اندیکاتور فراکتال چیست ✅آموزش اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز [کاربرد+تنظیمات]

03 جولای 2024 -

اندیکاتور فراکتال چیست؟

 

در یک نمودار قیمت، ابزار های فراوانی برای تحلیل حرکات کندل ها وجود دارد؛ یکی از قدیمی ترین ابزار های تشخیص الگوی بازگشتی روند “اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز” است.

اندیکاتور فراکتال (Fractal) یک ابزار تحلیل تکنیکال است که بر اساس «اطلاعت 5 کندل» متوالی، نواحی بازگشتی روی چارت را مشخص می کند. اندیکاتور فراکتال  از الگو های ساختاری که تکرار شونده هستند استفاده می کند!

بیل ویلیامز” (Bill Williams) نویسنده و معامله گر بازار مالی، معرف الگوی فراکتال در نمودار است؛ لغت فراکتال از علم “ریاضی” که برای بررسی الگو های تکرار شونده در طبیعت به کار می رود بر گرفته شده است.

وظیفه اصلی اندیکاتور فراکتال بررسی اطلاعات کندل ها و یافتن نقاطی در چارت است که «پتانسیل تغییر روند» در آن ها بالاست، در ادامه این پست از آموزش فارکس به بررسی کاربرد های اندیکاتور فراکتال پرداخته ایم.

اندیکاتور فراکتال چیست

نام اندیکاتور اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز
نام معرف الگوی فراکتال بیل ویلیامز (Bill Williams)
کاربرد اندیکاتور تشخیص نقاط بازگشتی
نام پلتفرم متاتریدر 4 و 5
دسته بندی اندیکاتور های پیش فرض

 

آموزش اندیکاتور فراکتال در متاتریدر 4 و 5

 

اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز جزو اندیکاتور های است که، به صورت پیش فرض در پلتفرم متاتریدر (MT4/MT5) توسط شرکت متاکووتس (MetaQuotes) نصب شده است.

برای استفاده از این اندیکاتور در متاتریدر [اعم از متاتریدر 4 یا 5] از قسمت بالای صفحه منوی “Insert” را باز کنید؛ سپس زیر منوی “Indicators” را انتخاب نمایید.

پس از باز شدن منوی اندیکاتور ها از دسته بندی “Bill Williams” اندیکاتور “Fractals” را انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات اندیکاتور فراکتال نمایش داده شود.

آموزش اندیکاتور فراکتال

 

تنظیمات اندیکاتور فراکتال

در این پنجره شما «قابلیت تظیم رنگ» اندیکاتور فراکتال و «اندازه علامت» های اندیکاتور را دارید و پس از زدن دکمه “OK” اندیکاتور فراکتال روی چارت شما فعال می شود.

این اندیکاتور تنظیمات ساده ای در متاتریدر دارد اما در سایر پلتفرم های تحلیلی مثل تریدینگ ویو، می توانید از دوره زمانی آن را مشخص کنید.

تنظیمات اندیکاتور فراکتال

 

کاربرد اندیکاتور فراکتال در فارکس

اندیکاتور فراکتال ویلیامز کاربرد های فراوانی در نمودار دارد؛ ترکیب این اندیکاتور با دیگر موارد تحلیل تکنیکال مانند تایم فریم های فرکتالی می تواند در میزان موفقیت معاملات «تاثیر مثبت» بگذارد.

معامله گران می توانند از «سیگنال» های این اندیکاتور برای تصمیم گیری در مورد باز کردن معامله (Buy/Sell) یا بستن معاملات خود بهره مند شوند.

برای مثال اگر در تایم فریم های بالا تر [مثلا 1 ساعته] به هر دلیلی از همراهی با روند جا ماندید، در ادامه روند می توانید با اندیکاتور فراکتال ویلیامز نواحی بازگشتی روند اصلاحی را تشخیص دهید و معامله کنید.

اگر معامله باز داشته باشید و اندیکاتور فراکتال ویلیامز سیگنال نواحی بازگشتی را مخابره کند، تصمیم گیری برای خروج از معامله یا ذخیر سود برای شما راحت تر خواهد بود.

البته باید توجه داشته باشید سیگنال های این اندیکاتور همیشه درست نیست و برای اضافه کردن اندیکاتور فراکتال به «استراتژی» خود باید بکتست بگیرید و در بازار زنده تمرین کنید.

کاربرد اندیکاتور فراکتال

 

سیگنال اندیکاتور فراکتال ویلیامز

حال ممکن است نوع سیگنال دهی اندیکاتور فراکتال برایتان سوال شده باشد؛ در ادامه سیگنال هایی که از این اندیکاتور مخابره می شوند را بررسی می کنیم.

اندیکاتور فراکتال با اطلاعات 5 کندل متوالی از الگوی فراکتال، دو نوع سیگنال را در نواحی بازگشتی بازار مخابره می کند:

  • فراکتال بالا (Fractal Up): زمانی که کندل میانی (کندل سوم) به بالا ترین نقطه (High) در میان 5 کندل می رسد سیگنال فراکتال بالا را صادر می کند.
  • فراکتال پایین (Fractal Down): زمانی که کندل میانی (کندل سوم) به پایین ترین نقطه (Low) در 5 کندل می رسد سیگنال فراکتال پایین را صادر می کند.

 

روش معامله با اندیکاتور فراکتال

اندیکاتور فراکتال به عنوان یک ابزار نشان دهنده سطوح بازگشتی پر پتانسیل در نمودار استفاده می شود؛ برای معامله تنها با این اندیکاتور، سیگنال های دریافتی عملاً بعد از حرکت قیمت مخابره می شوند.

اما یک استفاده مفید از اندیکاتور فراکتال، برای شکست سطوح قوی است؛ یعنی با اندیکاتور فراکتال و سیگنال های آن در گذشته، نواحی حمایت و مقاومت قوی مشخص می شوند و با شکست این نواحی می توانید وارد معامله شوید.

دانلود اندیکاتور ساعت برای متاتریدر 4، اندیکاتور ساعت متاتریدر 4

نمایش ساعت محلی متاتریدر

معامله گرانی که علاقه مند به نمایش ساعت محلی روی نمودار هستند، می توانند از آموزش تصویری زیر استفاده کنند:

اندیکاتور ساعت متاتریدر 4

 

💡نظر کارشناس درباره اندیکاتور فراکتال

 

اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز یکی از قدیمی ترین اندیکاتور های بازار مالی است که بر اساس الگو های فراکتالی به معامله گر سیگنال می دهد.

استفاده از این اندیکاتور صرفا باعث موفقیت معامله گران نمی شود؛ بلکه نکته قابل توجه استفاده درست از اندیکاتور فراکتال در استراتژی است.

به هر حال برای استفاده از اندیکاتور فراکتال یا هر اندیکاتور دیگر باید از رفتار بازار با سیگنال های اندیکاتور بک تست بگیرید و سپس به استراتژی خود اضافه نمایید.

سوالات متداول

کاربرد اندیکاتور فراکتال در تحلیل تکنیکال چیست؟

اندیکاتور فراکتال برای تشخیص نقاط بازگشتی بازار می تواند معامله گران را راهنمایی کند.

آیا می توان صرفاً بر اساس سیگنال های اندیکاتور فراکتال معامله کرد؟

خیر، اندیکاتور فراکتال تنها می تواند یک بخشی از استراتژی شما باشد.

درج نظر