس چیست؟ 📈نماد نزدک (NASDAQ) در فارکس

13 ژانویه 2024 -

بررسی نماد نزدک در فارکس

 

شاخص نزدک یکی از شاخص های سهامی در بورس آمریکا است که مورد توجه معامله گران بسیاری قرار دارد. عملکرد این شاخص به معامله گران کمک می کند تا بر روی برآیند حرکت سهام مرتبط با فناوری و تکنولوژی های جدید سرمایه گذاری نمایند.

نزدک یکی از بزرگترین بازارهای بورس اوراق بهادار در جهان است که در شهر نیویورک واقع شده و بیشتر شرکت های تکنولوژی و فناوری را در خود جای داده است. بورس نزدک دارای چندین شاخص مختلف است.

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین شاخص های نزدک، «شاخص نزدک 100» یا «NASDAQ-100» است که شامل 100 شرکت برتر غیرمالی آمریکایی است، که در این شاخص فهرست شده اند.

این شاخص به عنوان یک نماد از روند و رشد صنعت تکنولوژی و فناوری در جهان شناخته می شود و بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران از آن برای تحلیل و سرمایه گذاری در بازار فارکس استفاده می کنند.

شاخص نزدک
NASDAQ
امکان معامله
بهترین بروکرهای فارکس
پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 و 5 – cTrader
شاخص نزدک در متاتریدر US100 – NDX – NQ100 و ..
شاخص نزدک در تریدینگ ویو NDQ100
دریافت مشاوره رایگان پشتیبانی تلگرام

 

📊شاخص نزدک چیست؟

 

نزدک یا NASDAQ [مخفف National Association of Securities Dealers Automated Quotations] به معنای “انجمن ملی فروشندگان بورس اوراق بهادار خودکار” است؛ که در سال 1971 برای نمایش قیمت های سهام در بازار فرابورس ایجاد شد.

این سیستم به سرمایه گذاران امکان دسترسی به قیمت های سهام به صورت آنلاین و شفاف را می داد و نیاز به واسطه گری تلفنی را برطرف می کرد. نزدک به عنوان اولین بازار بورس الکترونیکی در جهان شهرت یافت و به سرعت رشد کرد.

نزدک از ابتدا به شرکت های تکنولوژی و فناوری جذب شد و به مرور زمان شرکت های بسیار بزرگ جهانی و معروف مانند مایکروسافت، اپل، دل و اوراکل در این بازار بورس و شاخص آن فهرست شدند.

نماد نزدک در فارکس چیست

 

🌱رشد و توسعه نزدک

 

بورس نزدک در دهه های 1980 و 1990 با رونق و رشد صنعت تکنولوژی و فناوری همراه بود و شاخص نزدک 100 به عنوان یک نماد از این روند شناخته شد.

این شاخص در 1 فوریه سال 1985 با ارزش اولیه 250 شروع به کار کرد و ارزش این شاخص برای اولین بار در سال 1995 به بیش از 1000 رسید.

در اواخر دهه 1990 با ظهور و گسترش اینترنت و شرکت های دات کام، نزدک شاهد حباب اقتصادی بزرگی شد که باعث افزایش شدید قیمت های سهام در این بازار شد.

در مارس 2000، شاخص نزدک 100 به بیش از 5000 رسید و سپس با شکست حباب دات کام، تا اکتبر 2002 به کمتر از 1000 کاهش یافت.

 

🎄تحولات جدید در نزدک

 

بورس نزدک پس از شکست حباب دات کام (Dot-com Bubble)، بازسازی و تغییرات ساختاری را تجربه کرد و به یک بورس اوراق بهادار ملی در آمریکا تبدیل شد.

نزدک همچنین با چندین بازار بورس دیگر در جهان ادغام و همکاری کرد و به گروه نزدک OMX تبدیل شد که بزرگ ترین شرکت بورسی در جهان است.

سهام نزدک در سال های اخیر بازگشت قدرتمندی داشته است و شاخص نزدک 100 توانست به رکوردهای جدیدی دست پیدا کند؛ که بخشی این جایگاه را، بعد از بحران کرونا بدست آورد.

در سال 2020، با وجود شیوع ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن بر بازارهای جهانی، نزدک جزو شاخص هایی بود که از بازندگان این بحران جهانی نبود! بلکه با بهره گیری از تقاضای بالای خدمات و محصولات تکنولوژیک، رشد قابل توجهی را نشان داد.

در سال 2021، شاخص نزدک 100 به بیش از 15000 رسید و بیش از 20 درصد افزایش نسبت به سال قبل داشت.

 

نماد نزدک در فارکس چیست؟

 

نماد نزدک در بروکرهای مختلفی ارائه می شود و معامله گران می توانند از طریق پنجره نماد ها در پلتفرم متاتریدر به آن دسترسی پیدا کنند. در برخی از بروکرهای فارکس، دسته بندی اختصاصی برای شاخص نزدک و سهام های آن ارائه شده است.

 

📉نماد نزدک در تریدینگ ویو

 

نماد نزدک در پلتفرم تحلیلی تریدینگ ویو (Tradingview) با نماد “NDQ100” مشخص شده است که می توانید در پنجره جستجو در دسته بندی «Economy» آن را مشاهده کنید.

نماد نزدک در تریدینگ ویو
نماد نزدک در فارکس (تریدینگ ویو)

 

🧑‍💻نماد نزدک در متاتریدر

 

نماد نزدک در متاتریدر بروکرهای فارکس با سیمبل هایی نظیر “NDX”، “NDQ”، “NAS100” و “US100” مشخص شده است. این نمادها بر اساس نامگذاری بورس آتی شیکاگو در متاتریدر 4 و 5 بروکرهای فارکس ارائه می شود.

بهترین بروکرها برای معامله شاخص نزدک و سهام های آن را در مقاله های زیر بررسی کرده ایم:

 

نماد نزدک در لایت فارکس

معامله نزدک در بروکر لایت فایننس

شما می توانید در بروکر لایت فارکس نماد نزدک (NQ) در متاتریدر 4 و 5 و یا حساب سی تریدر آن معامله کنید:

نماد نزدک در لایت فارکس

 

01 08 24 windsor nasdaq symbol نماد نزدک در فارکس,نماد نزدک در تریدینگ ویو,نماد نزدک در متاتریدر 5,نماد نزدک در متاتریدر,نماد نزدک در فارکس چیست,نزدک در فارکس چیست,نزدک در فارکس,نزدک در تریدینگ ویو,نزدک و داوجونز چیست,سهام نزدک,سهام نزدک چیست,سهام نزدک در فارکس,سهام نزدک ۱۰۰,سهام نزدک امریکا چیست,خرید سهام نزدک,قیمت سهام نزدک,خرید سهام نزدک در ایران,سهام نزدک مرکب,شاخص نزدک,شاخص نزدک در فارکس,شاخص نزدک در تریدینگ ویو,شاخص نزدک 100

معامله نزدک در بروکر ویندزور

بروکر ویندزور شاخص نزدک را در بازارهای «mini» و «cash» با نماد “US100” ارائه کرده است. برای اطلاعات بیشتر بخوانید:

نماد نزدک در ویندزور

 

نماد نزدک در آلپاری

شاخص نزدک در کارکزاری Alpari

یکی از بروکرهای معتبر برای معاملات نماد شاخص نزدک، بروکر آلپاری است. برای آشنایی با شرایط این بروکر مطلب زیر را بخوانید:

نماد نزدک در آلپاری

 

💡نظر کارشناس درباره شاخص نزدک در فارکس

 

بورس نزدک یکی از بزرگ ترین و معروف ترین بازارهای بورس اوراق بهادار در جهان است که بیشتر شرکت های تکنولوژی و فناوری را در خود جای داده است.

برای معامله با نزدک، سرمایه گذاران و معامله گران می توانند از روش های مختلفی مانند معامله مستقیم با سهام شرکت های نزدک یا معامله غیرمستقیم با محصولات مشتقه مانند فیوچرز، آپشن‌ها، ETF‌ها، CFD‌ها و غیره استفاده کنند.

هر روش مزایا و معایب خود را دارد و بسته به هدف، سبک، ریسک پذیری، سرمایه و زمان معاملاتی سرمایه گذار یا معامله گر، می‌تواند مناسب یا نامناسب باشد.

برای موفقیت در معامله با نزدک، سرمایه گذاران و معامله گران باید از منابع معتبر و بروز اطلاعات در مورد شرکت ها و شاخص های نزدک بهره بگیرند و آن ها را به صورت تکنیکال و بنیادی تحلیل کنند.

سوالات متداول

بهترین بروکر برای معامله نزدک کدام است؟

شما می توانید نماد نزدک را در بروکرهای مختلفی معامله کنید. یکی از بهترین بروکرها برای ترید شاخص نزدک بروکر لایت فایننس می باشد.

نماد نزدک در پلتفرم تریدینگ ویو چیست؟

شما می توانید نماد نزدک را در تریدینگ ویو با “NDQ100” جستجو کنید.

درج نظر