همبستگی جفت ارزها در فارکس چیست؟ + جدول همبستگی ارزها

23 فوریه 2024 -

همبستگی جفت ارزها در فارکس

 

یکی از مهم ترین مفاهیم در آموزش فارکس، همبستگی جفت ارزها در فارکس، ارتباط بین دو جفت ارز را نشان می دهد. هنگامی که دو جفت در یک جهت حرکت می کنند، یک «همبستگی مثبت» وجود دارد.

زمانی که در جهت مخالف حرکت می کنند، یک «همبستگی منفی» خواهد بود و اگر جفت ارزها به طور تصادفی و بدون رابطه قابل تشخیص حرکت کنند، همبستگی وجود ندارد.

همبستگی منفی را می توان “همبستگی معکوس” نیز نامید. درک همبستگی جفت ارز در فارکس برای معامله گران مهم است، زیرا می تواند تاثیر مستقیمی بر نتایج معاملات فارکس داشته باشد.

همبستگی جفت ارزهای فارکس

همبستگی جفت ارزها
با نمادهای دیگر
EUR/USD (صعودی)
USD/CHF (نزولی)
NZD/USD (صعودی) AUD/USD (صعودی)
USD/CAD (صعودی) GBP/USD (نزولی)
شاخص دلار (صعودی) اونس طلا (نزولی)

 

ضریب همبستگی ارزها چیست؟

 

یک ضریب همبستگی نشان می دهد که همبستگی جفت ارزهای فارکس چقدر قوی یا ضعیف است. ضرایب همبستگی به صورت عددی و در دامنه “%100-” تا “%100” حرکت می کند.

هر چیزی در محدوده منفی “100-” باشد به این معنی است که جفت ها تقریبا یکسان اما در جهت مخالف حرکت می کنند، در حالی که اگر بالای “100” باشد به این معنی است که هر دو جفت ارز در یک جهت حرکت می کنند.

تقریبا یکسان” تمایز مهمی است که باید ایجاد کرد، زیرا همبستگی فقط به جهت نگاه می کند نه قدرت. به عنوان مثال، یک جفت ارز ممکن است «100 پیپ» به سمت بالا حرکت کند در حالی که جفت ارز دیگر «70 پیپ» به پایین حرکت کند.

هر دو جفت ارز ممکن است همبستگی معکوس بسیار بالایی داشته باشند، حتی اگر اندازه حرکت متفاوت باشد. اگر این اعداد زیر “%70-” و بالای “%70” باشد، همبستگی قوی در نظر گرفته می شود، زیرا حرکات یکی تا حد زیادی در حرکات دیگری منعکس می شود.

از سوی دیگر، اعداد بین “%70-” و “%70” به این معنی است که جفت ها همبستگی کمتری دارند. ضرایب همبستگی فارکس نزدیک به صفر به این معنی است که هر دو جفت ارز رابطه کمی با یکدیگر نشان می‌دهند.

 

🧮جدول همبستگی جفت ارزهای فارکس

 

جدول زیر همبستگی جفت ارزهای فارکس مورد معامله در سراسر جهان را نشان می دهد. شما می‌ توانید هر ارز در محور افقی را با ارزهای روی محور عمودی مقایسه کنید تا ببینید چگونه آن ها با یکدیگر همبستگی دارند.

برای مثال، همبستگی بین EUR/USD و GBP/USD عدد “77” است که نشان از همبستگی بالا بین این دو جفت است.

USD/CAD USD/CHF USD/JPY EUR/GBP EUR/JPY GBP/JPY AUD/USD GBP/USD EUR/USD
79- 77- 46- 43- 50 66 75 77 EUR/USD
85- 57- 56- 90- 19 88 70 77 GBP/USD
68- 36- 41- 49- 31 60 70 75 AUD/USD
76- 36- 9- 80- 54 60 88 66 GBP/JPY
31- 18- 54 7- 54 31 19 50 EUR/JPY
68 30 49 7 80- 49- 90- 43- EUR/GBP
45 57 49 54 9- 41- 56- 46- USD/JPY
70 57 30 18- 36- 36- 57- 77- USD/CHF
70 45 68 31- 68- 68- 85- 79- USD/CAD

 

🌐سایت همبستگی جفت ارزها

 

بهترین سایت همبستگی جفت ارزها در فارکس، که به صورت اختصاصی آن را به معامله گران ارائه می کند، “وبسایت myFXbook” است. شما می توانید از طریق این سایت همبستگی ارزها و نمادهای طلا و فلزات را در یک جدول مشاهده کنید.

این سایت امکان فیلتر کردن اطلاعات جدول بر اساس «میزان همبستگی» و «تایم فریم معاملاتی» نمادهای فارکس را در اختیار معامله گران قرار داده است. شما می توانید از طریق لینک «همبستگی ارزها در myfxbook» این جدول را مشاهده نمایید.

 

💡نظر کارشناس درباره همبستگی جفت ارزهای فارکس

 

توجه داشته باشید که همبستگی های ارزی در طول زمان به دلیل عوامل مختلف اقتصادی و سیاسی در حال تغییر هستند. این موارد اغلب شامل سیاست های پولی متفاوت، قیمت کالاها، تغییر در سیاست های بانک مرکزی و موارد دیگر رخ می دهد.

با توجه به اینکه «همبستگی جفت ارزها در فارکس» می تواند در طول زمان تغییر کند، اهمیت به روز ماندن در تغییر روابط ارزی را برجسته می کند. توصیه می کنیم برای به دست آوردن دیدگاه عمیق تر، همبستگی های بلندمدت را بررسی کنید.

سوالات متداول

همبستگی جفت ارز در معاملات فارکس چیست؟

همبستگی جفت ارزها در فارکس به رابطه بین حرکات قیمت دو جفت ارز مختلف اشاره دارد. نحوه حرکت این جفت ها را در رابطه با یکدیگر در یک دوره معین اندازه گیری می کند.

چرا درک همبستگی جفت ارز برای معامله گران مهم است؟

معامله گران از تحلیل همبستگی برای تنوع بخشیدن به پرتفوی خود، مدیریت ریسک و تصمیم گیری آگاهانه در معاملات استفاده می کنند. درک همبستگی ها به شناسایی روندهای بالقوه و محافظت از موقعیت ها کمک می کند.

نظرات (6)
  1. نقش همبستگی جفت ارزها در استراتژی‌های معاملاتی را توضیح دهید و چگونه می توانیم از این همبستگی برای بهبود عملکرد معاملاتی خود استفاده کنیم؟

  2. سلام وقت بخیر. چه ابزار هایی برای تحلیل همبستگی جفت ارزها وجود دارد؟لطفا راهنمایی کنید

  3. درود بر شما آیا ابزارهای خاصی برای تحلیل همبستگی جفت ارزها وجود دارد؟

    • بله، در این پست سایت مربوط به آن را معرفی کرده ایم.

  4. سلام آیا همبستگی جفت ارزها در هر بازه زمانی یکسان است؟

    • خبر، متفاوت است و متناسب با تایم فریم معاملاتی هم فرق می کند.

درج نظر