ژورنال معاملاتی فارکس (تحت اکسل) آموزش انواع ژورنال نویسی در فارکس

23 فوریه 2024 -

ژورنال معاملاتی فارکس از صفر تا 100

 

در فرآیند آموزش فارکس، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت مالی که تریدرها باید مورد توجه قرار دهند، استفاده از «ژورنال معاملاتی فارکس» است.

نمونه های گوناگونی از برنامه ژورنال نویسی فارکس [شامل ژورنال های آفلاین، آنلاین، رایگان و پولی] وجود دار‌د، تا به بهترین شکل، بتوانید جزئیات معاملات خود را ثبت کنید.

ژورنال نویسی در ترید به شما کمک می کند تا اشتباهات خود را به شکل حرفه ای شناسایی کنید. زمانی که شما اقدام به انجام معامله می‌کنید؛ باید تمام جزئیات بازار را زیر نظر بگیرید!

موارد مهم برای ثبت در «ژورنال معاملاتی فارکس» شامل موارد زیر است:

  • تاریخ و سشن معاملاتی؛
  • نقاط ورود و حد ضرر؛
  • محاسبه ریسک به ریوارد؛
  • شرایط استراتژی و تاییدیه ورود؛
  • نقطه خروج و دلیل آن.

ژورنال نویسی فارکس به تمام تریدرهایی [مبتدی و حرفه ای] پیشنهاد می شود که به دنبال بهبود عملکرد خود در بازار هستند. این ابزار به‌ویژه برای تریدرهای تازه‌کار مفید است که در حال یادگیری اصول معاملاتی هستند.

ژورنال معاملاتی فارکس (تحت اکسل)

به همین دلیل، ژورنال معاملاتی فارکس که دارای تمام جزئیات باشد؛ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. قصد داریم در این مقاله به بررسی روش «ژورنال نویسی» ترید بپردازیم.

 

ژورنال معاملاتی چیست؟

 

معاملات احساسی در بازار فارکس معمولا به شکست می انجامند. ثبت معاملات، تأثیر احساسات تریدر بر استراتژی و نحوه تصمیم گیری او در آن لحظه، می‌تواند به شفافیت و بهبود استراتژی معاملاتی کمک کند.

هدف از ژورنال نویسی در فارکس، نظارت بر عملکرد استراتژی معاملاتی و توانایی افراد در اجرای آن است. “یک استراتژی معاملاتی خوب، کلید موفقیت در معامله گری است“؛ اما اگر نتوانید آن را به‌طور مداوم و منظم اجرا کنید، عامل شکست خواهد بود.

بنابراین اگرچه نوشتن ژورنال معاملاتی ممکن است کمی زمان ببرد‌ و نیاز به حوصله و برنامه ریزی برای ارزیابی عملکردتان باشد؛ اما استفاده درست از آن می تواند به مرور باعث کاهش اشتباهات شما شود.

انواع ژورنال‌ معاملاتی می‌توانند در هر بازاری استفاده شوند و می‌توان آن‌ها را به اشکال مختلفی ایجاد کرد. برخی از معامله گران از یک دفترچه یادداشت قدیمی استفاده می‌کنند، درحالی که برخی دیگر از یک نرم افزار ژورنال نویسی ترید بهره می‌بردند.

 

📥دانلود ژورنال معاملاتی فارکس (تحت اکسل)

 

شما می توانید بر اساس نیاز خود، در اکسل یک فایل ژورنال معاملاتی فارکس برای خود تهیه کنید. ستون های این ژورنال بر اساس نیاز شما می تواند دارای آیتم های مختلفی باشد. اما بهتر است پیچیدگی آن کم باشد تا پر کردن آن برای شما دشوار نباشد.

در اینجا یک ژورنال معاملاتی ارائه کرده ایم [و داده های ردیف اول آن برای آموزش پر شده است]، که شما می توانید بر اساس نیازتان آن را شخصی سازی کنید. ژورنال معاملاتی فارکس (تحت اکسل) را از قسمت زیر دانلود نمایید:

دانلود ژورنال معاملاتی (تحت اکسل)

دانلود ژورنال معاملاتی (PDF)

 

⚡مزایا و معایب ژورنال نویسی فارکس

 

در نگاه اول، نوشتن ژورنال معاملاتی برای معامله‌گران فارکس ممکن است کار بی‌فایده و خسته کننده ای به نظر برسد؛ اما در بلند مدت، می‌تواند یک “معامله گر معمولی” را به یک “معامله گر حرفه‌ ای” و موفق تبدیل کند.

در جدول زیر می توانید به صورت خلاصه مزایا و معایب ژورنال نویسی در فارکس را مشاهده کنید:

مزایای ژورنال نویسی
معایب ژورنال نویسی
ارزیابی عملکرد زمانبر بودن
یادگیری از اشتباهات ممکن است خسته‌کننده شود
بهبود استراتژی معاملاتی نیاز به تعهد و پشتکار
کاهش تأثیر احساسات ممکن است فراموش شود

 

💡نظر نویسنده درباره ژورنال فارکس

 

ژورنال معاملاتی فارکس یکی از عناصر ضروری جهت داشتن یک کارنامه معاملاتی سودده است. شما با داشتن یک فایل ژورنال نویسی مناسب می توانید تمام جزئیات معاملات خود را به ثبت برسانید.

شما می توانید با کمک ژورنال معاملاتی خود، در روزهایی که بازار فارکس تعطیل است؛ معاملات موفق و اشتباه خود را بررسی کنید و از آن ها برای بهبود و بهینه سازی عملکرد و استراتژی خود استفاده کنید.

همان طور که گفته شد، ژورنال های معاملاتی به شما کمک می‌کنند که تمام جزئیات معاملات خود را ثبت کنید. این جزئیات شامل استراتژی تریدر، نوع معامله، شاخص معامله شده و میزان ریسک هستند.

شما باید با توجه به استراتژی های خود، معاملات را باز و بسته کنید و تمام نکات را بعد از اتمام معامله به ثبت برسانید. نرم‌افزارهای زیادی برای نوشتن ژورنال وجود دارند که شما می توانید به سادگی و رایگان آن را برای خود ایجاد کنید.

سوالات متداول

چگونه باید ژورنال تریدینگ نوشت؟

شما باید اطلاعات مربوط به معاملات، جزئیات ریسک، سود و ضرر را به ثبت برسانید.

نوشتن ژورنال معاملاتی چه فایده‌ای دارد؟

تهیه این نمونه از ژورنال‌ها به شما کمک می‌کند تا معاملات خود را به‌طور کامل بررسی و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

درج نظر