بازار اسپات در فارکس چیست؟ 📉بازار معاملات اسپات در فارکس

26 ژوئن 2024 -

معاملات اسپات در فارکس چیست

 

در عصر سرمایه گذاری های دیجیتال، بازار فارکس (Forex) یکی از پر طرفدار ترین گزینه ها جهت حفظ ارزش های مالی و رشد سرمایه افراد شده است؛ یک از بازار های سرمایه گذاری در این فضا «بازار اسپات فارکس» است.

معامله‌گران در بازار اسپات ارزها را با نرخ لحظه ای و به صورت فوری معامله می کنند. به همین دلیل، به قیمتی که در این معاملات جابجا می شود، قیمت «اسپات یا نقدی» هم می گویند.

در واقع قیمت در بازار اسپات بر اساس عرضه و تقاضای واقعی نوسان می کند. با وجود اینکه معاملات در این بازار فارکس بر اساس قیمت لحظه ای انجام می شود، اما شما در واقع صاحب ارزها نمی شوید!

در این بازار، شما فقط «قراردادهای اسپات فارکس» را خرید و فروش می کنید اما تفاوت اسپات و فیوچرز در فارکس به قوت خود باقی است .به این نوع معاملات، “اسپات تریدینگ” (Spot Trading) هم می گویند.

بازار اسپات در فارکس چیست، معاملات اسپات فارکس

 

معامله در بازار اسپات فارکس

 

در بازار اسپات فارکس (FX Spot)، جفت ارزها به طور مداوم معامله می شوند؛ ارز پایه و ارز متقابل با قیمت فعلی در بازار جهانی خرید و فروش می شوند.

ارزش یک ارز در این بازار به صورت لحظه ای نسبت به ارز دیگر تغییر می کند؛ خرید و فروش در این بازار دو طرفه است. می توان در هر دو حالت افزایش و کاهش قیمت اسپات، معامله کرد و سود کسب کرد.

برای مثال اگر در تحلیل خود به این نتیجه برسید که قیمت فعلی جفت ارز USD/JPY [USD ارز پایه و JPY ارز متقابل] 159.83$ است و ارزش دلار آمریکا (USD) در برابر ین ژاپن (JPY) افزایش خواهد یافت می توانید روی این جفت ارز معامله خرید (Buy/Long Position) باز کنید.

اگر معامله باز اسپات روی جفت ارز USD/JPY دارید و به این نتیجه رسیدید که امکان دارد ین ژاپن در برابر دلار امریکا ارزشمند شود می توانید روی این نماد معامله فروش (Sell/Short position) انجام دهید.

این عملکرد برای دیگر جفت ارز های فارکس هم قابل انجام است و معامله‌گران می توانند در تمام جفت ارزها، کالا های اساسی، نماد های انرژی و … معاملات اسپات را انجام دهند.

 

ویژگی بازار اسپات فارکس

معامله اسپات فارکس یک روش ساده و سریع برای «خرید و فروش» ارزها است. خالی از لطف نیست که برخی ویژگی های معامله اسپات در فارکس را بررسی کنیم:

  • انجام معامله در لحظه و بدون نیاز به شرایط خاص
  • عدم استفاده از اهرم مالی
  • قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا
  • انجام معاملات در صرافی ها و بروکرهای آنلاین
  • به دست آمدن سود از طریق افزایش ارزش دارایی ها

 

مزایا و معایب معامله اسپات در فارکس

در جدول زیر نگاهی کلی به مزایا و معایب معامله اسپات در فارکس می اندازیم؛ توجه داشته باشید حضور در هر بازاری مزایا و معایب خودش را دارد و با ریسک همراه است:

مزایای معاملات اسپات در فارکس معایب معاملات اسپات در فارکس
 نقدشوندگی بالا و اسپرد کم ریسک نگهداری دارایی
سود از تفاوت نرخ بهره در جفت ارزها نوسانات بالا
پوزیشن های معاملاتی دائمی سود آنی کمتر نسبت به معاملات آتی
تحلیل تکنیکال آسان تر نیاز به سرمایه اولیه نسبتاً زیاد

 

عوامل موثر بر بازار اسپات

در بازار “اسپات فارکس” نیز همانند دیگر بازار ها عوامل اقتصادی بر قیمت جفت ارز ها یا نماد های دیگر تاثیر می گذارند و البته که در خرید و فروش معامله‌گران این بازار نیز اثر گذار هستند.

عوامل تاثیر گذار در بازار اسپات فارکس عوامل اقتصادی نظیر «اخبار نرخ بهره بانک ها»، «شاخص های اشتغال»، «گزارش های تولید ناخالصی» و اخبار جنگ یا دیگر اخبار لحظه ای امکان تاثیر گذاری بر قیمت های بازار اسپات دارد.

 

💡نظر کارشناس درباره اسپات در فارکس

 

بازار اسپات در فارکس یکی از بهترین فرصت ها برای انجام معاملات بلند مدت است، معامله‌گران با در نظر گرفتن مدیریت سرمایه و ریسک بر اساس سرمایه اولیه خود می توانند بخشی از آن را به بازار اسپات اختصاص دهند و بخش دیگر را در معاملات آتی استفاده کنند.

موفقیت در بازار اسپات نیازمند آگاهی از اصول و استراتژی های معاملاتی است؛ تا منجر به از دست دادن سرمایه تان نشود. فعالیت در بازار اسپات تقریبا نیازمند سرمایه اولیه زیاد می باشد، اما برای تمرین و یادگیری بهتر است با سرمایه کم وارد این بازار شوید.

معاملات اسپات در فارکس، به عنوان یکی از ریشه های اصلی بازارهای مالی، نقشی حیاتی در تسهیل دسترسی سرمایه گذاران به طیف وسیعی از دارایی ها ایفا می کند.

این نوع معامله، با امکان خرید و فروش فوری دارایی ها در قیمت لحظه ای بازار، فرصت های بی نظیری برای کسب سود در اختیار فعالان بازار قرار می دهد.

سوالات متداول

معاملات اسپات فارکس چیست؟

معاملات اسپات، معاملاتی هستند که در بازار فارکس با قیمت لحظه ای انجام می شوند و زمان تسویه آن ها فوری است.

آیا معاملات اسپات فارکس برای همه مناسب است؟

معاملات اسپات، روشی برای خرید و فروش فوری دارایی ها در قیمت فعلی بازار است. این نوع معامله، مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای همه افراد مناسب نیست.

درج نظر