معایب حساب پم در فارکس – مزایای حساب PAMM چیست؟

11 فوریه 2024 -

مزایا و معایب حساب پم برای معامله گران

 

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه بتوانید از تجربه و دانش معامله گران حرفه ای در بازار های مالی بهره مند شوید، بدون اینکه خودتان ساعت ها وقت بگذارید و مهارت لازم را کسب کنید؟

حساب های PAMM یا “Percentage Allocation Management Module” گزینه ای هستند که این امکان را در بروکرهای فارکس برای سرمایه گذاران فراهم می کنند!

در این مقاله با مزایا و معایب حساب پم آشنا خواهیم شد و خواهیم فهمید که آیا استفاده از آن ها می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری های شما باشد یا خیر.

مزایا و معایب حساب پم در فارکس

همچنین با نظرات و تجربیات واقعی افرادی که از این حساب ها استفاده کرده اند و پاسخ به پرسش های رایج در این زمینه آشنا خواهید شد. پس اگر می خواهید در مورد حساب های PAMM بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

مزایای حساب پم
معایب حساب پم
بدون نیاز به دانش ترید
ریسک متوسط
کسب درآمد دلاری کنترل محدود حساب
پرداخت کارمزد به از سود معاملات هزینه سرمایه گذاری زیاد
امکان بررسی عملکرد مدیران ابتکار عمل مدیران حساب

 

👎معایب حساب پم چیست؟

 

حساب PAMM به معنای مدیریت تخصصی مجازی است که در آن یک مدیر معاملات را برای سرمایه گذاران اجرا می کند و سرمایه گذاران مختلفی می توانند سرمایه خود را در یک یا چند حساب مدیریتی متمرکز کنند.

این حساب ها معایبی دارند که باید قبل از سرمایه گذاری در نظر گرفته شوند:

 

🔘ریسک متوسط سرمایه گذاری

 

مشابه هر سرمایه گذاری مالی دیگری، حساب های PAMM ریسک های مالی را به همراه دارند. اما این شیوه سرمایه گذاری جزو روش های با ریسک متوسط و پر ریسک بشمار می آید.

توجه داشته باشید که ممکن است، تمام دارایی خود را در حساب پم از دست بدهید. البته این موضوع بستگی به انتخاب حساب پم شما نیز دارد و معامله گران کم ریسک با افت سرمایه بسیار پایین هم در حساب های پم وجود دارد.

 

🔘کنترل محدود بر روی سرمایه

 

در حساب پم، سرمایه شما به موجودی حساب مدیر اضافه می شود و به همین دلیل امکان مدیریت و یا کنترل آن را از طریق کابین بروکر خود ندارد. البته در برخی از کارگزاری ها این امکان فراهم شده است تا بتوانید محدودیت هایی تعریف کنید.

اما به طور کلی در حساب پم بروکرهای نظیر Alpari و سایر بروکرها، امکانات کنترل ریسک حساب بسیار محدود است. بنابراین از این جهت ریسک سرمایه گذاری بیشتری پیدا خواهید کرد.

 

🔘هزینه های مدیریتی

 

برخی مدیران PAMM ممکن است هزینه های بالایی برای خدمات خود درخواست کنند که می تواند به سودآوری سرمایه گذاران لطمه بزند. توجه داشته باشید که کارمزد های بالای 50% به طور معمول به صرفه نیست.

اغلب مدیران حساب پم، میزان کارمزد خود را نسبت به سرمایه افراد تعیین می کنند. به عنوان مثال ممکن است مدیری برای سرمایه 300$ از شما 45% کارمزد دریافت نماید اما به ازای سرمایه 500$ کارمزد 40% را دریافت کند.

بنابراین کارمزد حساب پم برای افرادی که دارای سرمایه کمی هستند مناسب نیست و حتی ممکن است بخش زیادی از سودهای معاملات را به دلیل مجموع کارمزد و معاملات زیان ده از دست بدهند.

 

🔘ارزیابی عملکرد

 

ممکن است ارزیابی میزان موفقیت و عملکرد یک مدیر PAMM برای یک سرمایه گذار مشکل باشد، به ویژه اگر سابقه کاری یا استراتژی های معاملاتی آن ها کاملاً شفاف نباشد. بررسی عملکرد مدیران نیاز به دانش معامله گری دارد.

شما باید برای ارزیابی عملکرد مدیر با برخی از مفاهیم آشنا باشید و بتوانید میزان ریسک و نحوه کار مدیران را بررسی نمایید. این موضوع ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران مقدور نباشد و دچار اشتباه شوند.

 

🔘ابتکار عمل مدیر

 

بسته به شرایط و قرارداد حساب PAMM، مدیر ممکن است ابتکار عمل زیادی در گرفتن تصمیمات معاملاتی داشته باشد؛ که می تواند برای برخی سرمایه گذاران نگران کننده باشد. از سوی دیگر سابقه و عملکرد مدیران در گذشته با آینده یکسان نیست.

ممکن است مدیران حساب بعد از یک مدت سوددهی مداوم با تغییر استراتژی خود، نتوانند بازدهی قبل را در حساب پم خود داشته باشند و این موضوع انتخاب برای سرمایه گذاران را سخت تر می کند.

 

🔘مشکلات نظارت و قانون گذاری

 

در بعضی موارد، ممکن است حساب های PAMM تحت نظارت و قانون گذاری کافی نباشند که این می تواند به معنای ریسک بیشتر برای سرمایه گذاران باشد. البته اغلب کارگزاری های فارکس، بر روی حقوق سرمایه گذاران و مدیران نطارت دارند.

همچنین در صورتی که معاملات مدیر حساب دارای زیان باشد، در اغلب بروکرها کارمزدی به مدیران حساب اختصاص داده نمی شود. پیشنهاد می کنیم برای استفاده از حساب پم از بروکری که دارای پشتیبانی قوی است، استفاده کنید.

 

👍مزایا حساب پم در فارکس چیست؟

 

برخی از مزایای حساب پم شامل موارد زیر است:

 • دریافت درآمد بدون دانش و تجربه معامله گری در فارکس؛
 • پرداخت کارمزد فقط در صورت سودآوری مدیران؛
 • شفافیت و امنیت سرمایه گذاری در بروکر معتبر؛
 • کسب درآمد دلاری با سرمایه گذاری؛
 • امکان بررسی عملکرد مدیران حساب.

 

💡نظر کارشناس درباره معایب حساب پم

 

حساب های PAMM مزایا و معایبی دارند. از جمله مزایا می توان به دسترسی به تجربه مدیران حرفه ای، تنوع بخشی به سرمایه گذاری، هزینه پایین تر نسبت به استخدام مدیر شخصی  و سهولت در ورود و خروج از معاملات اشاره کرد.

اما از سوی دیگر، ریسک بالای ضرر و زیان، کنترل محدود سرمایه گذار بر تصمیم گیری ها، کمبود شفافیت و مشکلات احتمالی مرتبط با نظارت و قانون گذاری از جمله معایب این نوع حساب ها محسوب می شود.

بنابراین، هر چند حساب های PAMM می توانند برای برخی سرمایه گذاران جذاب باشند، اما توصیه می شود قبل از هر گونه سرمایه گذاری، تحقیقات لازم صورت گرفته و تمام جوانب آن بررسی شود.

سوالات متداول

آیا حساب PAMM می تواند باعث از دست رفتن کل سرمایه سرمایه گذار شود؟

بله، اگرچه احتمال کمی وجود دارد، اما امکان از دست رفتن تمام سرمایه سرمایه گذار در یک حساب PAMM وجود دارد.

آیا هزینه های مدیریتی حساب PAMM ثابت هستند یا متغیر؟

هزینه های مدیریتی می تواند ثابت یا متغیر باشد و بستگی به نوع قرارداد با مدیر حساب دارد. همچنین به طور معمول بر اساس سرمایه، میزان کارمزد اولیه هم متغییر است.

نظرات (4)
 1. سلام . برای مدیر حساب شدن از حداقل چند دلار هستش ؟

  • این موضوع در بروکرهای فارکس متفاوت است و در پست بالا می تونید حداقل واریزی برای هر بروکر رو مشاهده کنید.

 2. چند درصد سود دهی به نظر شما سوددهی متوسط در اینگونع حساب ها هست که نه سود زیادی باشه و نه سود کم؟

  • سود ماهیانه مستمر بین 3 الی 10 درصد، متوسط و خوب بشمار میاد.

درج نظر