استیتمنت چیست؟ 🗃️کاربرد استیتمنت یا گزارش معاملاتی در فارکس

18 ژوئن 2024 -

استیتمنت چیست؟

 

استیتمنت معاملاتی به گزارش‌هایی اطلاق می‌شود که فعالیت‌های معاملاتی یک حساب معاملاتی را نمایش می‌دهند. این گزارش‌ها شامل اطلاعاتی مانند «معاملات انجام شده»، «سود و زیان»، «موجودی حساب»، «میزان استفاده از مارجین» و … هستند.

این اطلاعات برای معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و مدیران حساب اهمیت زیادی دارد زیرا می‌تواند به تحلیل عملکرد و تصمیم‌گیری‌های آینده کمک کند!

برای انجام معاملات بهتر پس از آموزش فارکس باید داده ها را تجزیه و تحلیل کنید. هر چه این داده ها و اطلاعات بیشتر باشد بهتر و دقیق تر می توانید بازار را تحلیل کنید.

به این ترتیب روز به روز می توانید بر توانایی ها و مهارت های معاملاتی خود اضافه کنید. به منظور به دست آوردن اطلاعات معاملات شخصی باید لزوم استفاده از استیتمنت در فارکس یا گزارش معاملاتی خود را درک کنید.

استیتمنت در فارکس چیست

گزارش معاملاتی
کاربرد استیتمنت
سود و زیان
سود خالص، زیان خالص
موجودی حساب بالانس حساب
تعداد معاملات کل تعداد معاملات انجام شده
روند معاملاتی صعودی یا نزولی
نرخ برد معاملات نسبت معاملات موفق به ناموفق

 

کاربرد استیتمنت در معاملات

 

استیتمنت‌ها می‌توانند به چندین روش مورد استفاده قرار گیرند. معامله‌گران با بررسی دقیق استیتمنت‌ها می‌توانند نقاط قوت و ضعف استراتژی‌های خود را شناسایی کنند.

سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند با استفاده از این گزارش‌ها عملکرد مدیران حساب را ارزیابی کنند و تصمیمات سرمایه‌گذاری بهتری بگیرند.

در ادامه به سایر دلایل اهمیت گزارش معاملاتی استیتمنت فارکس اشاره می کنیم:

 • بررسی معاملات گذشته و اطلاعات مربوط به آن ها؛
 • تحلیل معاملاتی که انجام داده اید؛
 • ارائه جزئیات مربوط به نقاط ورود و خروج، مدت زمان معاملات، موقعیت های باز در انتظار و…؛
 • درک نقاط ضعف و نقاط قوت معاملاتی شما در بازار فارکس؛
 • ارائه گزارش های معاملاتی در بازه زمانی مورد نظر شما؛
 • ارائه بینش و درک ارزشمند در مورد عملکرد خود و استراتژی هایی که در بازار فارکس استفاده کرده اید.

 

تحلیل عملکرد معاملات

یکی از کاربردهای اصلی استیتمنت‌ها تحلیل عملکرد معاملات است. با بررسی گزارش‌های معاملاتی، معامله‌گران می‌توانند به بررسی نقاط ورود و خروج خود، مدیریت ریسک و استراتژی‌های معاملاتی بپردازند.

ارزیابی مدیران حساب

برای سرمایه‌گذارانی که از خدمات مدیران حساب استفاده می‌کنند، استیتمنت‌ها ابزاری بسیار مفید برای ارزیابی عملکرد این مدیران است. بررسی دقیق استیتمنت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند «میزان سودآوری»، «ریسک‌پذیری» و «کارایی» استراتژی‌های مدیران را بسنجند.

 

آموزش تحلیل استیتمنت معاملاتی

 

تحلیل و بررسی استیتمنت های فارکس نیاز به دانش و تجربه دارد. در ادامه به برخی از مهمترین فاکتورهایی که باید مورد بررسی قرار گیرند، می‌پردازیم.

بعد از دریافت استیتمنت فارکس باید بتوانید آن را تجزیه و تحلیل کنید. تحلیل استیتمنت فارکس و رمز موفقیت در معاملات به شما کمک می کند تا بتوانید عملکرد خود را در این بازار بسنجید.

یک سری اصطلاحات و ابزار های تحلیل استیتمنت فارکس وجود دارد که در این گزارش معاملاتی قید می شوند. شما باید معنی این اصطلاحات را بدانید.

در این صورت خیلی راحت تر می توانید استیتمنت خود را تحلیل کنید. در ادامه بهترین روش تحلیل استیتمنت فارکس با استفاده از این اصطلاحات را به شما معرفی می کنیم:

 • Total Trades: این اصطلاح به مجموع کل معاملات شما در بازار فارکس در تایم فریم مورد نظر اشاره دارد. تمام معاملاتی که با سود و ضرر همراه بوده اند در استیتمنت معاملاتی نشان داده می شوند.
 • Short Trades: این اصطلاح به معنی معاملات کوتاه مدت نیست، بلکه به معاملات فروش در بازار فارکس اشاره دارد. تمام فروش هایی که انجا داده اید با عنوان short trades در استیتمنت مشخص می شوند.
 • Long Trades: لانگ تریدز هم به معنی معاملات بلند مدت نیست، بلکه به معاملات خرید گفته می شود. هر جفت ارزی که در بازار فارکس خریداری می کنید، با عنوان long trades در استیتمنت نشان داده می شود.
 • Profit Trades: این اصطلاح به معاملاتی که با سود همراه بوده اند اشاره دارد. تمام معاملاتی که در آن ها سود کرده اید در استیتمنت شما با عنوان Profit Trade قید می شوند.
 • Loss Trades: یکی دیگر از مواردی که در استیتمنت ذکر می شود معاملات ضرر ده هستند. با اطلاع از تعداد و نوع این معاملات می توانید اشتباهات خود را در معاملات بعدی جبران کنید.

 

تحلیل سود و زیان

یکی از اولین فاکتورهایی که باید بررسی شود، سود و زیان کلی معاملات است. این بخش می‌تواند نشان دهد که آیا استراتژی معاملاتی به طور کلی موفق بوده است یا خیر.

به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر در طی یک ماه سود خالص مثبتی داشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده موفقیت استراتژی او باشد.

بررسی میزان استفاده از مارجین

استیتمنت‌ها معمولاً میزان استفاده از مارجین را نیز نشان می‌دهند. این فاکتور می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا میزان ریسک‌پذیری خود را ارزیابی کنند و در صورت نیاز تغییراتی در مدیریت ریسک خود اعمال کنند.

تحلیل تعداد معاملات

تعداد معاملات انجام شده در یک بازه زمانی نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تحلیل استیتمنت‌ها است. این اطلاعات می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا بفهمند که آیا بیش از حد معامله می‌کنند یا نه و در صورت نیاز استراتژی‌های معاملاتی خود را بهبود بخشند.

 

استیتمنت چیست

استیتمنت در پلتفرم متاتریدر 4 و 5

برای آشنایی با نحوه گرفتن استیتمنت در متاتریدر 4 و 5 می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

استیتمنت در متاتریدر

 

💡جمع‌ بندی کارشناس از گزارش معاملاتی

 

استیتمنت در فارکس به گزارش کار شما در این بازار در یک بازه زمانی خاص اشاره دارد. شما با دریافت این گزارش معاملاتی می توانید سوابق خود در بازار را بررسی کنید و از نقاط ضعف و قوت خود در معاملات مطلع شوید.

دریافت استیتمنت یک روش بسیار خوب برای ارتقای کیفیت معاملات است، چون با کمک آن می توانید متوجه اشتباهات خود در معاملات بشوید و برای رفع آن ها تلاش کنید.

استیتمنت ها ابزارهای مهمی در معاملات فارکس هستند که می‌توانند به تحلیل و بهبود عملکرد معاملاتی کمک کنند. این گزارش‌ها شامل اطلاعات دقیقی در مورد معاملات انجام شده، سود و زیان، استفاده از مارجین و … هستند.

سوالات متداول

استیتمنت در فارکس چیست؟

استیتمنت گزارش معاملاتی یک حساب است که شامل اطلاعاتی مانند معاملات انجام شده، سود و زیان، و موجودی حساب می‌شود.

چرا استیتمنت‌ها برای سرمایه‌گذاران مهم هستند؟

استیتمنت‌ها به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا عملکرد مدیران حساب را ارزیابی کرده و تصمیمات بهتری در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود بگیرند.

درج نظر