واید شدن اسپرد به چه معناست 📈زمان واید شدن اسپرد

05 مارس 2024 -

واید شدن اسپرد به چه معناست؟

 

«زمان واید شدن اسپرد» برای بسیاری از معامله گران بازار بین المللی و فارکس از این جهت اهمیت دارد که، هزینه های انجام معامله را به شدت افزایش می دهد.

معمولا در زمان هایی که حجم معاملات پایین می آید، اسپرد افزایش پیدا می کند؛ اما سوال اصلی این است که «واید شدن اسپرد به چه معناست؟» و در چه زمان هایی اتفاق می افتد؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با مفهوم “واید شدن اسپرد“، به این موضوع بپردازیم که [افزایش اسپرد در شب] به چه علت اتفاق می افتد و چگونه می توان با آن مقابله کرد.

واید شدن اسپرد
در طول شب
مشکل واید شدن
تغییر در قیمت معامله
واید شدن در انتهای روز پایان سشن نیویورک
تاثیر اخبار و داده ها در لحظه انتشار
تماس با کارشناس پشتیبانی تلگرام

 

زمان واید شدن اسپرد در فارکس

 

برای آشنایی با زمان “واید شدن اسپرد” باید ابتدا تعریف دقیقی از اسپرد داشته باشیم. اسپرد به تفاوت قیمتی بین بالاترین قیمت پیشنهادی فروشندگان و پایین‌ترین قیمت پیشنهادی خریداران است که کارگزاری به عنوان نوعی کارمزد از معامله گران می گیرد تا معامله انجام شود.

این کارمزد همیشه در بازار وجود دارد، اما نسبت به کالای در حال معامله و زمان معامله متغیر است. برخی از کارگزاری ها ادعا می کنند که «اسپرد صفر» یا «ثابت» دارند!

این موضوع نشان دهنده این است که معاملات در بازار واقعی یا همان «حساب ECN» انجام نمی شود و کارگزاری تامین نقدینگی لازم را از طریق «میز معاملاتی بروکر» برای مشتریان انجام می دهد.

واید شدن اسپرد چیست، زمان واید شدن اسپرد

حالا “واید شدن اسپرد چیست“؟ این فرآیند زمانی اتفاق می افتد که حجم معاملات پایین است و خریداران و فروشندگان تمایلی به خرید کالا ندارند. این اتفاق معمولاً در زمان های مختلفی از روز تا سال می افتد که دلایل مختلفی دارد.

برای مثال، در «روزهای تعطیل» بسیاری از معامله گران کار نمی کنند و عرضه و تقاضا در بازار کاهش پیدا می کند یا اینکه کالایی مانند نفت در زمستان دارای تقاضای بیشتری در بازار است که باعث می شود تا عرضه کاهش یا با قیمت بالاتری انجام شود.

اما به طور کلی در مورد زمان واید شدن اسپرد در هر روز به شروع و پایان آن روز معاملاتی توجه داشته باشید:

🌅زمان پایان روز معاملاتی

 

در پایان روز معاملاتی، ممکن است حجم معاملات و نقدینگی بازار کاهش یابد و این باعث شود که اسپرد بیشتر شود. این زمان معمولا با پایان جلسه وال استریت [سشن نیویورک در فارکس] مصادف است.

برخی از کارگزاران و بانک ها ممکن است اسپرد های خود را برای ریسک پذیری کمتر افزایش دهند. سشن آمریکا، آخرین بازار فارکس در طول یک روز است و کندل های روزانه بسته می شوند.

🌄زمان شروع روز معاملاتی

 

در شروع روز معاملاتی، ممکن است حجم معاملات و نقدینگی بازار پایین باشد و نقدینگی خوبی در بازار ارائه نشود؛ که این باعث شود که اسپرد افزایش داشته باشد.

این زمان معمولا با شروع جلسه سیدنی و توکیو مصادف است. البته برخی از کارگزاران و بانک ها ممکن است اسپرد های خود را برای رقابت بیشتر کاهش دهند. به همین دلیل احتمال واید شدن اسپرد در زمان پایان روز معاملاتی بیشتر از شروع آن است.

 

🌃دلیل افزایش اسپرد در شب

 

به طور کلی، عواملی که می توانند «دلیل افزایش اسپرد در شب» باشند که عبارتند از:

  • کاهش نقدینگی بازار؛
  • انتقال بازار به روز بعدی [در زمان رول اوور
  • اخبار و رویدادهای مهم؛
  • انتشار داده تغییرات نرخ بهره؛
  • تقاضای بالا برای یک ارز خاص.

 

🔘کاهش نقدینگی بازار

 

در شب، فعالیت بازارهای مالی کاهش می یابد و تعداد معامله گران و حجم معاملات کمتر می شود. این باعث می شود که «تقاضا و عرضه» برای یک جفت ارز نامتوازن شود و اختلاف بین نرخ خرید و فروش بیشتر شود.

به عنوان مثال، در ساعات پایانی بازار نیویورک، فعالیت اکثر بروکرها [و ارائه دهندگان ECN] کاهش می یابد و تا ساعات آغازین روز فعالیت زیادی نخواهند داشت. در نتیجه، در این ساعات اسپرد افزایش می یابد!

 

🔘انتقال بازارها

 

در طول روز، بازارهای مالی مختلف در مناطق زمانی مختلف باز و بسته می شوند. این باعث می شود که در زمان های انتقال، نقدینگی بازار تغییر کند و اسپرد نیز تغییر کند. به عنوان مثال، هنگامی که بازار توکیو بسته می شود و بازار لندن باز می شود، اسپرد ممکن است کمی بیشتر شود.

این دوره های زمانی هستند که برای کار بر روی «تعمیر و نگهداری» سیستم [و انجام سایر تنظیمات از طرف کارگزار/بانک] استفاده می شوند، در نتیجه، تا زمانی که همه چیز تنظیم شود، شاهد افزایش اسپرد خواهید بود.

 

🔘اخبار و رویدادهای مهم

 

در شب، ممکن است اخبار و رویدادهای مهمی از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره اتفاق بیفتد که بر بازار فارکس تأثیر گذار باشد. این اخبار می توانند باعث افزایش نوسانات و عدم قطعیت در بازار شوند و در نتیجه اسپرد را بالا ببرند.

به عنوان مثال، انتشار داده های مهم مانند “نرخ بیکاری”، “تورم“، “رشد اقتصادی”، “تصمیمات سیاست پولی” و غیره می توانند باعث واید شدن اسپرد شوند.

 

🔘تغییرات نرخ بهره

 

در شب، ممکن است نرخ بهره برای «یک ارز خاص» تغییر کند و این تغییر بر روی ارزهای دیگر تأثیر بگذارد. نرخ بهره یکی از عوامل مهم در تعیین ارزش یک ارز است و هر چه نرخ بهره بالاتر باشد، ارزش آن ارز نیز بالاتر است.

در نتیجه، تغییرات نرخ بهره می توانند باعث افزایش یا کاهش تقاضا و عرضه برای یک ارز شوند و در نتیجه اسپرد را تغییر دهند.

 

🔘تقاضای بالا برای یک ارز خاص

 

در شب، ممکن است تقاضای بالا برای یک ارز خاص وجود داشته باشد که باعث افزایش قیمت آن ارز شود. این تقاضا ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، مانند انتظارات مثبت در مورد آینده یک اقتصاد، افزایش سرمایه گذاری خارجی، افزایش صادرات و واردات و غیره. در نتیجه، اسپرد بین این ارز و ارزهای دیگر ممکن است افزایش یابد.

 

💡نظر کارشناس درباره واید شدن اسپرد

 

“زمان واید شدن اسپرد” در زمان های مختلف روز و سال متفاوت است. اسپرد مانند کمیسیون نوعی درآمد برای برکر به حساب می آید. تنها تفاوت کمیسیون و اسپرد در نوع دریافت آن ها است.

معامله گران برای مقابله با «زمان واید اسپرد شدن» باید اخبار بین المللی را دنبال کنند و تقویمی برای انتشار داده های اقتصادی داشته باشند. توصیه می کنیم در این ساعات از انجام معاملات پرهیز کنید!

سوالات متداول

آیا زمان واید اسپرد شدن به بروکر ها ارتباطی دارد؟

بروکر های بازار ساز می توانند در روند معاملات دست کاری کنند و باعث واید اسپرد شدن شوند.

چگونه در برابر زمان واید شدن اسپرد مقاوم شویم؟

با اطلاع از زمان تغییر سشن ها و انتشار اخبار اقتصادی می توانید از ضرر حاصل از افزایش اسپرد جلوگیری کنید.

نظرات (2)
  1. سلام برای نماد طلا کدام بروکر کمترین میزان واید شدگی را در بین بروکر ها دارد ؟

    • با سلام. آی سی ام بروکرز یکی از بهترین بروکرهای برای معاملات طلا است که کمترین اسپرد و میزان واید شدن را داراست.

درج نظر